Express-Miejski.pl

Badają powietrze w Malczycach. W planach jest na stałe zamontowanie pyłomierza

Montaż urządzenia w Malczycach fot.: GM

28 marca przy budynku Urzędu Gminy Malczyce został zamontowany pyłomierz. Przez kilka dni będzie badał jakość powietrza.

Urządzenie przez tydzień prowadzić będzie pomiary w zakresie stężenia pyłu zawieszonego PM10. Warto dodać, że norma dobowa dla tego parametru wynosi 50 µg/m3. Głównym źródłem zapylenia powietrza w Polsce są domowe piece na węgiel i inne paliwa stałe. 

Montaż urządzenia był możliwy dzięki współpracy wójta Piotra Frankowskiego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego – jednostki pomocniczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i włączeniu się do akcji organizowanej przez Dolnośląski Alarm Smogowy i Radio Wrocław. - Jakość powietrza jest bardzo ważnym elementem naszego życia i warto przyczyniać się do poprawy jego stanu, tak abyśmy mieli pewność, że powietrze, którym oddychamy, nie szkodzi nam oraz naszym bliskim. Tym pomiarem wstępnie chcemy poznać stan naszego powietrza w Malczycach, aby w przyszłości podejmować decyzje wspierające ochronę środowiska i jego czystość – podsumował wójt. - Chcielibyśmy u nas zamontować na stałe pyłomierz - dodaje Piotr Frankowski. Wyniki pomiarów poznamy w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że podobne urządzenie pod koniec lutego było zamontowane w Środzie Śląskiej.

GM/ opr. em

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Badają powietrze w Malczycach. W planach jest na stałe zamontowanie pyłomierza

    2018-04-05 08:49:22

    gość: ~oko

    Jeśli na stałe,to raczej nie pod UG, bo nie jest to najbardziej zapylone miejsce. Proponowałbym tak gdzies na ulicy Mickiewicza, okolice policji lub krzyżówkę.

  • 2018-04-05 10:55:23

    gość: ~ekolog

    Jak wójtowi znowu się auto będzie palić to będzie widział na pyłomierzu wzrost pm10 i pm2,5 :D

  • 2018-04-05 23:10:55

    gość: ~ekolog

    Trzeba być wójtem frankiem aby zamontować pomiar pyłów na budynku urzędu gminy gdzie ruch i zapylenie jest minimalne. Chyba, żeby zbadać odory jakie mogą wydobywać się z budynku UG a szczególnie z okien gabinetu naszego KIma pod którymi stoi miernik

  • 2018-04-06 08:47:45

    gość: ~Psycholog

    @~ekolog
    Trzeba być niezłym prostakiem, by pisać takie rzeczy!

  • 2018-04-06 21:10:45

    gość: ~fuu

    rychło w czas zamontowali ten pyłomierz ,jak się zima skończyła, teraz to niech wójt mierzy smród ,jaki po sobie zostawia

  • 2018-04-07 17:44:07

    gość: ~wackend

    Od 2 dni smród na Malczycach nie do wytrzymania. Gdzie jest ekologiczny wójt ze swoim miernikiem? Dlaczego nic nie robi w tej sprawie? Nie można otworzyć okien, wypuścić dzieci na podwórko, co się dzieje w powietrzu? Dzieci skarżą się na bóle głowy. Gdzie jest ten który 3,5 roku temu tak dumnie wypinał piersi do kamery na odstojnikach? Jemu już ten zapach nie przeszkadza?

  • 2018-04-07 20:33:15

    gość: ~Mieszkaniec

    @~wackend
    Wiesz co?
    Szkoda właśnie, że tak dumnie wypinał swoją pierś 3,5 roku temu, bo ty powinienes w takich smrodach na co dzień żyć!

  • 2018-04-07 17:44:23

    gość: ~wackend

    Od 2 dni smród na Malczycach nie do wytrzymania. Gdzie jest ekologiczny wójt ze swoim miernikiem? Dlaczego nic nie robi w tej sprawie? Nie można otworzyć okien, wypuścić dzieci na podwórko, co się dzieje w powietrzu? Dzieci skarżą się na bóle głowy. Gdzie jest ten który 3,5 roku temu tak dumnie wypinał piersi do kamery na odstojnikach? Jemu już ten zapach nie przeszkadza?

  • 2018-04-07 19:10:57

    gość: ~Inn

    @~wackend
    Ale ten smród zalatuje z zza torów. Czy czasami nasz Guru tam nie mieszka?

  • 2018-04-07 20:36:08

    gość: ~Zatorze

    @~Inn
    A to dziwne, bo nam ten smród z krzyżówki zawiewa

  • 2018-04-09 07:14:43

    gość: ~dyrdyr

    @~wackend Wiosna! :) Wysypisko na gliniankach zakwitło...

  • 2018-04-07 22:20:00

    gość: ~fuu

    jaki smród taki wójt

  • 2018-04-09 10:21:32

    gość: ~ekolog2

    Czy w końcu ktoś zajął się sprawą smrodów jakie od piątku prześladują Malczyce i da stosowną informacje, czy też znowu trzeba powiadomić prasę i TV i wojewódzka ochronę środowiska(jak to kiedyś robił Frankowski kiedy przygotowywał się do wyborów)i nasz Kim będzie płakał, jak to konstruktywna opozycja jest zła

  • 2018-04-10 22:42:58

    gość: ~mieszkaniec

    ostatnio dodany post

    kiedy w końcu ktoś zareaguje na smród jaki zalega od kilku dni na Malczycach. Za torami na ul. 1 maja nie można już wytrzymać. Co w tej sprawie zrobił wójt gdzie są nasi wybrańcy radni?