Express-Miejski.pl

Kontrola policjantów na Odrze.Podczas działań wylegitymowali 78 osób w tym kłusownika

Wspólne działania prewencyjne ODRA 2018 fot.: KPP Środa Śląska

4 maja na terenie powiatu średzkiego odbyły się wspólne działania funkcjonariuszy pod nazwą Odra 2018. Ich celem było zwalczanie kłusownictwa.

W działaniach wzięli udział policjanci ze Środy Śląskiej, Wołowa, funkcjonariusze Straży Leśnej z Nadleśnictwa Miękinia, a Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej oraz z Komisariatu Wodnego KWP Wrocław, WOPR i Służb Ochrony Wód PZW. Inicjatorem akcji była Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej, której celem przede wszystkim było zwalczanie kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego, leśnego i przyrodniczego, a także poprawa bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą i przemieszczających się po ścieżkach leśnych.

Poprawa pogody wpływa również na zwiększenie aktywności osób dokonujących kłusownictwa leśnego i łowieckiego. - Sytuacja ta niesie ze sobą szereg zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ustawy o lasach, ustawy o rybactwie śródlądowym, a także kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego. Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, wyszła z inicjatywą przeprowadzenia wspólnych działań służb powołanych do przeciwdziałania wspomnianym zjawiskom - informuje oficer prasowa KPP w Środzie Śląskiej st. asp. Marta Stefanowska.

Kontrole zostały przeprowadzone w rejonie linii brzegowej rzeki Odra i jej dorzeczy, otoczonej terenami leśnymi i przebiegającymi przez teren gminy Miękinia, Środa Śląska oraz Malczyce. Wzięło w nich udział 30 funkcjonariuszy. - Sprawdzano miejsca i rejony szczególnie zagrożone, wylegitymowano 78 osób oraz skontrolowano 8 kierujących pojazdami. Ujawniono łącznie 21 wykroczeń, w tym 15 z ustawy o rybactwie śródlądowym, 4 dotyczące nieuprawnionego wjazdu do lasu, sprowadzenia niebezpieczeństwa pożaru oraz naruszenie wału przeciwpowodziowego. Wobec 9 osób w związku z popełnionymi wykroczeniami zastosowano pouczenia, natomiast na 12 osób nałożono mandaty karne - wyjaśnia rzeczniczka.

Podczas działań prewencyjnych Odra 2018 dzielnicowi z Posterunku Policji w Miękini wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej oraz Społecznej Straży Rybackiej zatrzymali na zbiorniku wodnym Prężyce 38-letniego mieszkańca powiatu legnickiego. - Mężczyzna dokonywał połowu ryb przy pomocy urządzenia typu więcierz, co stanowi przestępstwo z ustawy o rybactwie śródlądowym. Mężczyzna po czynnościach zwolniony - dodaje rzeczniczka.

Służby biorące udział w działaniach „Odra 2018” realizowały następujące zadania:

 • ograniczenie szkodnictwa leśnego poprzez zapobieganie w szczególności przestępstwom i wykroczeniom charakterystycznym dla obszarów leśnych, m.in. zapobieganie kradzieżom drewna, nielegalnej wycince drzew, kłusownictwu oraz zaśmiecaniu, kontrola przestrzegania przepisów związanych z zakazem wjazdu samochodami do lasów,
 • ograniczenie zjawiska kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego polegającego na wykrywaniu sprawców przestępstw i wykroczeń w zakresie łowiectwa,
 • eliminowanie zagrożeń pożarowych poprzez egzekwowanie przepisów przeciwpożarowych na terenach leśnych i śródleśnych,
 • kontrole stanu trzeźwości uczestników ruchu drogowego oraz wodnego.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kontrola policjantów na Odrze.Podczas działań wylegitymowali 78 osób w tym kłusownika

  2018-05-07 09:18:55

  gość: ~sladem

  Śladem gazety Roland kolejne informacje. patrzeć jak standardowo w poniedziałek zaraz pokażą się przerwy w dostawie energii "kopiuj wklej":(

 • 2018-05-07 10:53:27

  gość: ~Malczyce

  A ze ścieki lecą do Odry to funkcjonariusze widzieli? I co z tym zrobili, bo gazety regionalne już piszą!

 • 2018-05-07 22:25:27

  gość: ~wędkarz

  ostatnio dodany post

  Gdzie jest straż wodna i inni funkcjonariusze,że nie widzą,albo nie chcą widzieć jak prosto do Odry płyną ścieki z oczyszczalni z Malczyc!!!Powinni się tym zainteresować a tego ,albo ślepi,lub idą na rękę wójtowi i prezesowi MUK-u nie widzą!! Zapraszam władzę Malczyc na spacerek i zapoznanie się z tematetem i podięcie odpowiednich decyzji!!! Jóż na ten temat pisałem,ale mój komenterz został natychmiast usunięty!!!

REKLAMA