Express-Miejski.pl

To właśnie oni walczą o budowę nowego skate parku w Środzie Śląskiej

Inicjatorzy i autorzy projektu na budowę nowego skate parku fot.: em

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Plastikowe butelki, zniszczony beton i rampy, potłuczone szkło. Tak w skrócie można opisać, jak dziś wygląda skate park w Środzie Śląskiej.

Znajduje się przy akwenie Kajaki, obok boiska. Z drogi go nie widać, zasłaniają go drzewa i krzaki. Miejsce to już dawno ma za sobą lata świetności. Przeszkody są zniszczone, częściowo nawet rozebrane. Podłoże, które jest zrobione z asfaltu, nie nadaje się już do użytku. Przez zły stan techniczny korzystanie z niego jest niebezpieczne. Dla niektórych z mieszkańców to idealne miejsce do wypicia piwa, a wokół terenu jest pełno śmieci.

Na szczęście znalazła się grupa osób, która chce to miejsce zmienić i sprawić, aby w mieście powstał prawdziwy skate park.

Walczą o fundusze w Budżecie Obywatelskim

Gmina Środa Śląska po raz drugi ogłosiła tzw. Budżet Obywatelski. Mieszkańcy sami mogą zdecydować, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu. W tym roku można głosować na 12 projektów z terenu gminy oraz miasta.

Wśród projektów jest ten przygotowany przez grupę młodych ludzi. W Środzie Śląskiej chcą wybudować nowy skate park. - Ten, na którym dziś jesteśmy nie, nadaje się już do użytku. Jest po prostu zniszczony. Dotąd, z braku miejsca specjalnie dla nich przeznaczonego, osoby jeżdżące na deskorolkach, rolkach i BMX-ach jeżdżą po publicznych placach i ulicach, niejednokrotnie przyczyniając się do szybszego niszczenia infrastruktury publicznej (chodniki, ławki, schody, krawężniki). W dodatku uprawiając swój sport w miejscach do tego nie przeznaczonych, narażają zarówno siebie jak i przechodniów na nieprzyjemności, a nawet niebezpieczeństwo - jeżdżąc na ulicy młodzież, jest narażona na wypadki, czy potrącenie przez samochód. Na wydzielonym do jazdy placu młodzież nie będzie przeszkadzać ani stwarzać zagrożenia - mówią autorzy projektu.

Spotkaliśmy się z nimi, aby opowiedzieli nam więcej o swoim pomyśle. - Najważniejsze to, żeby wymienić podłoże i zamontować nowe przeszkody. W tej chwili nawierzchnia jest bardzo uszkodzona i nierówna - wyjaśnia Norbert Jakubiak, jeden z inicjatorów i autorów projektu. - Chcemy stworzyć miejsce do integracji i aktywizacji społeczności lokalnej. Nowy skate park byłby wizytówką naszego miasta. Moglibyśmy robić tu pokazy, czy zawody. W Środzie Śląskiej nie brakuje ludzi, którzy świetnie jeżdżą na deskorolkach, czy BMX'ach. Ten sport jest bardzo widowiskowy. Jest to także pewne odświeżenie od piłki nożnej, czy siatkówki - dodaje Marcin Cuderski, także inicjator projektu.

Grupa, która podjęła się tej inicjatywy to młodzi ludzie, którzy od lat związani są z tym sportem. - Mamy zdjęcia, jak siedzimy tutaj na jednej z ramp jako dzieciaki. Dziś mija dokładnie 10 lat odkąd je zrobiliśmy. Na tym, które zrobiliśmy teraz są nwet te same osoby. Od lat jeździmy, a nasza grupa się powiększa. Kiedyś sami podjęliśmy się budowy nowego, małego skate parku. Niestety dziś on już nie istnieje - wyjaśnia Norbert. 

Zdjęcie z 2008 roku w Środzie Śląskiej 

Filmiki nagrane w 2012 roku w Środzie Śląskiej

- Nowy skatepark powinien mieć dobrą nawierzchnię oraz jak najwięcej przeszkód, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Istotne jest także umiejscowienie nowego obiektu, im bliżej miejsc publicznych, tym lepiej - podsumowuje Jakubiak.

Na projekt budowy skate parku w Budżecie Obywatelskim mieszkańcy gminy Środa Śląska mogą głosować jeszcze do 16 października. Można to zrobić osobiście w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej lub zagłosować online. 

anbo

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • To właśnie oni walczą o budowę nowego skate parku w Środzie Śląskiej

  2018-10-12 08:26:47

  gość: ~pawel77

  calkiem spora grupa, i fajne te filmiki. życze powodzenia :) reszta projektów do mnie nie przemawia, kolejny plac zabaw? po co ?

 • 2018-10-14 00:08:10

  gość: ~Emerytka

  To jakieś żarty czy kpiny?

 • 2018-10-15 07:01:15

  gość: ~Racjonalny

  skate park z prawdziwego zdarzenia kosztuje około 400 tyś zł. za 100 tyś z budżetu obywatelskiego nie wiele uda się zrobić :( Mycślę że chłopaki nawet jak nie dostaną dofinansowania cel osiągnęli. pokazali że skate-park w mieście jest potrzebny!!!

 • 2018-10-15 12:54:31

  gość: ~felix

  Niech sobie w kalistenicznym, za 97 000 pojeżdżą :)

 • 2018-10-15 18:20:11

  gość: ~Emeryt

  @~feli
  To jakies kpiny czy żarty.

 • 2018-10-17 10:47:33

  gość: ~PODATNIK

  Może zapytać mieszkańców czy złoża się na takie miejsce do zabawy dla kilku osób.A może zrobić płatny ,tak jak boiska koło kajaków?

 • 2018-10-17 11:02:20

  gość: ~Zprasy

  ostatnio dodany post

  @~PODATNIK
  Mieszkańcy Polkowic nie będą musieli płacić podatku od nieruchomości. Radni poprali projekt burmistrza Wiesława Wabika w tej sprawie. Uchwała zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

REKLAMA