Express-Miejski.pl

4 mln zł na Centrum Kultury Alternatywnej. Budowa może ruszyć jeszcze w tym roku

Budynek, w którym ma być CKA fot.: em

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Zarząd Województwa Dolnośląskiego opublikował listę rankingową projektów z zakresu rewitalizacji, które otrzymają dofinansowanie. Na wykazie znalazł sie projekt powiatu.

Na trzecim miejscu listy rankingowej znalazł się projekt Powiatu Średzkiego dotyczący budowy Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. – To wspaniała wiadomość – komentuje starosta Sebastian Burdzy.

Centrum ma powstać na ul. Wrocławskiej w byłej sali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Projekt zakłada modernizację sali sportowej i wyposażenie jej w system składanych siedzeń, scenę, nagłośnienie, oświetlenie, a także akustyczne tynki i strop. Rozbudowana zostanie również przybudówka. Obejmie ona poszerzenie budynku oraz nadbudowę piętra, co pozwoli ulokować na parterze kawiarnię z salą wystawową, pracownię komputerową, szatnię, pomieszczenia sanitarne oraz magazyn. Na piętrze zaplanowano pracownie: grafiki, rękodzieła, rzeźbiarsko-garncarską, malarską a także salę prób i studio nagrań dla zespołów muzycznych. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jednym z jego ciekawszych elementów ma być antresola spinająca całość i nadająca mu wyjątkowy charakter. 

Dlaczego Centrum Kultury Alternatywnej?

Wszystko zaczęło się w 2015 roku. Wtedy właśnie zarząd powiatu ogłosił konkurs na wykorzystanie starej sali. Spośród ośmiu propozycji za najciekawszą uznano pomysł średzkiego oddziału NSZZ Solidarność zakładający powstanie Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Kiedy pojawiła się możliwość aplikowania o środki zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 plany zamieniono na działania. Najpierw inwestycję wpisano do Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Środa Śląska. Następnie opracowano dokumentację koncepcyjną, a na jej podstawie Program Funkcjonalno-Użytkowy. Jego przygotowaniem zajęła się pracownia projektową FORMAT z Jeleniej góry oraz specjalnie powołany zespół projektowy.

To były miesiące intensywnej i ciężkiej pracy mieliśmy pomysł i wizje, które po każdym naszym spotkaniu nabierały kształtu i konkretnych rozwiązań. W efekcie opracowaliśmy i zaakceptowaliśmy koncepcję satysfakcjonującą wszystkich członków zespołu – mówił w kwietniu w 2017 roku starosta Burdzy. Wczoraj tak komentował uchwałę zarządu: – To naprawdę wspaniała wiadomość. Projekt będzie dużym wyzwaniem. Jego wartość to blisko 5 mln zł, z czego dofinansowanie 4 mln zł. To rekordowa kwota w tym naborze, ale też i historii powiatu! Dziękuję pomysłodawcy projektu zespołowi projektowemu w składzie: Małgorzata Bogucka, Grzegorz Borowski, Jerzy Filarowski, a także Marcinowi Brzezińskiemu za merytoryczne i skuteczne przygotowanie projektu.

Nasz projekt uzyskał 44 pkt. na 73 możliwych i uplasował się na 3 miejscu listy, spośród 11 projektów złożonych w naszym obszarze interwencji. Duży wpływ na tak dobrą ocenę miały deklaracje partnerstwa ze strony gminnych instytucji kultury oraz Fundacji Kolegium Europy Wschodniej z Wojnowic. Bardzo cieszymy się z takiego rozstrzygnięcia i liczę na to, że realizacja tego projektu będzie opierać się na współpracy wszystkich instytucji kultury z naszego powiatu, co pozwoli na stworzenie wspólnej i ciekawej oferty kulturalnej dla mieszkańców – ocenia Marcin Brzeziński, kierownik wydziału promocji starostwa i architekt projektu.

Teraz Powiat czeka podpisanie umowy z zarządem województwa. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy i jeśli wszystko pójdzie dobrze - jesienią ruszą prace budowlane.

Dane techniczne planowanego obiektu:

 • powierzchnia zabudowy: 462,00 m2
 • powierzchnia użytkowa: 477,20 m2
 • sala gimnastyczna: 284,00 m2
 • przybudówka: 198,20 m2
 • całkowita kubatura: 3212,00 m3

rfp

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 4 mln zł na Centrum Kultury Alternatywnej. Budowa może ruszyć jeszcze w tym roku

  2018-02-01 13:11:09

  gość: ~punky

  a jeszcze lepsza wiadomość to taka, że ty już sebek tym zarządzał nie będziesz, bo jak wiesz wybory za pasem.

 • 2018-02-01 16:40:39

  gość: ~Skinu

  @~punky
  Nie ważne kto będzie zarządzał ważne że coś się zaczyna dziać i może ludziska odkleją się od komputerów.

 • 2018-02-01 20:59:30

  gość: ~Doda

  @~punky
  A ty nie badz taki do przodu wybory na burmistrza tez w tym roku i co na wszelki wypadek Adaś zlozyl zyczenia na boze narodzenie w grudniu 2018 ha mozna!! ;)))

 • 2018-02-02 08:36:14

  gość: ~Radny

  Już Dom kultury w Środzie nie jest zagospodarowany. Po co to centrum? Potrzebny jest szpital!!! Potrzebne są drogi i chodniki! Chwalicie się dotacją, ale nie mówicie kosztować utrzymanie tego wymysłu starosty!!!

 • 2018-02-02 16:05:05

  gość: ~Ksyś

  @~Radny
  Kup se kalendarz gminny, tam masz kiełbachy wyborczej pod postacią chodników i asfaltów do bólu.

 • 2018-02-03 16:37:16

  gość: ~Do radnego

  Jak czytam twoje komentarze to aż nie dobrze mi się robi pewnie tata ci za małego do wanny wchodził

 • 2018-02-05 13:23:40

  gość: ~Radny

  @~Do radnego
  Widocznie masz traumę z takich przeżyć... Stwierdzam tylko fakty, a te są brutalne dla starosty!

 • 2018-02-06 21:04:27

  gość: ~doktor

  ostatnio dodany post

  @~Radny
  Fakty są brutalne przede wszystkim dla ciebie. Jesteś niewątpliwie mocno sfrustrowany, ale jak to mówią "Psy szczekają..."

REKLAMA