Express-Miejski.pl

Fundusz sołecki w roku wyborczym

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Część radnych od trzech lat systematycznie wnioskuje na sesjach o wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Udanin.

Ustawę o funduszu sołeckim wprowadzono w 2009 roku. To specjalnie wyodrębnione w budżecie gminy pieniądze o przeznaczeniu, których decydują mieszkańcy wsi. Coroczne podejmowanie uchwały o wyodrębnieniu lub niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego jest ustawowym obowiązkiem każdej gminy. Pieniądze z funduszu można wydać na zadania, które służą poprawie warunków życia mieszkańców, są zadaniami własnymi gminy i są zgodne ze strategią jej rozwoju. W praktyce oznacza to, że można je wydać na to wszystko, na co wydaje pieniądze gmina. Znaczna większość gmin w kraju wdrożyła już od kilku lat to ważne dla swoich społeczności lokalnych rozwiązanie.

Uważam, że powinniśmy podjąć uchwałę o wyodrębnieniu środków finansowych w budżecie Gminy Udanin na funkcjonowanie funduszu sołeckiego w 2019 roku. Wdrożenie w życie powyższej uchwały spowodowałoby zwiększenie kwoty z obecnych 12 zł odpisu na mieszkańca do blisko 50 zł w funduszu. W wielu gminach, gdzie to już jest realizowane, lokalne społeczności i sołectwa mają demokratyczny i bezpośredni wpływ na rozwój swoich miejscowości.

Za funduszem sołeckim przemawia wiele argumentów społecznych jak i finansowych. Czynnik społeczny tak zwany ,,miękki" to aktywacja społeczeństwa i integracja, czynnik ,,twardy" to zwrot części wyodrębnionych kosztów w przypadku naszej gminy jest to kwota ok 86 tyś złotych. Obecnie mamy kwotę odpisu na sołectwa w wysokości ok. 64 tys. zł. bez dotacji. W przypadku podjęcia stosownej uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego mielibyśmy ok 280 tys. zł przy zwrocie 86 tys. zł. z Urzędu Marszałkowskiego w każdym roku budżetowym. Jestem przekonany, że nasi sołtysi i rady sołeckie w odpowiedni sposób zagospodarują te pieniądze. Oczywiście niezbędny do tego będzie dobrze opracowany regulamin, który pozwoli na racjonalne i docelowe wydatkowanie środków z tego funduszu. Po trzech latach monitowania w tej sprawie jest szansa, że większość radnych poprze wniosek dotychczas składany tylko przez Wojciecha Płaziuka, Krzysztofa Dziurlę i Zdzisława Semczuka. Myślę, że nie spotkamy się po raz kolejny z argumentacją ze strony władz gminy odstraszającą radnych od podjęcia takiej uchwały. Szkoda tych poprzednich lat i pieniędzy, które mogłyby wpływać do budżetu gminy przynajmniej od 2016 r., a społeczność poszczególnych wsi miałaby możliwość wykazania się kreatywnością i większą współodpowiedzialnością za rozwój gminy.

Krzysztof Dziurla
Radny Gminy Udanin

materiał sponsorowany

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Fundusz sołecki w roku wyborczym

    2018-03-10 21:06:16

    gość: ~Mieszkańcy

    Szkoda że tak późno! Ile to pieniędzy uciekło z sołectw przez brak kompetencji?

  • 2018-03-12 20:35:21

    gość: ~jaaa

    Mam nadzieję, że w końcu mieszkańcy gminy Udanin rozliczą ten stan rzeczy. Propaganda sukcesu jak z prl.

  • 2018-03-13 09:05:24

    gość: ~Trend

    Myślę, że składane tylko przez Wojciecha Płaziuka, Krzysztofa Dziurlę i Zdzisława Semczuka wnioski o Fundusz Sołecki w Gminie Udanin doczekały się wyrazu uznania i Fundusz Sołecki w Gminie Udanin będzie w 2019 r. Tylko zaraz !!!!Przecież uchwała przechodzi wiekszością głosów czyli aby uchwała przeszła musi być przynajmniej siedem głosów za a was jest trójka!!!!! Panowie przestańcie manipulować i przypisywać tylko sobie rzeczy, za którymi glosują pozostali radni. Wstyd Panie Dziurla bo pisze Pan listy do gazety po komisji, w której radni wyrazili się pozytywnie o Funduszu Sołeckim a Pana na niej nie było!!!!

  • 2018-03-13 12:07:51

    gość: ~Adam

    @~Trend
    Oj, ktos śmiał umieć pisać sam za siebie. Alarm w UG Udanin!!! Nie będzie można pisac , że to jedyna zasługa jedynie pani wójt. Wszystkie ręce na klawiatury. A na powaznie to nie ośmieszajcie sie. Czasy cenzury minely . No czasem w tej gminie jeszcze nie...

  • 2018-03-13 23:55:21

    gość: ~Buhaha

    @~Trend
    A kto odpowiada za to że nie ma funduszu sołeckiego w gminie przez tyle lat? W innych gminach funkcjonuje z powodzeniem od 2009 r. Tak masz rację to jest ta większość o której piszesz na czele z panią wójt!!! Fundusz sołecki w roku wyborczym? Przypadek? Nie sądzę!!!

  • 2018-03-14 13:05:51

    gość: ~Andrzej

    @~Trend
    Andrzej daj spokój! Ten okręt już tonie i ty razem z nim :)

  • 2018-03-13 14:40:06

    gość: ~Prawda

    Nie trzeba być urzędnikiem aby popierać Panią Wojt i jej osiągnięcia......A o jakiej wogóle cenzurze ty gadasz...Ktoś Ci zabrania pisać.......Chcesz sobie pisać to pisz....ja uważam, że Pani Wójt zrobiła wiele dobrych rzeczy dla tej Gminy i na szacunek zasługuje .

  • 2018-03-13 23:58:17

    gość: ~Kilka

    @~Prawda
    A ja uważam, że więcej zesula niż zrobiła dobrego a na szacunek to trzeba sobie zasłużyc. W jednym jest dobra. Wiesz w czym? W sianiu propagandy...

  • 2018-03-14 15:09:49

    gość: ~Gość

    Panie Radny, Funduszem Sołeckim nie dysponuje Marszałek tylko Wojewoda

  • 2018-03-14 16:01:50

    gość: ~Ja

    @~Gość
    Nie ważne kto dysponuje. Ważne dlaczego tak późno jest podjęta ta uchwała!

  • 2018-03-14 21:24:55

    gość: ~Radny

    Fundusz sołecki to zasługa 14 radnych, którzy za nim zagłosowali. Nie przypisujcie sobie zasług które do was nie należą.!!!!

  • 2018-03-15 00:08:04

    gość: ~Radny

    @~Radny
    A gdzie byłeś kolego przez ostatnie lata? Z jakiego powodu nie głosowałeś za szybszym wprowadzeniem funduszu? Nikt nie przypisuje sobie ,,zasług" artykuł ma na celu pokazanie ile pieniędzy mogło być> Prawda jest taka, że jakby temat nie był nagłaśniany to by funduszu nie było. Rok wyborczy to rok cudów. Co takiego się nagle zmieniło w tym roku czego nie było w poprzednich latach. Myśmy od początku kadencji pokazywali zalety funduszu, a pozostali radni słuchali bredni przedstawianych przez panią wójt. Ciekaw jestem czy chociaż wiesz co to jest fundusz sołecki i na jakich zasadach funkcjonuje.

  • 2018-03-15 11:03:12

    gość: ~ASukta

    @~Radny wlasnie na sesji Wojt pokazal jak pozyskac od 50 do 80 % dofinansowania na place zabaw (chyba 5 wnioskow zostalo zlozonych) juz w tym roku. Radny uzasadnia, ze niepewne 20-30% zwrotu dopiero w nastepnym roku budzetowym to jest wiecej niz nawet 80% po realizacji operacji, ktore wplyna w tym roku. Ciekawe gdzie ucza takiej matematyki?

  • 2018-03-15 11:44:58

    gość: ~ASukta

    I wazna informacja : 23 marca br. o godzinie 12 odbedzie sie warszt w swietlicy wiejskiej w Udaninie w sprawie projektow grantowych - pokrywamy 100 % kosztów kwalifikowalnych po podpisaniu umowy- grant od 5 000,00 PLN do 30 000,00 PLN. Ciekawe czy zobaczymy radnych od funduszu soleckiego?

  • 2018-03-15 11:48:54

    gość: ~Radny

    @~ASukta
    Pora odpowiednia dla pracujących...

  • 2018-03-15 11:52:34

    gość: ~Radny

    @~ASukta
    A gdzie dotacja na plac targowy w Udaninie? Płacimy z własnych pieniędzy przebudowę, gdzie była możliwość pozyskania dotacji.
    http://www.roland-gazeta.pl/14060-takiego-targowiska-jeszcze-w-malczycach-nie-bylo

  • 2018-03-15 14:35:53

    gość: ~Gość

    @~Radny
    Panie Radny proponuję kandydować na Wójta, rozliczymy z pozyskanych dotacji skoro Pan taki kompetentny i wszystko wie.

  • 2018-03-15 18:11:24

    gość: ~Radny

    @~Gość
    Proszę najpierw rozliczyć obecnego wójta, który przeważnie mija się z prawdą odpowiadając na pytania i wnioski.

  • 2018-03-15 20:46:36

    gość: ~Adam

    @~Radny
    Wójtowa nawet nie pozyskuje od "Granitu"? A tam sami swoi...

  • 2018-03-16 10:28:49

    gość: ~ASukta

    ostatnio dodany post

    @~Adam
    Panie jakis tam Adam ukrywajacy sie pod przykryciem Adama- na taka insynuacje odpowiem tak: Pani Teresa OLKIEWICZ - Wójt Gminy Udanin złożył wniosek w naborze nr 2/2017 realizowanym przez LGD Szlakiem Granitu na przedsiewziecie Nr V- Na granitowym szlaku dziedzictwa i kultury - celem operacji jest - Wymiana stolarki drzwiowej i okiennej w
    Kościele Św. Urszuli w Udanin- koszt operacji - 124 871,72 PLN. Wniosek został wybrany do dofinansowania. Ukryty Adamie- czy masz miedzy nogami bez skorupki to co kura znosi w skorupkach ? Czy wiesz co powinienes zrobic ?. Kwiaciarnia jest otwarta w Udaninie codziennie.

  • 2018-03-15 12:09:35

    gość: ~Adam

    @~ASukta
    Panie, naucz pan ludzi z Urzędu Gminy wnioski pisać, bo od miesięcy nic nie pozyskali a ten się wydziera na mieszkańców, że sobie nie pozyskali, jak on chciał dać.

  • 2018-03-15 11:46:42

    gość: ~Radny

    @~ASukta
    Dlaczego tylko 5 na 19 sołectw? Większość placów zabaw jest w złym stanie. Dlaczego droga w Konarach jest etapowana na podetapy? Dlaczego droga w Ujeździe koło remizy nie została pozytywnie zaopiniowana do dotacji? Co oznacza nie pewne? Zwrot z funduszu jest pewny po zatwierdzeniu przez wojewodę. Proszę nie siać propagandy. jedna OSA na całą gminę? Brak pozyskania dotacji na place zabaw w poprzednim roku z urzędu marszałkowskiego. Tylko gmina Udanin nie złożyła wniosku. Patrz i płacz.
    http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/29396,miekinia-malczyce-i-kostomloty-z-dotacjami-od-marszalka