Express-Miejski.pl

Co dalej ze szpitalem i ile będzie kosztować utrzymanie Centrum Kultury Alternatywnej?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: akme

20 grudnia odbyła się sesja Rady Powiatu Średzkiego. W punkcie interpelacje i zapytania głos zabrała radna Maria Zachary.

W dyskusji radna zapytała, na jakim etapie jest przywrócenie działalności szpitala w mieście. - Jakie działania zostały podjęte przez pana starostę w sprawie przywrócenia szpitala powiatowego w Środzie Śląskiej? I drugie pytanie- jakie będą generowane koszty stałe w zakresie utrzymywania obiektu pn. Centrum Kultury Alternatywnej - pytała radna Maria Zachary.

Na pierwsze z pytań odpowiedział starosta Krzysztof Szałankiewicz. - W tej chwili w kwestii szpitala robimy bardzo dużo. Prowadząc kampanię, wogóle nie zastanawiałem się nad szpitalem. Zostając starostą, zmieniłem perspektywę patrzenia na cały powiat w tym na szpital. Na razie szczęście sprzyja. Prokurator przekazał budynek do syndyka masy upadłościowej. Z wicestarostą i panią prawnik byliśmy na spotkaniu rady wierzycieli i podjęliśmy uchwałę, że budynek szpitala w Środzie Śląskiej zostanie wystawiony na przetarg na ponad 7,7 milionów złotych. W tym nasze wierzytelności to około 3,5 mln złotych. Przetarg będzie ogłoszony na początku stycznia. Propozycja jest taka, że możemy wystartować w pierwszym przetargu. Musimy do tego podejść bardzo rozważnie. Szpital jest potrzebny. Nasi wyborcy oczekują na jego reaktywację. Myślę, że będzie to filia szpitala w Stabłowicach bądź, filia szpitala w Wołowie. Będę ze wszystkimi rozmawiał na temat szpitala ze wszystkimi, którzy go chcą. Myślę, że bez współpracy z gminami będzie nam ciężko ten cel zrealizować, ale jestem optymistą - wyjaśnił starosta.

Jeśli chodzi o kwestię dotyczącą Centrum Kultury Alternatywnej, na jej temat wypowiedział się wicestarosta Sebastian Burdzy. - Jeszcze nie odpowiem na pytanie o generowanie kosztów funkcjonowania centrum. Jak państwo wiecie mamy podpisaną umowę i przekazany plac budowy. Jest wykonana inwentaryzacja budynku i jesteśmy w bardzo zaawansowanym trybie wykonania projektu. Termin realizacji tej inwestycji formalnie upływa z końcem grudnia 2019 roku. Nie mniej jednak już po tych kilku miesiącach opóźnienia w realizacji tej inwestycji, wydaje mi się, że otwarcie nastąpi na początku 2020 roku. Przez starostę jest powołany zespół koordynujący prace dotyczące realizacji inwestycji. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Docelowo jest zamysł na połączenie tego obiektu do działalności muzeum. Centrum będzie też służyć szkołom prowadzonych przez powiat średzki, czyli PZSP nr 1 i 2 - mówił wicestarosta. - Co do kosztów... Możemy je podliczyć. Nie przewidujemy powołania nowej funkcji, spółki, czy jednostki, która będzie się tym opiekować. Sam obiekt i to, co tam będzie się działo obroni się samo. W tym sensie, że wypełnimy lukę dotyczącą edukacji, szeroko rozumianej kultury na terenie całego powiatu. Przypomnę, że w projekcie biorą udział też cztery gminy, które wniosły swój akces dotyczący współpracy, oprócz gminy Środa Śląska. W centrum będą funkcjonowały rozszerzone działalności muzeum m.in. pracownia garncarska, rzeźbiarska czy malarska. Jeśli chodzi o doposażenie szkół to będzie pracownia grafiki komputerowej, dodatkowe sale lekcyjne. Zobaczymy, czy uda nam się pomysł by powstał dzienny dom opieki nad seniorami. Przede wszystkim będzie tez duża sala widowiskowa, która będzie spełniac funkcję nie tylko teatralną, wystawienniczą, ale będzie służyła dla szkoły np. na zorganizowanie studniówki. Koszty, które będą dotyczyły centrum, będą zabezpieczane w budżecie na rok 2020. Budżet na realizację tej inwestycji to 9 mln złotych, z czego mamy dofinansowanie w wysokości 6 mln złotych i dużą szansę na dodatkowe 1,5 mln złotych - wyjaśnił Burdzy.

Wicestarosta wspomniał także o tym, co dzieje się obok powstającego Centrum Kultury Alternatywnej. Tuż za płotem znajduje się budynek dawnej fabryki. - W tej chwili zakład ma syndyka. Jest decyzja o rozbiórce całego obiektu fabrycznego. Na pewno za kilka lat coś tam powstanie. Myślę m.in. o rozwinięciu mieszkalnictwa, czy jeszcze innych usług. Nasz obiekt powstanie za rok, a to co się będzie działo na tej hektarowej działce myślę, że będzie sprzyjało rozwojowi, czy upiększeniu miasta i siedziby powiatu - dodał Sebastian Burdzy.

anbo

28

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Co dalej ze szpitalem i ile będzie kosztować utrzymanie Centrum Kultury Alternatywnej?

    2019-01-04 10:18:34

    gość: ~alternatywna rzeczywistość

    Myślę, że starosta powinien się wycofać z tego projektu. Może to zrobić, jak burmistrz wycofuje się z inkubatora przedsiębiorczość i. Nikt nie będzie miał mu za złe, że zwali winę na np. np. projektantów, którzy nie zdążą w czasie. Ważne, że powiat nie będzie miał dodatkowych kosztów i będzie mógł na serio zająć się szpitalem.

  • 2019-01-04 13:39:00

    gość: ~doświadzony

    budynek szpitala który "sprzedaliśmy" za 4,5 mln (pomimo że pieniędzy nikt nie dostał)chemy odkupić za 7,5 mln.Budynek który nie nadawał się na szpital wg przedsprzedażowej oceny tak się bezkarnie szasta publicznymi pieniędzmi. Centrum kultury alternatywnej kolejny genialny pomysł i kolejne 7 milionów fikyjna nazwa aby otrzymać dodatcję i próba naginania profilu działalnośi do czegoś co z kulturą alternatywną nie ma nic wspólnego.Radzę radnym aby zapoznali się z definicją co to jest ta kultura.Uważam że największym błędem obecnego starosty jest wybór swego zastępcy prez co powiela błędy swego poprzednika

  • 2019-01-05 09:14:13

    gość: ~Alina

    @~doświadzony
    ....tu chodzi o gre polityczą czyli PO u władzy... i 8 lat nic w Polsce jak i w Środzie Sl. (nie jestem z PISU...mowa do hejtu, który zaraz poleci)

    Szpital sprzedany z myslą liberałów - "a po co" ma być tu i teraz a w przyszłości - czy to ważne

    Teraz nie ma nic....jest przychodzni PULS, do której dodzwonić sie lub zapisać (rejestrować) graniczy z ludem.
    P.S. ...może ktoś zajmie się PULSem...restracja online- więcej pediatrów wilu lekarzy z prawdziwego zdarzenia?!

  • 2019-01-05 12:29:53

    gość: ~Taaa

    @~Alina Jeśli coś Ci nie odpowiada to zmień przychodnie , na taka do której się dodzwonisz

  • 2019-01-05 13:34:44

    gość: ~No wlasnie

    @~Taaa
    Jest prawo wyboru.Masz Esculapa,Hipokratesa czy Elmed. Poza tym myślisz Alino miła, że szczytem marzeń lekarza po specjalizacji jest praca w Śr.Śl??

  • 2019-01-05 15:23:57

    gość: ~Marian

    @~Alina
    Co Ty politykujesz,Rozumiesz coś z tego o czym piszesz.

  • 2019-01-15 23:15:10

    gość: ~Bezpartyjny

    @~Alina
    Ale się rozpolitykowałas!A nie umiesz!

  • 2019-01-07 18:52:31

    gość: ~wkurzony

    @~doświadzony
    to nie Szałankiewicz wybrał Burdzego na swego zastępcę a raczej Burdzy wystawił Szałankiewicza na staroste dla zmyłki,(sam de facto pociągając za sznurki)aby zachować status quo...czyli realną władzę dla siebie i swoich...

  • 2019-01-04 20:54:20

    gość: ~Tadeusz

    Za 4.5mln zł wybudujecie szpital? Panie starosto, widać, że z myśleniem jest pan na bakier. Ostatnie pieniądze poszły na budowę nowego centrum kultury.

  • 2019-01-04 23:06:47

    gość: ~Piotr

    do gość: ~doświadzony
    zgadza się, w teorii się zmieniło, w praktyce Seba nadal zarządza powiatem, więc szpitala za jego zarządów się nie doczekamy, dlaczego ?
    widać wyraźnie za ile powiat sprzedał a za ile chce kupić, rachunek jest prosty pieniędzy na szpital nie będzie
    poza tym, jeśli na centrum kultury kasa jest a na szpital brak, szpital który jest instytucją pierwszej potrzeby, to ja więcej pytań na temat zarządu powiatu nie mam

  • 2019-01-04 23:42:46

    gość: ~Egon

    To miasto Środa Śl. się zapada. Tu, to najlepiej wyjechać albo umrzeć. No future

  • 2019-01-04 23:48:05

    gość: ~Maria

    Pan starosta mówi ,że "filia szpitala w Wołowie" To jakieś kpiny czy żarty? Ha..ha...

  • 2019-01-04 23:50:33

    gość: ~Maria

    To prawnik powiedział,że sprzedaż przez syndyka polega na ustaleniu ceny.A ja myślałem ,że sprzedaż licytacyjna.Tacy prawnicy w gminach!

  • 2019-01-05 15:28:16

    gość: ~Marian

    @~Maria
    Jaki jest poziom szpitala w Wołowie ?.Czy pacjenci wolą do szpitali we Wrocławiu?

  • 2019-01-04 23:49:59

    gość: ~właysław

    CO TO JEST KULTURA ALTERNATYWNA ? Wg Wikipedii Typ kultury przeiwstawny kulturze dominująej w danym społeczeństwie czy społeczności.Pozostaje zawsze w opozycji do kultury oficjalnej.popularnej.Jej przedstawiciele wybierają raczej wyizolowane od społeczności tworzenie własnych wzorców i norm.Czy tego typu centrum jest nam potrzebne ? I skąd u wicestarosty taki zapał do realizacji tego ?

  • 2019-01-05 15:40:24

    gość: ~wkurzony

    "Na pierwsze z pytań odpowiedział starosta Krzysztof Szałankiewicz. - W tej chwili w kwestii szpitala robimy bardzo dużo. Prowadząc kampanię, wogóle nie zastanawiałem się nad szpitalem" ...p. starosto, mam do pana tylko jedna prośbę-nie kompromituj się pan już więcej...
    ps.pisze się "w ogóle"-czyli osobno a nie razem...

  • 2019-01-05 21:46:56

    gość: ~Adam

    @~wkurzony
    Panie , po prostu niektóryn trzeba tylko pozwolić mówić...I oni mowią, niestety, i sa z siebie zadowoleni/

  • 2019-01-06 17:59:46

    gość: ~ażnioł

    odnas kto poszedł do szpitala w wołowie to nie wrócił

  • 2019-01-07 07:16:08

    gość: ~Maniek

    Byłem wróciłem!

  • 2019-01-18 18:08:44

    gość: ~Marta

    @~wkurzony
    Jak można nauczyciela uczyć ortografii?

  • 2019-01-07 08:39:00

    gość: ~zaz

    Odkąd jest nowy burmistrz w Środzie Ślaskiej nie wybudowała się żadna nowa firma ,sorry Xeos , Jeżeli chodzi o szpital za takie pieniądze 7,5 mln stawiacie budynek nowy a nie pchacie się w stary budynek przy okazji napchać innym kieszenie

  • 2019-01-07 22:25:34

    gość: ~Zmiasta

    Czy Pan starosta jest ze wsi z której blisko do Wołowa i Brzegu Dolnego?

  • 2019-01-07 22:42:40

    gość: ~Zmiasta

    Czy Pan starosta jest ze wsi z której blisko do Wołowa i Brzegu Dolnego?

  • 2019-01-09 11:21:04

    gość: ~ara

    Czy ktoś może mi wytłumaczyć , co to znaczy ,,kultura alternatywna '', bo kultura to wiem , teatr, kino, literatura, malarstwo , pisarstwo , taniec, itd. , a ta cała alternatywana to co ?

  • 2019-01-15 09:13:37

    gość: ~The Q

    Nóż się w kieszeni otwiera jak ktoś przeanalizuje historie szpitala. Wygląda to tak jakby samorządowi szpital zawsze przeszkadzał...

    Nie potrafię również zrozumieć jak można w ogóle rozmawiać o centrum kultury alternatywnej jak powiat nie ma funkcjonującego szpitala?!? To powinna być zawsze sprawa pierwszej potrzeby... Chodzi o zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców, których przecież z roku na rok przynajmniej w skali powiatu przybywa.

  • 2019-01-15 23:20:41

    gość: ~Emeryt

    Proponuję powołanie osoby kompetentnej która przedstawiłaby kompleksowo problem powołania i prowadzenia szpitala w malutkim mosteczku.Przypominam,że w ub roku w Polsce zlikwidowano 300 szpitali! Czas zakończyć to politykowanie szpitalem!!!!~!

  • 2019-01-16 18:41:10

    gość: ~cave

    @~Emeryt Są szpitale nawet w mniejszych miejscowościach. Tylko to musi być wszystko "na miarę" Np porodówka średzka miała dobrą markę... Albo tyle teraz udarów, wylewów. Wtedy każda minuta gra rolę.

  • 2019-01-18 18:15:00

    gość: ~Marcin

    ostatnio dodany post

    @~cave
    W Środzie szpital z jednym oddziałem.ONKOLOGICZNYM!Wokół miasta fabryki chemiczne a samo miasto zatrute smogiem i spalinami samochodowymi, w wąskich i małych uliczkach.Przyszłość zdrowia mieszańców widzę czarno!