Express-Miejski.pl

W przeliczeniu na mieszkańca najbardziej zadłużony jest Udanin, a najmniej Kostomłoty

Zdjęcie ilustracyjne fot.: em

Resort finansów opublikował dane o zadłużeniu poszczególnych gmin w odniesieniu do liczby mieszkańców na koniec 2017 roku.

W zestawieniu ministerstwa znalazły się dane o zadłużeniu wszystkich samorządów w Polsce. Z terenu powiatu średzkiego największe ma gmina Środa Śląska - ponad 33 mln złotych. Jednak w stosunku do liczby mieszkańców to gmina Udanin uplasowała się na niechlubnym pierwszym miejscu. Gmina liczy ponad 5,6 tys. mieszkańców, a na jedną osobę przypada ponad 1,9 tys. złotych należności. 

ZESTAWIENIE NA KONIEC III KWARTAŁU 2017 ROKU [KLIK]

Nazwa Gminy Zadłużenie ogólem na koniec IV kwartału 2017 roku Kwota zadłużenia przypadająca na mieszkańca
Udanin 10 316 480 zł 1 953 zł
Miękinia 26 231 495 zł 1 749 zł
Środa Śląska 33 034 000 zł 1 674 zł
Malczyce 6 300 000 zł 1 049 zł
Kostomłoty 4 742 365 zł 662 zł


Jak wynika z danych ministerstwa, największy dług per capita - w wysokości 18,6 tys. zł - zaciągnęły Ostrowice (woj. zachodniopomorskie). W związku z nadmiernym zadłużeniem, głównie w parabankach, gmina na mocy procedowanej specustawy ma zostać zlikwidowana, co nie miało dotychczas precedensu. Na drugim miejscu z zadłużeniem na osobę na kwotę 14.3 tys. zł jest gmina Rewal, a trzecia Byczyna (12 tys. zł długu na głowę).

Na końcu rankingu znajdują się 84 gminy, które na koniec 2017 roku nie posiadały żadnego zadłużenia. W dużej mierze są to małe samorządy, do 10 tys. mieszkańców, choć nie tylko. Rok 2017 bez zobowiązań finansowych zakończyły chociażby Wadowice (38 tys. mieszkańców), Świdnik (40 tys.) czy nadmorski Puck (ponad 25 tys. mieszkańców).

em24.pl

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W przeliczeniu na mieszkańca najbardziej zadłużony jest Udanin, a najmniej Kostomłoty

    2018-07-02 10:04:06

    gość: ~123

    Nie ma co. Mamy gospodarza że hej. Pozostawi po sobie parę lamp, kilka metrów chodnika, jedną trzecią jakiejś ulicy i 33mln długu. Jak to jest że poprzedni burmistrz Krasucki zostawił oszczędności a obecny burmistrz Ruciński pozostawia gminę zadłużoną?

  • 2018-07-02 13:33:53

    gość: ~Kasia

    @~123
    No właśnie. Poprzedni Burmistrz coś przynajmniej po sobie zostawił, a ten...rozpoczęte inwestycje, które w większości nie przyniosą nikomu pożytku, budowane na zasadzie..ja chcę to tak będzie. Przykro patrzeć na to jak Środa stanęła w miejscu.

  • 2018-07-02 10:16:15

    gość: ~MRreal

    Chyba tu się guw*o burzy o Malczycach nie doczekam bo to zbyt dobre informacje... Ehh..

  • 2018-07-02 10:28:59

    gość: ~Miekinianin

    No to piękne mamy zadlyzenie w miekini a oni szkoły budują i festiwale lata urządzają...

  • 2018-07-02 11:35:15

    gość: ~troszkę pomyślmy

    Artykuł i treść może troszkę byc różnie interpretowany-Myślę ,że ciekawym artykułem było by napisać taki aby włodarze Gmin mogli się wypowiedzieć skąd biorą się zadłużenia.Zwykły Kowalski nie ma pojęcia skąd się to bierze

    Dla przykładu: Zazwyczaj Gminy muszą się zadłużać z racji tego ,że są to pieniądze najczęściej przeznaczone na projekty ,które wymagają wkładu własnego.
    Większość Gmin nie stać aby składać projekty do Unii czy Urzędów wydając na to środki z budżetu Gminy.Zazwyczaj nikt nie zabezpiecza takich środków.Oferty na dotacje pojawiają się z kilku miesięcznym wyprzedzniem lub tygodniowym.Unia bądź Urząd daje przykładowo 3 mln na inwestycje z czego Gmina musi pokryć koszt powiedzmy około 800 tys.
    Zadłużając się na 800 można zyskać 2.2 mln .

  • 2018-07-02 11:45:59

    gość: ~Adam

    @~troszkę pomyślmy
    Myślę i myślę i nie widzę na co ten Udanin kasę brał. Ani dróg, ani kanalizacji, festyny i kury piejo. A za inwestycje uchodzi podłączenie jednego domu w polu w Goscisławiu do mediów.

  • 2018-07-02 14:05:34

    gość: ~jakby pomyslal

    @~Adam
    widze, z mysleniem raczej adam na opak. Na stronie udanina jest taki tam material, wystarczylo policzyc uzywajac umiejetnosci nabytych juz w szkole podstawowej. Wartosc inwestycji zrealizowanych prze Wota Gminy Pania Terese Olkiewicz od poczatku jej pracy rowna sie tylko 32 660 526,75 PLN. Otrzymana dotacja rowna sie kwocie 16 155 616,38 PLN. Czyli wklad wlasny gminy Udanin na zrealizowane zadanie jest rowny kwocie 16 504 910,37 PLN. Czyli matematyka wskazuje, ze zadluzenie juz zostalo splacone w kwocie 6188430,37 PLN. Wystarczy njpierw liczyc, aby pozniej walic na oslep bzdety. Proponuje adamie jednak wrocic do matematyki.

  • 2018-07-02 15:27:02

    gość: ~to ja

    @~jakbyś pomyślał to byś wiedział że gmina utrzymuje się z podatków a nie z kredytów, proszę mądralo z UG abyś wytłumaczył jak np Malczyce albo Kostomłoty robią inwestycje nie zadłużając gminy.

  • 2018-07-03 08:59:05

    gość: ~Z Malczyc

    @~to ja
    A gdzie ty te inwestycje w Malczycach widzisz? Dziurawe drogi, brak chodników, teraz się dowiaduję, ze żłobka te,ż nie będzie. Więc gdzie te inwestycje? Wymień mi chociaż 5 w całej gminie, które od a do z zrobił obecny wójt.

  • 2018-07-02 17:29:37

    gość: ~fakt

    @~jakby pomyslal
    Ot i adorator pierwszy z tylnego siedzenia co pomagał zadłużyć gminę broni zaciekle swoją figurantkę z Udanina, która delegowała go do LGD aby strzelał z ukrycia kamieniami...

  • 2018-07-02 20:19:02

    gość: ~Adam

    @~jakby pomyslal
    Znany styl i arogant autora, a do meritum to nie są skanalizowane wsie i ludzie w miejscowościach polne drogi mają. Msciwojow polecam. Nie stronę a drogi POLNE wszystkie asfaltowe. Trzeba było scalanie robic a nie planiwac zasmiecanie gminy wiatrakowym chłamem.

  • 2018-07-02 20:48:34

    gość: ~Mądry

    @~Adam
    Scalnie? Owszem były spotkania w których byli namawiani rolnicy ale nie zgodzili się więc czyja to wina? W msciwojowie racja drogi mają dzięki scalaniu, choć w wielu przypadkach to kość niezgody między sąsiadami...

  • 2018-07-02 21:36:24

    gość: ~Adam

    @~Mądry
    Na scalanie 1 100% pieniądze dało Mnisterstwo Środowiska i Lasy Państwowe. A w gminie Mściwojow była tylko JEDNA sprawa sądowa między sąsiadami. Radny się sądził z sasiadem i przegrał. Zgoda buduje, a Udanin wiatrakami się zachłysnął i mamy co mamy. Nie umiecie godzić ludzi i tyle. Koncerty, okna w Urszuli to sa wasze inwestycje.

  • 2018-07-02 22:09:36

    gość: ~Antek

    @~Adam
    W co Twoim zdaniem powinno być inwestowane?
    Możesz podać jakiś przykład i przybliżony koszt?
    I tak z ciekawości czy orientujesz się ile budżetu mają gminy?

  • 2018-07-02 23:05:03

    gość: ~Adam

    @~Antek
    Kanalizacja i drogi we wsiach. A kilka z tych skanalizowanych Krzyszczuk zrobił i na inne zrobił papier. Na przedszkole tez.

  • 2018-07-02 23:37:29

    gość: ~Hej

    @~Adam
    A czyj to dom? Ludzie w Konarach nie mają wody na przysiółku (7 rodzin) a tu do jednego domu gdzie jeszcze nikt nie mieszka dociąga wójtowa wodę za 78 tysięcy zł. Cos tu śmierdzi na kilometr...

  • 2018-07-02 11:58:39

    gość: ~Radny

    Na spotkaniach z mieszkańcami pani Wójt twierdziła, że gmina jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Jak widać kolejny raz w krótkim czasie mija się z prawdą... O ile w Miękini wykonano wiele inwestycji, o tyle w Udaninie nie za wiele.

  • 2018-07-02 17:23:56

    gość: ~ja

    @~Radny- jaki to radny? z jakiego kraju sie tu znalazl? koniec kqdencji, a on ma problemy z miekinia, kirdys mial problem z mecinka. wroc czleku do siebie gdzie moze kiedys byles

  • 2018-07-02 17:32:43

    gość: ~księgowy

    A dlaczego gmina Udanin jak jest ,,dobrze zarządzana" przesunęła spłatę kredytu z 2017 roku na 2020 rok? Czyżby włodarz nie wiedziała, że jak się zaciąga kredyt to trzeba go spłacać?! Ile to będzie dodatkowo kosztować gminę i mieszkańców? I ta pani ma czelność się nazywać księgową?

  • 2018-07-02 23:34:14

    gość: ~Jak to

    Przecież na jednym z zebrań wójtowa zapewaniła swojego adoratora, że gmina jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. A adorator prosił o wydanie gazetki za publiczne pieniądze żeby promować się przed wyborami. Ot i jakby obuchem dostali w łeb... Jak tu się promować jak co jakiś czas wychodzi prawda na jaw.

  • 2018-07-03 06:49:04

    gość: ~KAROL

    A ja mam kredyt w banku na remont mieszkania i tez mam dług?!

  • 2018-07-07 07:13:39

    gość: ~ZENADA

    ostatnio dodany post

    Baba zasłużyła gmine i zarabia po 13000 tyś miesięcznie... Chwali się ze pozyskała fundusze... średnio na rok jej trzech kadencji jest to 1 mln zł. Jest to śmieszna kwota dla budżetu. Samo wykonanie kanalizacji w gminie to ponad 10 mln, a drogi i chodniki? Tu trZeba zmiany bo w tym tempie to nic się nie zrobi, tylko prywatny portfel dopełni...