Express-Miejski.pl

Wyjątkowe spotkanie wiernych w Bukówku. Odprawiono nabożeństwo ekumeniczne

Nabożeństwo ekumeniczne w Bukówku fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

28 stycznia w kościele pw. Trójcy Świętej w Bukówku, który jest Dolnośląskim Sanktuarium Ekumenicznym, odbyło się nabożeństwo.

Nabożeństwo odbywa się od cyklicznie od kilku lat i związane jest z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie uczestniczą wierni i duchowni z kościołów: rzymskokatolickiego, ewangelickiego oraz prawosławnego. 

W niedzielnej uroczystości udział wzięli m.in. biskup ewangelicki Waldemar Pytel, ks. Michał Szlaga - proboszcz prawosławnej parafii w Malczycach, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej św. Wawrzyńca we Wrocisławicach ks. Janusz Głąba oraz ks. Bartłomiej Polański z parafii św. Andrzeja Apostoła ze Środy Śląskiej. Obecni byli również przedstawiciele lokalnego samorządu w tym burmistrz Środy Śląskiej i starosta średzki. 

Podczas nabożeństwa zebrani w kościele wysłuchali kolęd w wykonaniu chóru parafialnego z Malczyc. Po uroczystości na świetlicy wiejskiej na uczestników czekał ciepły posiłek. Odbył się również koncert w wykonaniu kapeli ludowej Dolnoślązacy oraz Pawła Wenderskiego i Andrzeja Bielskiego.

Organizatorami wydarzenia był sołtys wsi Piotr Seredyński wraz z Radą Sołecką. Posiłki na świetlicy przygotowały panie z Koła Gospodyń.

Jedyny taki na Dolnym Śląsku

Kościół, w którym odprawiane jest co roku nabożeństwo, dawniej był kościołem protestanckim. Po wojnie protestanci jednak z Bukówka wyjechali. Kościół zaczął niszczeć. Przed 2000 rokiem został wyremontowany. W tym miejscu odbywają się również m.in. śluby międzywyznaniowe rzymskokatolików z prawosławnymi. Na nabożeństwie o wyjątkowości kościoła mówił również biskup ewangelicki.

anbo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA