Express-Miejski.pl

Polbus zlikwiduje 4 linie autobusowe. Powód? Komunikacja gminna

Zdjęcie ilustracyjne fot.: bom

Od 12 lutego (poniedziałek) Polbus PKS we Wrocławiu zlikwiduje cztery linie autobusowe, które kończą lub rozpoczynają swój bieg w Środzie Śląskiej.

Mieszkańcy miasta nie będą mieli już możliwości dostania się do Wrocławia autobusem, który kursował m.in. o godz. 6.20, czy 8 rano. Kurs ze Środy Śląskiej do Wrocławia o godz. 13 zostanie natomiast skrócony do miejscowości Karczyce. Autobusy nie pojadą też już trasą od Środy Śląskiej do takich miejscowości jak Słup, Szczepanów, Rzeczyca, Miękinia, Głoska, Kobylniki, Juszczyn i Wojczyce. Te ostatnie miejscowości zostaną bez żadnego połączenia.

- Teraz mieszkańcy Juszczyna i Wojczyc nie mają czym dojechać do Środy Śląskiej. Szczególnie mieszkańcy Wojczyc, ponieważ kurs Polbusa był jedynym do tej miejscowości - mówi nam jedna z mieszkanek Juszczyna.

Zlikwidowane kursy

Spółka wskazuje, że likwidacja kursów związana jest ściśle z uruchomieniem komunikacji gminnej. - Otrzymaliśmy pismo podpisane przez prezesa Polbusu z informacją o zaprzestaniu realizacji znacznej części połączeń na terenie powiatu średzkiego. Jak wynika z treści pisma decyzja ta jest następstwem uruchomienia przez Urząd Miejski w Środzie Śląskiej dotowanej z budżetu gminy komunikacji. Zostaliśmy poinformowani, że gminne linie autobusowe kolidują z połączeniami realizowanymi przez spółkę Polbus. W trybie pilnym zorganizujemy spotkanie ze wszystkimi przewoźnikami, aby zaradzić tej sytuacji - informuje Sebastian Burdzy, starosta powiatu.

Aktualnie bez zmian pozostaną połączenia w ramach linii Miękinia-Komorniki-Środa Śląska (539) oraz Jakubkowice-Kostomłoty-Środa Śląska (27). 

Dyskusja na temat zaistniałej sytuacji toczy się również na Facebooku:

anbo

58

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Polbus zlikwiduje 4 linie autobusowe. Powód? Komunikacja gminna

    2018-02-09 12:57:50

    gość: ~Pal w bus

    Ale gmina Miękinie nie uruchamiała żadnej komunikacji to o co chodzi?

  • 2018-02-09 14:43:20

    gość: ~Awol

    @~Pal w bus
    Miękinia jest taka bogata że nie potrzebuje wogóle autobusów do szkoły... Macie pociągi i P&R? Starczy a jak nie to rower i heja do Środy...

  • 2018-02-09 13:00:09

    gość: ~Gość

    No to super Wojczyce i Juszczyn odcięte od świata bo gminna komunikacja tam nie dociera.

  • 2018-02-09 13:00:26

    gość: ~Sroda

    No to mamy efekt polityczny. Ten pol-bus to w ogóle do likwidacji się nadaje. Ciekawe co teraz zrobi pan starosta jako odpowiedzialny za komunikację na powiecie.

  • 2018-02-09 17:15:19

    gość: ~Hehe

    @~Sroda
    Roz pier... komunikacje sam pan z ratusza i dodatkowo rozpier..gminny budżet. Za to szczepanow jest skomunikowany po uszy .widac tam sa glosy w wyborach.

  • 2018-02-09 13:23:45

    gość: ~papuga

    539 UFFF zostanie:)

  • 2018-02-09 13:54:07

    gość: ~z Miękini

    Nie ma się co dziwić PolBusowi, że likwiduje nierentowne kursy, skoro nikt do nich nie dopłaca. A uruchomienie Średzkiej Komunikacji Gminnej było tylko pretekstem.
    Albo powiat i okoliczne gminy stworzą swoją Komunikację Powiatową, albo dorzucą się PolBusowi do kontynuowania kursów, albo mieszkańcy małych wiosek będą odcięci od siedziby swojej Gminy i najważniejszych instytucji. Brutalna prawda ale nit "charytatywnie" nie będzie jeździł...

  • 2018-02-09 20:19:04

    gość: ~Tojs

    @~z Miękini
    Gdyby standard tych przewozów byl inny, to duże prawdopodobieństwo, że i pasażerów mieliby więcej.

  • 2018-02-09 14:19:13

    gość: ~Mieszkanka Juszczyna

    To wszystko jest absurdalne.W dobie internetu mieszkańcy Juszczyna i Wojczyc , którzy nie posiadają
    własnego samochodu są odcięci od świata.Może Pan Burmistrz pomyśli o komunikacji ze Środy Śląskiej
    do Leśnicy?Myślę , że to w części rozwiązałoby problem mieszkańców dojeżdżających do pracy.

  • 2018-02-09 14:50:17

    gość: ~123

    Pisałem kiedyś że ta średzka komunikacja publiczna wyjdzie gminie przysłowiowym bokiem. Decyzja burmistrza jak zresztą i rady była nie do końca przemyślana i mamy tego skutki.Pan burmistrz widocznie nie przewidział takiego ruchu ze strony Polbusu a powinien. Od tego między innymi jest i za to też jest sowicie wynagradzany. Teraz musi rozwiązać jak najszybciej ten problem bo inaczej mieszkańcy wymienionych w artykule miejscowości faktycznie zostaną odcięci od miasta. Być może powinien jak najszybciej podjąć rozmowy z przewoźnikami, starostą, wójtami i wypracować rozwiązanie korzystne dla wszystkich bo o ile mieszkańcy miasta jakoś sobie poradzą to jednak mieszkańcy wymienionych miejscowości będą mieli sytuację nie do pozazdroszczenia. Liczę na to, że rozsądek przewyższy lokalną politykę.

  • 2018-02-09 16:13:26

    gość: ~Racjonalna Gmina

    @~123
    Od poniedziałku mieszkańcy południowej części gminy zosta ją odcięcie o dostępu do komunikacji publicznej. Problem również dotyczy mieszkańców gmin sąsiednich. To, że gminna komunikacja negatywnie wpłynie na sytuację przewoźników prywatnych było oczywiste. Teraz będzie przepychanka burmistrz powie to problem starosty i wójtów. Starosta powie, że nie ma pieniędzy i się zacznie kabaret. A mieszkańcy poludniowej częśći gminy będą czekać do października na uruchomienie 2 etapu. Pytanie brzmi dlaczego tak długo? Skoro burmistrz od 3 lat wdraża ten projekt. Z tego co mi wiadomo uruchomienie 2 etapu było zaplanowane na marzec 2018 R. Dlaczego nastąpiło tak drastyczne przesunięcie tego terminu? Może przez planowane na październik wybory samorządowe. Może burmistrz to sobie tak obmyslił, że mieszkańcy do wyborów pojadą nowymi autobusami. Czy pomimo tej euforii zapomną mu, że skazał ich na ponad pół roku braku dostępu do komunikacji publicznej ?

  • 2018-02-14 16:58:29

    gość: ~Całą prawda

    Tak burmistrz rozwiąże problem jak on nawet nie potrafi zawalczyć o szpital co jest ważniejsze od zdrowia autobusy to jest jego przepustką do drugiej kadencji ale myślę że dotrzyma słowa ze jedna kdencjia wystarczy bo potem się człowiek wypala tak głosił zobaczymy jak koryto mocno trzyma .

  • 2018-02-09 17:26:07

    gość: ~Heniek

    @~Mieszkanka Juszczyna
    Problem polega na tym ze burmistrz zanim cos zrobi musi pomyśleć a to jest od poczatku kadencji zbyt trudne zadanie. I pomyśleć ze dzieci nowego budynku szkoly nie maja a za to kursuja autobusy i gmina placi krocie na utrzymanie tego goowna. Teraz beda odciete inne miejscowosci od swiata? I co burmistrzu w ktorym roku uzupelni pan kursy? I czy budzet gminy to udzwignie? Watpie ale pana juz na stanowisku nie bedzie...

  • 2018-02-09 20:49:06

    gość: ~prowokator

    cała prawda,wszystko to się odbije na prostych ludziach ale wybory zbliżają się będziemy pamiętać

  • 2018-02-14 17:01:59

    gość: ~Cała prawda

    ostatnio dodany post

    Roczne utrzymanie taboru około 3miliony 5 lat daje 15mil można by było szpital wybudować a tak gmina będzie dopłaca ok potrzebny jest transport ale nie teraz ważniejsze sprawy są panie Adamie

  • 2018-02-09 15:59:12

    gość: ~PKS

    Adam dawaj znać na forum jak będziesz jechał z albo do Wrocławia zawsze będziesz mógł zabrać paru mieszkańców ze sobą w ramach komunikacji miejskiej;)
    To teraz czekamy na reakcję Tarnowskich, ciekawe o ile skoczą ceny biletów.
    Domino ruszyło.......

  • 2018-02-09 20:52:11

    gość: ~prowokator

    gmina ma busa trzeba go wykorzystać

  • 2018-02-09 16:03:02

    gość: ~Re

    Czy ktoś pomyślał ,że dzieci do szkoły nie mają czym dojeżdżać!!!

  • 2018-02-09 16:19:03

    gość: ~Mały

    @~Re
    To jest tylko początek,odcięte od Środy Śl. będą również inne miejscowości w momencie kiedy Komunikacja Gminna pojedzie w innych kierunkach wtedy będą rezygnować z linii prywatni przewoźnicy gdyż nie będzie im się opłacało jeździć

  • 2018-02-09 18:23:58

    gość: ~Mieszkaniec wojczyc

    Bardzo dziekujemu burmistrzowi i radnemu naszemu panu maciejewskiemu za odciecie nas od świata. Jeszcze tylko tiry pana radnego rozwalą resztę dróg we wsi i bedzie epoka kamienia łupanego.

  • 2018-02-09 18:40:38

    gość: ~ja

    @~Mieszkaniec wojczyc
    Czy naprawde jest Pan taki ślepy? przecież w tej decyzji Polbusu widać jasne i celowe zachowanie i szukanie pretekstu było. Zaraz po rezygnacji z linii Polbus podał się do decyzji i nie mogł tego zrobić dzisiaj tylko starostwo musiało min 7 dni temu o tym wiedzieć. teraz zrobiono afere aby osłabić pomysł burmistrza który miał być wielką klapą a okazał się musze z bolem to przyznać ale okazał się trafiona sprawą. Owszem meleksy maja wady ale linia szkolna jest zapełniona, na dworcu widać każdego dnia coraz mniej aut. jeszcze jaby udało się zrobić takie bilety zintegrowane z pkp to całkiem rozwiązałby się problem ze stacją. Dlaczego staroswtwo dopiero teraz organizuje spotkania a dobrze wiadomo było że Polbus zrezygnujekażdy kierowca o tym mówł od grudnia w autobusach? I teraz wielkie zdziwienie?

  • 2018-02-09 19:07:39

    gość: ~ujjk

    @~ja
    Ta niedługo w rowach będą leżeć porzucone samochody bo Środa przesiądzie się na meleksy. Mało tego mieszkańcy okolicznych powiatów będę przyjeżdżać do Środy żeby zobaczyć te cuda.

  • 2018-02-09 19:58:58

    gość: ~Komunikat

    @~ja
    Wszyscy o tym bardzo dobrze wiedzieli. A pomyslowy adas szczegolnie o tym wiedzial. Zrobil na swoim folwarku prywatna komunikacje to teraz niech wyklada kolejne miliony i doklada linie dla nastepnych odcinanych miejscowosci. Przeciez wiedzial ze przewoznicy prywatni sie wycofaja sprawdza sie czarny scenariusz. Wiec teraz nie szukajcie winowajcow w powiecie, adas chcial blysnac to blysnol a ze wyszlo jak zwykle to juz inna sprawa. Teraz efekt ekologiczny z korzytstania meleksow zostanie zaprzepaszczony bo odciete miejscowosci zaleja środe autami, eh adam ty juz lepiej nic nie rob. Za nic sie nie bierz poprostu czekaj do konca kadencji.

  • 2018-02-09 20:45:38

    gość: ~toja

    @~ja
    dokładnie, w styczniu dzwoniłam do Polbusa do Wrocławia w sprawie jednej z linii, już wtedy uprzemy pan mówił, ze czekają tylko aż ruszy komunikacja miejska i likwidują.Na marginesie korzystanie z usług Polbusa i busów T. to jak powrót to prl. Koszmar. Niepunktualność, bród, smród, odwołane kursy. Kto może jeździ własnym autem lub pkp, byleby dalej od tego.

  • 2018-02-09 19:36:13

    gość: ~Średzianin

    @~Mieszkaniec wojczyc
    Nie przesadzajcie, poczekajcie na swoją kolej spokojnie, to i do Was ekologiczna komunikacja dotrze! Poza tym należy się kierować powiedzeniem: "Ruch to zdrowie" na rowery i heja...

  • 2018-02-10 08:13:32

    gość: ~ala

    @~Mieszkaniec wojczyc
    A Ty swoim nie rozwalasz dróg? Tylko kilka osób nie ma auto w miejscowości a wy robicie szum. Dobrze że jak dostawaliscie nowy plac zabaw i inne rzeczy to nie komentowales .

  • 2018-02-10 11:04:36

    gość: ~Radny

    @~ala
    A jednak duze auta rozwalaja drogi bardziej, no chyba ze w wojczycach na co drugim podwórku stoi tir wtedy odpowiedzialni za stan drog sa wlasciciele tychze tirow. Alutka idz zatankuj olej do glowy:)

  • 2018-02-09 18:47:46

    gość: ~Michał

    Pytanie do redakcji.
    Czy mogłaby redakcja ustalić kiedy Starostwo dostało takie pismo o rezygnacji? Czy przez czas pomiedzy otrzymaniem pisma a dniem dzisiejszym chociażby zaprosiło przewoźników na spotkanie? Ostanie pytanie czy Do starostwa nie docierały głosy ze Polbus zrezygnuje z linii w powiecie średzkim i że jest to tylko kwestia czasu? Sam korzystałem z tego transportu i od grudnia kierowcy mówili że maksymalnie będą jeździć miesiąc od uruchomienia komunikacji dlatego nie potrafie zrozumieć tego zaskoczenia bo wszyscy wiedzieli oprócz naszych urzędników

  • 2018-02-09 21:43:04

    gość: ~Red

    @~Michał
    W poniedziałek uzupełnimy info!

  • 2018-02-09 20:16:37

    gość: ~To

    Jasne, bo sredzkie autobusy jeżdżą do Wrocławia i koliduja z polbusowskimi. Jeszcze miesiąc temu słyszałam od kierowcy, że polbus ma w nosie jezdzenie po wiochach i nastawil się na transport pracowników do firm. Tak wiec takie bajki, że to komunikacja sredzka winna niech opowiadają swoim dzieciom.

  • 2018-02-09 21:55:32

    gość: ~Ja

    @~To
    Teraz polu poprostu robi koło dupy komunikacji i tyle każdy kierowca mówił że nie będą jeździć a tu wielkie zdziwienie

  • 2018-02-09 20:20:26

    gość: ~Zadowolony

    Ja tam się cieszę i znajomi również, że możemy spokojnie dotrzeć ze Szczepanowa na stację i do Środy. Dzięki Adam!

  • 2018-02-09 23:29:27

    gość: ~megazadowolony

    @~Zadowolony
    Adaś jesteś super wizjoner! Brawo Ty i twoi doradcy!!!

  • 2018-02-09 23:52:31

    gość: ~ADAM

    polbus nIGDY NIE TRAKTOWAŁ SWOICH KLIENTÓW POWAŻNIE!
    a o to dowód!

  • 2018-02-10 00:03:10

    gość: ~do adasia

    @~ADAM
    Prawo rynku... Adaś... Ekonomia...

  • 2018-02-10 01:55:14

    gość: ~Lord kłamie

    @~do adasia
    O tym co się stanie wszyscy już dawno wiedzieli. Burmistrz teraz wszystkich odsyła do prezesa polbusu podkreślając że podał się do dymisji. Brak jakiejkolwiek odpowiedzialności i przewidywalnosci niedowiarków zapraszam do lektury
    http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/31070,burmistrz-swoim-dzialaniem-zamyka-miasto

  • 2018-02-10 11:09:45

    gość: ~Wojewoda

    @~Lord kłamie
    Adas ty tez podaj sie do dymisji jesli nie potrafisz rozwiązać a przedewszystkim przewidziec problemu mieszkancow. Bo panu z polbusa placi jakas firma a tobie płacimy my. - wszyscy mieszkancy gminy sroda śląska, nie tylko szczepanow.

  • 2018-02-10 16:23:21

    gość: ~ola

    no to lipa a miało być tak pięknie

  • 2018-02-10 22:30:57

    gość: ~hhgv

    Polbus od 4 lat zmniejszal ilosc kursow .Podstepnie likwidowal kursy ile sie ludzi nawk!rwialo

  • 2018-02-10 23:01:27

    gość: ~Maria

    Kogo Wy nazywacie LORDEM. Czy ma wygląd lub rozum Lorda?

  • 2018-02-10 23:58:44

    gość: ~Wojewoda

    @~Maria
    Nie ten lord jest wyjątkowy nie ma nic ani wyglądu ani rozumu, polega na doradcach!!!!

  • 2018-02-11 13:13:14

    gość: ~Juhuk

    @~Wojewoda
    Najgorsze jest to, że jak na razie nie ma sensownego kandydata, który by go zastąpił.

  • 2018-02-11 13:29:04

    gość: ~Radek

    @~Juhuk
    Jak to nie ma? Jak ktoś się podpisuje Wojewoda, to widocznie czuje się na siłach rządzić bez doradców. Taki władca wszechwiedzący. Chyba, że to taki wojewoda, który cytując jego słowa "nie ma nic ani wyglądu ani rozumu"... wojewody. No i Maria na jego zastępcę, bo też widać...głęboką mądrość w jej komentarzu. Widać od razu, że obraca się w towarzystwie wielu prawdziwych lordów.

  • 2018-02-13 21:26:42

    gość: ~Wojewoda

    @~Radek
    Ten obiecany wyższy poziom jest na tyle niski ze każdy przecietniak jest w stanie zastapic tego szkodnika. Problem w tym ze nastepca bedzie musial pozamiatac ten caly balagan a nie lukrowac sie przy inwestycji poprzednika np. przecinjac wstęgi przy żlobku.

  • 2018-02-12 07:57:50

    gość: ~Obserwator

    Wszyscy tak krytykujecie komunikacje, a polbus od dawna tak naprawdę odwoływał jak mu się podobało kilka kursów. Ludzie rano idąc do pracy czy wracając ze szkoły dowiadywali się, że ich kursu nie będzie, bo został odwołany. To wszystko działo się przed uruchomieniem komunikacji. Teraz nikt tego nie widzi tylko narzeka na komunikacje? Polbus od dawna traktował swoich klientów powaznie tak samo jak Tarnowscy, którzy niedość, że nie zabierają wszystkich pasażerów to i tak podniesli ceny biletów. To był tylko po prostu pretekst nic więcej.

  • 2018-02-12 07:59:41

    gość: ~Obserwator

    @~Obserwator nie traktował*

  • 2018-02-12 16:43:22

    gość: ~RZ

    @~Obserwator
    Sięgnij dalej pamięcią i przypomnij sobie jak Tarnowscy jechali w dół z cenami biletów jak wskoczyli z rozkładem jazdy gdzie odjeżdżali kilka minut przed Polbusem.
    Do tego doszła teraz komunikacja miejska i efekt finalny jest jaki jest.
    I tak dziwne, że Polbus tak długo tu jeździł.

  • 2018-02-12 23:51:15

    gość: ~ctrl alt delete

    @~RZ
    ludzie woleli jezdzic z tarnowskimi bo bylo szybciej i taniej o zlotowke
    sami sobie zgotowali ten los gburmistrz postawil kropke nad i

  • 2018-02-12 11:39:00

    gość: ~Mieszkanka Juszczyna 2

    No super pięknie ładnie ciekawe czym mamy jeździć ?! Juszczyn wojczyce odcięte od świata porażka i masakra !!!!! To pewnie i busy podniosą ceny biletów i jak żyć ?

  • 2018-02-12 11:40:32

    gość: ~Mieszkanka Juszczyna

    Tylko nikt nie pomyślał o seniorach , którzy często odwiedzają placówki Służby Zdrowia.Skoro oddano do użytku autobusy komunikacji gminnej , myślę , że dodatkowy kurs ze Środy Sl przez Juszczyn,Wojczyce,Kryniczo i Jugowiec , byłby dobrym rozwiązaniem tej trudnej dla nas sytuacji.
    Nie jesteśmy gorsi od mieszkańców Komornik,Przedmościa ,Swiętego i wielu innych ,którym udostępniono
    transport komunikacji gminnej.

  • 2018-02-12 15:26:48

    gość: ~Przyjdzie czas

    Nie marudźcie tylko poczekajcie na swoją kolej. Przecież do was z czasem też będzie kursowało MPK

  • 2018-02-12 16:41:08

    gość: ~Mieszkanka Juszczyna

    @~Przyjdzie czas
    A co teraz ? Jak mamy dojeżdzać do Środy i Wrocławia? Dobrze mówić......

  • 2018-02-12 22:27:50

    gość: ~Mieszkanka Juszczyna 2

    @~Przyjdzie czas
    Mamy nie marudzić ? To postaw się człowieku w naszej sytuacji ! Jak ludzie którzy nie posiadają samochodów jak mają się dostać do miasta do lekarza . Głowie chodzi o seniorów i ludzi którzy dojeżdżają do pracy .

  • 2018-02-12 16:35:14

    gość: ~Michał

    Czy redakcja uzyskała informacje na temat działań jakie poczynilo starostwo?

  • 2018-02-12 23:02:00

    gość: ~Radny

    @~Michał
    Ty poczyn starania i sprawdz co burmistrz zrobił poza pisaniem bredni i przewalaniem winy na innych na Facebooku

  • 2018-02-12 23:57:21

    gość: ~Emeryt

    za palenie w piecu odpadami strażnicy mogą wystawić mandat w wysokości do 500 zł. Ale mogą też skierować sprawę do sądu, gdy właściciel nie chce przyjąć mandatu. – Styczeń był nieco chłodniejszy niż poprzednie miesiące. Dlatego też liczba kontroli była duża. Teraz luty zaczął się od mrozów, więc tych interwencji może być jeszcze więcej.

  • 2018-02-13 06:42:21

    gość: ~Michał

    @~Radny
    Drogi Radny mnie interesuje trasa do Miękini bo jestem mieszkańcem tej miejscowości i z tego co wiem jest to trasa pomiędzy 2 gminami wiem odpowiada za nią powiat i chciałbym tylko dowiedzieć się czy są poczynione jakieś ruchy nic więcej.

  • 2018-02-13 21:13:03

    gość: ~Robert

    Nasz burmistrz w najnowszym artykule jak zwykle zaskoczony i oburzony poczynaniami pobusa. Jak zwykle wszyscy przeciwko niemu. krąg przeciwnikow stale rosnie!