Express-Miejski.pl

Druga sesja Rady Miejskiej. Pierwsze starcie na linii burmistrz-starosta?

Druga sesja Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

29 listopada odbyła się druga w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej. Wybrano na niej m.in. członków stałych komisji.

W obradach uczestniczył także nowy starosta i przewodniczący Rady Powiatu. Panowie przedstawili się nowym radnym i deklarowali współpracę. - Przyszliśmy do państwa, żeby się przedstawić i jednocześnie pokazać, że jestem skłonny do współpracy, że nie jestem starostą z gminy Miękinia, ale starostą całego powiatu średzkiego. Przed nami bardzo duże wyzwania. Jeżeli nie będzie między nami odpowiedniej współpracy, to będzie ciężko realizować zadania przez starostwo, jak i poszczególne gminy. Jednym z zadań jest reaktywacja szpitala. Będąc 1,5 tygodnia starostą, zorientowałem się, że jest to bardzo ważna sprawa dla mieszkańców. Bardzo proszę o współpracę. Jeżeli jej nie będzie to, to zadanie będzie nie do zrealizowania. Mam różne koncepcje na ten temat. Jeszcze raz proszę o daleko idącą współpracę pana burmistrza oraz panie i panów radnych - mówił starosta Krzysztof Szałankiewicz.

W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Artur Bogucki. - Tak, jak pan starosta przyszedłem tu dziś z prośbą o ścisły dialog i współpracę. Jak będzie trzeba to nawet z prośbą o pomoc do naszego najbliższego partnera, jakim jest gmina Środa Śląska. Ta współpraca była, jest, ale uważam, że mogłaby być jeszcze lepsza. Wszystkie gminy naszego powiatu są dla nas bardzo bliskie - przyznał Artur Bogucki. - Mówi się, że powiat jest silny dobrze zarządzanymi i uprzemysłowionymi gminami. Chciałbym, żeby na koniec tej kadencji można było powiedzieć, że gminy się dobrze rozwijają dzięki temu, że współpraca i zarządzanie powiatem była dobra - dodał przewodniczący.

Na prośbę o współpracy odpowiedział burmistrz Adam Ruciński. - Mamy świadomość tego, że samorządy muszą być dla siebie partnerami. Pewnie zauważymy to, że taką podobną misję jak dzisiaj, pozytywną zrealizujecie panowie w każdej gminie, rozpoczynając od Miękini, silnego filaru naszego powiatu - mówił burmistrz. - Pan starosta wymienił tutaj rzecz oczywistą dla mieszkańców i samorządowców, czyli przywrócenie działalności szpitala powiatowego. Cieszę się, że na naszej sesji starosta zaakcentował to. Trzeba sobie powiedzieć, że jest to zadanie bardzo trudne. Ja i pani Maria Zachary wielokrotnie się o tym wypowiadaliśmy. Były popełnione pewnie błędy na poziomie powiatu i teraz te błędy tak skutkują. Nie sztuką jest powiedzieć, że były błędy, sztuką jest odwrócić tę sytuację. Liderem tego przedsięwzięcia musi być powiat średzki jako główny odpowiedzialny. Partnerem muszą być wszystkie gminy. Wierzę w to i życzę wszystkim mieszkańcom, żeby ta misja współpracy z liderem i partnerami się powiodła. Przywrócenie szpitala, który wcześniej poprzez odzyskanie budynku, który samorząd powiatowy sprzedał, a potem przywrócenie poszczególnych elementów działalności na tyle, na ile będzie to możliwe - to cel strategiczny - kontynuował burmistrz, który wspomniał także o potrzebie zakupu trzeciej karetki pogotowia dla powiatu. - Jest to od kilku lat bolączka mieszkańców. Nie ma szpitala na terenie powiatu i dowóz pacjentów do innych placówek jest bardzo długi. Zadaniem na najbliższe pół roku jest trzecia karetka pogotowia. My jako jeden z kluczowych partnerów, ale nie jedyny włączymy się w to. Też jako partner oczekuję racjonalnej polityki finansowej ze strony powiatu - zakończył Adam Ruciński.

Po tej wypowiedzi włodarza gminy głos ponownie zabrał starosta. - Podjęliśmy dialog z burmistrzem, jak zauważyliście państwo, na pewno będzie to ciężki dialog, dlatego, że recenzowanie postępowania rady gminy Środy Śląskiej nie leży w moim interesie - przyznał Szałankiewicz, a między samorządowcami doszło do kolejnej wymiany zdań. - Proszę nie odbierać moich słów jako recenzowanie, tylko jako wyraz troski i odpowiedzialności - odpowiedział burmistrz.

- Dziękuję panu burmistrzowi za te cenne uwagi, ale sami państwo wiecie, że nawiązanie współpracy z pięcioma gminami, jest bardzo trudne. Tym liderem w reaktywacji szpitala, jednak powinna być gmina Środa Śląska. Jest to bardzo ciężkie zadanie. Jeżeli uda nam się z panem burmistrzem, bo wierzę, że jest to nasze wspólne przedsięwzięcie, aby szpital na nowo utworzyć to naprawdę będzie ogromny sukces. Przede wszystkim pana burmistrza i nasz samorządowców - mówił starosta Szałankiewicz. Ostatnie słowo w tej dyskusji miał jednak burmistrz. - Trochę się różnimy przy tym wspólnym celu. Jeszcze raz powtarzam z pełną odpowiedzialnością. Dla mnie i dla nas liderem tego projektu musi być powiat średzki. Nie tylko z powodów finansowych. Powiat za to odpowiada. Tak jest zapisane w ustawie. Powiat ma rolę integrującą w stosunku do wszystkich gmin i dlatego powinien panie starosto, powiat wszystkie gminy integrować wokół szpitala, bo to jest nasz wspólny cel. Z naciskiem na wszystkie gminy, a liderem powiat - wyjaśnił Ruciński. - Wcale nie powiedziałem, że tak nie jest. Ja jestem tutaj liderem i ja na siebie biorę odpowiedzialność. Natomiast potrzebuję pomocy. Zgadzam się z panem burmistrzem i ja nie chcę zrzucić z siebie odpowiedzialności. Proszę tylko o pomoc, bo sam nie jestem w stanie tego zrobić. My jako powiat musimy to koordynować, jednak wychodzę też dalej. Siły polityczne w postaci partii rządzącej także muszą nam w tym pomóc, bo jeżeli nie będziemy mieli wsparcia, to będzie znowu bardzo ciężko. To jest ciężki temat, ale rozpoczęliśmy już pewną dyskusję - podsumował starosta.

Wybór do komisji

Jednym z punktów sesji były wybory członków do stałych komisji. Joanna Wasylkowska, Stanisław Sendyka i Zbigniew Sozański decyzją radnych zostali wybrani na członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Do składu Komisji Spraw Gospodarczych, Budżetu i Finansów zgłosili się: Arkadiusz Gruszczyński, Arkadiusz Hibner, Jerzy Kryciński, Arkadiusz Lisiecki, Mieczysław Łabatczyk, Grażyna Ostrówka, Paweł Rosenbeiger, Mirosław Skóra i Joanna Wasylkowska. Komisję Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego będą tworzyć: Wioletta Borkowska, Jarosław Czyrniański, Arkadiusz Hibner, Zdzisław Kruszelnicki, Jerzy Kryciński, Paweł Rosenbeiger, Zbigniew Sozański i Joanna Wasylkowska.

W skład Komisji Rozwoju Obszarów Wiejskich, Spraw Komunalnych, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa weszli: Jarosław Czyrniański, Arkadiusz Gruszczyński, Mieczysław Łabatczyk, Leszek Maciejewski, Grażyna Ostrówka.

anbo

48

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Druga sesja Rady Miejskiej. Pierwsze starcie na linii burmistrz-starosta?

    2018-11-30 13:53:50

    gość: ~Adam

    Ten pan starosta szuka zaczepki. O poziomie jego kompromitacji w starciu z burmistrzem napiszę jutro. Jak skończę się śmiać.

  • 2018-11-30 14:28:18

    gość: ~123

    A ja powiem tak, że obaj panowie pajacują, prowadzą jakiś dialog dla dialogu, niezrozumiały i nic nie wnoszący. Mam wrażenie ,że niewiedzą o czym mówią. To ja przypomnę panom, że mowa dotyczy SZPITALA. Siadajcie do okrągłego stołu wraz z pozostałymi gminami, opracujcie strategię działania i zacznijcie ją konsekwentnie realizować. Nikt nie mówi że będzie łatwo, ale zacznijcie ze sobą współpracować a nie pokazywać palcem kto ma tym wszystkim dowodzić.

  • 2018-11-30 16:04:29

    gość: ~The

    @~Adam przede wszystkim nie widziałem na sesji głównego winowację tego co się stało ze szpitalem.

  • 2018-12-02 09:51:44

    gość: ~to ja

    @~The -- trzeba być bezczelnym, żeby w pierwszych dniach urzędowania podpisać remont na centrum kultury za kilka milionów, a po tygodniu przyjść na sesję do burmistrza i powiedzieć mu że szpital to jego problem.

  • 2018-12-03 17:09:13

    gość: ~Ada

    @~Adam Widzę, że nadal się śmiejesz - wiesz to taka choroba można ją zdjagnozować. Cierpią na to ludzie nie mający nic do powiedzenia.

  • 2018-12-03 17:10:21

    gość: ~Ada

    @~Adam Widzę, że nadal się śmiejesz - wiesz to taka choroba można ją zdjagnozować. Cierpią na to ludzie nie mający nic do powiedzenia.

  • 2018-12-03 17:11:51

    gość: ~Ada

    @~Adam Widzę, że nadal się śmiejesz - wiesz to taka choroba można ją zdjagnozować. Cierpią na to ludzie nie mający nic do powiedzenia.

  • 2018-12-03 18:49:42

    gość: ~Adam

    @~Ada
    A co to? Internet znów podłączyli?

  • 2018-12-03 20:32:30

    gość: ~Ada

    @~Adam to nawet tego nie wiesz, że internet w Polsce jest od kilkudziesięciu lat. Gdzie ty się uchowałeś.

  • 2018-11-30 14:00:43

    gość: ~czytam i nie wierze

    .... i tak własnie wybiera się Starostę, nie ważne co i jak, ważne że utrzymamy stołki....
    "Będąc 1,5 tygodnia starostą, zorientowałem się, że jest to bardzo ważna sprawa dla mieszkańców"!!! ... ludzie i gazet trąbią od lat, a Pan się dopiero obudził!!!?
    masakra - i tak wybieracie do rady...oddajecie głosy...aby był przciwko komuś

  • 2018-11-30 14:07:12

    gość: ~masakra

    ...".ale sami państwo wiecie, że nawiązanie współpracy z pięcioma gminami, jest bardzo trudne"
    Kto to wybrał tego Pana...wszyscy czekamy na zbawce, a tu taki zonk!

  • 2018-11-30 14:25:09

    gość: ~Mieszkanka

    Też uderzyło mnie stwierdzenie Pana Starosty, że będąc 1,5 tygodnia starostą zorientował się, że brak szpitala jest dużym problemem dla mieszkańców powiatu, a jest to największy problem od conajmniej kilku lat,

  • 2018-11-30 14:35:51

    gość: ~wyborca

    Należy przypomnieć panu Staroście że obok niego stoi człowiek odpowiedzialny za sprzedaż szpitala, dlatego trudno zrozumieć o czym pan starosta mówi.

  • 2018-11-30 14:29:39

    gość: ~Mieszkanka

    Wogóle oburza mnie, że aktualnie powiat za brak szpitala stara się zrzucić odpowiedzialność na gminę, przecież to statutowy obowiązek powiatu zapewnić dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcom powiatu.

  • 2018-11-30 14:51:44

    gość: ~Ole

    Powiat jest za cieńki w uszach żeby coś takiego naprawić po gamoniu trzeba współpracy tylko czy wszyscy grają w jednej drużynie wątpię. Niektórzy chcą być mędrcami a tu trzeba konkretów także do roboty my was rozliczymy.

  • 2018-11-30 15:22:20

    gość: ~mieszkaniec

    @~Ole
    Jak by Babiński został Burmistrzem to by panowie już o projekcie technicznym budynku rozmawiali a nie o tym kto będzie liderem a kto nie "liderem".
    Zrozum ty Człowieku co siedzisz na krześle Burmistrza że tu chodzi o Nasze zdrowie i zdrowie Naszych dzieci a nie o twoje głupie udowadnianie kto ma racje.

  • 2018-11-30 17:08:13

    gość: ~Ja

    @~mieszkaniec
    Jakbyś potrafił czytać ze zrozumieniem to byś coś wiedział osobo że piszę równocześnie do obu stron istoto bezmyślna.

  • 2018-12-03 11:08:29

    gość: ~to co

    @~mieszkaniec ... a kto to jest ten Babiński ?

  • 2018-12-01 20:03:25

    gość: ~ktos

    @~Ole
    Za pięć lat? Trzeba było teraz rozliczać i oddawać głosy na kogo trzeba, a nie mentorskim tonem mówić MY WAS ROZLICZYMY. Co robi tam glówny winowajca pytam wyborców pana B.

  • 2018-11-30 16:30:31

    gość: ~Krytyk

    Jak patrzę na tę farsę i zdjęcie wyżej to znów mi się "Miś" przypomina :)

    Opis: sprzątaczki w teatrze znalazły włosy Stacha Palucha na podłodze.
    – Pani Zosiu, pani Zosiu, pani pozwoly.
    – Co?
    – O, pani zobaczy.
    – A, ja wiem co to jest. Ja przedtym 20 lat w innym teatrze też pracowałam. To tam jeden taki krytyk napisał, że na przedstawieniu, jak był to wyrwał sobie wszystkie włosy z głowy.
    – To pani myśli, że to też on?
    – Nie, jakiś inny, tamten sobie już wyrwał.

  • 2018-11-30 16:32:13

    gość: ~rówieśnik

    ..."Jednym z zadań jest reaktywacja szpitala. Będąc 1,5 tygodnia starostą, zorientowałem się, że jest to bardzo ważna sprawa dla mieszkańców"...panie starosto,rozbawił mnie pan do łez-to wcześniej nie orientował sie pan ,co jest największa bolączka naszego powiatu???gratuluję znajomości potrzeb mieszkańców i przygotowania merytorycznego do sprawowania tej funkcji...może lepiej niech na sesje przychodzi pan Burdzy,rzeczywisty starosta-nie jest z mojej bajki, ale przynajmniej ma przygotowanie i wiedzę,aby sprawowac tę funkcję...2 lata "Zmechu" to jednak stanowczo za mało...

  • 2018-12-02 10:50:14

    gość: ~Opa

    @~rówieśnik
    ...tak sie powybierali miedzy soba...aby nie bylo nikogo z Pisu.
    Lubisz nie lubisz tej partii ale widac ze zostalo wszystko zaklepane i uciszone...i znowu kikka lat nic

  • 2018-12-02 16:22:53

    gość: ~rówieśnik

    @~Opa
    święte słowa...5 lat jak w dooopsko...szkoda...((((

  • 2018-11-30 19:21:51

    gość: ~Adam

    BTW, pani dziennikarka foto serwis jakby z sesji powiatu, jak zwykle samych swoich .....

  • 2018-11-30 19:39:12

    gość: ~wyborca

    Pan były starosta a obecny zastępca ma doskonałą wiedzę na temat szpitala.Doskonale wie że odzyskanie budynku jest nie możliwe, a teraz z tylnego fotela wykombinował że gminy z powiatu zrzucą się na szpital, mistrzostwo świata.

  • 2018-11-30 20:02:59

    gość: ~janusz

    Ilu radnych zrzekło się diety?

  • 2018-11-30 20:33:47

    gość: ~Inny

    Pan starosta nie mówił ani słowa o pieniądzach. Przedstawił się, zaprosił do współpracy a dostał wykład o finansach powiatu.... Panie burmistrz proszę nie zapominać, że budżet gminy składa się z naszych podatków i jeżeli dla nas ważny jest szpital to zamiast wyrzucać pieniądze na lampki świąteczne, na niedokończone osiedle socjalne, na gwiazdy święta wina niech pan wyda na szpital. Budżet gminy to nie są pańskie pieniądze tylko nasze a dla nas ważny jest szpital. I proszę się nie wymądrzać i nie udzielać innym rad.

  • 2018-11-30 21:06:07

    gość: ~mła

    @~Inny
    Jak zapewne wiesz to powiat cały razem z radą i starostą byłym s.b i wszyscy razem z nim są winni braku szpitala w Naszym Mieście(przecież za tym głosowali).A teraz szukanie winnych w gminie czy gminach jest totalnie zabawne i wręcz głupie świadczy tylko o tobie że nic nie wiesz o tym kto i za co odpowiada,Jak się na ty nie znasz to zamknij japę i zapytaj się u źródła.

  • 2018-12-01 18:18:08

    gość: ~Mieszkaniec

    @~mła
    Tylko dlaczego nikt nie pisze że szpital (nie budynek) tylko spółkę która prowadziła szpital, miała kontakt, całe wyposażenie, zatrudniała personel sprzedał także obecny radny powiatowy z PISu Mariusz Wojewódka. Spółka która szpital kupiła miała obowiązek prowadzić go przez 5 lat. Gdyby wicestarosta MW który za szpital odpowiadał go nie sprzedał to dzisiaj nie dyskutowali byśmy co zrobić aby szpital był

  • 2018-12-01 08:22:17

    gość: ~kkkkkkkkkk

    @~Inny
    Do tej niegospodarnosci dorzucił bym niekończące się tłumaczenia burmistrza na łamach średzkich gazet i transmisje z obrad rady miasta obslugiwane przez rolanda
    czy pracownicy np działu promocji sa za glupi zeby obsłuzyc kamere?
    kilka jeżeli nie kilkadziesiąt tysięcy rocznie bylibysmy dzieki temu do przodu

  • 2018-12-01 11:30:55

    gość: ~Do decydentów

    Należy zaprosić przedstawiciela NFZ i Ministerstwa Zdrowia ,żeby wyjaśnił jak się zabrać do powołania szpitala.Należy pamiętać, że ostatnio zlikwidowano 300 szpitali.

  • 2018-12-01 18:19:01

    gość: ~Do decydentów

    @~Do decydentów
    Widzę ,że niektórzy chcieliby budować i tworzyć szpital gadaniem.Dlatego są przeciwni powyższemu pomysłowi.

  • 2018-12-07 23:47:48

    gość: ~Janina

    @~Do decydentów
    Miastu przydałyby się pieniądze na budowę Szpitala Onkologicznego.Nie trzeba być lekarzem ,żeby stwierdzić ,że przy tym zadymieniu (smog|)w mieście b. znacznie wzrośnie zachorowalność, na raki.

  • 2018-12-01 19:00:08

    gość: ~zyta

    Jak może być dobrze ,jeżeli nie ma woli z dwóch stron do zgody. Komuś się wydaje , że jest najmądrzejszy i nie liczy się ze zdaniem drugiego. ŻENADA

  • 2018-12-01 19:04:17

    gość: ~xxx

    Średzki włodarzu ale nudzisz!! Tych wywodów nie da się czytać

  • 2018-12-02 12:41:38

    gość: ~a po co

    a po co zabierać się do pracy, skoro to wymaga rozumu i wysiłku. Gadanie o niczym jest niewyczerpujące, nie powoduje stresu, pobory na konto spływają kolejne tygodnie i miesiące mijają, osobisty cel osiągnięty

  • 2018-12-02 13:53:55

    gość: ~Starosta

    Krzysiu a mówiłeś - przekonywałeś, że Adaś to twój dobry kolega. Jako Starosta bądź mocny. masz doświadczenie i wsparcie bliskich Ci osób. Nie przypadkowo Gmina Miękinia gospodarczo rozwija się lepiej od ŚŚ. Omijaj fałszywych kolegów a na pewno dasz radę. Co do szpitala to główną kłodą która uniemożliwia jego odzyskanie jest radny który go sprzedał. Ale suweren nadal udziela mu poparcia dlatego nic z tego nie będzie,

  • 2018-12-02 17:02:34

    gość: ~Z powiatu

    @~Starosta
    Krzysiu, ty lepiej zrzeknij się tej funkcji starosty, bo widać że pojęcia o niczym nie masz. Podpisałes umowę na 6 mln za jakiś dom kultury, a gminy maja szpital budować? Wstyd.

  • 2018-12-02 18:57:21

    gość: ~Zorientowany

    @~Z powiatu Krzysiu zaczynają się Ciebie bać. Widać to po ujadaniu na tym forum. Rób swoje a będzie dobrze.

  • 2018-12-02 22:22:21

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Z powiatu
    Może i lepiej żeby ta hala się zawaliła, poprzedni zarząd ogłosił konkurs na zagospodarowanie, załatwił środki od marszałka, wyłonił w przetargu wykonawcę a teraz nowy Starosta powinien oddać pieniądze marszałkowi i zapłacić karę za wycofanie się z inwestycji. Pamiętam jak obecny Burmistrz Środy osiem lat temu mówił w kampanii że lepiej wycofać się z budowy basenu i zapłacić karę wykonawcy za nie zrealizowanie inwestycji niż budować pływalnię bo Środy na nią nie stać. Niestety środków z tej inwestycji nie można przeznaczyć na inny cel np. szpital

  • 2018-12-03 11:06:22

    gość: ~to co

    @~Mieszkaniec-- bzdury piszesz mieszkańcu może wytłumaczysz mieszkańcom po co w Środzie drugi dom kultury, może napiszesz ile powiat z własnych środków musi włożyć w tę inwestycję, może napiszesz ile będzie kosztować potem utrzymanie tego centrum kultury, może napiszesz ile gmin powiatu średzkiego jest zainteresowanych tym projektem, czyżby chodziło tylko oto żeby dać dobrze płatne miejsca pracy swoim?

  • 2018-12-03 12:51:30

    gość: ~Mieszkaniec

    @~to co
    A pamiętasz jak Gmina krzyczała po co w Środzie druga hala sportowa gdy powiat zaczął budowę, a od paru lat w sezonie nie można wynająć nawet na godzinę bo są cały czas zajęte

  • 2018-12-03 15:32:42

    gość: ~to co

    @~Mieszkaniec --- ale w Ameryce biją murzynów

  • 2018-12-02 18:30:33

    gość: ~Suweren

    @~Starosta
    Co Ty pleciesz?Politykujesz?

  • 2018-12-02 20:24:35

    gość: ~Zorientowany

    @~Suweren Jednak trafiłem Starosta po plusach widzę , że trafiłem. Boli co.

  • 2018-12-07 23:45:42

    gość: ~Janina

    @~Zorientowany
    Miastu przydałyby się pieniądze na budowę Szpitala Onkologicznego.Nie trzeba być lekarzem ,żeby stwierdzić ,że przy tym zadymieniu (smog|)w mieście b. znacznie wzrośnie zachorowalność, na raki.

  • 2018-12-08 15:39:53

    gość: ~ara

    szpital dawno wrócił by do starostwa , gdy Burdzy podpisując umowę sprzedaży i rozkładając na raty płatność zabezpieczył to hipoteką na nieruchomości , ale nie zrobił tego ( co ciekawe nie poniósł żadnych konsekwencji , i dalej wicestarostuje , co jest już kpiną z mieszkańców ) i teraz można już tylko budynek odkupić od syndyka za 7 mln zł .Swoją drogą skoro nowy starosta bez mrugnięcia okiem podpisał po 3 dniach urzędowania ,,projekt centrum kultury alternatywnej '' (tzn jakiej ?) to nie dziwi że nie będzie kasy na szpital .( po potrąceniu długu ok. 4 mln)

  • 2018-12-08 18:26:12

    gość: ~Med

    ostatnio dodany post

    @~ara
    Przy fabrykach chemicznych i zadymionym mieście zawsze potrzebny jest szpital ONKOLOGICZNY>