Express-Miejski.pl

Znamy wyniki badań pyłomierza zamontowanego w Środzie Śląskiej. Wszelkie normy zostały przekroczone

O smogu na sesji Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

21 lutego w Środzie Śląskiej na ulicy Świdnickiej został zamontowany pyłomierz przez Dolnośląski Alarm Smogowy i Radio Wrocław. Znamy wyniki pomiarów.

O montażu urządzenia informowaliśmy już wcześniej. Pyłomierz ustawiono na dachu niewielkiego budynku położonego na terenie należącym do Starostwa Powiatowego przy ul. Świdnickiej. Urządzenie przez tydzień prowadziło pomiary w zakresie stężenia pyłu zawieszonego PM10. Warto dodać, że norma dobowa dla tego parametru wynosi 50 µg/m3

Starostwo Powiatowej w Środzie Śląskiej otrzymało już wyniki pomiarów. Tą wiedzą starosta Sebastian Burdzy oraz Marek Ząbek inspektor z wydziału środowiska i rolnictwa podzielili się z burmistrzem i radnymi na sesji Rady Miejskiej. - W zeszłym tygodniu w środę dostaliśmy propozycję zainstalowania w Środzie Śląskiej urządzenia, które jest w stanie sprawdzić jakość powietrza, którym oddychamy. Wcześniej Dolnośląski Alarm Smogowy kontaktował się z burmistrzem, jednak ich prośba nie została uwzględniona. Zwrócili się więc do nas. Przez cały tydzień do dzisiaj do godz. 12 ta instalacja nieprzerwanie funkcjonowała, pobierając dane, które emitowało otoczenie - mówił na sesji starosta.

Wyniki badań wykazały, że na terenie Środy Śląskiej zostały przekroczone wszystkie normy. - Te dane są jeszcze o tyle zatrważające i bardzo realne, ponieważ podczas badania były bardzo niskie temperatury i brak wiatru. To spowodowało też palenie w piecach, niestety czymś, co było pod ręką - dodał starosta. - Ta zła jakość powietrza nie dotyczy tylko Środy Śląskiej, ale i całego powiatu średzkiego - podsumował Burdzy.

Wykres z badań jakości powietrza jakie przez 7 dni, zostały przeprowadzone w Środzie Ślaskiej na ul. Świdnickiej. Norma została zaznaczona czarną pogrubioną linią.

W planach budowa stacji monitoringu powietrza

Znając wyniki, samorząd będzie szukał rozwiązania dla polepszenia jakości powietrza na terenie, w którym mieszkamy. Starosta Sebastian Burdzy na sesji zapowiedział, że wystąpi z prośbą do gmin z powiatu średzkiego o współpracę, by wspólnie złożyć wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. - W czerwcu zostanie uruchomiony duży program, w którym przewidziano pokaźne środki finansowe na wymianę kotłów. Chcemy być liderem tego wniosku. Myślimy też o czymś, o czym mówi się od wielu miesięcy, czyli o możliwości postawienia na terenie powiatu stacji pomiaru jakości powietrza. Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania. Taka instalacja jest bardzo kosztowna. Może wynieść blisko pół miliona złotych, plus koszty utrzymania- dodał starosta.

Środa Śląska niechlubną perełką na Dolnym Śląsku?

Do słów starosty odniósł się zastępca burmistrza Marcin Nowakowski. - Nie jest prawdą, że odmówiliśmy wykonania takich badań na terenie miasta. 15 lutego osobiście rozmawiałem z Radosławem Lesiszem z Instytutu Rozwoju Regionalnego, który wystąpił z propozycją, aby takie badania przeprowadzić. Byłem zaskoczony tym, że miałyby odbyć się już następnego dnia. Mając podstawową wiedzę na temat sposobu wykonywania takich badań oraz okoliczności, w jakich pojawia się zjawisko smogu uznałem, że wykonywanie ich w tych warunkach atmosferycznych, które akurat panowały, będą miały wynik zakłamany - wyjaśnił Nowakowski. - Zaprosiliśmy przedstawicieli tych instytucji do Środy Śląskiej, kiedy warunki atmosferyczne ulegną poprawie - dodał zastępca burmistrza i zapewnił, że wystąpi o udostępnienie wyników z zamontowanego w mieście pyłomierza.

Marcin Nowakowski powiedział również, że zbierał informacje z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczące jakości powietrza z ostatniego tygodnia. - Na Dolnym Śląsku w przeciągu ostatnich siedmiu dni jakość powietrza była na poziomie umiarkowanym w takich miastach jak Wrocław, czy Legnica. Skąd w Środzie Śląskiej, jako perełce na mapie Dolnego Śląska mamy powietrze w stanie złym lub bardzo złym to nie mnie oceniać - mówił na sesji zastępca burmistrza. Zapowiedział również o zarekomendowaniu burmistrzowi wykonanie ponownych badań przez niezależny instytut, aby móc zweryfikować informacje, jakie pojawią się w opinii publicznej.

Samorządowiec wspomniał również o realizowanym przez gminę Środa Śląska programie na wymianę źródeł ciepła. Wnioski można składać od 26 lutego do 30 kwietnia.

Do wypowiedzi Marcina Nowakowskiego odniósł się starosta. - Sam pan przyznał się do tego, że nie chcieliście tej instalacji. Nie chciał pan tej istalacji, bo pogoda była taka, że obnaży sytuację, jaka jest? Powiedział pan też, że będzie rekomendował burmistrzowi sprawdzenie wyników jeszcze raz od nie zależnej instytucji, to chciałbym powtórzyć, że to, co my mamy, to są wyniki od nie zależniej instytucji - odpowiedział starosta Sebastian Burdzy.

Kilka słów podsumowania tygodniowych badań powiedział Marek Ząbek. - W Środzie Śląskiej przez 7 dni stacja odnotowała wyłącznie wysokie przekroczenia. W żaden dzień nie było powietrza umiarkowanego, czy dobrego. Cały czas było bardzo złe. Taka sama instalacja w Legnicy wykazywała lepsze powietrze. Reasumując w Środzie Śląskiej przez tydzień, kiedy funkcjonowała ta istalacja, powietrze było dużo gorsze niż we Wrocławiu czy Legnicy - powiedział na sesji mężczyzna.

anbo

70

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Znamy wyniki badań pyłomierza zamontowanego w Środzie Śląskiej. Wszelkie normy zostały przekroczone

    2018-03-01 13:19:41

    gość: ~MIESZKANIEC

    dopłata do wymiany jest, a gdzie jest rozbudowa sieci gazowej??

  • 2018-03-01 13:20:44

    gość: ~Mieszkaniec

    No Panie Ruciński wstyd. Nie chciał Pan stacji bo bał się Pan że wyjdą przekroczenia? A co z nami mieszkańcami? czy z nami już się Pan nie liczy? Gminy się zabijają żeby ALARM SMOGOWY za darmo wykonał im badania, a Pan nie chciał? Oj rozliczymy cię za to. A ten cały zastępca to co ma do gadania? Burmistrza już w Środzie nie ma?

  • 2018-03-01 20:44:20

    gość: ~Edi87

    @~Mieszkaniec
    A Ty nie wiedziałeś/aś, że będą przekroczenia? Widać to gołym okiem i czuć nosem. Sami siebie trujecie a macie pretensje do Burmistrza? Zainwestujcie w kocioł gazowy, elektryczny, pompę ciepła lub chociaż przestańcie palić syfem a wtedy wszyscy będziemy żyć dłużej. Wydaje mi się, że na wakacje do Egiptu czy Tunezji już się nie powinieneś nigdy wybierać po przyczynisz się znowu do smogu. Pamiętaj, że silnik samolotu spala paliwo lotnicze (a przecież dziennie nad Środa przelatuje minimum 20 samolotów) tego burmistrz nie jest winien!

  • 2018-03-01 21:00:58

    gość: ~zeta

    @~Edi87
    Ale tego, że będą testować silniki samolotowe pod Środą to jest winien! Samolot przeleci i już, a silniki testowane przez kilkanaście godzin dziennie niestety nie odlecą...

  • 2018-03-01 21:15:19

    gość: ~Edi87

    @~zeta
    A gotec vibra i inne dziadostwa? Tego nikt nie widzi? Nadal są rozbudowywane bo tak były skonstruowane decyzje i zezwolenia. Też wina Adama? No nie mogę tego czytać. Ilu z nas tam pracuje? Ilu będzie pracować w xeosie?multum!!!!

  • 2018-03-01 21:35:27

    gość: ~komin

    @~Edi87
    a kto decyzje na rozbudowe basfa i vibry wydał jak nie adam. przecież teraz budują. i xeos tez się rozbuduje to tylko kwesta czasu

  • 2018-03-02 11:54:18

    gość: ~Jan le

    @~zeta
    No władnie ile ton paliwa będzie wypalanie

  • 2018-03-04 00:06:34

    gość: ~toja

    @~zeta
    mam wrażenie, że co by burmistrz nie zrobił, to i tak nie będzie się niektórym podobać. Może czasem warto włożyć uprzedzenia w kieszeń i popatrzeć trzeźwym okiem? Mieszkam w Środzie od 9 lat, wiec miała okazję poznać rządy zarówno wcześniejszego burmistrza, jak i obecnego. Bilans wychodzi zdecydowanie na plus obecnego. Środa zaczyna rozkwitać, wiec zamiast negować każde posunięcie, może warto cieszyć się z tego, ze miasto zmienia się na plus.

  • 2018-03-04 08:44:42

    gość: ~Beata

    @~toja
    A ja mieszkam w Środzie blisko 30 lat... I widzę coś zupełnie odwrotnego do tego co Ty widzisz...

  • 2018-03-01 13:23:55

    gość: ~Radny

    Te badania już dużo dały. Już nasi samorządowcy zobaczyli że stacja monitoringu powietrza w tak uprzemysłowionej gminie jest konieczna!

  • 2018-03-04 00:09:12

    gość: ~toja

    @~Radny
    przemysł ma narzucone normy, w piecach statystycznego Kowalskiego spala się wszystko, ich normy nie obowiązują. Tu szukałabym sporego problemu.

  • 2018-03-01 13:31:43

    gość: ~Mężczyzna

    A "mężczyzna" Marek Ząbek był na sesji prywatnie, czy publicznie??? A poza tym, czy to ten "mężczyzna", który pracuje w starostwie w wydziale ochrony środowiska??? Oj, panowie, żebyście tak o mieszkańcach myśleli jak w roku wyborczym, to by było calkiem przyzwoicie. A że w tym roku wybory- więc wiarygodność - zerowa.

  • 2018-03-01 13:43:44

    gość: ~czytaj

    @~Mężczyzna
    Wystarczy czytac ze zrozumieniem "starosta Sebastian Burdzy oraz Marek Ząbek inspektor z wydziału środowiska i rolnictwa"

  • 2018-03-01 13:45:26

    gość: ~Nauczyciel czytania

    @~Mężczyzna
    Starostwo Powiatowej w Środzie Śląskiej otrzymało już wyniki pomiarów. Tą wiedzą starosta Sebastian Burdzy oraz Marek Ząbek inspektor z wydziału środowiska i rolnictwa podzielili się z burmistrzem i radnymi na sesji Rady Miejskiej.

    Kim jest Marek Ząbek? - z tekstu to wynika. Ale chyba masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.

  • 2018-03-01 14:10:39

    gość: ~Całą prawda

    Brawo panie starosta chociaż pan jedyny powiedział tym burmistrza jaka jest prawda jeszcze niech pan maski zorganizuje i ludzia rozdawać na mieście.a gmina jeszcze socjalne na węgiel nie ekologiczne piece zamontowala i kiedy panie sastepco burmistrza miały być pomiary kiedy w lato jak ludzie nie palą w piecach śmieszne ta komunikacja taka ekologię zrobiła ze wstyd a nawet zwiększa bo się korki robią śmiech na sali .

  • 2018-03-01 15:45:59

    gość: ~Anka

    Ja nie rozumiem dlaczego burmistrz nie chciał tych badań powietrza? Jaki miał cel na uwadze? I jeszcze te dziwne tłumaczenia Pana z Legnicy... Bo jak w Legnicy mają w miarę dobre powietrze to już wg niego u nas też tak jest dobrze... I badań nie potrzeba.

  • 2018-03-02 07:23:46

    gość: ~Całą prawda

    @~Anka
    Się Marcinek zdziwił ja starosta go sprostowal nie stety panie Marcinie prawdę trzeba przyjąć na klatę pan Krasucki tez wa dobrze powiedział juz nie wspomnę o sołtysie z Michalowe taki prosty człowiek a prawdę wam mówi aż się Adamek zdziwił zakłamani i fałszywi.a burmistrz co teraz wyskoczył jak Filip z konopi ze tematem szpitala teraz przed wyborami a gdzie szanowny lord był do tej pory szukasz głosów.

  • 2018-03-01 15:52:39

    gość: ~WYBORCA

    Pisze,że "Wcześniej Dolnośląski Alarm Smogowy kontaktował się z burmistrzem, jednak ich prośba nie została uwzględniona. Zwrócili się więc do nas".Wiem na kogo głosować!

  • 2018-03-01 16:08:48

    gość: ~GIENIO

    Badajmy powietrze latem jak nikt nie pali wtedy wyniki będą dobre tak chyba rozumuje nasz wice a ludność mieszka chyba cały czas a nie od czasu do czasu albo jak wiatry wieją

  • 2018-03-01 17:24:29

    gość: ~Iga

    Przez te pi....ne zakłady w komornikach też zanieczyszczają nam powietrze Ten smród gum nie do wytrzymania.

  • 2018-03-01 17:33:26

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Iga
    Przyjdzie i czas na zakłady, jak jeszcze Xsreos zacznie emitować 32 TONY paliwa lotniczego DZIENNIE prze cały rok, to dopiero ciekawie się zrobi.
    Gdzie są dzisiaj ci co tak ochoczo byli za budową tego zakładu. Powietrze mamy zatrute ? no nie! na prawdę? a jak mieszkańcy protestowali to się towarzystwo śmiało, Jak Babiński papierami rzucił i mówił że powietrze jeszcze bardziej będzie zatrute to mówili że ekolog.

  • 2018-03-01 17:39:46

    gość: ~Iga

    @~Mieszkaniec
    Nigdy się nie obawiałam, Ale tym razem boję się. To jest nasze zdrowie,nasze życie.Racja"mieszkaniec".

  • 2018-03-02 07:28:10

    gość: ~Całą prawda

    @~Mieszkaniec
    Bagiński chciał dobrze dla mieszkańców a lord ma nasze zdrowie gdzieś głęboko wybory się zbliżają jeżeli Adam przejdzie do następnej kadencji to ludzie niech sami sobie podziękuję a zamiast tego rynku to może trzeba było zrobić stacje pomiaru powietrza i maski ludzia zapodać a rynek by się kiedyś zrobilo

  • 2018-03-01 17:37:20

    gość: ~antysmog

    @~Iga
    Jeszcze poczekajmy na ten zakład remontu silników, który to zakład burmistrz ściągnął i wydał decyzję środowiskową. Tak dumnie się pod tą decyzją podpisał... I te 32 tony spalanego paliwa lotniczego dziennie! to dopiero będą wyniki badań! Dopiero będziemy przodować! normalnie pionierzy...

  • 2018-03-02 08:10:59

    gość: ~jor

    @~IgaBadania powinno przeprowadzić się w Komornikach przy zakładach a nie w miescie,Ale dobre i to panie Starosto .

  • 2018-03-01 17:27:11

    gość: ~Obserwator

    Szkoda że w Szczepanowie gazu nie pociągnęli. Teraz wszyscy zmartwieni, że nie głosowali za gazem jak trzeba było i muszą kopcić na sąsiada

  • 2018-03-01 17:30:39

    gość: ~Kris

    Zapraszam do Szczepanowa jak śmierdzi guma z pobliskiej fabryki...to dopiero zanieczyszczenie. Te fabryki to dopiero nas trują.

  • 2018-03-01 18:22:04

    gość: ~Szczepan

    @~Kris
    A jak wam jeszcze grabowiecki zrobi biogazownie to okna nie otworzycie

  • 2018-03-01 18:20:16

    gość: ~Edi87

    Wiecie co...czytam te komentarze i nie rozumiem Was. Wszyscy macie pretensje do Burmistrza a sami siebie nie widzicie. Czym palicie w piecach? Butelkami szmatami tanim ruskim węglem i mokrym drzewem. Wiecie ile trujących związków emitujecie do atmosfery? Tak samo jesteście temu winni jak fabryki. Ściągnął Burmistrz fabrykę- źle. Gdyby nie ściągnął też byście wszyscy psioczyli, że nic nie robi. W trakcie kadencji poprzedniego ile powstało fabryk? Nikt tego nie widział? Nie chcecie Adama za burmistrza to na niego nie głosujcie a nie wypisujecie same obelgi. A może wszystkie te komentarze pisze kontrkandydat?

  • 2018-03-01 21:50:03

    gość: ~piotruś

    @~Edi87 Widoczni na zdjęciach dowódcy i żołnierze 1 Średzkiego Frontu Odbijania Fotela przypuścili ostre natarcie.Tylko czekać jak zaproponują budowę szpitala.Psychiatrycznego.Jak głupków nas znowu traktują.A i Panie Krasucki.Dej se Pan spokój. :))

  • 2018-03-01 21:54:51

    gość: ~Wyborca

    @~piotruś
    Pan Krasucki to zrobi pożądek z tym lalusiem od zapinania guzika. A szpital psyhiatryczny faktycznie by się przydał dla Lorda.

  • 2018-03-02 12:00:10

    gość: ~Jan le

    @~Wyborca
    Ha ha

  • 2018-03-04 00:12:17

    gość: ~toja

    @~Wyborca
    ortografia to tak dla "jaj" czy ktoś szkołę omijał szerokim łukiem?

  • 2018-03-02 07:32:14

    gość: ~Całą prawda

    @~Edi87
    A co pan taki obrony się zrobił ludzie prawdę piszą jest ustawa smogowa i co dały te autobusy jaka ekologię korki w mieście.

  • 2018-03-02 08:37:56

    gość: ~Edi87

    @~Całą prawda
    To zostaw swój stary samochód po niemcu i wsiadaj do komunikacji wtedy nie będzie korków

  • 2018-03-02 08:46:36

    gość: ~Zara

    @~Edi87
    O widzę, że niektórzy łyknęli zieloną kiełbasę wyborczą na czterech kołach

  • 2018-03-02 21:29:56

    gość: ~Rysio

    @~Edi87
    Burmistrz zarabia kupę kasy i jedzi żęchem a co dopiero biedni ludzie jeżdżą czym mają. Bo komunikacja przede wszystkim komunikuje środę że ŚRÓDĄ PORAZKA

  • 2018-03-03 06:49:44

    gość: ~Całą prawda

    @~Edi87
    Ty pewnie masz nowe auto hybrydowy

  • 2018-03-01 18:52:06

    gość: ~mła

    Starosta S.B ze swoją świtą urwał się z choinki.Jego wywody są śmiechu warte,będąc już którąś kadencje na tym stołku,dopiero wietrzył swoje biuro.I co ?? dostrzegł i poczuł SMOOG
    Nagle szok wszyscy dają dotacje do wymiany pieców (ug średzki już 3 rok,miękinia w tym roku)a starosta zaspał jak zwykle,ale teraz chce być liderem,kupi stacje,może da nam maski tlenowe z N2O i będziemy super zadowoleni i dotlenieni.Te pieniądze jak je oczywiście starosta ma powinien przeznaczyć na inwestycje w budowę sieci gazowej i dotacje do nowych ekologicznych źródeł ciepła.I nie wydawać pozwoleń na budowę z kotłowniami na opał stały.I to tyle lub aż tyle bo oni i tak nic nie zrobią tylko będzie tzw piana wyborcza.

  • 2018-03-01 18:59:38

    gość: ~Radny

    @~mła
    Adam ale ty jesteś słaby, szok.

  • 2018-03-01 21:43:10

    gość: ~Robert

    @~mła
    dobrze że się burdzy urwał z tej choinki i pozwolił na badania, bo niestety nasz burmistrz jeszcze nie poczuł smogu i niestety na badania nie zezwolił bo za złe wyniki by wyszły, a tak ludzie niech sie trują nie wiedząc o tym.
    co do komunikacji ekologicznej dzięki której ludzie nie mają jak dojechać do środy śląskiej gdzie są wszystkie instytucje - zaczną zalewać środę sląska samochodami - to jest pojęcie ekologii w gminie, wymieniają piece i w dwa lata jeszcze nie wymienili tyle ile powstanie w tym roku na wiejskiej PANIE RUCINSKI TO JUZ POCZATEK KONCA PANA ZABAWY W POLTYKĘ I I TAK TRWA TO ZDECYDOWANIE ZA DŁUGO

  • 2018-03-02 08:52:37

    gość: ~mieszkaniec

    widzę Robercie że też nie jesteś w temacie,i piszesz co ci ślina na język przyniesie.
    Jak się tak interesujesz to powinieneś wiedzieć co jest w kompetencji starosty a co burmistrza.A niestety starosta S.B jest totalnie słabym i niekompetentnym urzędnikiem.
    Zaraz zapytasz dlaczego?
    -kto odpowiada za transport w powiecie i koordynację tegoż w w gminach?
    -kto odpowiada za opiekę zamkniętą (szpital)?
    -kto odpowiada za drogi powiatowe i chodniki przy nich?
    Tak by można wiele rzeczy jeszcze wymieniać.
    A starosta pełni tą funkcje już kolejną kadencje,lecz w tamtym czasie problemu smogu nie było? ,czy tylko teraz na potrzebę chwili i lansu wyborczego to wypływa?.Dlaczego wiedząc o tym od lat nic nie zrobił?.A teraz szczeka po co i komu chce coś udowodnić?!.My mieszkańcy wiemy o tym problemie bez jego wątpliwych pomiarów,mamy to na co dzień i od święta.Dlaczego nie zbada składu powietrza na strefie bo smog jest tylko w zimie ,a metale ciężkie i opary kwaśne są cały czas i to jest większy problem.Więc starosto razem z całym powiatem zamiast szukać wroga w gminie weźcie się wreszcie do roboty.I zróbcie coś w końcu pożytecznego dla nas.

  • 2018-03-02 12:01:37

    gość: ~Całą prawda

    @~Robert
    Ja bym mu teczkę podstawie

  • 2018-03-01 21:48:41

    gość: ~Krok

    @~mła
    A NA PODSTAWIE JAKICH PRZEPISÓW MOŻE STAROSTA NIE WYDAĆ POZWOLEN NA KOTŁOWNIE NA OPAŁ STAŁY ?? MOŻE PODPOWIESZ ?

  • 2018-03-01 21:52:41

    gość: ~Maria

    mamy największy smog w Europie, a dopiero Unia to zauważyła i zmusza naszych kochanych rządzących do galopu, bo udawali, że problemu nie ma. Smogu, tych najgroźniejszych, najmniejszych cząsteczek nie widać, a od smogu w Polsce umiera rocznie około 45 tys. ludzi ! W wypadkach komunikacyjnych kilka tysięcy, co też jak na Unię jest dużo.

  • 2018-03-01 22:05:09

    gość: ~Leszek

    Czytając komentarze, ogarnia mnie wielkie zdumienie. Jak można atakować ludzi którzy pokazują wyniki z badań powietrza w środzie. Co oni zrobili złego? Gdzie w tym jest polityka? Czy jak ktoś umiera z powodu smogu a tak się dzieje, to robi to politycznie? Niepokojące jest to kto żądzi naszą gminą,! Jestem pewny że to właśnie burmistrz wypisuje te komentarze, żeby odwrócić uwagę od tego że nie chciał tych badań, żebyśmy się nie dowiedzieli jakie mamy powietrze.

  • 2018-03-01 22:19:44

    gość: ~lila

    @~Leszek
    Pytanie: Tylko DLACZEGO nie chciał tych badań powietrza??? Jaka była przyczyna odmowy?

  • 2018-03-02 07:59:39

    gość: ~obserwator

    @~Leszek
    coooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo?jak burmistrz może pisać komentarze?jak tu same wychwalające Burdzego, Krasuckiego i Babińskiego.dobrze sie czujesz?

  • 2018-03-01 23:44:40

    gość: ~maruda

    moim skromnym zdaniem walkę ze smogiem należy rozpocząć od
    edukacji w zakresie palenia w piecach z górnym spalaniem bo to każdy może zrobić sam dla siebie i swojego najbliższego otoczenia bez liczenia na dotacje z gminy czy starostwa, bo pieniędzy na pewno nie wystarczy dla wszystkich chętnych i walka o czyste powietrze potrwa lata ,osobny wątek tj. jakość opału której też ktoś powinien pilnować coby za nasze dutki nie sprzedawali nam ,,gówna''

  • 2018-03-02 06:58:04

    gość: ~Pacz

    Karac takich co palo smieciami i to surowo. Przeciez to widac i czuc na kilometr. Odechce sie wtedy truc innych jak dostanie mandat

  • 2018-03-02 07:53:00

    gość: ~Gadanie

    I znowu zaczyna się gadanie pseudo-ekologów którzy na 6 zasówają na strefę na 8 godzin, po czym wracają do domu palić w swoim kaflaku starymi "ciuchami". Tyle w temacie i tyle mam do powiedzenia temu zacofanemu i przestarzałemu społeczeństwu. Można z waszego czarnego na wasze białe usunąć wszystkie fabryki, wam piece z domów. Albo pozwoluć gospodarce się rozwijać (tak jak to miało miejsce 50 lat temu u zachodnich sąsiadów) i o powietrze martwić się po dokładnych badaniach i z planem jak to zrobić najskuteczniej.

  • 2018-03-02 08:35:04

    gość: ~refleksja

    @~Gadanie
    To można sobie wyobrazić, ile tam ludzie zarabiają, że nie stać ich zapewne na lepszy opał! Zasuwają na kogoś, w imię czego, żeby mogli skromnie przeżyć od pierwszego do pierwszego... Ot dobrobyt strefa daje... Tylko komu? Nam to tylko dewatują środowisko...

  • 2018-03-02 17:20:45

    gość: ~Gadanie

    @~refleksja Skoro tam pracują to wysokik wykształceniem czy zawodem pewnie nie mogą się poszczycić. Poza tym ile miejsc pracy nawet za te grosze oferuje stefa. Mało tego - fabryki oferują rozwój, szkolenia i wyższe płace ale tylko zaangażowanym pracownikom. Może i wymknęło się to podkreślam delikatnie spod kontroli ale tutaj udział mają takie pieniądze że szary obywatel naprawdę niewiele może zdziałać...

  • 2018-03-02 21:44:57

    gość: ~refleksja

    @~Gadanie
    zaangażowanym - czytaj poddanym... Rozumiem.

  • 2018-03-02 21:45:57

    gość: ~ Powietrze

    Wojewódzki Inspektorat ochrony środowiska dysponuje tym samym sprzętem dokładniejsze go nie ma!!! Jeżeli fabryki których wokół wiele zaczną emitować za dużo zanieczyszczeń to najpierw trzeba będzie będzie udowodnić że to KONKRETNa fabryka (więc musi udostępnić dokumenty określające emisje) ALBO POZWOLI NA POSTAWIENIE CZUJNIKA NA KOMINIE, nawet jak się przyzna że zanieczyszcza to zapłaci karę a mieszkańcy będą się truć.

  • 2018-03-02 22:16:07

    gość: ~strasznaprawda

    @~ Powietrze
    Tak, będzie sreos w przyszłości emitował zanieczyszczenia, a takie kary to będą dla nich śmieszne... Ciekawe, czy Lord będzie wtedy taki dumny jak wtedy, gdy podpisywał decyzję środowiskową? Ciekawa jestem jak on się nie wstydzi ludziom pokazywać? To mieszkańcy dali mu mandat zaufania, a on co... Każdy myślący widzi co on robi... Nawet ma problem, żeby badania powietrza ktoś zrobił. A jak są niezależne badania, to próbują je podważać. A jak sreos miał lipny raport to mu pasowało... Tak właśnie dba o mieszkańców... A to właśnie o interesy mieszkańców powinien dbać. Czy mu się kierunki pomyliły?

  • 2018-03-02 10:50:17

    gość: ~Arek

    Drodzy mieszkańcy.. chciałbym wierzyć, że te pomiary i sromotne wyniki to efekt dbania o interesy i zdrowie mieszkańców Gminy. Dla mnie to element kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi. Oni martwią sie głównie o siebie i swoją przyszłość. Nie dajcie się wkręcić. Przytoczę słowa piosenki Kazika Staszewskiego:" .. i ja mówię Ci, że Ci co władzę mają robią syf i w tym syfie się taplają.. i ja mówię Ci, że Ten kto ma władzę niech ZAWSZE ZAWSZE budzi w Tobie odrazę"
    Pozdrawiam

  • 2018-03-02 22:25:02

    gość: ~erni

    @~Arek
    A Ty nie martwisz się o swoje zdrowie i o swoją przyszłość albo przyszłość swoich bliskich? Dobrze Ci ze świadomością, że oddychasz takim zanieczyszczonym powietrzem? A może nie jesteś stąd, to masz to gdzieś?

  • 2018-03-03 00:26:52

    gość: ~Marian

    W miescie ludzie palą smieci w ogródkach a przy Wrocławskiej nawewt w koksiaku odpady sklepowe.

  • 2018-03-03 07:00:51

    gość: ~Smutne

    :(

  • 2018-03-03 21:40:05

    gość: ~Maryla

    Mieszkam w Środzie .ale nie zauważyłam człowieka którego można by nazwać lordem.Dla mnie LORD to elegancki,inteligentny, kulturalny, i poważany człowiek.Może chodzi o któregoś z emerytów?

  • 2018-03-05 18:13:21

    gość: ~ouh

    @~Maryla
    Może chodzi o lordozę, czyli skrzywienie kręgosłupa. W tym przypadku moralnego?

  • 2018-03-05 21:50:51

    gość: ~Ja

    @~ouh
    Piszą powyżej LORD a nie lordoza.Nie widzisz różnicy?

  • 2018-03-05 23:40:34

    gość: ~JANKOSOS

    @~Ja
    MYSLISZ ZE JEST ROZNICA?
    WARTOO JEJ SZUKAC?
    W BAGNO NIE BRNIJ SKORO JEST CORAZ GLEBSZE!

  • 2018-03-06 06:52:49

    gość: ~kos

    @~Maryla Na Lorda to trzeba mieć wygląd i pieniądze ,samochod i lokaja ,A nasz co ma .Wynilałego lokaja FINKA SAMOCHOD ZE SZROTU o wyglądzie i pieniądzach nie wspomnę,,






    sz co ma .Wynilały lokaj FINKU

  • 2018-03-06 08:01:22

    gość: ~ala

    ale zabłysnęłaś, wyliczanki jak z podstawówki..ile ty masz lat??9 to max moim zdaniem

  • 2018-03-04 21:17:17

    gość: ~Faja

    @~Marian
    W Składbudzie koło bazaru też mają beczkę w której fajczą folie i tektury po sprzedanych materiałach.
    Przykłady można mnożyć.

  • 2018-03-05 21:54:20

    gość: ~Do Strażników

    Na ul Legnickiej ,na wysokości apteki Orchidea, stale parkuje samochód z Malczyc.Czy ma specjalne zezwoleńie na parkowanie w tym miejscu?

  • 2018-03-05 21:56:20

    gość: ~Marcin

    Co na to strażnicy.Są na urlopie?

  • 2018-03-08 14:10:50

    brzydkizdzicho

    ostatnio dodany post

    Czyli Kanarek z Topolowej nie kłamie ...normy 200-300% przekroczone !