Express-Miejski.pl

Nie wypalaj traw! Apel średzkich strażaków

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Miesiące wiosenne są czasem wzmożonej pracy interwencyjnej strażaków Państwowej Straży Pożarnej i członków Ochotniczej Straży Pożarnej.

Związane jest to ze zwyczajowym wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Wypalanie traw spowodować może niekontrolowany rozwój pożaru. Wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, trzcinowiskach lub szuwarach, w świetle ustawy dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody jest zabronione. Naruszenie powyższego zakazu podlega karze aresztu albo grzywny wymierzanej w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia, a jeśli wypalanie spowodować może sprowadzenie niebezpieczeństwa powstania pożaru , które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach podlega odpowiedzialności karnej.

Oprócz groźby przeniesienia się pożaru na obszary leśne, budynki gospodarcze, czy utrudnień w ruchu drogowym spowodowanym znacznym zadymieniem i ograniczeniem widoczności, wypalanie traw i pozostałości roślinnych skutkuje wyrządzeniem znacznych szkód w ekosystemie roślinnym i zwierzęcym. Zwrócić należy uwagę, a badania naukowe to potwierdzają, że wypalanie traw nie przyczynia się do do znacznego użyźnienia gleby i szybszego  wzrostu plonów.

Biorąc także pod uwagę fakt, że gaszenie pożarów traw angażuje znaczne siły  jednostek ochrony przeciwpożarowej  i niesie za sobą znaczne koszty należy powstrzymać się przed tym niechlubnym procederem.

Dariusz Domaradzki/ PSP Środa Śląska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nie wypalaj traw! Apel średzkich strażaków

  2018-02-13 22:06:01

  gość: ~Jagoda

  A co niektórzy na stanowiskach mogą.

 • 2018-02-13 23:39:50

  gość: ~Emeryt

  za palenie w piecu odpadami strażnicy mogą wystawić mandat w wysokości do 500 zł. Ale mogą też skierować sprawę do sądu, gdy właściciel nie chce przyjąć mandatu. – Styczeń był nieco chłodniejszy niż poprzednie miesiące. Dlatego też liczba kontroli była duża. Teraz luty zaczął się od mrozów, więc tych interwencji może być jeszcze więcej

 • 2018-02-16 23:16:33

  gość: ~Z prasy

  ostatnio dodany post

  Według raportu WHO - Światowej Organizacji Zdrowia - opublikowanego w połowie 2016 roku, aż 33 polskie miasta znalazły się wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Lista prezentuje miasta z najwyższą roczną średnią emisją pyłów PM2,5 do atmosfery.

REKLAMA