Express-Miejski.pl

Do Wojczyc pojedzie jeden z autobusów Średzkiej Komunikacji Pulicznej

Spotkanie z mieszkańcami w Wojczycach fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od poniedziałku nie działają cztery linie autobusowe Polbus PKS we Wrocławiu. Zlikwidowane linie kończyły lub rozpoczynały swój bieg w Środzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że mieszkańcy miasta nie będą mieli już możliwości dostania się do Wrocławia autobusem, który kursował m.in. o godz. 6.20, czy 8 rano. Kurs ze Środy Śląskiej do Wrocławia o godz. 13 zostanie natomiast skrócony do miejscowości Karczyce. Autobusy nie pojadą też już trasą od Środy Śląskiej do takich miejscowości jak Słup, Szczepanów, Rzeczyca, Miękinia, Głoska, Kobylniki, Juszczyn i Wojczyce. Te ostatnie miejscowości zostały bez żadnego połączenia.

Spotkanie z mieszkańcami

Wojczyce po likwidacji linii Polbusa nie mają już żadnego połączenia komunikacyjnego do Środy Śląskiej. W tej sprawie zostało zorganizowane spotkanie mieszkańców z burmistrzem Adamem Rucińskim, radnym Leszkiem Maciejewskim, sołtys wsi Jolantą Łatą oraz pracownikiem Średzkiej Komunikacji Publicznej.

Do 9 lutego mieszkańcy Wojczyc transport do Środy Śląskiej mieli o godz. 8.30 i powrotny o godz. 11.20. W ferie i wakacje autobus z miasta wyjeżdżał około godz. 12 dwa razy w tygodniu. - Nigdy nie mieliśmy autobusu na godz. 8 rano. Busem Polbusa codziennie jeździło średnio 10 osób. Dzieci mają osobny autobus szkolny, a młodzież, która uczy się w szkołach ponadgimnazjalnych, musi na piechotę chodzić na przystanek do Kryniczna. To około 2 kilometrów drogi. Uczniów, którzy codziennie pokonują tą trasę jest około 15 - mówili mieszkańcy.

Jeden z obecnych na sali mężczyzn zapytał burmistrza, czy ktoś z gminy zorientował się, co się stanie, gdy zostanie uruchomiona Średzka Komunikacja Publiczna. - Czy dowiadywaliście się, jak zareagują inni przewoźnicy, w tym Polbus? Decyzja tej firmy przewraca sytuację komunikacyjną na terenie nszych wsi - mówił mieszkaniec. - Polbus zlikwidował linie bez wcześniejszego uprzedzenia. Tak się nie robi. W tej firmie mieszała się ekonomia z polityką. Nie rozumiemy tych likwidacji, zwłaszcza połączenia Środa Śląska-Wrocław, gdzie nie planowaliśmy otworzenia konkurencyjnej linii. W tym momencie nie stać nas, żeby od razu kupić tyle autobusów, aby kursowały na całą gminę. Rozumiemy jednak trudną sytuację Wojczyc, dlatego chcemy pomóc - mówił na spotkaniu burmistrz.

Rezerwowy autobus dla Wojczyc

Burmistrz zaproponował mieszkańcom pojazd z floty Średzkiej Komunikacji Publicznej. - Możemy zaoferować państwu nasz największy autobus Ursus. We flocie autobusowej musi być jeden pojazd, który będzie rezerwowy w razie awarii innego. W naszym przypadku rezerwę stanowi ten największy. Jeżeli średnio będzie nim jeździć od 10 do 15 osób, to otworzymy połączenie ze Środy Śląskiej do Wojczyc i z powrotem - wyjaśnił Adam Ruciński.

W piątek 16 lutego lub poniedziałek 19 lutego Średzka Komunikacja Publiczna testowo wykona kursy do Wojczyc przez Juszczyn. Autobus pojedzie o godz. 8.30/9 rano i w południe. - Przetestujemy tę trasę i zobaczymy, jak duże będzie zainteresowanie mieszkańców. Jeśli średnio będzie jeździć ponad 10 mieszkańców, to będzie to stała linia do czasu uruchomienia drugiego etapu Średzkiej Komunikacji Publicznej, w której kurs do Juszczyna i Wojczyc jest przewidziany - podsumował burmistrz. Testy autobusu będą bezpłatne dla mieszkańców. W trakcie spotkania 15 osób zadeklarowało, że codziennie będzie korzystać z tego kursu i są potencjalnymi pasażerami, którzy wykupią bilety miesięczne.

anbo

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Do Wojczyc pojedzie jeden z autobusów Średzkiej Komunikacji Pulicznej

    2018-02-14 12:05:18

    gość: ~Mieszkanka Juszczyna

    Brawo mieszkańcy Wojczyc -dziękujemy .

  • 2018-02-14 22:00:06

    gość: ~tgx

    @~Mieszkanka Juszczyna
    Mieszkańcy Wojczyc mogą się spotkać porozmawiać a mieszkańcy Juszczyna liczą aż ktoś inny się za nimi wstawi ...

  • 2018-02-15 23:17:17

    gość: ~luska

    @~Mieszkanka Juszczyna
    myslę że dobrą obcją jest atotobus o 7.00 lub 7.20 relacji juszczyn -wojczyce -kryniczo -środa sląska aby młodzież ponadgimiazialna miała dojadz do szkół w środzie , czego nie było na tym terenie od przeszło 30 lat :(((

  • 2018-02-14 14:20:20

    gość: ~mieszkaniec

    Cieszy szybka reakcja burmistrza, co pomoże mieszkańcom tych dwóch miejscowości (Juszczyna i Wojczyc)w skomunikowaniu się ze Środą Śl. Martwi jak niedokładne informacje burmistrz przekazał. Czy naprawdę nie można poinformować o dokładnej godzinie i dniu testów. Czy ceną za zainteresowanie WŁADZY problemem ma być karne czekanie mieszkańców na przystanku w piątek i poniedziałek w godz. od 8.30 do 9.00. Litości.Przy takiej informacji może się okazać, że kurs jest niepotrzebny. Czy o to chodzi?

  • 2018-02-14 14:36:49

    gość: ~Tomek

    @~mieszkaniec
    Chyba nie byles na zebraniu i siejesz zamęt. Godzina i dzień testu będzie podana do publicznej wiadomości dzień przed.

  • 2018-02-14 16:42:47

    gość: ~Marta

    A ja czytałam kiedys artykul na ekspresie o tym ze prywatni przewoźnicy zaczna wycofywac kursy bo sredzka komunikacja to ich konkurencja. Czyzby burmistrz nie pamietal tego ze taki ździwiony? Musi jakos problem zalatwic/ zatuszowac. tylko co bedzie koedy mu sie we flocie ktoryś autobus zepsuje to ktora linia przestanie byc obsługiwana? Nie pan na co sie porywa i na co porywa średzki budżet. O nowej szkole mozemy na lata zapomniec bo rozpetano wojne z przewoźnikami.i teraz to bedzie naszym problemem nr jeden brak połaczen komunikacyjnych.

  • 2018-02-14 18:04:19

    gość: ~Jako Tako

    I tak nasz gburmistrz dostanie lekcję ekonomi i zarządzania komunikacją.
    Za jakiś czas może zrozumie w jakiej sytuacji był Polbus. Do wszystkiego trzeba doróść.

  • 2018-02-14 20:44:29

    gość: ~Kulin

    A co z resztą wiosek? Co za wyróżnianie, takich wiosek jest więcej. Niech do wszystkich dojadą autobusy.

  • 2018-02-14 21:39:58

    gość: ~pele

    Kampania przedwyborcza ruszyła..........

  • 2018-02-15 07:44:52

    gość: ~Łysy

    Z Wojczyc do Środy są dwa pewne kursy jeden do Termatu.
    A drugi z sortowni do Lubina przez Środę.

  • 2018-02-15 22:55:55

    gość: ~zdziwiony

    @~Łysy
    nic nie wiem o tym by z wojczyc były jakies połączenia do środy a ty piszesz że są do lubina?????

  • 2018-02-16 06:35:18

    gość: ~Łysy

    @~zdziwiony
    Czytaj ze zrozumieniem!!

  • 2018-02-15 11:41:10

    gość: ~gal

    Tylko gdzie w Środzie Śląskiej zakupić bilety na te zielone cuda .W dniu dzisiejszym udałem się kupić bilet miesięczny dla dziecka bo jak wiadomo od przyszłego tygodnia będzie trzeba płacić za przejazdy, niestety pani w biurze podawczym UG poinformowała mnie że nie wie ale chyba na dworcu więc udałem się na dworzec a tam pani z wielkimi zdziwionymi oczami z bułką z masłem w ręce cyt ( panie to jeździ za darmo ale mam wniosek na kartę mieszkańca może pan wziąć) . Urzędnicy opłacani z naszych podatków doinformujcie swoją kadrę pracowniczą jak na razie wygląda to mało profesjonalnie .

  • 2018-02-16 15:57:21

    gość: ~Średzianin

    @~gal
    Tam wszystkie takie kompetentne są....

  • 2018-02-16 19:25:46

    gość: ~Jan le

    Się ludzie przesada na tej komunikacji studnia bez dna co można by było zrobić za 3 milionów rocznie

  • 2018-02-17 21:59:33

    gość: ~HH

    @~Jan le
    Ze 12 mieszkań kupić?

  • 2018-02-16 06:28:07

    gość: ~Kaziu

    Łoj! Panie Burmistrzu, to żeś Pan bałaganu narobił :((

  • 2018-02-18 09:08:33

    gość: ~bobo

    @~Kaziu
    Weź my kochamy p.burmistrza

  • 2018-02-18 19:06:28

    gość: ~kaya

    Nie wiem z czego się tak cieszycie. Należałby raczej zadać pytanie dlaczego zostały zlikwidowane autobusy. To wszystko przez nieudolność Pana Rucińskiego. Panie burmistrzu czy spotkał się Pan z prezesem Polbusu lub z prywatnymi przewoźnikami i po ludzku porozmawiać. Teraz mydlenie oczu i szybka reakcja urzędników to wielka ściema. Pytam się co zrobili radni aby nie likwidowano nam autobusów. Nie zrobili nic bo ta są klakierzy Rucińskiego i myślą tylko o własnych interesach

  • 2018-02-19 19:07:37

    gość: ~koks

    ostatnio dodany post

    @~kaya
    Spokojnie kandydat z JUSZCZYNA wszystko załatwi samoloty,helikoptery,moze tramwaj nawet:)