Express-Miejski.pl

Gmina Großharthau oficjalnym partnerem Gminy Malczyce – podpisano umowę o współpracy

Podpisanie umowy o współpracy z gminą Großharthau fot.: Angelika Harom - em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Podpisanie umowy o współpracy nastąpiło 23 lutego 2018 roku. Wójt Piotr Frankowski oraz burmistrz niemieckiej gminy Großharthau Jens Krauße podpisali oficjalny dokument.

Z początkiem 2017 roku Gmina Malczyce wysłała list intencyjny do kilku gmin z zapytaniem o chęć nawiązania partnerstwa pomiędzy gminami. Przy wyborze, zwrócono uwagę m.in. na podobną powierzchnie gminy, liczbę ludności, działające w niej organizacje, stowarzyszenia kluby, znajdujące się placówki oświatowej, jednostki OSP. Ważnym czynnikiem przy wyborze było również połączenie komunikacyjne, warto wspomnieć, że z gminą Großharthau mamy świetne połączenie kolejowe, dzięki przebiegającej trasie Wrocław-Drezno.

W lutym odbyły się pierwsze spotkania przedstawicieli i ich delegacji. Delegacja gminy Malczyce odpowiedziała na zaproszenie gminy Großharthau. Spotkanie odbyło się 3 lutego w Niemczech. Polska delegacja mogła zobaczyć najważniejsze instytucje, placówki oraz miejsca w całej niemieckiej gminie. Pierwsze spotkanie zakończyło się wspólna kolacją z przedstawicielami poszczególnych partii rządzących w Großharthau. Kolejną okazją do spotkania był udział we wspólnej konferencji w Bautzen, wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego i burmistrza Großharthau Jensa Krauße odnośnie odnawialnych źródeł energii.

Rewizyta delegacji niemieckiej odbyła się 28 lipca 2017 roku. Niemiecka delegacja w ilości pięciu osób spędziła cały dzień w naszej gminie, sąsiedzi zza Odry zostali oprowadzeni po Malczycach jak i sołectwach gminy. Odwiedzili tego dnia m.in. Stocznie „Malbo”, Izbę Muzealną, Cerkiew, szkołę podstawową i halę sportowo-widowiskową, zapoznali się też z funkcjonowaniem jednostek organizacyjnych Gminy Malczyce. Zobaczyli remizę strażacką OSP Malczyce i nowy wóz bojowy, wyrażając tym samym ogromną chęć współpracy na linii Ochotniczych Straży Pożarnych.

Co możemy powiedzieć o naszej gminie partnerskiej?

Gmina Großharthau leży około 80 km od polsko-niemieckiej granicy w Zgorzelcu. To niewielka, bardzo urokliwa gmina. Zamieszkują ją ponad 3 tys. mieszkańców. Gęstością zaludnienia i powierzchnią jest porównywalna do gminy Malczyce.

Burmistrz Großharthau i wójt gminy Malczyce podczas wcześniejszych rozmów zwrócili uwagę, że w przyszłości współpraca między samorządami jest możliwa m.in. na takich płaszczyznach jak placówki oświatowe, jednostki OSP, czy przy wspólnej realizacji partnerskich projektów. - Podpisanie umowy o wspólnym partnerstwie to dopiero początek, wiele pracy i wspólnych projektów jest przed nami – podsumował wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

GM

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Großharthau oficjalnym partnerem Gminy Malczyce – podpisano umowę o współpracy

  2018-02-26 19:02:40

  gość: ~vg

  wstydziłbym się pokazywać im to zasyfiałe malczyce

 • 2018-02-28 15:42:34

  gość: ~mieszkaniec malczyc

  super Gratulacje Panie Wójcie :) Przecież to historyczna chwila, przecież to pierwsza tego typu inicjatywa w historii Gminy Malczyce ....

 • 2018-03-01 07:56:34

  gość: ~JanS

  @~mieszkaniec malczyc
  Szukali, szukali i niemieckiego Biedronia nam znaleźli :D XD Ssssuper....

 • 2018-02-28 21:26:27

  gość: ~dyrdyr

  a zwykłe "s"nie wystarczy? Nie przesadzajmy z tymi niemieckimi bukwami...

 • 2018-02-28 22:07:15

  gość: ~Lutek

  @~dyrdyr
  To tak jakbyś Ty miał w nazwisku ą ę ż ź i ktoś by to pominął. Pomysł trochę człowieku

 • 2018-03-11 09:10:41

  gość: ~dyrdyr

  ostatnio dodany post

  @~Lutek A Ty dokształć się. Jest reforma pisowni w niemieckim. Odgórna,i można pisać "ss" w zamian. Fragment Wiki " Dawniej stosowany częściej niż dziś, w odgórnie reformowanej pisowni języka niemieckiego znak ß zastąpiony został przez ss w położeniu po samogłosce krótkiej, a przed spółgłoską lub na końcu wyrazu, na przykład:"

  Expreß → Express
  Boß → Boss
  Schloß → Schloss

REKLAMA