Express-Miejski.pl

Ranking dochodów gmin z podatków od osób fizycznych. Która gmina dostanie najwięcej?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Serwis samorządowy PAP przygotował ranking dochodów własnych gmin. Sprawdź, jak wypadły gminy z terenu powiatu średzkiego.

Dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego. Uwzględniają one dochody własne gmin, ale i dotacje oraz subwencję ogólną, a także środki na dofinansowanie zadań.

W pięciu miastach w Polsce dochody z podatku od osób fizycznych przekroczą miliard złotych. W bieżącym roku najwyższe dochody z PIT wśród polskich miast i gmin osiągnie Warszawa. Według prognoz budżet stolicy kraju zasili kwota 5 mld 408 mln zł. To o blisko 500 mln zł więcej niż planowane wpływy w roku wcześniejszym. Na dalszych miejscach znajdują się: Kraków (1 mld 518 mln zł), Wrocław (1 mld 246 mln zł),Poznań (1 mld 50 mln zł) i Łódź (1 mld 30 mln zł).

Najwięcej dla Środy Śląskiej, najmniej dla Udanina

Do kasy gminy Środa Śląska z tytułu podatku od osób fizycznych ma wpłynąć blisko 18 mln złotych. Budżet gminy Miękinia zasili kwota w wysokości 16,7 mln złotych.

Środa Śląska i Miękinia to gminy, do których ma wpłynąć kilkanaście mln złotych. Znacznie mniej dostaną trzy pozostałe gminy z terenu powiatu średzkiego. Blisko 4,8 mln złotych to planowany dochód z PIT dla gminy Malczyce, a 4,2 mln złotych dla Kostomłotów. Najmniej otrzyma Udanin - 2,6 mln złotych.

Miejsce w

ogólnopolskim rankingu

Miejscowość Kwota
319 Środa Śląska 17 907 275
351 Miękinia 16 729 576
1104 Malczyce 4 799 884
1209 Kostomłoty 4 292 798
1714 Udanin 2 626 219

Jak podkreślił resort finansów, informacje o planowanych dochodach z PIT mają charakter szacunkowy, ponieważ dochody podatkowe planowane są w budżecie państwa na podstawie prognoz. W związku z tym faktyczne dochody gmin mogą być większe lub mniejsze od podanych wielkości.

anbo/em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Ranking dochodów gmin z podatków od osób fizycznych. Która gmina dostanie najwięcej?

    2018-01-10 20:17:05

    gość: ~to ja

    Udanin na ostatnim miejscu w powiecie. W cale mnie to nie dziwi.

  • 2018-01-11 10:19:09

    gość: ~Dramatt

    Zanim znowu będziesz hejtował Udanin, to zważ że dochód z PITów to dochód od każdego mieszkańca czyli mój, Twój, sąsiada itd. z. W powiecie jest nas najmniej i do tego mniej zarabiamy dlatego mamy taki wynik a n ie inny.

  • 2018-01-11 21:15:42

    gość: ~Adam

    @~Dramatt
    Andrzeju, daj spokój. to sie już nie broni. Ludzi mało i biedni. Sama wójtowa nie poprawi sredniej.

  • 2018-01-12 09:18:12

    gość: ~Udanin

    @~Dramatt
    a co zrobiono dla mieszkańców, jakie są na terenie gminy możliwości zatrudnienia? Co z obiecaną strefą, która jest odgrzewana jak kluski co wyborów? Trzeba gminę rozwijać a nie zwijać!

  • 2018-01-13 13:33:52

    gość: ~to ja

    ostatnio dodany post

    @~Dramatt ---- gdzie ty tu widzisz hejt, to są realne i obiektywne wskażniki którymi nie da się manipulować. I tych tak bardzo się boicie. Co nie ?

  • 2018-01-11 10:16:09

    gość: ~Udanin

    To jest kolejny ranking w którym Udanin jest na ostatnim miejscu (szarym końcu) powiatu!
    http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/30625,ranking-zrownowazonego-rozwoju-miekinia-i-sroda-slaska-na-wysokiej-pozycji?utm_source=em&utm_campaign=zobacz_takze&utm_medium=News#dodaj-komentarz

  • 2018-01-11 10:22:17

    gość: ~feliks

    Proszę a pod względem przedsiębiorczości Udanin przed Malczycami i Kostomłotami !!!

    http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/29279,miekinia-przed-sroda-slaska-w-rankingu-przedsiebiorczosci

  • 2018-01-11 10:53:04

    gość: ~Udanin

    @~feliks
    A pod względem zadłużenia? I jeszcze inwestycje w tym roku 18 mln Malczyce, Kostomłoty 7,5 mln a Udanin 2,5 mln :(
    http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/179872/Zadluzenie-na-mieszkanca-wg-danych-ze-sprawozdan-z-wykonania-budzetow-JST-po-3-kw--2017-r-

  • 2018-01-11 13:48:41

    gość: ~Mieszkaniec

    @~feliks
    A co tu do tego ma przedsiębiorczość? Czy gmina stworzyła jakieś udogodnienia dla przedsiębiorców? Jakie?

  • 2018-01-11 15:13:36

    gość: ~WIENIO

    ŚRODA PRZED MIĘKINIĄ, ALE...
    W TYM ROKU MIĘKINIA WYDA NA NOWE INWESTYCJE AŻ 42 MILIONY ZŁOTYCH (WPŁYWY DO BUDŻETU 84 MILIONY). I TAM STANDARD ŻYCIA PÓJDZIE W GÓRĘ.
    NATOMIAST ŚRODA WYDA TYLKO 30 MILIONÓW NA NOWE INWESTYCJE (WPŁYWY DO BUDŻETU 97 MILIONÓW).
    BURMISTRZ RUCIŃSKI SIĘ NIE POPISAŁ, ZRESZTĄ NIE PIERWSZY RAZ.

  • 2018-01-12 09:13:33

    gość: ~Robert

    @~WIENIO dokładnie Burmistrz r zaprzepaszcza szanse środy na rozwoj. Prawie 100 milionów wpływu do budżetu a dalej nas nie stac na nowa szkole i poprawe bezpieczenstwa na drogach. Burmistrzowi mija 4 rok rzadow a ten dalej wymienia ludzi i tworzy stanowiska. Bezmyslnie trwoni budżet ktory wszyscy tworzymy.

  • 2018-01-13 00:51:05

    gość: ~Maria

    Burmistrz Adam niestety zamiast odciążać wyborców od opłat to zwiększa biurokrację za którą musimy płacić. Przy urnie wyborczej mu to przypomnimy.