Express-Miejski.pl

Szkoła Podstawowa im. Skarbów Dolnego Śląska. Odbyły się oficjalne uroczystości

Uroczystości nadania imienia malczyckiej szkole fot.: Angelika Harom - em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Z pośród czterech propozycji, które były najczęściej wskazywane, wybrano jedną, nie mając wątpliwości i problemów z jej uzasadnieniem.

Placówka już na początku roku przystąpiła do procedury związanej z nadaniem jej imienia, zachęcając do zgłaszania propozycji w anonimowych ankietach, nie tylko społeczność szkoły podstawowej, ale też społeczność całej gminy Malczyce. Z pośród czterech propozycji, które były najczęściej wskazywane, wybrano jedną, nie mając wątpliwości i problemów z jej uzasadnieniem.

Wybierając dla szkoły imię, kierowano się przekonaniem, że absolwent Szkoły Podstawowej w Malczycach powinien znać miejsce, w którym na co dzień żyje, powinien czuć się ważną częścią wspólnoty lokalnej i regionalnej. Istotne jest również to, że nadanie placówce im. Skarbów Dolnego Śląska, pozwoli ukierunkować dalsze działania dydaktyczno-wychowawcze służące wszechstronnemu rozwojowi nada jej charakter i uczyni ją rozpoznawalną w środowisku lokalnym. Skupi uwagę uczniów, nauczycieli i rodziców wokół historii Dolnego Śląska, która będzie ją integrować, wzbogacać jej tradycję oraz indywidualną tożsamość.

Uroczystości nadania im. Skarbów Dolnego Śląska Szkole Podstawowej w Malczycach odbyły się, 4 października. W części oficjalnej nastąpiło przecięcie wstęgi oraz poświęcenie pamiątkowej tablicy z nazwą szkoły, która widnieje na odremontowanej elewacji budynku. Podczas apelu w auli szkoły nastąpiło przekazanie sztandaru przez władze samorządowe gminy Malczyce, wójta Piotra Frankowskiego oraz przewodniczącego Rady Gminy Marcina Głowackiego. Sztandar podkreślił symbolikę i znaczenie nadania imienia.

Ta uroczystość była też okazją, aby dyrektor Szkoły Podstawowej Marzena Łaziuk oraz uczniowie podsumowali dotychczasowe działania jakie podjęli w projekcie pn. „Skarby Dolnego Śląska”. Następnie wszyscy zaproszeni mogli zobaczyć, krótki program artystyczny, przedstawiający legendę o Malczycach, napisaną kilka lat temu przez absolwentkę szkoły. Dodatkowo szkoła jak i zaangażowani mieszkańcy, użyczyli swoich pamiątek i przygotowali wystawę pt. „Historia Szkoły Podstawowej w Malczycach”.

Warto wspomnieć, że szczególnym wyróżnieniem jest również to, że patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska, którego prezesem jest Sławomir Najnigier.

W uroczystościach oprócz grona pedagogicznego, uczniów, rodziców, absolwentów, byłych pracowników i dyrektorów, uczestniczył Tadeusz Samborski Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Promocji Dolnego Śląska Sławomir Najnigier oraz Sekretarz Ryszard Chruścicki, Starosta Powiatu Średzkiego Sebastian Burdzy, Wizytator Kuratorium Oświaty Wioletta Majka-Stangret, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Janina Kudryńska-Mazur, kierownicy jednostek samorządowych, prezesi lokalnych stowarzyszeń oraz inni zaproszeni goście i przyjaciele placówki.

UG

17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Szkoła Podstawowa im. Skarbów Dolnego Śląska. Odbyły się oficjalne uroczystości

    2018-10-09 13:31:00

    gość: ~Z Malczyc

    Oficjalne uroczystości nadania imienia bez uczniów. Takie cuda tylko w Malczycach!

  • 2018-10-09 16:06:03

    gość: ~felix

    Ta nazwa pasuje do Malczyc, jak... Co za idiotyzm. Mam nadzieje, że przy pierwszej okazji zostanie zmieniona. Porażka i pośmiewisko :(

  • 2018-10-10 07:56:22

    gość: ~rodzic

    Autopromocja wójta i starosty, osoby które koniecznie trzeba zmienić. Najgorsze w tym, ze do tego chóru dołączyła dyrektor szkoły. Jej czas pożegnań tez powoli nadchodzi.

  • 2018-10-10 08:46:31

    gość: ~oburzony rodzic

    Fatalna nazwa oraz formuła nadania imienia szkole bez udziału uczniów po raz kolejny udowadnia jak beznadziejnym organem prowadzącym oświatę na terenie gminy Malczyce jest wójt i dyrektor szkoły. Na to wydarzenie czekaliśmy ponad 30 lat i nazwę zgodnie z intencją powinniśmy zakopać pod ziemią (ze wstydu!)

  • 2018-10-10 11:02:47

    gość: ~Ewa

    @~oburzony rodzic
    Całe Malczyce. Wy tylko krytyke a nic nie robicie. Panie Wójcie super pan pracuje . Pozdrawiam

  • 2018-10-10 12:49:33

    gość: ~Z Malczyc

    Droga Ewo. To nie krytyka. To PRAWDA. A Prawda boli najbardziej.

  • 2018-10-10 16:23:31

    gość: ~Ewa

    @~Z Malczyc
    Prawda czyja kontrkandydatów

  • 2018-10-10 20:28:01

    gość: ~obywatel

    To tekst dziennikarski czy wklejka nieudolnej notatki PR-owej UG Malczyce? "Nie mając problemów z uzasadnieniem" - w artykule nie widzę ani jednego zdania, ani jednego argumentu, który uzasadniałby nazwę "SKARBY"! Infantylna i bezsensowna nazwa, decyzja niekonsultowana społecznie, żenująca uroczystość, a przede wszystkim bezczelna dezynwoltura osób, którym wydaje się, że są panami na włościach. Nie na tym polega służba publiczna i rola samorządu lokalnego. Kampania wyborcza i autopromocja za publiczne pieniądze. Skandal. A dla szkoły - wstyd.

  • 2018-10-11 06:53:23

    gość: ~Cave

    Czy w województwie, powiecie nie ma jakiejś komisji weryfikacyjnej dla tego typu gminnych inicjatyw? Czy jeśli znów jakaś inna gmina zechce nadać nazwę swojej szkole np. im Żołędnych Ludków, lub np. Dolnośląskiego Zachodu Słońca - to też wolna wola??

  • 2018-10-11 08:22:22

    gość: ~kontrkandydat

    Ale największym nietaktem a wręcz skandalem włodarza i jeszcze obecnej dyrektor było nie zaproszenie na na uroczystości emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty, którzy większość swojego zawodowego życia oddali naszej szkole i zostawili kupę zdrowia, zapału i empatii otrzymując naprawdę niewielkie pieniądze.Ale kiedyś wszyscy będziemy emerytami i wtedy każdy odczuje to indywidualnie

  • 2018-10-11 09:02:41

    gość: ~Ewa

    @~kontrkandydat
    Ja to uważam ze głód na ziemi, trzęsienia ziemi i wszystko co złe to jest wina wójta. Czy wy czytacie to co piszecie. To jest wasz problem ze nie jesteście zadowoleni z życia. I mi się wszystko podoba i jest dobrze.

  • 2018-10-11 10:05:42

    gość: ~arwena

    wójt jest z pewnością winny za złe zarządzanie finansami gminy . sprzedaż portu w obecnej sytuacji gospodarczej za takie marne pieniądze była niewątpliwie dużym błędem ale przypominam że pozwolili na to radni - z których niektórzy znowu kandydują . w jaki sposób wójt zepnie budżet gminy na 2019 rok ? Ten który po nim przyjdzie będzie miął nie lada problem ! Malczycom juz nic nie pozostało do sprzedania może tylko ośrodek zdrowia i trochę działek .Wójt ani jego rodzina nie korzystają z malczyckiej służby zdrowia , szkoły więc tez nie jest on zainteresowany rozwojem tych instytucji .wystawmy jemu i jego kandydatom na radnych rachunek przy urnach bardzo was wszystkich o to proszę !!!! Boję się dalszych rządów tego człowieka gdyż w mojej opinii jest to karierowicz bez pomysłu na naszą gminę .

  • 2018-10-11 12:11:27

    gość: ~nie stąd

    Interesuję mnie ta prasa, tym bardziej jej część humorystyczna jaką posiadają komentarze artykułów dotyczących gminy Malczyce. Naprawdę można się uśmiać, byle co powoduje tyle komentarzy że aż żal nie wchodzić...komedia.

  • 2018-10-11 15:31:27

    gość: ~felix

    @~nie stąd No a jak! Malczyce zawsze wyjątkowe były, czy w pozytywie, czy negatywie... :)

  • 2018-10-13 15:50:05

    gość: ~antek

    Jest jeszcze gorzej niż myślałem. Już sam Skarb Średzki, choć też nieodpowiedni na patrocinium szkoły, byłby lepszy. Papier przyjmie wszystko, ale historia oceni kondycję szarych komórek decydentów tego wydarzenia. Nowy patron SP w Malczycach jest najwyższej próby i wyjątkowy. Żadna placówka w kraju nie może się nim poszczycić. To lepsze niż nadawanie dzieciom zagranicznych imion w polskiej transliteracji. Przy Skarbach Dolnego Śląska blado się mają Andżeliki, Dejwidy, Dżessiki i Nikolasy. Malczyce rulez!

  • 2018-10-14 09:50:49

    gość: ~felix

    @~antek hhheeheheehe! O jejuńku, brzuch mnie ze śmiechu rozbolał :)

  • 2018-10-18 10:20:34

    gość: ~antek

    ostatnio dodany post

    "Z pośród czterech propozycji..." - miałem się nie odzywać, bo ostatnio, jak się wypowiedziałem na temat publikowanych w EM błędów (patrz: Bieg o Skarb Średzki), zostałem nazwany idiotą, a ów komentarz wyświetlił się na zielono, ale właśnie w tej szkole nauczono mnie, że poprawnie należy napisać: "spośród":(