Express-Miejski.pl

W Lutyni się dało, w Środzie Śląskiej też się da!

Szkoła przy ul. Górnej fot.: em24.pl

Dlaczego w Środzie Śląskiej nie powstała jeszcze nowa szkoła, która spełniałaby oczekiwania mieszkańców?

Kiedy ta szkoła powstanie i gdzie? Jaka będzie i co przyspieszyłoby jej powstanie?

Faktem jest, że potrzeba budowy nowej szkoły istnieje w Środzie Śląskiej od wielu kadencji. Podobnie jak przez wiele kadencji istniała potrzeba budowy basenu. W tym celu w 2004 roku, czyli 14 lat temu, poprzedni Burmistrz Bogusław Krasucki przejął od Agencji Nieruchomości Rolnych działki na Winnej Górze z przeznaczeniem pod budowę basenu i gimnazjum. Basen został wybudowany w 2012 roku czyli w trakcie trzeciej pełnej kadencji Burmistrza Krasuckiego, jednak nowej szkoły nie udało się Burmistrzowi Krasuckiemu wybudować w ciągu 10 lat od przejęcia działki od Agencji, mimo iż miał na to 2,5 kadencji. Zrobił za to wiele innych rzeczy, ważnych dla naszej Gminy. I bardzo dobrze.

W kadencji 2014-2018, która się kończy, nie wybudowaliśmy nowej szkoły, ale wykonaliśmy wiele innych ważnych inwestycji dla naszych Mieszkańców. Wymieniać można bardzo długo bo jest ich ponad 150 i mają ogromną wartość jak na zaledwie 4 lata kadencji. Wartość inwestycji w tej kadencji sięga prawie 100 mln zł. Komunikacja miejska, Rynek Dolny, Ratusz, żłobek, mieszkania socjalne, rewitalizacja miasta, nowe boiska sportowe – wszystkie z dofinansowaniem zewnętrznym. Dziesiątki zadań drogowych, praktycznie w każdej miejscowości naszej Gminy. Remonty szkół i przedszkoli na setki tysięcy złotych w każdym roku kadencji. Kanalizacje kilku miejscowości. Inwestycje w rozwój przedsiębiorczości, ekologię i bezpieczeństwo, rekreację, kulturę. Mnóstwo mniejszych i większych inwestycji na rzecz mieszkańców, z których wiele było nadrabianiem zaległości z poprzednich lat.

Dlaczego wiec mimo takich sukcesów nie wybudowaliśmy nowej szkoły? Najkrócej mówiąc zabrakło czasu, środków zewnętrznych i stabilności systemu edukacji bo okazało się że w wyniku ministerialnej reformy oświaty wdrożonej w 2016 roku musi zmienić się koncepcja nowej szkoły i jej wielkość. To zaburzyło intensywne prace nad tym projektem. Ale chyba ważniejsze okazało się to, iż w obecnej kadencji co do zasady środki zewnętrzne na budowę nowych szkół, na które liczyliśmy, nie były dostępne w programach unijnych, za wyjątkiem przypadków uzasadnionych np. demografią czyli istotnym przyrostem liczby ludności. Taki właśnie przypadek miał miejsce w Lutyni i okolicach, gdzie w ciągu kilku lat liczba ludności wzrosła o kilka tysięcy. To znacząco pomogło Gminie Miękinia w pozyskaniu środków zewnętrznych. Naszej Gminie nie pomogło, bo w naszej gminie od kilkunastu lat liczba ludności niestety nie rośnie.

Nowa szkoła powstanie na Winnej Górze bo to najlepsze miejsce na nowa szkołę podstawową, która pozwoli wyłączyć z użytkowania wyeksploatowane budynki szkolne SP nr 3 przy ul. Wrocławskiej i przy ul. Kościuszki. To najlepsze miejsce na nową szkole również z tego powodu, że na Winnej Górze i w jej sąsiedztwie powstaną w perspektywie kilku kilkunastu lat nowe osiedla mieszkaniowe na kilka tysięcy nowych mieszkańców. Sprzyjać temu będzie planowana budowa północnej obwodnicy Środy Śląskiej. Nową szkole na Winnej Górze musimy uszyć na miarę potrzeb edukacyjnych, ale i na miarę aktualnej i przewidywanej liczebności uczniów w obwodach szkolnych. Musi to być szkoła nowoczesna, ale jednocześnie na nasze możliwości budżetowe bo inne gminne zadania też trzeba równolegle realizować, jak też trzeba wspierać niektóre zadania powiatowe. Należy również założyć dalszą, docelową rozbudowę nowej szkoły, tak jak w Lutyni, której ludność stale się zwiększa. U nas też to nastąpi. W Środzie Śląskiej też się da! Tak jak dało się zrobić wiele ważnych rzeczy w obecnej kadencji. Pracujmy wspólnie i odpowiedzialnie na kolejne sukcesy naszej Gminy i naszego Powiatu.

Adam Ruciński
Lider KW Stowarzyszenia
RAZEM DLA ZIEMI ŚREDZKIEJ

Materiał sfinansowany przez KWS RAZEM DLA ZIEMI ŚREDZKIEGO

37

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W Lutyni się dało, w Środzie Śląskiej też się da!

    2018-09-21 19:06:24

    gość: ~Kiedysrodaterazlutynianin

    Szkoda całkowicie moim zdaniem rezygnować z tysiąclatki... z budynku gimnazjum ok, warunki tam takie że nie powinni dopuścić jej dla dzieci. 1000-latka nie jest w aż takim złym stanie, remont owszem i to nie mały ale myślę że klasy I-III a może i IV spokojnie mogą tam się dalej uczyć i że sale z dolnych pięter będą jako świetlice , gdyż świetlica za drogą to chyba najgrosze co być może... Co państwo uważają? W Lutyni wyburzenie było koniecznością z 2 powodów, warunki wiadomo jakie ale i w jej miejscu zamiast budynku z 8 pomieszczeniami lekcyjnymi będzie stać z 15-21... i będzie bezpieczniejszy

  • 2018-09-21 19:12:21

    gość: ~Mieszkaniec

    Panie Burmistrzu teraz się da? A przez ostatnie 4 lata sie nie dało?

  • 2018-09-21 22:54:46

    gość: ~Sroda

    @~Mieszkaniec
    Przecież odpisał ci w tekście dlaczego się nie dało. Najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem a później szczuj w komentarzach.

  • 2018-09-21 22:58:49

    gość: ~Racjonalny

    @~Mieszkaniec
    Cztery lata temu burmistrz przekonywał że wybuduje szkole w latach 2017-18. Podkreślał że jest ekspertem od projektów unijnych i żeby pozyskać dofinansowanie należy zaprojektować tzw szkołę pasywną. To jedyna szansa na budowę nowej szkoły- slowa Rucinskiego. Minęły 4 lata burmistrz nie zlecił projektu szkoły pasywnej. NIE złożył ani jednego wniosku do UE na budowę szkoły i zaprzepaścił szansę o której tak żywiołowy wspominał. Dzisiaj pisze o demografii że to kluczowe kryterium to jakiś absurd wystarczyło złożyć wniosek!!! A nie teraz kłamać!!@

  • 2018-09-21 19:15:09

    gość: ~Średzianin

    Dobrze że Pan Krasucki, powiedział że szkołę wybuduje to i Ruciński sobie przypomniał ze o szkole zapomniał. Panie Adamie Pan juz mógł ja wybudować nawet projekt był zrobiony za czasów Krasickiego.

  • 2018-09-21 19:16:55

    gość: ~Miękinia

    W Lutyni sie dało ich gospodarz działał a nie artykuły pisał po gazetach. Jak żadzi gospodarz z jajami to sie tam dało.

  • 2018-09-22 14:15:34

    gość: ~tez miekinia

    @~Miękinia
    przede wszystkim działa to prawda

  • 2018-09-21 19:20:07

    gość: ~Mama

    Widzę ze lider nie myśli o reelekcji, skoro jest tylko liderem. Słabo Panie lider.

  • 2018-09-21 19:22:18

    gość: ~Wow

    A teraz o komendzie pisze w ukryciu, że też będzie tylko kiedyś jak szkoła i cała reszta.

  • 2018-09-21 19:24:44

    gość: ~Maks

    Obudzil sie lordek miesiac przed wyborami, ze szkola by sie przydala. Zlituj sie czlowieku i nie bredź bo czytac sie n ie da tych wypocin. Przrz 4 lata nie kiwnol palcem a teraz wielkie obietnice. A dzieciaki sie mecza tyle lat

  • 2018-09-21 19:41:39

    gość: ~kopytko

    @~Maks
    Może i się obudził miesiąc przed wyborami za to waszego LORDA słychac już z pół roku jeździ po wsiach i cytuje ,, MI SIĘ UDAŁO , JA WYBUDOWAŁEM, JA OTRZYMAŁEM , JA ZROBIŁEM ,JA ZAŁATWIŁEM JA , JA , JA , JA i tak do obrzygania ... słuchać się już tego nie do co on zrobił sam w takim razie skoro zrobił wszystko sam to zwolnić wszystkich urzędników b są mu nie potrzebni ,,, Nikt nigdy mi nie powie że były władca i bóg Środy Śląskiej potrafił się zachować czy być uprzejmy ... Kazdy kto miał wątpliwą przyjemność być na audiencji u jego ekscelencji Krasuckiego gdy to już po jakimś czasie się łaskawie zgodził wysłuchać wie że był nie kulturalny arogancki itp ... można by tak długo wymieniać ... więc teraz szanowne koło wzajemnej adoracji znowu usiłuje zabłysnąć intelektem i małą kulturą osobistą by usiąść na stołkach i pławić się kosztem nas podatników Mam wielką nadzieję że wasze czasy się już skończyły a nadchodzące wybory tak o siak są ostatnimi w jakich może brać udział pan Krasucki oczywiście ze względu na swój wiek :D I chwała BOGU AMEN

  • 2018-09-21 19:48:29

    gość: ~Mistrz

    @~kopytko
    Oj adam adam. Krasucki byl nie fajny jak przyjmował ludzi. Lord był lepszy poprostu zniechecał do wizyt czasem czekania. Tylko 3 miesiące, zleci jak z bata strzeli i juz audiencja generalna.

  • 2018-09-21 20:01:06

    gość: ~mieszkaniec

    @~kopytko
    I masz racje dodaj tylko ze filmiki P Krasuckiego zawieraja błedne informacje bo na wioskach duzo sie zmienilo na b dobre i to zasługa mieszkancow i obecnej władzy ktora ich wspomaga .

  • 2018-09-21 19:44:03

    gość: ~Wyższy poziom

    Wyższy poziom lansu. Lans bo zostaniesz lordzie bez szans.

  • 2018-09-21 19:54:59

    gość: ~Zastepca

    No widzę że nasz wódz przyzwyczajeń nie zmienił. Na zdjęciu szklanka tradycyjna z uchem a w niej herbatka z soczkiem malinowym, napar zwycięstwa.

  • 2018-09-21 21:19:37

    gość: ~Vicezastepca

    @~Zastepca
    A gdzie się podział talerz z CIASTECZKAMI?

  • 2018-09-21 20:01:29

    gość: ~Średzianin

    @~kopytko
    Rucinski nie ma sie czym pochwalic to boli. Pewnie sam by sie gdzies przejechał i poopowiadal ci zrobil tylko nie ma o czym gadac. On moglby nagrac odcinki co udalo mi sie spier...olic np. miekini oddalem 30 ha, inkubator nie powstanie budynek policji tez nie, a odpady plastikowe w mieście No Problem. Żal i wstyd

  • 2018-09-21 20:15:42

    gość: ~Megi

    O wielu miejscowościach pan burmistrz przypomniał sobie dopiero teraz kiedy zbliżają sie wybory. A gdzie byl Pan wczesniej? A dlaczego? Bo dane wioski były w większości za kolejną kadencją Pana Krasuckiego. To żałosne i świadczy tylko i wyłącznie o wyższości Panie Adamie, co powinien Pan "schować " sobie do kieszeni.
    Nie chcę dalej takiego burmistrza!
    Ludzie, wybierzmy odpowiedniego człowieka na odpowiednie miejsce, a Pan niech się jeszcze wiele nauczy.

  • 2018-09-21 20:36:15

    gość: ~czytanie ze zrozumieniem

    Pokażcie mi gdzie tu jest napisane że Pan Burmistrz tą szkołę wybuduje w najbliższej kadencji??


    "Nowa szkoła powstanie na Winnej Górze bo to najlepsze miejsce na nowa szkołę podstawową, która pozwoli wyłączyć z użytkowania wyeksploatowane budynki szkolne SP nr 3 przy ul. Wrocławskiej i przy ul. Kościuszki. To najlepsze miejsce na nową szkole również z tego powodu, że na Winnej Górze i w jej sąsiedztwie powstaną w perspektywie kilku kilkunastu lat nowe osiedla mieszkaniowe na kilka tysięcy nowych mieszkańców. Sprzyjać temu będzie planowana budowa północnej obwodnicy Środy Śląskiej. Nową szkole na Winnej Górze musimy uszyć na miarę potrzeb edukacyjnych, ale i na miarę aktualnej i przewidywanej liczebności uczniów w obwodach szkolnych. Musi to być szkoła nowoczesna, ale jednocześnie na nasze możliwości budżetowe bo inne gminne zadania też trzeba równolegle realizować..."

    Tu jest napisane że jak powstaną osiedla na Winnej Górze, że jak będzie obwodnica północna.
    Tu nie ma deklaracji.
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania moi drodzy.
    Nawet nie będziecie mogli za 5 lat powiedzieć że "Pan obiecał".
    Brawo, napisać 4 zdania składające się z ponad 100 wyrazów i nic deklaratywnego. Gratuluję.
    A was czytelnicy, tylko pogłaskać po głowie i powiedzieć żebyście nadrobili zaległości z czytania ze zrozumieniem.

  • 2018-09-21 21:23:24

    gość: ~liczydło

    @~czytanie ze zrozumieniem
    ".....ponad 150 i mają ogromną wartość jak na zaledwie 4 lata kadencji. Wartość inwestycji w tej kadencji sięga prawie 100 mln zł. " =
    37,5 inwestycji rocznie. 25 milionów rocznie na inwestycje.
    25 mln dzielone na 37,5 (ilość inwestycji) rocznie = 666 tyś. (666,6666666) w nawiasie- wychodzi że jedna inwestycja kosztowała 600.000
    Skoro jedno zadanie - Średzka komunikacja Etap pierwszy inwestycji to koszt blisko 8,5 mln złotych, = 17 mln zł rocznie zostało na resztę czyli 36,5 inwestycji.
    17:36,5= 465 753- broń boże nie czepiam sie SKP lubię krokodyle.
    ok biorąc pod uwagę że zostało 500 tyś na jedną inwestycję to rozumiem że były to jakieś duże inwestycje. Bo w gazetkach piszą że mamy 40 mln długu a mieliśmy 20... za te 20 mln długu była by szkoła bez dofinansowania.

  • 2018-09-21 21:01:16

    gość: ~Oj oj

    Były plany budowy nowej szkoły... Poprzedni burmistrz był wizjonerem. Przewidział, że w przyszłości będą problemy ze szkołą... A obecny burmistrz miał "jak na talerzu" podane, co należałoby zrobić, ale cóż zlekceważył problem, a teraz,przed wyborami pisze jakiś artykuł, że szkołę da się wybudować... To wręcz śmieszne... No trochę się spóźnił... Za późno po rozum do szkoły...

  • 2018-09-21 21:40:51

    gość: ~gred

    @~Oj oj Krasucki miał na budowę szkoły 10 lat i nic w tym temacie nie rozbił

  • 2018-09-21 21:46:43

    gość: ~Mieszkaniec

    @~gred
    Nie zgodzę się z tobą. Wybudowal basen a to byl pierwszy etap. Drugim etapem była szkoła. Tyle że nastały czasy lorda i zero oświecenia. Jemu nie potrzebna była szkoła. Z basenu jest też niezadowolony czego nieukrywa.

  • 2018-09-21 21:55:33

    gość: ~mieszkaniec

    @~gred
    Rzeczywiście nic, tylko pozyskał za darmo działkę od ANR, w pierwszym etapie wybudował basen [Ruciński oficjalnie był przeciwny bo Gminy nie stać] i zrobił projekt szkoły, a co zrobił obecny przez cztery lata oprócz podwojenia zadłużenia. Zastanawiam się czy po Rucińskim minę stać na szkołę

  • 2018-09-22 12:47:28

    gość: ~haha

    @~Oj oj


    Poprzedni burmistrz był wizjonerem ... to brzmi jak cytat z filmów Barei

  • 2018-09-21 22:19:21

    gość: ~Ciekawy

    A dlaczego inkubatora nie będzie??

  • 2018-09-21 23:08:03

    gość: ~Ciekawszy

    @~Ciekawy
    A może z tym inkubatorem jak z jeziorem u Bareji?

  • 2018-09-21 22:33:00

    gość: ~BKLJBJL

    BLA BLA BLA BLA BLA BLA PO CO CZYTAC TEN BEŁKOT BLA BLA BLA

  • 2018-09-21 22:39:05

    gość: ~PR

    Panie Ruciński, ale muszę przyznać, że speców od PR to pana przeciwnik ma lepszych. Wystarczy spojrzeć na ten tekst. Ciężko się go czyta. Bardzo ciężko.

  • 2018-09-21 22:45:16

    gość: ~solidarność

    @~PR
    Pan Ruciński nie ma speców od PR widac po tych bezsensownie pogrubionych slowach to on jest autorem tego bełkotu

  • 2018-09-21 23:16:47

    gość: ~Średzianin

    @~solidarność
    Przecież to on jest specem. Wdodatku niezastąpionym. Sam chłop w siebie nie wierzy. Zobaczcie pozostał miesiąc do wyborów a on pisze o sobie lider, nie burmistrz ani kandydat. Juz chłopiec przegrał! Ale cieszy jego swiadomość o swojej słabości.

  • 2018-09-21 23:18:57

    gość: ~Pracodawca

    @~Średzianin
    Adam nie martw się. Jak przegrasz, trudno, całe Starostwo czeka aż do nas wrócisz, wkońcy jestes tylko na urlopie.

  • 2018-09-22 09:44:08

    gość: ~pieniądze w błoto

    @~PR Pieniądze wyrzucone w błoto i to pewnie nasze, publiczne na speców z dużego miasta, którzy nie znają tutejszych realiów i takie bzdury robią. A Krasucki pracuje z ludźmi stąd. Poza tym ten tekst on sam napisał, bo jest taki beznadziejny, jak wszystkie do tej pory. Tekst o niczym.

  • 2018-09-22 10:56:32

    gość: ~Będzie klaps

    Mamusiu to nie ja zepsułem zabawkę to oni.

  • 2018-09-22 12:52:44

    gość: ~Marysia mamusia

    @~Będzie klaps
    synku nie przejmuj się mamusia Marysia da im klapsa. Nie wolno upominac syneczka. Syneczek się dopiero uczy.

  • 2018-09-22 17:43:30

    gość: ~WAWRZYNIEC

    Żenujące jest dla mnie to że burmistrz powiatowego miasta chce się wzorować na okolicznych wsiach.
    Panie Ruciński warto sobie przypomnieć czasy kiedy to inne miasta wykorzystywały prawo średzkie do swoich lokacji. Kończąca się kadencja nie będzie zapisana złotymi głoskami w historii Środy Śląskiej.

  • 2018-09-23 13:41:24

    gość: ~Valdii

    ostatnio dodany post

    Mam pytanie czy obecny burmistrz był przeciwko budowie basenu ? Krasucki był za i wybudował tak będzie ze szkołą wybuduje