Express-Miejski.pl

Na sesji o zadłużeniu gminy, funduszu sołeckim i strefie ekonomicznej

Sesja w gminie Udanin fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Podczas sesji rady gminy Udanin dyskutowano m.in. o funduszu sołeckim oraz o tym, na jakim etapie jest utworzenie w gminie specjalnej strefy ekonomicznej.

W sesji uczestniczył mieszkaniec wsi Pichorowice Michał Grzegorczyn. Zabierając głos, poprosił wójt Teresę Olkiewicz, aby skomentowała plotki o wysokim zadłużeniu gminy. - Niektórzy radni głośno mówią o zadłużeniu gminy i o tym, że musi ona oddać pieniądze z powodu jakichś niedociągnięć. Prosiłbym o skomentowanie tego panią wójt, czy pogłoski o zadłużeniu są prawdziwe, czy nie - zapytał mieszkaniec. Do słów mężczyzny odniosła się Teresa Olkiewicz. - Trudno mi się ustosunkować do tego, co ktoś mówi pokątnie. Jestem zaskoczona tym, że radni pokazują w takim świetle gminę. Zapewniam pana, że gmina jest bezpieczna finansowo. Zadłużenie wynosi około 10 mln złotych. W tym roku mamy 2,5 mln złotych przeznaczone na inwestycje, a deficyt wynosi 400 tys. złotych. Dodatkowo nie jesteśmy zadłużeni w żadnych instytucjach. Pragnę podkreślić jeszcze raz, że gmina jest bezpieczna finansowo - odpowiedziała wójt. 

Ponowne rozmowy o funduszu sołeckim

Temat utworzenia funduszu sołeckiego w gminie Udanin wraca jak bumerang. Podobnie było tym razem. - Czy w tym roku pani wójt przewiduje utworzenie w gminie funduszu sołeckiego? Jest to rok wyborczy i mam nadzieję, w końcu fundusz zostanie przyjęty. Aktywuje on społeczeństwo i z sukcesem działa w ościennych gminach. Jeśli gmina zdecyduje się na utworzenie funduszu sołeckiego, otrzymuje z tego tytułu pieniądze z budżetu państwa - do 30 proc. wartości poniesionych wydatków - mówił na sesji radny Wojciech Płaziuk, który wspólnie z Krzysztofem Dziurlą wnioskowali o utworzenie funduszu.

Przypomnijmy, że w gminie kilka lat temu wdrożono program "10 zł na mieszkańca". Zakłada on, że sołectwa otrzymywały do tej pory na zadania własne kwotę stanowiącą iloczyn liczby mieszkańców i 10 złotych. W zeszłym roku zwiększono tę kwotę do 12 złotych na mieszkańca. - O funduszu sołeckim będziemy rozmawiać na następnym posiedzeniu komisji. Skarbnik przygotuje informację, jak miałoby to wyglądać pod względem finansowym - wyjaśniła wójt.

Co dalej ze strefą ekonomiczną?

Pierwsze wzmianki o utworzeniu w gminie Udanin strefy ekonomicznej pojawiły się na początku zeszłego roku. 24 maja, radni podjęli decyzję dotyczącą sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania działki w Pichorowicach. Dzięki temu w miejscowości istnieje możliwość utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej. Obszar działki (40 hektarów), której właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych, zgodnie z ustaleniem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy Udanin, ujęty jest jako teren aktywności gospodarczej.

W styczniu wójt Teresa Olkiewicz spotkała się z prezesem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w sprawie utworzenia strefy w gminie. - Przede mną jeszcze spotkanie z wicedyrektorem Krajowego Ośrodka Wsparcia dla Rolnictwa. Jesteśmy na etapie planu zagospodarowania przestrzennego na tę działkę. Zbieramy te opinie, które z mocy ustawy są obowiązkowe do utworzenia strefy. Dodatkowo proszę o listy wspierające od różnych instytucji, aby ułatwić decyzję ministrowi rolnictwa ws. odrolnienia tej działki. Im więcej pozytywnych listów tym lepiej - podsumowała wójt Olkiewicz. 

anbo

42

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Na sesji o zadłużeniu gminy, funduszu sołeckim i strefie ekonomicznej

    2018-02-13 11:22:28

    gość: ~to ja

    coś mi się wydaje że pani wójt nie mówi całej prawdy o zadłużeniu. A przypadkowy mieszkaniec to poprzedni przewodniczący rady gminy bliski współpracownik pani wójt.

  • 2018-02-13 14:00:19

    gość: ~Mieszkaniec

    @~to ja
    Drzwi byly otwarte i jako mieszkaniec tez mogles pojechac i zapytac

  • 2018-02-13 11:24:15

    gość: ~mieszkanka

    jestem za utworzeniem funduszu w naszej gminie. W sołectwach z innych gmin funkcjonuje on bardzo dobrze, więc dlaczego u nas go nie może być? Czekam na argumenty za i przeciw jego utworzeniu

  • 2018-02-13 11:31:20

    gość: ~the

    @~mieszkanka --- ktoś tu próbuje ukierunkować dyskusję, a zadłużenie gminy jest najważniejsze, bo blokuje możliwości rozwoju

  • 2018-02-13 18:14:03

    gość: ~RADNY WOJCIECH PŁAZIUK

    @~mieszkanka
    Witam Panią. Fundusz sołecki ma same plusy. Zgłaszamy od trzech lat aby podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w naszej gminie. W pobliskich gminach są wyodrębnione fundusze i działają bardzo dobrze. W chwili obecnej jest 12 zł na mieszkańca, a w przypadku funduszu sołeckiego byłaby to kwota ok 50 zł. Jestem pewien, że nasi Sołtysi doskonale poradziliby sobie z zaplanowaniem i rozliczeniem środków z funduszu sołeckiego. Pieniądze można przeznaczyć na poprawę życia mieszkańców danego sołectwa np: Naprawę chodników, naprawę lub zbudowanie placu zabaw, postawić wiatę rekreacyjną, zagospodarować teren np: przez posadzenie klombów itp. Jako radny widzę same plusy funduszu sołeckiego poprzez aktywację społeczeństwa. Warto dodać, że istnieje możliwość łączenia zadań z innymi sąsiednimi miejscowościami.
    Po niżej zamieszczam link do protokołu z sesji marzec 2017 r, jest tam wiele powiedziane na temat funduszu sołeckiego.
    https://biuletyn.net/udanin/fls/bip_pliki/2017_05/BIPF54EC3E7807DA5Z/protokol_XXX_sesji.pdf
    Pozdrawiam Wojciech Płaziuk

  • 2018-02-14 08:16:56

    gość: ~mieszkaniec

    @~RADNY WOJCIECH PŁAZIUK
    Sołtysi przejedzą i przepiją pieniądze, taki będzie z nich pożytek. Spójrzmy np. na Konary. Sołtys nic poza imprezami z tych pieniędzy nie robi. Rozliczanie tych pieniędzy? Wszyscy wiemy jak wygląda to "rozliczanie".

  • 2018-02-14 09:18:52

    gość: ~Nie prawda

    @~mieszkaniec
    W PRZYPADKU PRAWDZIWEGO FUNDUSZU SOLECKIWGO NIE MA MOŻLIWOŚCI WYDAWANIA PIENIĘDZY NA IMPREZY. Teraz to nie jest fundusze sołeckie tylko zapomoga i dlatego te pieniądze są wydawane w taki sposób...

  • 2018-02-13 11:32:59

    gość: ~Wielkopolanin

    Kto dopuscił się tej zbrodni na Waszym terenie https://wiadomosci.wp.pl/ukrainka-dostala-wylewu-pracodawca-zostawil-ja-na-ulicy-6219598171908225a ???

  • 2018-02-13 12:06:17

    gość: ~Dolnoślązak

    @~Wielkopolanin,zdarzenie miało miejsce w Środzie Wielkopolskiej czyli na WASZYM terenie
    .

  • 2018-02-13 11:33:56

    gość: ~udanin

    ja słyszałem o 10 milionach długu, a ty się mówi 2,5 mln ktoś mi to wyjaśni?

  • 2018-02-13 11:58:22

    gość: ~kaziu

    @~udanin
    czytanie ze zrozumieniem takie trudne jest?

  • 2018-02-13 12:04:52

    gość: ~udanin

    @~kaziu -- ok dzięki

  • 2018-02-13 20:39:50

    gość: ~Mieszkaniec

    @~udanin
    Wszystko można znaleźć z tego co pamiętam to nasza gmina jest na 170 miejscu w skali kraju i to prawda że jest 10 milionów zadłuŻenia

  • 2018-02-13 20:54:54

    gość: ~Adam

    @~Mieszkaniec
    Dodaj , że na ponad 2500 gmin w Polsce.

  • 2018-02-13 14:15:41

    gość: ~Mieszkaniec

    Dobre sobie M.G. mieszkaniec... Jest to osoba odpowiedzialna za zadłużenie tak samo jak obecna Pani Wójt. Jest demokracja i każdy ma prawo do przedstawiania swojego zdania. To że przez przez osiem lat jak ten pan był przewodniczącym rady sesje trwały po 20 minut i nikt niczym się nie interesował to świadczy tylko o poprzedniej radzie... Wezwanie na sesję niby tego niezależnego mieszkańca swiadczy tylko o rozpoczęciu kampanii przez wójtową. Mydlenie oczu i chwalenie się byle czym weszło w życie... Zaraz będzie atak na radnych którzy mają czasami swoje zdanie...

  • 2018-02-13 14:35:12

    gość: ~Udanin

    Najsłabszy budżet w powiecie na inwestycje! Coś wam to mówi?
    Strefa ekonomiczna odgrzewana co wyborów! Coś wam to mówi?
    Brak funduszu sołeckiego! Coś wam to mówi?
    Zadłużenie ponad 10 mln! Coś wam to mówi?
    Brak naboru do szkoły w Ujeździe Górnym! Coś wam to mówi?
    Brak dróg i chodników, placów zabaw, transportu publicznego, brak parkingu przed urzędem, brak oświetlenia, brak jakiegokolwiek planu na gminę! Coś wam to mówi?

    Ano mówi tylko tyle, że wójt zarabia najwięcej w powiecie 166 tyś rocznie to jest (13 800 zł miesięcznie) a gmina pomału upada...

  • 2018-02-13 18:17:01

    gość: ~mieszkancy

    I jeszcze dodajmy , nieustające cięcia kosztów dla Gimbusów i brak pieniedzy na dodatkowe zajęcia dla dzieci w szkołach . Nie ma co liczyć na refleksje ze strony Pani wÓJT. Oszczedności zaczyna się od siebie. Nie łatwo bedzie rozstać się z takim uposarzeniem bo rodzina duża i wydatków cała masa.

  • 2018-02-13 18:26:53

    gość: ~RADNY WOJCIECH PŁAZIU

    Na sesji oprócz funduszu sołeckiego było poruszonych jeszcze kilka istotnych kwestii. Zapraszam dociekliwych do protokołów z sesji. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
    https://biuletyn.net/udanin/?bip=1&cid=193

  • 2018-02-13 18:46:40

    gość: ~poinfromowany

    A kto zwrócił 640 tyś przez błąd? Przecież nie dawno o tym było głośno. I to prze tego pana między innymi, który był przewodniczącym rady jak popełniono błąd.

  • 2018-02-13 18:58:28

    gość: ~mieszkanka

    Tak więc drodzy wyborcy czas rozliczyć naszą władzę gminna przy nadchodzących wyborach, czas najwyższy bo skoro samotna matka nie dostaje doraźnej pomocy bo gmina zadłużona a urzędnicy pobierają takie pensje to coś jest nie tak...

  • 2018-02-13 18:58:33

    gość: ~brumbost

    Sukcesem Wójt jest niewątpliwie takie zarządzanie Gminą Udanin, że znalazła się w czołówce najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. GRATULACJE. Grunt to dobre samopoczucie.

  • 2018-02-13 22:44:12

    gość: ~Oświadczenie

    Do tego skarbnik ponad 100 tys, dyrektor ze szkoły ponad 100 tys, sekretarz prawie 100 tys. Za dobrą pracę trzeba dobrze płacic,ale za tą parodie...

  • 2018-02-14 00:14:27

    gość: ~Mieszkaniec

    CZAS NA ZMIANY!!!!!!!!!!!!!!1

  • 2018-02-14 00:17:12

    gość: ~Mieszkaniec

    Na to pole jest jeszcze długaa bardzo długa dzierżawa napewno kadencja pani wójt zdąży minąć

  • 2018-02-14 05:51:32

    gość: ~dociekliwy

    Panie RADNY PŁAZIUK ujawniając swoją wypowiedź ujawnił Pan swoje IP. Teraz każdy już wie za jakim wpisem się Pan kryje. Co ja tu widzę .......mieszkanka....to ja......udanin....poinformowany...oświadczenie...... widzę że ma Pan problem ze swoją osobowością!!!!Chyba trzeba do lekarza i to szybko!!!!

  • 2018-02-14 06:35:16

    gość: ~Tak to pan tik tak

    @~dociekliwy
    To o czym piszesz to jest wszystko odp. To zamieszczonych komentarzy... I jakoś przeanalizowałem wszystkie komentarze i niewidoczne żeby było to samo IP o którym wspominałes...pozdro..kampanie wyborcza uważam za otwarta.

  • 2018-02-14 06:54:23

    gość: ~mieszkanka nie radny

    @~dociekliwy gwarantuje panu/pani że nie jest radnym a mieć swoje zdanie każdy pozdrawiam

  • 2018-02-14 08:48:46

    gość: ~Udanin

    @~dociekliwy
    Jak by tu odwrócić uwagę od faktów, które są miażdżące dla obecnie rządzących? Ano właśnie tak...

  • 2018-02-14 08:58:43

    gość: ~śmich

    @~Udanin
    Miażdży Ciebie bullll bulll głowy. Przestań pić :) Wujek dobra rada!!!

  • 2018-02-14 10:06:42

    gość: ~RADNY Wojciech Płaziuk

    @~dociekliwy
    Witam. W wielu komentarzach jest zawarta prawda. Cieszy fakt, że mieszkańcy interesują się stanem gminy. Przypisywanie mi wszystkich komentarzy jest daleko nie stosowne i krzywdzące prawdziwych autorów. Dziękuję że ,,dociekliwy" troszczy się o moje zdrowie

  • 2018-02-14 15:17:47

    gość: ~Adam

    @~dociekliwy








    drogi "dociekliwy", naduzywanie znaków majacych uczynić wypowiedź pisemną bardziej dynamiczną jest bardziej wskazujące na autora niż IP. "Ktoś" czuwa. Niech czuwa.

  • 2018-02-14 06:38:49

    gość: ~Pan tik tak

    Ci co siedzą na stolkach czują to że ich kadencja dobiega do końca.. Pani wójt miała swoje ulubione wsie w które inwestowala a w inne nie.. Ale już niedługo to się skończy i w naszej gminie wszystkie wsie będą traktowane jednakowo.

  • 2018-02-14 14:55:06

    gość: ~bywalca

    Wizja rozwoju gminy w wydaniu obecnej W. skończyła się na zadłużeniu w celu wybudowania świetlic, niestety użytkowanych od przytupaji do przytupaji czyli średnio 2 razy w roku. Rozmach rodem rosyjskiego oligarchy. W gminie są większe potrzeby: choćby kanalizacja, drogi, czy budowa oczyszczalni. Dla informacji tym roku ZALEDWIE 50 tys. przeznaczono na budowę oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją w Ujeździe Dolnym! Trzech 5 letnich kadencji nie starczy, aby w takim tempie zakończyć tą inwestycje.
    Dotychczasowe inwestycje podyktowane były jedynie zbiciem politycznego kapitału. Głosy z Pielaszkowic, Ujazdu teraz obietnica budowy świetlicy w Piekarach i liczenie na kolejne głosy. Mam nadzieję, że mieszkańcy gminy w końcu przejrzą na oczy.

  • 2018-02-14 21:19:17

    gość: ~ASukta

    @~bywalca- jak kiedys bedziesz umial to kiknij na n/w strony- wtedy moze bedziesz ten od bywalca i powiesz, ze przelecialy mi wielkie srodki na ozywienie swietlic w mojej wsi/okolicy

    http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/48688 - srodki na rekreacje sportową też,
    https://www.facebook.com/groups/633757110059456/ - środki na sport młodzieżowy też,
    http://fundacja.bzwbk.pl/2018/01/30/nabor-wnioskow-do-konkursu-bank-dzieciecych-usmiechow-01-02-2018-23-02-2018-r/ - dla dzieci też,
    http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/2154217.html - dotacje na rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
    http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/48586 - kolejna edycja programu grantowego skierowanego jest do młodzieży (13+) z małych miejscowości
    http://www.wymianymlodziezy.frse.org.pl/blog/nabor-wnioskow-w-ramach-polsko-ukrainskiej-rady-wymiany-mlodziezy-na-rok-2018-otwarty - Jeżeli chcesz zrealizować w 2018 roku polsko-ukraińskie projekty młodzieżowe,
    http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/single-view/artykul/kolejna-edycja-dolnoslaskich-malych-grantow/ - Rozpoczyna się kolejna edycja programu „Dolnośląskie Małe Granty”
    http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/48582 - pomoc dla OSP też,

    http://muzhp.pl/pl/c/1959/ruszyl-nabor-wnioskow-do-x-edycji-patriotyzmu-jutra - też można,

    https://konkursy-dla-ngo.blogspot.com/2017/02/od-ngo-dla-ngo.html - jest wykaz ważny

  • 2018-02-14 21:42:50

    gość: ~Adam

    @~ASukta
    Gmina Udanin bez kanalizacji nie będzie krainą dziecięcych uśmiechów. 4 ostatnie lata to nic. Wiela czarna dziura. Pełna błota. To co pan pisze to drobnica. I nic tego nie zmieni . Nawet 1000 linków.

  • 2018-02-14 22:14:27

    gość: ~ASukta

    @~Adam- czyzby Twoja wiedza konczyla sie na filozofii "blota", ze usmiech dzieci masz w nosie? A moze tylko cierpisz na na brak umiejetnosci obslugiwania linkow do srodkow zewnetrznych. Udzielam codziennie lekcji w tej materii - Udanin 86 B- I pietro w prawo ze schodow.

  • 2018-02-15 06:35:15

    gość: ~Adam

    @~ASukta
    Takich co by uczyli to sporo. Samymi pierogami gminy nuie skanalizujesz. a tego ludzie potrzebują . W Mściwojowie bez pana nauk WSZYSTKIEpolne drogi wyasfaltowali. A wy? W kołko to samo.

  • 2018-02-15 08:07:47

    gość: ~zainteresowany

    @~ASukta
    Przecież tam się nie da wejść. Napalone jak w wędzarni i ten śmieszny pana ton, jakby pan pozjadał wszystkie rozumy... Pan ma pomagać a nie krytykować...

  • 2018-02-14 21:43:02

    gość: ~bywalca

    @~ASukta
    I niby czego ma to dowodzić? Już przy świetlicy w Ujeździe było wiadomo, że wykorzystanie jej na cele kulturalne kuleje. I nie ma co tu zwalać winy na mieszkańców. Fakt jest taki,ze stoją puste a gmina , której na to nie stać ponosi wysokie koszty utrzymania.

  • 2018-02-15 14:51:12

    gość: ~Adam

    ostatnio dodany post

    @~ASukta A ile w gminie Udanin? Jeżeli to nie Ujazd to...2?
    http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/31779,na-terenie-gminy-miekinia-do-konca-wrzesnia-zostanie-zamontowanych-160-lamp

  • 2018-02-15 00:13:16

    gość: ~Mieszkaniec

    Czytam i nie wierzę panie andrzeju.. kiedy pan zrozumie że to koniec ? Czas na zmiany!!! gdzie jesteśmy ? w czarnej du**e na 170 miejscu to zaszczyt ? niech pan przejrzy na oczy bez pozdrowień