Express-Miejski.pl

Gmina otrzymała dodatkowe dofinansowanie na przebudowę oczyszczalni ścieków w Malczycach

Są dodatkowe pieniądze na remont oczyszczalni ścieków w Malczycach fot.: GM

Wójt zawnioskował do Zarządu Województwa Dolnośląskiego o zwiększenie przyznanego dofinansowania z RPO, wynoszącego ponad 7 mln o dodatkowe 607 tys. złotych.

Wniosek uzyskał akceptację Zarządu, co pozwoli na pokrycie wydatków związanych z inwestycją.

Nowa oczyszczalnia to jedna z priorytetowych i niezbędnych dla mieszkańców gminy  inwestycji. Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia, jego realizacja została przewidziana na ponad rok. Obecnie trwają prace wykończeniowe, które potrwają jeszcze kilka tygodni.

Prace postępuje zgodnie z harmonogramem. Warto podkreślić, że 22 czerwca uruchomione zostało „serce oczyszczalni” – nowy ciąg technologiczny. Urządzenia działają już w nowej technologii biologiczno-mechanicznej, a skuteczność oczyszczania będzie kształtowała się na poziomie ponad 90%. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że oczyszczalnia zaczęła pracować i przyjmuje 100% ścieków dopływających. Zwiększenie przepustowości oczyszczalni z aktualnych 2500 RLM do około 6370 RLM, pozwoli na obsługę całej gminy, a co najważniejsze stworzy warunki do objęcia systemem kanalizacji sanitarnej całej aglomeracji Malczyce.

Co zostało do wykonania?

Obecnie trwa rozbiórka starego reaktora, budowa wiat osadu oraz wiat garażowych, prace związane z równaniem i utwardzaniem terenu, który później zostanie wyłożony kostka brukową. W budynku nowej oczyszczalni na zewnątrz i wewnątrz trwają prace wykończeniowe, m.in. przy elewacji. Nastąpi też montaż lamp typu led.

Wykonany został również nowy system krat, przez które odbywa się wstępne podczyszczanie ścieków. Tutaj musimy z przykrością stwierdzić, że jest sporo odpadów stałych (śmieci), które nie powinny znaleźć swojego ujścia w sieci kanalizacyjnej, a mają ogromny wpływ na powstawanie w niej zatorów. Apelujemy więc do mieszkańców o zwracanie uwagi na to, co i gdzie wyrzucają, bo ze ściekami bytowymi wpływa wiele śmieci stałych, które nie powinny trafiać do oczyszczalni.

Oprócz przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków zmodernizowane zostały stacje uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczkowie. Tam prace zostały już zakończone. Projekt zakładał m.in. przebudowę istniejących obiektów oraz wymianę stacji transformatorowej. Przy stacjach uzdatniania wykonane zostały prace, które zakładały modernizację technologii uzdatniania wody, elektryki, automatyki oraz regenerację studni.

Najbardziej istotną z punktu widzenia strategii zaopatrzenia mieszkańców w wodę jest to, że na każdej stacji uzdatniania są czynne studnie głębinowe, w Dębicach
i Wilczkowie – po dwie w każdej miejscowości, w Malczycach i Mazurowicach – po trzy. Dzięki tym regeneracjom studni zaoszczędzona zostanie w perspektywie najbliższych 5 lat kwota ok. 250 tys. zł  z tytułu budowy nowych ujęć wody. Zregenerowano 4 studnie z 10 znajdujących się na terenie gminy. W najbliższym czasie planuje się również zmodernizować obiekty znajdujące się na stacjach uzdatniania, tak aby poprawić ich estetykę.

W najbliższym czasie część pracowników i służb obsługi sieci wodno-kanalizacyjnej zostanie przeniesiona do wyremontowanych pomieszczeń budynków socjalno-technicznych nowej oczyszczalni.

GM

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Gmina otrzymała dodatkowe dofinansowanie na przebudowę oczyszczalni ścieków w Malczycach

    2018-07-05 12:43:36

    gość: ~Z Malczyc

    Czyli mam rozumieć, ze woda potanieje? Czekam.

  • 2018-07-06 09:50:28

    gość: ~Zwykły zjadacz chleba

    @~Z Malczyc
    A skąd takie wnioski.
    Wszystko drożeje prąd paliwa a woda ma stanieć bo jaśnie Państwo sobie tego życzą i jeszcze czekają nieźle. Chyba nigdy nie robiłeś kalkulacji kosztów skoro wszystkie koszty pośrednie i bezpośrednie rosną to produkt nie może stanieć logiczne.

  • 2018-07-05 13:13:23

    gość: ~Mirek

    Jak przyjezdzam nad Odre tak smierdzi prosto mowiac gównami. Zrobcie coś z tym

  • 2018-07-05 16:23:08

    gość: ~Cave

    @~Mirek Niestety. Robisz kupe i ona musi przypłynąć do oczyszczalni, wiec troche tam posmierdzi zanim ją zutylizują...

  • 2018-07-05 16:42:51

    gość: ~wędkarz

    O czym wy piszecie,scieki oczyszczone w 90procenetach!Byłem na rybach w niedzielę,widziaem to ujście scieków z oczyszczalni do Odry,szok jeśli to są oczyszczone ścieki,a woda z oczyszczalni to kryształ pelen fetoru,wykałaczek,podpasek,prezerwatyw-właśnie taka czysta woda wypływa z oczyszczalni!Gdzie są służby odpowiedzialne za taki stan ścieków

  • 2018-07-05 23:13:28

    gość: ~Mieszkaniec wędkarz

    @~wędkarz
    Co ty pieprzysz idź sprawdź i nie p...ł było rzeczywiście nieciekawie ale teraz to co innego. Warto zwracać uwagę kiedy jest źle ale teraz w końcu ścieki są skutecznie oczyszczone. Tak trzymać. Warto zaczekać na efekty. Rozumiem że stara ,,Bośka,, dokonała żywota.?

  • 2018-07-06 23:29:38

    gość: ~wędkarz

    @~Mieszkaniec wędkarz
    Kolego napisałem to co wicziałem na własne oczy,szkoda,że ni porobiłem zdięć nie jestem z Twoich okolic!Twoje zdenerwowanie może świadczyć tylko o tym,że może jesteś pracownikiem tej oczyszczalni.Jeśli będę następnym razem to obiecuję,że jeśli zobaczę to samo co widzizidziałem porobię zdięcia i wyśle gdzie trzeba.Pozdrawiam!

  • 2018-07-05 22:32:05

    gość: ~ekolog2

    A MOŻE COŚ WIĘCEJ O NAŁOŻONYCH KARACH JAKIE GMINA MUSI ZAPŁACIĆ ZA NIELEGALNE ZRZUTY DO ODRY. o TYM TO OCZYWIŚCIE WÓJT CICHO SZA.....

  • 2018-07-05 22:58:41

    gość: ~Mieszkaniec

    Byłem również w niedzielę na główce gdzie znajduje się odpływ i jest ogromna poprawa a na pewno nie czuć nic o czym piszesz chyba że ci się pomyliło z fetorem obornika z kurników.

  • 2018-07-06 06:22:29

    gość: ~Jan

    Widac nie maja co robic w domu i ida przwd Sad zeby stac sie medialnymi i twarzami swojej okolicy. Nie znają widac przepisow konstytucji i idą jak ciemnogrod broniąc pewne uklady ktore od lat stworzylo pewną sitwe. Do roboty sie lepiej wezcie agitatorzy

  • 2018-07-06 14:31:26

    gość: ~wędkarz optymista

    Nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. Popatrzcie tak obiektywnie na Komunalkę. Jezu przecież to był obraz nędzy i rozpaczy. Byłem jako radny na starej oczyszczalni tatarak na poletkach zdezelowana instalacja wprawdzie dobre napowietrzanie ale to co mamy teraz. Nie jestem klakierem i nie będę kadził że nie jest jeszcze dużo do zrobienia ale Prezes na pierwszych spotkaniach z radą powiedział najpierw SUWy a potem oczyszczalnia. Minęło parę lat i cóż chyba warto powiedzieć, że udało się dotrzymać słowa. Na pewno ciężar finansowy jest po stronie Gminy i chwała Wójtowi Frankowskiemu że kontynuował to co w koncepcjach było uzgodnione wcześniej. Ta firma naprawdę stanęła na nogi a przez tyle lat wszyscy sobie nią buzie wycierali.
    Życzę wszystkim powodzenia, Tym którzy starają się zrobić coś dobrego dla tej społeczności naszej małej ojczyzny Malczyc, mimo czasami nie sprzyjających warunków i języków ludzkich.

  • 2018-07-06 15:40:44

    gość: ~Mieszkaniec

    @~wędkarz optymista
    To jesteś wędkarz optymista czy radny i w dodatku były? Dla mnie liczy się to że wydane 12 milionów a dalej pół gminy nie ma kanalizacji, nie ma dróg, nie ma chodników, nie ma placów zabaw, nie ma świetlic. Dalej wymieniać, czy jednak dalej chwalić się tym, co doprowadza gminę do ruiny, i tylko tworzy kult jednostki? Niedługo każą nam się modlić do Frankowskiego.

  • 2018-07-07 00:26:17

    gość: ~dyrdyr

    @~Mieszkaniec Przestańcie już z tymi placami zabaw. przedwyborczymi. Ile przez te lata ich się narobiło i gdzie one? Śladu nie ma albo w chaszczach całe (chodzi głównie o wioski)

  • 2018-07-08 19:51:21

    gość: ~Radny

    @~Mieszkaniec
    A jak ma być ta kanalizacja jak nie było odpowiedniej oczyszczalni? Teraz dopiero będzie możliwa rozbudowa sieci.ale ktoś tu nie rozumie.. Nie wszystko jest na pstryknięcie palcami. Trzeba wykonać jedno, żeby można było realizować kolejne. Tak samo budowa świetlic i chodników. Po kolei. Nigdy nie ma tak że ma się wszystko od razu.

  • 2018-07-07 09:50:34

    gość: ~jeszcze raz

    A MOŻE COŚ WIĘCEJ O NAŁOŻONYCH KARACH JAKIE GMINA MUSI ZAPŁACIĆ ZA NIELEGALNE ZRZUTY DO ODRY. o TYM TO OCZYWIŚCIE WÓJT CICHO SZA.....

  • 2018-07-08 22:37:50

    gość: ~dociekliwy

    ostatnio dodany post

    Pytanie do klubu radnych i wójta na najbliższą sesję i redaktorów lokalnych gazet: JAKIE JEST OBECNIE ZADŁUŻENIE GMINY MALCZYCE?