Express-Miejski.pl

Parafie z Kostomłotów i Udanina z dotacjami na konserwacje zabytków sakralnych

Konferencja prasowa w DUW dot. dotacji na zabytki fot.: DUW we Wrocławiu

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu wpłynęło 171 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach.

Zebrane wnioski zostały zweryfikowane pod względem formalno-prawnym: czy obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, czy osoba ubiegająca się o dofinansowanie obiektu zabytkowego jest właścicielem tego zabytku, czy została dołączona pełna dokumentacja zgodnie z obowiązującymi formularzami, jak również czy wnioskowana kwota jest zasadna. - Po przeanalizowaniu złożonych dokumentów, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu przeprowadził inspekcję obiektów zabytkowych pod kątem zasadności udzielania dotacji - informują pracownicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Kryteriami, którymi kierowano się przy udzieleniu dotacji były m.in. wartość zabytku np. historyczna, artystyczna czy naukowa, zabytkowa. Fakt, czy obiekt na liście UNESCO, jest pomnikiem historii, stan zachowania zabytku i finansowy stopień zaangażowania, starania przyznania dotacji u innych podmiotów. - Zgodnie z przyjętymi kryteriami zostały zaopiniowane pozytywnie 64 wnioski zgodnie z załączonym planem finansowym Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Nie zostało uwzględnionych 107 wniosków, w tym: 46 wniosków odrzuconych ze względu na uchybienia formalne, a 61 wniosków niezakwalifikowanych do objęcia dotacją - wyjaśniają urzędnicy.

W tym roku łącznie udzielono dotacji na łączną kwotę ponad 5,5 miliona złotych.

Średzkie parafie z dofinansowaniem

Z terenu powiatu średzkiego dotacje przyznano parafiom z terenu gminy Kostomłoty i Udanin.

60 tys. złotych przyznano na konserwację polichromii w prezbiterium kościoła filialnego pw. św. Mateusza w Wilkowie Średzkim (gm. Kostomłoty). Na konserwację obrazu z przedstawieniem św. Jana Nepomucena w lustrzanej ramie z kościoła filialnego pw. Narodzenia NMP w Wichrowie (gm. Kostomłoty) urząd przyznał 43 tys. złotych. Dotację w wysokości 10 tys. złotych przeznaczono na konserwację ambony z kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Paździornie.

20 tys. złotych urząd przeznaczył na konserwację głównego ołtarza z kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach (gm. Udanin).

opr. em

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Kostomłoty i Udanin z dotacjami na konserwacje zabytków sakralnych

  2018-05-17 18:29:09

  gość: ~Adam

  Tytuł jak w onet.pl. A parafia składała i dostała, ale trzeba czytać do konca, żeby się prawdy doczytac....

 • 2018-05-18 19:21:03

  gość: ~ja

  @~Adam - kazdy taki wesolek powinien czytac od tylu zawsze albo najlepiej w lusterku zamiast takie bzdury pisa

 • 2018-05-18 19:41:32

  gość: ~Adam

  @~ja Ale przecież to prawda co piszę. Parafie dostały i przeszły procedowanie wnioski przez PARAFIE złożone. Tytuł sugeruje, że gmina . I tyle.

 • 2018-05-18 12:44:49

  gość: ~fakt

  Jaka gmina??? Dotacje dostały parafie z których księża złożyli wnioski!

 • 2019-01-18 17:20:23

  gość: ~mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Pieniądze co zbierają kościelni co miesiąc to gdzie się podziały? Dochodzą słuchy że te pieniądze
  idą na imieniny, urodziny i na wczasy plebana. W Piotrowicach plebania posiada ponad 12 ha ziemi,
  co z dopłatą unijną się dzieje ? czy idą na prywatne cele? trzeba to sprawdzić !!!

REKLAMA