Express-Miejski.pl

Zdecydowali o zakupie czujników smogu. Dwa zostały zamontowane w Środzie Śląskiej

Sołtys Bartłomiej Hamkało i Przemysław Babiński fot.: em

W Środzie Śląskiej pod koniec 2018 roku zostały zamontowane dwa czujniki jakości powietrza.

W zeszłym roku został rozstrzygnięty konkurs pn. Ekologiczne Sołectwo, które zorganizowała firma Green Energy z Komornik. Trzy sołectwa otrzymały nagrody pieniężne. Pierwsze miejsce i 8 tys. złotych wygrało sołectwo Środa Śląska. - Po konsultacjach z włodarzem sołectwa Bartłomiejem Hamkało zdecydowaliśmy, że wygrana zostanie przeznaczona za zakup, montaż i opłacenie abonamentu na najbliższe cztery lata, czujników jakości powietrza - informuje organizator i właściciel firmy Przemysław Babiński. - W Środzie Śląskiej powietrze jest bardzo złej jakości. Dziś mieszkańcy mogą zobaczyć, jaka jest jakość powietrza w mieście, albo za pomocą aplikacji albo na portalach lokalnych mediów - dodaje Babiński. - Wspólnie doszliśmy do wniosku, że te czujniki będą dobrą inicjatywą. Wyniki jakie nam pokażą uświadomią mieszkańców co się dzieje z naszym powietrzem. Bardzo dziękuję panu Przemysławowi za taką inicjatywę i mam nadzieję, że sołectwo w przyszłości będzie mogło z firmą pana Przemysława współpracować - mówi sołtys Środy Śląskiej Bartłomiej Hamkało.

Zakupiono dwa czujniki, które zostały zamontowane w mieście m.in. na placu Wolności przy Emka.Cafe. - W innych miastach samorządy decydują się na zakup tego typu sprzętu. Stwierdziliśmy, że skoro tutaj nie ma takiej inicjatywy, to razem z sołtysem nagrodę przeznaczymy właśnie na ten cel. Czujniki są już zamontowane. Uruchomienie ich nastąpiło dosłownie dzień przed świętami bożonarodzeniowymi - wyjaśnia Przemysław Babiński.

Pierwsze dane z pomiarów nie były najlepsze. - Zatrważające wyniki dotarły do nas w sylwestra, gdzie jakość powietrza na rynku była katastrofalna, a normy były bardzo przekroczone. To ważne, żeby mieszkańcy mieli świadomość, jakie powietrze wdychamy. Okazuje się, że to małe miejscowości mają większy problem ze smogiem niż duże aglomeracje. W Środzie Śląskiej niestety nie wszędzie rozwinięta jest sieć gazowa. W samym rynku jest ponad 300 kotłowni stałopalnych. Przemysł, który jest zlokalizowany w pobliżu Środy Śląskiej, ogromna ilość samochodów, to wszystko ma wpływ na jakość powietrza. Dla mnie środowisko ma bardzo duże znaczenie - mówi właściciel firmy.

Wyniki z 31 grudnia 2018 roku

Jednak na dwóch czujnikach się nie skończy. Trzeci zamontowany będzie w siedzibie Green Energy w Komornikach. Przemysław Babiński wspomina także o współpracy z innymi gminami ws. dbania o środowisko. - Na pewno będziemy o tym rozmawiali z innymi gminami np. Malczycami, gdzie działania proekologiczne są podejmowane zdecydowanie. Docelowo chcielibyśmy, aby chociaż w siedzibach gmin z naszego powiatu czujniki jakości powietrza były zamontowane. Wszystko po to, by zwiększać świadomość mieszkańców. Musimy razem coś zmienić. Statystyki są katastrofalne w kontekście umieralności. To pokazuje, że to zanieczyszczenie powietrza zbiera swoje żniwo w postaci umieralności. W Polsce ponad 50 tys. ludzi umiera na choroby wywołane niską emisją - podsumowuje Przemysław Babiński.

W tej chwili jakość powietrza można sprawdzić przez aplikację Airly, którą można ściagnąć na telefon. Na bieżąco o złej jakości stanu powietrza będziemy informować na naszym profilu na portalu społecznościowym i portalu.

anbo

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Zdecydowali o zakupie czujników smogu. Dwa zostały zamontowane w Środzie Śląskiej

    2019-01-10 11:11:34

    gość: ~Mieszkanka

    Gdzie można samemu sprawdzac ten stan?

  • 2019-01-10 11:40:50

    gość: ~Czujny

    @~Mieszkanka

    Właśnie testuje,
    https://airly.eu/map/pl/

  • 2019-01-10 12:25:49

    gość: ~asdfgh

    Czy ja mam rozumieć, że sponsor przekazał kasę w ramach nagrody, a później ją odzyskał w ramach montażu tych urządzeń?

  • 2019-01-10 12:29:46

    gość: ~Piotr

    @~asdfgh
    zrobimy kontrolę tych czujników i tego konkursu ;-)

  • 2019-01-10 14:31:30

    gość: ~inny

    @~asdfgh
    Przekazałeś coś kiedyś komuś Łosiu ? nie, to nie pisz bzdur cwaniaczku,
    Gość dał kasę i kupili czujniki, to się ceni a nie pisze pierdoły. Jak daję kasę na takie cele to nich daje, to jego sprawa a ty teraz dzięki niemu możesz sprawdzać jaki syf mamy w powietrzu, lub nie.

  • 2019-01-10 15:01:33

    gość: ~Ze Śridy

    @~inny Nie obrażaj człowieku, tylko odpowiedz, jak wiesz.

  • 2019-01-10 13:10:53

    gość: ~Mat

    Co z tego jak i tak powietrze gorsze niż w całej Jeleniej Górze...

  • 2019-01-10 13:33:20

    gość: ~haha

    kupowac u Babinskiego!!!

  • 2019-01-10 15:10:40

    gość: ~średzianin

    wczoraj musiałem pochodzić po ulicach środy dziś zapalenie gardła takie mamy powietrze

  • 2019-01-10 15:13:40

    gość: ~romek

    Jak to jest że ludzie wzięli dotacje z UM na wymianę kotła a nadal palą węglem i trują proszę służby o kontrolę Środzie Śląskiej

  • 2019-01-10 15:17:12

    gość: ~wro

    Wielkie dzięki że ktoś myśli o mieszkańcach to się chwali

  • 2019-01-10 16:33:30

    gość: ~Kika

    @~wro
    Władza nie myśli o mieszkańcach więc mieszkańcy muszą sami wziąć się za robotę.

  • 2019-01-10 17:22:24

    gość: ~janekBOROWY

    Jak znam realia marketingu poważnych firm (np z branży ciepłowniczej) to taka firma lub dystrybutor przekazał kilka czujników, jako np dodatek do 15 pomp ciepła, po 1zł szt, to popularna praktyka. po co? ano po to aby wywołać wrażenie smogu (wiem jak cuchnie jak palą w piecach około 16-18)
    ktoś wymyślił konkurs, importer lub producent go zaakceptował, wystawiono im fakturę, lokalne gazetki napiszą, zdjęcie pokażą, a wystarczy kilkuprocentowa skuteczność sprzedawców np pomp ciepła i mamy całe mecyje. i tak się opłaci.
    a gawiedź będzie mielić jęzory w komentarzach....

  • 2019-01-10 17:34:35

    gość: ~znawca

    @~janekBOROWY

    Znawco marketingu, wejdź na stronę https://airly.eu/map/pl/
    i zobacz jak wygląda mapa czujników w całym kraju, i zobacz kto takie stacje zakupił. Zobaczysz ile taki czujnik kosztuje i ile płaci się za abonament.
    Wtedy jako znawca marketingu, kup taki czujnik i się podepniesz do sieci ogólnokrajowej. I krytykuj ile wlezie.

  • 2019-01-10 19:02:47

    gość: ~janekBOROWY

    @~znawca, o i już mielą ozorami
    powitać pierwszego!
    :D :)

  • 2019-01-10 19:33:28

    gość: ~anioł

    babiński nie obiecał co zrobi ale szpital wybuduje a szpitalu cisza po wyborach

  • 2019-01-10 20:49:57

    gość: ~Eeekolego

    @~janekBOROWY
    Kiepsko się znasz na marketingu.
    Myślisz że eurobank kupował hurtowo pompy ciepła? :)
    https://airly.eu/map/pl/#50.29457,18.94920,i1113
    Przykro tylko że urząd miejski stać na niekończące się artykuły w miejskich gazetach a nie stać na taki czujnik.
    Pan Babiński robi dobrą robotę a przy okazji będzie miał reklamę swojej firmy.

  • 2019-01-10 22:37:53

    gość: ~jurek

    A to w Mieście też jest sołtys???
    Myślałem, że tylko na wsiach ???
    ( informacja pod zdjęciem, wprowadza w błąd )

  • 2019-01-11 00:16:49

    gość: ~Maria

    Nareszcie coś mądrego i potrzebnego , a nie ty polityczne bzdury i plotki.

  • 2019-01-11 11:01:19

    gość: ~jenek

    @~Maria Jasne... Ciekawe co w tym mądrego? Ktoś na tym zarabia i nic więcej. Czym oddychamy widać i czuć. Czujniki nie poprawią jakości powietrza. Trzeba pomyśleć, co z problemem zrobić, a nie jak go mierzyć. Od tego jak będziemy patrzeć na wykresy nie będziemy zdrowsi.

  • 2019-01-11 11:12:41

    gość: ~franek

    @~jenek
    Kolego czy ty wiesz ile osób neguje fakt że powietrze jest zanieczyszczone ? twierdzą że normy przekroczone są gdzieś tam na śląsku, a u nas jest ok, no czasami sąsiad zapali a tak to jest fajnie.
    Rozumiesz że czujniki po to są aby ostrzegać. Fajnie jest dostać powiadomienie na telefon ( jak się ściągnie aplikacje ) że może np. dziś lepiej nie wychodzić na dwór ?
    Może lokalne władze zajmą się problemem i zamiast pieco-kuchni w lokalach socjalnych zamontują kotły elektryczne z fotowoltaiką na dachu tak jak to jest na żłobku, czy kotły gazowe. I może zniknie 76 kominów

  • 2019-01-11 15:23:47

    gość: ~Ja

    Przez komunikację miejską są korki w Środzie auto za autem i spaliny są. To już nie ta spokojna środa śląska

  • 2019-01-11 23:18:09

    gość: ~Czytelnik

    Prasa podawała,że mieszkańcy miast wnoszą pozwy o odszkodowanie za zatruwanie zdrowia smogiem i żądają zwalczania smogu przez samorządy i państwowe jednostki.

  • 2019-01-11 23:20:45

    gość: ~Marian

    Teraz już wiadomo ,że w Środzie mieszkańcy zatruwani są smogiem i wskazane jest budowanie szpitala onkologicznego(leczenie nowotworów)

  • 2019-01-18 13:46:18

    gość: ~Jarosław

    ostatnio dodany post

    @~Marian
    Każdy liczy ,że jego ta śmiertelna choroba nie złapie!