Express-Miejski.pl

"Szkoła zadaniem kolejnej kadencji? Już to raz słyszałem"

Szkoła przy ul. Gornej fot.: em

Dlaczego w Środzie Śląskiej nie powstała szkoła, która spełniałaby oczekiwania mieszkańców? Dzieci uczą się w fatalnych warunkach, klas lekcyjnych jest za mało.

Kilka dni temu niedaleko Środy Śląskiej, w Lutyni, w wybudowanym kompleksie przedszkolno-szkolnym odbyło się ogólnopolskie rozpoczęcie roku szkolnego. Inwestycja, której wartość - wraz z budową drogi - wyniosła niemalże 30 mln złotych, zrealizowana została w niespełna trzy lata. Gmina Miękinia pozyskała na ten cel połowę środków z różnych źródeł finansowania. Uczniowie bardzo szybko zapomną o starym, zburzonym niedawno budynku, w którym dane im było do tej pory się uczyć. A to jeszcze nie koniec. Urzędnicy - biorąc pod uwagę plany deweloperów - już planują dalszą rozbudowę placówki o kolejne oddziały i nowoczesną bibliotekę z czytelnią.

- Najmłodsi mieszkańcy Środy Śląskiej z zazdrością mogą patrzeć na miejsce, w którym ich rówieśnicy zdobywać będą wiedzę. Sami mają do dyspozycji budynek po przejściach, którego stan pozostawia wiele do życzenia. Gdy byłem burmistrzem i budowany był basen, mieliśmy już koncepcję oraz program funkcjonalno-użytkowy nowoczesnej szkoły, która miała powstać obok parku wodnego. Chcieliśmy wówczas stworzyć miejsce, które odpowiadałoby potrzebom uczniów i rodziców. Z jednej strony zajęcia prowadzone byłyby w komfortowych warunkach, z drugiej dostęp do bazy sportowej byłby praktycznie niczym nieograniczony. Mówię tu choćby o oszczędności czasu - komentuje Bogusław Krasucki, były burmistrz Środy Śląskiej, który w zbliżających się wyborach ponownie ubiegać się będzie o fotel szefa średzkiej gminy.

"Była koncepcja i program. Wystarczyło je dostosować"

Cztery lata temu – tuż przed wyborami samorządowymi - zarówno Bogusław Krasucki, jak i Adam Ruciński (obecny burmistrz) deklarowali, że jednym z głównych zadań samorządu w latach 2014-2018 będzie budowa nowej szkoły. 

- Każdy wówczas widział tę potrzebę. Sal było coraz mniej, a dzieci przybywało. Pokój nauczycielski zamieniono w pewnej chwili na salę lekcyjną, czy świetlicę. Dzieci dzielono na grupy rozpoczynające lekcje o różnych godzinach, aby wszystkich pomieścić. Nadal przecież zajęcia prowadzone są na zmiany. Najmłodsi musieli i nadal muszą przechodzić przez ulicę, żeby dojść na zajęcia. Budynek już wtedy wymagał remontu, więc proszę sobie wyobrazić jak to wygląda po straconych czterech latach. W jeszcze gorszym stanie jest budynek gimnazjum - podkreśla Bogusław Krasucki i dodaje, że rozwiązaniem miała być budowa od podstaw nowego obiektu przy średzkim basenie. - Początkowo miało się tam mieścić gimnazjum, ale koncepcja została tak opracowana, aby w kolejnych latach obiekt rozbudować i przenieść tam szkołę podstawową, i tym samym sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Wystarczyło sięgnąć po dokumenty leżące na urzędowej półce. Byłem na to gotowy.  

Stanowisko burmistrza objął jednak Adam Ruciński, ale mieszkańcy - głównie rodzice i ich dzieci - spodziewali się, że następca kontynuować będzie realizację wyczekiwanego zadania. Tym bardziej, że wpisane je miał w swój program wyborczy. Jednak wraz ze zmianą szefa gminy nastała zmiana systemu edukacji, a co za tym idzie - zlikwidowano gimnazja. - Pamiętam jak dziś, jak Adam Ruciński bez zająknięcia zamknął wówczas projekt tłumacząc, że nie jest on dostosowany do proponowanych przez rząd rozwiązań. Szanowni Państwo! Szkoła w Lutyni powstawała dokładnie w tym samym czasie i tam rządowe zmiany w niczym nie przeszkodziły! Wójt Miękini doprowadził do zakończenia inwestycji, pozyskał na jej realizację niewyobrażalne wsparcie finansowe i już ma plany na rozbudowę placówki. Powtarzam: nic nie stało na przeszkodzie, aby i naszą koncepcję zaktualizować i dostosować do nowego systemu, i to w krótkim czasie. Zmiana systemu edukacji – w mojej opinii – była tylko i wyłącznie wymówką dla zamknięcia tak zaawansowanego projektu, którego obecny burmistrz po prostu by nie udźwignął. Tym samym straciliśmy czas i szansę na otrzymanie w tych latach ogromnych funduszy zewnętrznych na ten cel i unormowanie sytuacji w szkolnictwie na naszym terenie - stwierdza Bogusław Krasucki.

Zabrakło męskiej decyzji

Trzy dni przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice dzieci jednej z kilku klas szóstych otrzymali informację, że ich pociechy - zamiast do szkoły przy ulicy Górnej - będą uczęszczać do budynku likwidowanego gimnazjum. W dotychczasowym obiekcie zabrakło dla nich miejsca. Zmienią się przy tym także nauczyciele. - Dowiedzieliśmy się o tym nagle i bez uprzedzenia. Wie pani jakie tam są warunki? W ogóle sposób przekazania nam tej informacji i postawienia nas przed faktem dokonanym pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego w ogóle akurat "ta" klasa, a nie inna? - pyta retorycznie jedna z mam, która prosi o anonimowość. Odpowiedzią na zaistniałą sytuację miała być deklaracja burmistrza wygłoszona w trakcie rozpoczęcia roku szkolnego. Miał on wówczas zapowiedzieć, że w trakcie kolejnej kadencji nowa szkoła zostanie wybudowana. 

- To samo słyszałem cztery lata temu i proszę mi wierzyć: tej sytuacji by nie było, gdyby nie jeden, aczkolwiek bardzo istotny element: zabrakło wówczas męskiej decyzji. I teraz będzie to samo. Zamiast ważnych, przyszłościowych dla miasta i gminy inwestycji dostaniemy choćby nieprzemyślany inkubator przedsiębiorczości. Ja się na to nie zgadzam! - stwierdza dobitnie Bogusław Krasucki. 

Sfinansowane z KWW Bogusława Krasuckiego

54

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • "Szkoła zadaniem kolejnej kadencji? Już to raz słyszałem"

    2018-09-07 07:46:55

    gość: ~Kurczaczek

    Trzeba mieć dzieci i podstawową empatię żeby wiedzieć co w takich warunkach przeżywają nasze dzieci! Widać że Krasuckiemu zależy na budowaniu Środy i dostosowywaniu jej do potrzeb mieszkańców a nie realizacji własnych ambicji. Środa potrzebuje podstaw a nie fanaberii. NASZE DZIECI I ICH POTRZEBY SĄ WAŻNIEJSZE OD FANABERYJNYCH WYMYSŁÓW OBECNEGO! Dzięki Panie Krasucki że jeszcze się Panu chce!

  • 2018-09-07 08:15:08

    gość: ~Bolek

    @~Kurczaczek
    W sumie masz racje Pan Krasucki, może nie taki milutki w obyciu, ale za swoich kadencji udowodnił, że jest dobrym gospodarzem i dba o swoje społeczeństwo. Zbudował wszystko, co potrzebne ludziom i też mam nadzieję, że dane mu będzie to kontynuować po nadchodzących wyborach. Szkoda, że ostatnio nasi mieszkańcy jednak zdecydowali, że wygrał Pan Ruciński, pewnie każdy myślał że młoda krew wprowadzi wiele nowego. No niestety wprowadziła jedynie stagnację gminy i poczucie straconego czasu. Jednak mam nadzieję, że nauczyliśmy się na błędach i tym razem sprawimy, że doświadczenie i dobro dla naszej gminy wygra. Powodzenia Panie Bogusławie.

  • 2018-09-07 10:29:43

    gość: ~Ana

    @~Bolek Ja niestety też głosowałam na Rucińskiego. Myślałam, że będzie lepiej, ale jest zdecydowanie gorzej. Teraz kibicuję Krasuckiemu, bo okazal się duuużo lepszym gospodarzem.

  • 2018-09-08 10:47:33

    gość: ~kampania

    @~Ana

    Plany Panów i obietnice wyborcze z 2014 są pod tym linkiem na dole. Zaznaczam że oba programy były mega podobne. Czemu podobne- bo Krasucki mówił na sesjach wprost o swoich planach przez cały czas - było to zapisane w planach wieloletnich i w programach rozwoju. Dzięki temu Ruciński jako radny miał doskonałą wiedzę co jest w planach, na jakim etapie jest inwestycja, jakie są projekty. Wykorzystał idealnie te plany i wpisal w swoją kampanię. Wiedział że i tak trzeba je zrealizować bo są środki z unii i projekty. Wiedział jakie granty będą szły z unii tak samo jak Krasucki który przygotowywał wnioski i tworzył plany rozwoju środy.
    Czyli obecny nie wniósł nic nowego, a wygrał. Tyle że nie zrealizował. I to jest smutne.



    http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/19156,krotko-o-planach-inwestycyjnych-trzecia-tura-odpowiedzi

    to był plan Krasuckiego - przynajmniej część :
    Bogusław Krasucki: Czeka nas bardzo duża inwestycja, jaką jest budowa budynku gimnazjum. Ten projekt jest realizowany od paru lat. Pierwszy etap to była budowa pływalni. W drugim przystąpimy do budowy gimnazjum. Chcemy zmienić jeszcze projekt, aby był to budynek pasywny – oszczędny. Koszt inwestycji to około 20 milionów. Kolejna duża inwestycja to żłobek na ulicy Wierzbowej, na 80 miejsc. Już mamy projekt i pozwolenie na budowę. Zaczynamy w przyszłym roku. Kolejny duży projekt to budowa żłobka w Rakoszycach dla całego obwodu szkolnego. Dalej Centrum Aktywizacji Zawodowej tworzone w porozumieniu ze starostwem i innymi gminami. Powstanie hala produkcyjna, zatrudnieni będą instruktorzy, firmy będą zlecały produkcję temu ośrodkowi. Przez produkcję będą się uczyli uczniowie. Przejęliśmy budynek , w którym powstanie Dom Pomocy Społecznej i hospicjum. Mamy 30 osób umieszczonych poza terenem gminy. To wskazuje, że taka pomoc jest potrzebna. Kolejny duży i ważny projekt to komunikacja miejska. Chcemy ubiegać się o grant na środki transportowe. Chcemy wozić tych mieszkańców, którzy nie mają dostępu do autobusu. Są miejscowości, w których nie ma w ogóle komunikacji. Przewoźnicy zlikwidowali kursy nierentowne. To centrum komunikacyjne, o którym mówimy, a które będzie we władaniu gminy, jest już tworzone. Jesteśmy właścicielami dworca PKS. Kolejny etap to ubieganie się o dofinansowanie zakupu środków komunikacyjnych. Póki co ogłosimy konkurs na wykonywanie przewozów z dopłatą do kilometra do tego, co przewoźnikom się nie bilansuje. Mamy też projekt na budowę centrum pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych. Robimy to wspólnie ze stowarzyszeniem Poziomka.

  • 2018-09-07 17:39:39

    gość: ~toja

    @~Kurczaczek

    szkołą najbardziej brakuje kompetentnej,chcącej się douczać kadry pedagogicznej. Wyniki średzkich podstawówek na tle kraju to dramat.

  • 2018-09-07 21:24:07

    gość: ~rzetelna

    @~toja
    szkołom, jeśli już. Ile szkół podstawowych jest w ŚŚ? No chyba dwie - licząc OSWych. i tzw. Trójkę. Wyniki, jakie?Po szóstej klasie już ich nie ma, a te z ubiegłych lat utrzymywały się na średnim poziomie. Można to sprawdzić. Kadra z pewnością się dokształca, bo tego wymaga od nich specyfika pracy. Jeśli pisać komentarze, to tylko zgodne z prawdą.

  • 2018-09-07 21:51:07

    gość: ~Metodyk

    @~rzetelna
    Wystarczy przejść się pod budynek gimnazjum i posłuchać jaki hałas panuje na lekcjach... Na pewno wpływa to korzystnie na proces nauki... Stąd też te wyniki...

  • 2018-09-09 17:05:45

    gość: ~hejżehola

    @~Metodyk
    To o czym wy tu piszecie? Wyniki gimnazjum czy podstawówki? W naszym kraju jest tak, że każdy zna się na edukacji, zna wyniki wszelkich egzaminów i potrafi ocenić każdego nauczyciela, ucznia (w szczególności soje dziecko). A z reguły są to ci, którym w szkole za dobrze nie szło, albo ich dzieciom. Jątrzenie i plucie jadem najbardziej niektórym wychodzi. Karma wraca, niestety.

  • 2018-09-08 14:40:35

    gość: ~toja

    @~rzetelna
    dziękuje za zwrócenie uwagi, chyba tez powinnam wrócić do szkoły na język polski..
    Pisząc średzkie podstawówki, miałam na myśli powiat średzki. egzaminów po 6 klasie nie ma , ale jest próbny w kl.7, widzę że jesteś drogi forumowiczu w temacie, wiec pewnie wiesz jakie wyniki miały dzieci z naszego powiatu. Wielka szkoda w takim razie, ze to dokształcanie idzie w las, bo nie przekłada się na poziom nauczania.

  • 2018-09-08 17:18:14

    gość: ~jeżyk

    @~rzetelna

    z liceum jest podobnie

  • 2018-09-07 08:11:52

    gość: ~Wyborca

    Jak będzie 8 klas w tysiąclatce w następnym roku szkolnym to będzie dopiero armagedon a podobno ma być znów siedem klas pierwszych, mogli nie burzyć szkoły w lutyni, budynek był też wiekowy, ale może nasze dzieci by tam się zmieściły...

  • 2018-09-07 08:23:58

    gość: ~Matematyk

    Dobrze ze ta zmarnowana kadencja się kończy. Jeszcze rucinski faktycznie wziął by sie za budowę nowej szkoly i bywygladala jak osiedle na wiejskiej albo boisko w ciechowie niby jast a nie do uzytku. Panie Krasucki trzymam kciuki, moze nasze dzieci w koncu dostana wyczekana nowa szkole.

  • 2018-09-07 08:26:48

    gość: ~Mrozowianin

    Pocieszę Was że u nas w Miękini , to w gimnazjum lekcje mają nawet 4 klasy z podstawówki, więc biegają od segmentu do segmentu, dobrze że nie ma 2 zmian bo niewiele brakowało gdyby tylko było kilka oddziałów w gimnazjum więcej...

  • 2018-09-07 09:01:38

    gość: ~sesja

    A ktoś był wczoraj na sesji? ponoć Krasucki pokazał pazur i wyżygał wszystko Rucinskiemu

  • 2018-09-07 09:09:06

    gość: ~Niezadowolony

    Prowakacje pana B.K sa tak denne ze wstyd mi zw byl kiedys miedzy innymi moim burmistrzem

  • 2018-09-07 09:34:38

    gość: ~Ty

    @~Niezadowolony
    A ty wolisz gładkie słowa i stagnację????? Chcesz żeby nawet Malczyce były lepsze niż Środa ???? Nie zależy ci chyba na tym mieście i na dobru mieszkańców? Nie mówię że Krasucki to ideał, ale jest jedynym rozsądnym wyjściem. Tylko on daje gwarancję rozwoju! Bo już to nam pokazał. Obecny też pokazał niezrealizowane plany, wiele obietnic, i pozorowanie działań...

  • 2018-09-07 10:39:41

    gość: ~tajemnica Poliszynela

    @~Ty Ja nic nie chcę mówić, ale właśnie Malczyce już nas gonią. W 2017 roku pod względem dochodu w przeliczeniu na mieszkańca Środa zajęła 816 pozycję w kraju, a Malczyce 850. To jest nasz wyższy poziom rozwoju.

  • 2018-09-07 09:52:16

    gość: ~123

    Oświata dająca dobre warunki do nauki i nauczania, służba zdrowia zapewniająca mieszkańcom choćby podstawową opiekę szpitalną oraz budownictwo, które zapewni mieszkańcom dostęp do mieszkań to przecież podstawy rozwoju każdej gminy nie tylko średzkiej. Nie mogę zrozumieć dlaczego nasi decydenci Starosta czy Burmistrz tego nie rozumieją.Wydaje mi się że to po prostu strach, brak umiejętności w podejmowaniu trudnych i odważnych decyzji. Gdyby p.Krasucki postępował tak jak obecni decydenci gminy czy starostwa to dzisiaj nie mielibyśmy strefy z wieloma miejscami pracy, skanalizowanej i częściowo zgazyfikowanej gminy, parkingów , nowych i odnowionych dróg/ulic/chodników, dworca autobusowego, nowych świetlic wiejskich, nowych obiektów sportowych w tym boisk ze sztuczną nawierzchnią, orliki itp. zmodernizowanej Średzkiej Wody, basenu, Odremontowanego od podstaw Domu Kultury, Cyfrowego Kina, Zadbanych obiektów sakralnych i mógłbym tak jeszcze długo wymieniać jak nasza gmina zmieniała się na lepsze za czasów zarządzania p.Krasuckiego ale już po prostu wszystkiego nie pamiętam. Z pewnością jednak będę pamiętać o tym by w tych nadchodzących wyborach oddać głos właśnie na niego, na p.Krasuckiego bo to Krasucki rozpoczął Wyższy Poziom Rozwoju a Ruciński go najzwyczajniej w świecie zatrzymał.

  • 2018-09-07 10:15:12

    gość: ~Średzki obserwator

    sfinansowane z KWW Bogusława Krasuckiego.....mnie ten podpis wystarczy. Artykuł napisany pod kampanie wyborczą. Obiecanki cacanki......a głupiemu radość

  • 2018-09-07 10:42:22

    gość: ~123

    @~Średzki obserwatorze, a ty chociaż coś komuś obiecałeś ? Za Krasuckim stoją obietnice zrealizowane, a za tobą co, może się pochwalisz?

  • 2018-09-07 10:49:06

    gość: ~Racjonalny

    Widać, że nie orientujesz się w przepisach wyborczych mamy okres przedwyborczy zarejestrowane komitety i wszystkie wydatki powinny być finansowane przez komitety -czyli z prywatnych pieniędzy!!! Wyjątkiem jest nasz burmistrz, który wszystkie sprostowania i manipulacje z wypowiedziami swoich radnych finansuje z naszych podatków czyli z pieniędzy urzędu. Uważasz ze to jest w porządku ?

  • 2018-09-07 10:51:18

    gość: ~sroda

    @~Średzki obserwator
    Krasucki nic nie obiecuje. Stwierdza fakty. Zaprzeczysz?

  • 2018-09-07 10:51:43

    gość: ~xxx

    @~Średzki obserwator

    Przynajmniej zapłacił za swoje a nie jak co niektórzy z pieniędzy podatników .
    Pozdrawiam

  • 2018-09-07 10:54:05

    gość: ~Konto

    @~xxx a gdzie można znaleźć nr konta KWW Krasucki? Bo chętnie wpłacę na kampanię zeby tylko wygrał!

  • 2018-09-07 10:59:41

    gość: ~xxx

    @~Konto
    Myśle że jest na tyle znaną osobą że nie potrzebuje naszych dotacji :) a przegrał wybory bo zlekceważył przeciwnika przez co teraz wszyscy płacimy , nadejdzie czas w którym potencjalni kandydaci przyjdą po nasze głosy ... a wtedy będziemy rozliczać panującego .
    Pamiętajcie nikt ci tyle nie zrobi co ja mogę ci obiecać :)

  • 2018-09-07 13:30:07

    gość: ~Niedowiary

    Budynek gimnazjum jest w strasznym stanie. Wąskie korytarze, strasznie niebezpieczne schody, dziwny zapach i zaduch na korytarzach to norma. Dzieci cisną się jak śledzie, by przejść z klasy do klasy. A i mam wątpliwości co do bezpieczeństwa w tej szkole. Monitoring można powiedzieć zerowy! Na korytarzach na piętrach brak jakiejkolwiek kamery- bo ponoć to zabronione! Czyżby mieli tam coś do ukrycia, co tam się dzieje?

  • 2018-09-07 15:39:08

    gość: ~Rozczarowanyyy

    @~Niedowiary
    Nie spełnia norm pewnie, dlatego chcą go zamknać;(

  • 2018-09-07 16:08:54

    gość: ~Alina

    @~Rozczarowanyyy
    Tam warunki są poniżej wszelkich norm. Ani sali gimnastycznej, ani stołówki, a świetlica w piwnicy bez okien!(strach tam schodzić). Szatni też nie ma, trzeba nosić wszystko ze sobą. Ale za to szkoła się chwali, że dziennik elektroniczny wprowadza. Nie szkoda na to kasy, w sytuacji, gdy są inne pilne potrzeby??? Dzieci, żeby na WF zdążyć przejść do drugiego budynku tracą przerwy, które powinny przeznaczać na odpoczynek!!! Ja się pytam, gdzie jest sanepid??!! Czy ktoś to kontroluje?

  • 2018-09-07 16:57:02

    gość: ~Lutynianin

    @~Alina
    To jak widzę to warunki 3 razy gorsze niż w byłej szkole w Lutyni, u nas przynajmniej korytarze ( piwnica i parter) były szerokie i wszędzie okna... nawet stołówka tam była

  • 2018-09-07 16:58:15

    gość: ~Lutynianin

    @~Lutynianin
    Stołowka też była, mala bo mała ale była

  • 2018-09-07 16:58:42

    gość: ~Lutynianin

    @~Lutynianin
    Chodziło mi o szatnie...

  • 2018-09-08 18:01:08

    gość: ~Ewka

    @~Alina
    To ten budynek jak mógł spełnić chociażby jakieś warunki przeciwpożarowe?? Bo świetlica w piwnicy na przykład, w dodatku bez okien to chyba jakieś nieporozumienie? Kto tam na to zezwolił???

  • 2018-09-09 02:13:59

    gość: ~Rodzic

    @~Ewka
    Tak duży budynek jak gimnazjum powinno mieć najmniej 5-6 wyjść w razie. Ewakuacji. A ma wiadomo ile...jak zima zapalil się komin w lutyni w szkole to w 31 sekund ponad 180 dzieci opuściło budynek z 3 kondygnacji....dlatego pewnie chcą zamknąć gimnazjum i przenieść wszystkie sale do tysiaclatki bo raczej wątpię w tak szybka ewakuację ...

  • 2018-09-10 22:56:50

    gość: ~Alinka

    @~Ewka
    A kto odpowiada w budynku gimnazjum za bezpieczeństwo, naczelna, czy jakiś vice???

  • 2018-09-11 09:28:10

    gość: ~Średzianin

    @~Alinka
    Narzekamy na gimnazjum ale budynek B nie jest w lepszym stanie... pomieszczenia ciasne że dzieci ledwo się mieszczą wciągając brzuchy...

  • 2018-09-07 13:50:56

    gość: ~Realiaszkolne

    W tej szkole niestety dzieci i rodziców traktuje się jak przedmioty, które można przestawiać, przesuwać jak się jaśnie pani podoba. Z góry rodzice stoją na straconej pozycji, bo władza może robić co tylko zechce, nie pytając nikogo o nic...

  • 2018-09-07 14:07:40

    gość: ~123

    @~Realiaszkolne, a kto tam jest dyrektorem bo swego czasu był tam dyr. Papacz a on raczej dbał nieźle o tą szkołę ?

  • 2018-09-08 10:16:24

    gość: ~Aga

    @~123
    On tam dalej jest, chociaż myślałam, że pracuje już na Osirze...

  • 2018-09-07 14:48:39

    gość: ~hahah

    A u waszej konkurencji piszą że nie ma kampani i nic się nie dzieje hahaha

  • 2018-09-07 18:31:01

    gość: ~Opozycja

    Wszystkie komentarze pisane tym samym stylem... Na jedno kopyto. Ewidentnie przez jedną, maksymalnie dwie osoby. Ja tylko proszę więc o wytłumaczenie mi, co takiego poza basenem zrobił dla społeczeństwa Pan Krasucki? Jakoś sobie nie przypominam, aby działo się niewiadomo co niesamowitego. A teraz? Wystarczy spojrzeć na miasto. Zmiany widać gołym okiem.

  • 2018-09-07 18:46:40

    gość: ~Rozbawiona

    @~Opozycja
    Masz pewnie na myśli betonowy rynek... Masz rację, najważniejszą zmianę widać gołym okiem...ha..ha..

  • 2018-09-07 20:35:32

    gość: ~mat

    @~Rozbawiona
    Daj już spokój z tym rynkiem. To akurat było dobre posunięcie. A powielanie krytycznych uwag w tym aspekcie jest tylko wynikiem braku podstawowej wiedzy z zakresu architektury. Co innego już postawienie tam pseudo ogródka z leżakami na betonie. Patologia. A wracając do meritum. Artykuł sponsorowany. Każdy może się ozłacać i przedstawiać się z jak najlepszej strony. "Fuszerek" ze strony byłego burmistrza też było sporo (np. parking z kostki brukowej na Rynku był robiony i poprawiany po terminie, chodniki - gdzie zimą starsze panie nogi sobie łamią - ile było narzekania, i tak dalej...) Nikt nie jest idealny. Teraz to każdy może zobaczyć transmisje z Rady Miejskiej a dawniej?... Ludzie się uczą - mam taką nadzieję. Ale może sprawdzić się powiedzenie że gdzie dwóch się bije to trzeci korzysta. Miłego wieczoru i Święta Wina 2018

  • 2018-09-07 21:27:24

    gość: ~Zenek

    @~mat tak, to gdzie jest relacja z ostatniej sesji RM? Co, niewygodny był i dlatego nie było transmisji?

  • 2018-09-07 23:58:56

    gość: ~proszę

    @~Zenek Zenek proszę Cię - roland nie zorientował się że kampania już leci. Stronniczy. Kompletna żenada. Pewnie nie przeczytał na swojej własnej stronie że sesja będzie.

  • 2018-09-07 20:35:17

    gość: ~Do rządzacego

    @~Opozycja pytasz i masz: kino 3d, nowoczesna biblioteka, dworzec pks, zagospodarowanie akwenu kajaki, drogi ze ścieżkami rowerowymi do Ogrodnicy Jastrzębiec, Juszczyna, szczepanowa, kanalizacja 91% gminy + modernizacja oczyszczalni, Budowa nowych swietlic- Komorniki,Wojczyce, Michałów,Brodno, gruntowne remonty świetlic Bukowek,Lipnica, Przedmoscie,Święte,Rzeczyca, Budowa Lokalnego Centrum Kultury w Szczepanowie, Budowa centrum sportu i rekreacji na kajakach uzbrojenie strefy i pozyskanie inwestorów. To są fakty których nie zmienisz i upewnij się że gdy coś komuś zarzucasz masz mi temu merytoryczne argumenty.Pamietaj też, że broniąc rządzących nie jesteś opozycją.

  • 2018-09-07 21:02:45

    gość: ~Re

    @~Do rządzacego. Wojczyce Kryniczno Pustynka Budziszów zapamięta p. K tylko za zgodę na segegownie(wysypisko) śmieci. Człowiek który w sukcesach swojej kampanii 2010r wyborczej szczyci się zamknięciem nielegalnie już działającego wysypiska śmieci przed Wojczycami za 2 lata wydaje zgodę i dumnie obwieszcza że będzie nowa forma wysypiska. Dziękujemy za smród i robactwo, szczury i Tiry, a jeszcze w tej samej kadencji wydał pozwolenie na rozbudowę fermy drobiu i skup złomu (aut) w środku Kryniczna. Pamiętamy

  • 2018-09-07 21:22:20

    gość: ~Jurek

    @~Re
    Juszczyn, Komorniki, Święte, Środa pomimo protestów nie zablokowały budowy Xeosa. Jak odpalą silniki samolotowe zamiast smrodu będą spaliny i choroby nowotworowe to również należy pamiętać. Sortowania plastiku na Coca coli będzie pachnieć lawendą ;) ale co tam byle wygrać wybory i oszukać wszystkich taki jest obecny burmistrz

  • 2018-09-07 23:50:37

    gość: ~kaczuszka

    @~Re Segregacja /ekoland/fb serwis - kontra xeos??? co ci się wydaje groźniejsze? Jak myślisz co będzie niosło więcej konsekwencji dla Twojego zdrowia?
    Kurniki- przecież obecny " 13 lat pracował i często mieszkał na fermie drobiu gdzie w okna przybudówki socjalnej dmuchały wentylatory z kurnika sąsiada" i odpowiedział ci że tylko ustawa może coś zmienić- - wspominał o tym u siebie na fejsie :) ja jednak trochę inaczej przypominam sobie jego dzieciństwo i lata młodości.
    Generalnie - jeśli masz przepisy - musisz się ich trzymać. Mówią dokładnie co i jak musisz zrobić. Masz przykład teraz z plastikami w Środzie - dopuszcza to plan zagospodarowania - to decyzję musisz wydać zgodnie z planem. Widziałaś jak walczyli zieloni z Juszczyna- przeciw Xeosowi? I co osiągneli? Nic, przedłużyli postępowanie i tyle. Xeos rośnie i będzie działał. Do momentu, aż nie uregulują przepisów tak, by chroniły ludzi a nie firmy, możesz sobie pogadać. Ty ja i tysiąc innych osób. Dziękować możesz więc ustawie i smutnym panom w sejmie.
    Pustynka i Budziszów- to raczej - Kostomłoty- głosujesz raczej w Kostomłotach tam masz gminę tam masz również szkołę chyba że wolisz zmienić granice gminy środa jak to ostatnio jest modne.
    To idź, zapytaj Panów A. R. i K. G. jak przez zaniedbanie - nic nie robiąc stracić teren inwestycyjny z dala od zabudowań i zapomnieć o tym powiedzieć mieszkańcom? Podpowiesz swojemu wójtowi.
    Co tam, niech nam wszyscy tereny zabierają. A Królewicze śpią. Kogo to obchodzi? Może nie wiedzą po co ten teren jest potrzebny. Jak nie wiedzą to proszę oddają, niech się inne gminy bogacą.

  • 2018-09-08 09:28:47

    gość: ~Robert

    @~kaczuszka
    Zmiana planu zagospodarowania zostala wprowadzona na rok temu i dzieki niej sortownia plastiku na terenie srody moze powstac. Nie byloby lepiej zeby w coli powstal inkubator zamiast przy osiedlu mieszkaniowym gdzie tiry beda jezdzic na parking waska droga osiedlowa. Zero myslenia w, tej kadencji. A te 30 hektarow podarowane miekini to szok. Ta kadencja przyczyni sie do tego ze sroda srtaci status miasta powiatowego na rzecz Miekini.

  • 2018-09-08 09:58:10

    gość: ~kaczuszka

    @~Robert
    nie rok, krócej. Jesteś zwykłym człowiekiem a widzisz że inkubator jest słabo ulokowany. Generalnie pomysł inkubatora jest słaby, może na terenie Malczyc lub Udanina ale nie na terenie Środy.
    Utrata Takiego ważnego terenu Gminy Środa - to jak oddanie komuś kawałka swojego domu np, Garaż. Przychodzi ktoś mówi że zabiera i już. Ty zostajesz bez garażu -no niby masz jeszcze resztę domu ... ale wszędzie gdzie będziesz chciał teraz parkować będziesz przeszkadzał. W salonie- nie, w sypialni też nie, u dzieci w pokoju...też nie. A na podwórku miejsca nie ma bo sąsiad zabrał również podwórko. To był teren inwestycyjny, oddany komuś za free.
    W sumie skoro Miękinia tak dobrze się rozwija to faktycznie niech Wójt bierze Środę i już. Będziemy mieć dobrego gospodarza i pozbędziemy się lorda. Nie chcecie Krasuli bo mówicie że nieprzyjemny, lord nie daje rady ocalić środy przed rozbiorami przez co środa traci grube miliony, niech więc Miękinia bierze. Może przynajmniej nie będzie takiej nieudolności, bo jeśli chodzi o charakter to Wójt Miękini i Krasucki są do siebie zbliżeni.

  • 2018-09-07 21:35:11

    gość: ~Olaf

    Jakby jszcze szpital uruchomił
    Żeby mu tylko starosta nie przeszkadzał

  • 2018-09-15 21:48:03

    gość: ~Piotr

    Dyskusje internetowe mnie bawią. Każdy w osłonie anonimowości napiera jak w bęben. Każdy jest specem od samorządu, inwestycji, pozyskiwania środków unijnych, przepisów dot. specjalnych stref ekonomicznych etc.
    Wątek o szkole i realnym problemie a pan kandydat na burmistrza o tym co było w 2014 roku - politykowanie w takim wydaniu jest obrzydliwe.

  • 2018-09-15 22:47:14

    gość: ~Piotr a to jest fajne

    Obrzydliwe jest nie dotrzymywanie słowa... obietnice wyborcze z 2014:
    Ruciński: Priorytetów jest wiele bo potrzeby są duże i możliwości dotacji unijnych i rządowych będą spore, większe niż obecnie, choć nie na wszystkie projekty.
    Wśród priorytetów jest budowa nowego gimnazjum i żłobka w Środzie Śląskiej, przedszkola w Rakoszycach, rewitalizacja miasta, program rozbudowy i modernizacji oświetlenia ulicznego w całej gminie, średzkie centrum fitness, amfiteatru letniego, wspomniany wcześniej Lokalny Inkubator Przedsiębiorczości, dokończenie budowy kanalizacji, rozpoczęcie budynków socjalnych na ul. Leśnej oraz oczywiście inwestycje w drogi osiedlowe, chodniki i ścieżki rowerowe i monitoring miejski, wspomniany wcześniej Lokalny Inkubator Przedsiębiorczości monitoring miejski.
    : Przede wszystkim infrastruktura drogowa na istniejących osiedlach domów jednorodzinnych na Osiedlu Zachodnim i Piastów Śląskich w Środzie Śląskiej, Osiedlu Buczki w Ciechowie i wiele innych dróg lokalnych w mieście i na wsiach. Docelowo, jeżeli uda się pozyskać środki to należy wykonać obwodnicę północną łącząca drogę krajową 94 poprzez dużą strefę za Osiedlem na Winnej Górze do drogi na Szczepanów tj. ulicy Kolejowej przed stacją PKP. Na to musimy pozyskać środki z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zwanych popularnie schetynówkami. Ogromne znaczenie ma rozbudowa sieci dróg transportu rolnego z dofinansowaniem z funduszu wojewódzkiego ochrony gruntów rolnych.
    Ile z tego zrobił w całości?

  • 2018-09-16 09:56:14

    gość: ~Krytyk

    ostatnio dodany post

    @~Piotr
    A to zabawne... A Ty Piotrze anonimowo przypadkiem nie dokonałeś tu wpisu?