Express-Miejski.pl

Biedni i bogaci. Miękinia przed Środą Śląską, ostatnie Malczyce

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie dochodów własnych gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca.   

W wyliczeniach brano pod uwagę wpływy z podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, opłat, udziałów w PIT i CIT. Tym sposobem powstał ranking 2 478 samorządów na którego czele znalazła się gmina Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów z podanych źródeł w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 31 910 złotych. Na drugim miejscu uplasowała się gmina Rząśnia (woj. łódźkie), gdzie wpływy z podatków to 8 474 złotych per capita. Podium zamyka gmina Kobierzyce (woj. dolnośląskie) z dochodem w wysokości 6 427 złotych na jednego mieszkańca.

A jak wygląda sytuacja w powiecie średzkim?

Pierwsze miejsce w powiecie i jednocześnie 177. w skali kraju zajęła Miękinia, gdzie dochody per capita wyniosły 2 354,45 złotych. Kilka miejsc niżej - na 229 pozycji - uplasowała się Środa Śląska, która osiągnęła poziom 2 174,53 złotych. 

Miejsce 821 zajęła gmina Kostomłoty, gdzie dochód na jednego mieszkańca wyniósł 1 488,34 zł. Udanin zajął 1223 pozycję z wynikiem 1 254,89 złotych. Malczyce uplasowały się na 1444 miejscu. Tu dochód per capita wyniósł 1 148,80 złotych.

Gminą, która zamyka ranking, jest Potok Górny w woj. lubelskim z wynikiem 406 złotych.

em

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Biedni i bogaci. Miękinia przed Środą Śląską, ostatnie Malczyce

    2018-11-07 17:44:20

    gość: ~pasażer

    Ciekawe jaką nagrodę dostanie następca wójta czyli ponownie Frankowski za działania w poprzedniej kadencji. Na pewno nie będzie to KLUCZ SUKCESU tylko wniosek wojewody o likwidację gminy z powodu zadłużenia i działania na szkodę mieszkańców gminy Malczyce.

  • 2018-11-07 19:09:52

    gość: ~Wojewoda

    Pierwsze 2 gminy w rankingu są bogate tylko dlatego, ze mają na swoim terenie kopalnię i elektrownię Bełchatów. Wątpliwy zysk ze względu na raczej księżycowy krajobraz.

    Ranking co do powiatu średzkiego ciekawy i pokazujący, że przemysł i usługi dają gminom duże wpływy do budżetu. Czy to z podatków dochodowych, czy od nieruchomości czy inne.

    Jak widać gminy bez przemysłu lub bardzo słabo uprzemysłowione nie są w stanie przekroczyć 1500 dochodu na mieszkańca.

    Przy porównywaniu Środy Sląskiej i Miękini trzeba wziąć pod uwagę, że oprócz dość porównywalnego przemysłu w obydwu gminach, Miękinia wygrywa ranking głownie dlatego, ze w jej obszarze leżą miejscowości zwane jako sypialnia Wrocławia. Miejscowości takie jak Pisarzowice, Wilkszyn, Lutynia czy Gałów to wielki plac budowy domków jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych dla pracujących głownie we Wrocławiu. A że we Wrocławiu są przeciętnie lepsze zarobki niż na "prowincji" stąd gmina Miękinia ma znacznie większe dochody z podatku dochodowego od osób fizycznych niż Środa Sląska.

  • 2018-11-07 20:59:30

    gość: ~komentator

    @~Wojewoda
    Tak tylko może pisać wójt elekt głupio się tłumacząc z g....nych efektów jakie osiągnął w ciągu 4 lat. Krytykował poprzedników ale ci pozostawili mu potężny kapitał w postaci konkretnych działań i planów. Jego "rajskie" wyborcze widoki przypomnijmy: stocznie jachtowe, szkoły żeglarskie miliony przedsiębiorców itd. itd okazały się mrzonką. Szkoda, że nikt z kandydujących nie potrafił go rozliczyć i posłać tam gdzie jest jego miejsce.

  • 2018-11-08 06:34:06

    gość: ~Myslący

    @~Wojewoda
    A może zwyczajnie gospodarz lepszy ??? Co z tego, że jest potencjał gminy, jak ludzie nie będą potrafili go wykorzystać?? Ja tam uważam, że Wójt Miękini zasłużył na miano najlepszego włodarza w powiecie średzkim i nawet rankingi to pokazują, a dla Środy to wstyd, żeby ościenna gmina ją wyprzedziła.

  • 2018-11-08 09:12:29

    gość: ~zgadzam sie

    @~Myslący masz rację,dobrze myślisz z tego co wiem Miękinia nie zwalnia niewazne co sądza konkurenci czy nieprzychylni sąsiedzi

  • 2018-11-07 21:14:38

    gość: ~malczyce

    Malczyce mają wielki potencjał i powinny być pierwsze w tym rankingu, ale jest jak jest........dziwne, że ludzie nie zdjęli klapek z oczu głosując na wójta, ale już musztarda po obiedzie.............

  • 2018-11-07 21:37:25

    gość: ~Nasi góra xD

    Spokojnie, wójt malczyc ma plan... Już zarabia, sprzedał port, teraz jeszcze zamknie ośrodek zdrowia i kasa sama wpadnie w kieszeń xD mądry to człowiek xD zaradny xD a robotę załatwi mu Olkowski jak już rozłożą okolice na łopatki xD pozdrawiam wszystkich mieszkańców powiatu :)

  • 2018-11-14 05:54:05

    gość: ~Kasia

    ostatnio dodany post

    @~Nasi góra xD
    Pani Radna poniosło Panią trochę !!!! Proszę iść i zarządzać swoją wioska. Bo jak Pani napisała Kwietnie jest świetnie to proszę tak tam utrzymywać. Nawet piłka nożna wam nie idzie. Myśli Pani ze Państwo Olkowscy będę się poniżać do Pani poziomu to się grubo Pani myli. Akurat znam tych ludzi. W prownaniu do niektórych są to uczciwi i pracowici ludzie. Szkoda ze Pani nie widzi jak dobrze funkcjonuje ośrodek zdrowia w Malczycach. Szkoda ze Pani noe widzi jak dużo robią robotę dobrzy lekarze podkreślę to ze są dobrzy bo potrafią rozpoznać chorobę i leczyć !! Podkreślam Leczyć. Są prowadzone różne akcje zdrowotne które są dobre dla nas ! Dla mieszkańców. Pani jak nie chce nie musi Pani korzystać z ośrodka zdrowia w malczycach. Proszę iść do ośrodka zdrowia w gminie w której Pani pracuje ! Myśle ze tam się na pewno Pani odnajdzie. Przykro mi ze Pan kierownik nie chce się z Panią zadawać ! I gratuluje mu to ze się nie miesza w politykę. On ma działać na dobra naszego ośrodka. Pani Mariolo czy ostatnia porażka noe nauczyła Pania niczego ? A i czekamy na sprostowanie w sprawie i na temat ośrodka zdrowia w malczycach ! I jak Pani będzie tak rzucać słowami bez pokrycia.

  • 2018-11-08 22:03:41

    gość: ~Kaja

    oj biada wam Malczyce z takim wójtem, oj biada
    co wy żeście narobili na tych wyborach? nie wstyd wam ludzie?