Express-Miejski.pl

Na terenie byłej kopalni piasku w Krynicznie piętrzą się góry śmieci

Nielegalne składowisko śmieci w Krynicznie fot.: arch. prywatne

W pobliżu drogi wojewódzkiej nr 346 w Krynicznie na terenie dawnej kopalni piasku powstało nielegalne wysypisko śmieci. Miejscowy krajobraz zasłaniają teraz góry odpadów.

W tej sprawie w Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej interweniowała sołtys wsi Iwona Szachniewicz. Pismo z informacją co dzieje się w dawnej kopalni piasku skierowała również do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Początek jej interwencji był w 2016 roku. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Śmieci jak były składowane, tak są. Zmieniło się jedno - jest ich coraz więcej. - W imieniu mieszkańców wsi Kryniczno proszę o podjęcie niezwłocznie, w trybie pilnym, stosownych działań zmierzających do zaprzestania składowania odpadów, w tym także komunalnych, w zasypywanej kopalni piasku w naszej miejscowości. Jednocześnie proszę o podjęcie działań zmierzający do nakazania i wyegzekwowania, właściwego oczyszczenia tego miejsca - czytamy w piśmie kierowanym do instytucji.

 - W tym miejscu są składowane nieokreślonego pochodzenia przedmioty, śmieci komunalne oraz inne łatwopalne odpady. Wielokrotnie w tym miejscu dochodziło do samozapalenia się składowanych przedmiotów lub do podpalania, co dodatkowo zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców naszej wsi. Sukcesywnie nieczystości w tym miejscu przybywa - dodaje sołtys Iwona Szachniewicz.

Na kopalni interweniowali strażnicy miejscy

Na terenie kopalni kilkukrotnie interweniowali strażnicy miejscy. - Na początku ubiegłego roku była podobna sytuacja z tymi odpadami co teraz. Powiadomiliśmy wydział ochrony środowiska Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej. Właściciel tego terenu posiadał zgodę na jego rekultywację. Był przez nas również wzywany, ale nie stawił się - wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej Gustaw Dobosz. O sytuacji w Krynicznie przez straż miejską został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Inspektorzy przyjechali na miejsce kopalni wspólnie z pracownikami lokalnego urzędu i strażnikami miejskimi. - Inspektorzy z Wrocławia pobrali próbki i zrobili odwierty. Była wstępna decyzja, że właściciel będzie musiał przywrócić teren do wcześniejszego stanu. Wówczas myśleliśmy, że temat jest zamknięty - dodaje komendant.

W tym roku problem pojawił się znowu. Na działkę zwożone są śmieci komunalne wymieszane z gruzem, opony. Jak mówi komendant, właściciel terenu jeszcze rok temu posiadał zgodę na składowanie tam popiołu z elektrociepłowni. Wszystkie śmieci były zasypywane. - Na początku marca wysłaliśmy mailem pismo i dokumentację fotograficzną do pracowników z WIOŚ, którzy wcześniej byli na kontroli. Do wstawienia się wezwaliśmy również właściciela terenu. My jako straż miejska możemy jedynie złożyć wniosek do sądu o jego ukaranie. Taki dokument obecnie przygotowujemy. Powiadomiliśmy jeszcze służby, które mają w tej sprawie większe kompetencje - tłumaczy Gustaw Dobosz. 

Do sprawy wrócimy.

anbo

13

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Na terenie byłej kopalni piasku w Krynicznie piętrzą się góry śmieci

  2018-03-29 17:28:22

  gość: ~Piotr

  O matko! Co tam się dzieje. Jak mieszkańcy mogą na to pozwalać. Z jednej strony nielegalne wysypisko z drugiej ogromny kurnik, a w wojczycach sortowania śmieci. Gdzie władza kto na to pozwala. Burmistrz, starosta chcą powoli zagazować mieszkańców.

 • 2018-03-29 17:51:03

  gość: ~Buraki

  Mafia sieciowa

 • 2018-03-29 18:50:02

  gość: ~Mieszkaniec

  Czas najwyższy zrobić porządek w tym miejscu. Jednak widać, że właściciel terenu ma plecy gdzieś wyżej. Może telewizja pomoże, co na to mieszkańcy? Może powinniśmy pójść w to miejsce, zgłosić do tv, zrobić rozgłos??? Dzięki Iwona za interwencje, pilnuj tematu i informuj na bieżąco.

 • 2018-03-29 19:02:16

  gość: ~ekolog

  Dobra, ale gdzie jest w tym wszystkim burmistrz, starosta i wszyscy święci? Co, nikt tego wcześniej nie widział? A Ekologiczna Wieś?

 • 2018-03-29 19:14:01

  gość: ~No właśnie

  @~ekolog
  Protestują w sprawie fabryk ale pod nosem bomby ekologicznej nie widzą. Prokurator powinien się zająć tą sprawą bo wysypisko to zagrożenie zdrowia i życia.

 • 2018-03-29 19:26:49

  gość: ~Czytelnik

  Jak zwykle pani soltys zajeta podlizywaniem sie burmitrzowi i ksiedzu...widac co sie dzieje juz od dlugiego czasu...ale oni to maja gdzies..niech dalej cykaja zdjecia jakie to swietne wiejsko koscielne spotkania organizuja...

 • 2018-03-30 12:17:01

  gość: ~Ala

  Q-wa jak to jest że śmieci widać z drogi przejeżdża tam policja, straż miejska na pożar wjeżdża na "kopalnie" straż pożarna i nic nie można zrobić a Ty jeszcze sołtysowi dolewasz lizanie tylko że jako jedyny ma pisma że coś próbuje zrobić.

 • 2018-03-30 08:12:16

  gość: ~Bum

  Kto wziął w łapę żeby na coś takiego pozwolić. Przyznać się.

 • 2018-03-31 09:11:03

  gość: ~Wyborca

  Która dziura na terenie powiatu nie służy do wywozu śmieci?

 • 2018-03-31 14:09:18

  gość: ~Oooo

  @~Wyborca a cóż to za głupie tłumaczenie. Facet nielegalnie sprowadza cały wrocławski syf łącznie ze szpitalnym i chemicznymi odpadami w ilościach hurtowych. Truje mieszkańców wsi i bierze za to ogromną kasę.

 • 2018-03-31 21:46:37

  gość: ~Mieszkaniec

  Nas to juz z kazdej strony zatruwaja. Wiez tu latem okno otworz!

 • 2018-04-02 15:04:57

  gość: ~Wyborca

  @~Mieszkaniec
  Zapytam inaczej kto kupuje dziurę za milion zł na gruz?

 • 2018-05-15 16:01:20

  gość: ~Mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Temat jak zwykle pozamiatany pod dywan??? Jakie czynności zostały w tej sprawie podjęte?

REKLAMA