Express-Miejski.pl

W planach rozbudowa stacji uzdatniania wody i budowa świetlicy wiejskiej

Sesja w Kostomłotach fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Sześciu radnych było przeciwnych przyjęciu uchwały budżetowej gminy Kostomłoty na 2018 rok. Dokument uchwalono jednak większością głosów.

Najważniejszy dokument finansowy samorządu na przyszły rok ma zakończyć się deficytem budżetowym w kwocie ponad 4,4 mln . Źródłem jego finansowania będą przychody z zaciągniętych pożyczek i kredytów na rynku krajowym. Dochody gminy mają oscylować na poziomie 28,27 mln zł, a szacowana kwota wydatków to ponad 32,7 mln zł (z czego niecałe 7,4 mln zł to wydatki inwestycyjne). Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu, który radni przyjęli na sesji.

Wśród zadań inwestycyjnych najdroższym będzie rozbudowa stacji uzdatniania wody w Wilkowie Średzkim (ponad 3,5 mln). 380 tysięcy gmina przeznaczy na przebudowę przepompowni ścieków w Siemidrożycach.

Ponad 326 tys. pochłonie przebudowa drogi w Osieku. Podobną kwotę wyasygnowano na drogę w Ramułtowicach. Na budowę ścieżki rowerowej Zabłoto-Kostomłoty, jako wsparcie dla powiatu, gmina przeznaczyła niecałe 60 tys. Wspólnie z powiatem wybuduje także dwa fragmenty chodników - w Piotrowicach i Paździornie (100 tys. wkład gminy i 100 tys. powiatu).

Jest wiele inwestycji przewidzianych w tym roku. Zobaczymy, ile uda nam się zrealizować. Okaże się to po rozstrzygnięciu przetargów, szczególnie drogowych. Problemem jest albo brak wykonawców, albo kwoty, które proponują ci, którzy ostatecznie biorą w nich udział. Zwykle znacznie przekraczają one te, które wynikają z kosztorysu. Nawet dwukrotnie. Uważam, że wykonawcy liczą się z tym, że rozpoczynając kolejną inwestycję mogą mieć tzw.  „obsuwę”  z już trwającymi, a co za tym idzie – z karami umownymi za opóźnienia w ich realizacji. Uwzględniają je zatem przystępując do nowego przetargu. Jako samorządy musimy opierać się na kosztorysach, a te nie są zaniżone, ponieważ są robione zgodnie z przepisami - komentuje wójt gminy, Stanisław Wicha.

Niemalże 860 tys. przeznaczono na wdrożenie e-usług publicznych. Zadanie to realizowane jest wspólnie z powiatem. W szkole podstawowej w Kostomłotach powstanie nowoczesne boisko wielofunkcyjne i pracownia cyfrowa. Wyasygnowano na ten cel ponad 84 tys.

Samorząd planuje także rozbudowę oświetlenia ulicznego. Koszt zadania ustalono na 200 tys. złotych. Przeprowadzona zostanie także modernizacja centrów aktywności społecznej w Budziszowie (128 tys.), Szymanowicach (185 tys.). W Świdnicy Polskiej za 750 tys. wybudowana zostanie świetlica wiejska

W budżecie wyodrębniono także pomniejsze zadania: modernizację placu zabaw w Paździornie (4,1 tys.), zagospodarowanie terenów przy obiektach rekreacyjno-sportowych w Wichrowie, Budziszowie i Piotrowicach (60 tys.), czy budowę instalacji CO na świetlicy wiejskiej w Godkowie (10 tys.).

- Może uda się do końca roku umieścić w planach inwestycyjnych remont sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury, łącznie z klimatyzacją, ogrzewaniem, wymianą foteli. Planujemy tam zrobić małe kino. Mamy już projekt i kosztorys przedmiotowej inwestycji. Mówimy o kwocie 800 tys. Złożymy wniosek do Ministerstwa Kultury. Maksymalne dofinansowanie to około 500 tys.  Bez dofinansowania nie rozpoczniemy tej inwestycji. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że realizacją tego przedsięwzięcia wpłynie pozytywnie na poprawę stanu bezpieczeństwa obiektu i jego estetykę wewnętrzną - dodaje Stanisław Wicha.

"Głosowanie było dla mnie niezrozumiałe"

Za przyjęciem budżetu na 2018 rok zagłosowało 8 radnych. Jedna osoba się wstrzymała, a aż sześć było przeciwnych.

Głosowanie było dla mnie niezrozumiałe. Jestem zdziwiony, ponieważ przeciwni byli ci radni, którzy reprezentują miejscowości uwzględnione w budżecie, gdzie będą prowadzone inwestycje. Przykład: mieszkańcy Lisowic mówią, że mają problem z jakością wodą. Chcemy zatem wybudować nową stację uzdatniania wody  w Wilkowie Średzkim, a radna głosuje przeciw budżetowi. Czy należy rozumieć to również jako głos oddany przeciwko tej inwestycji? Proszę zrozumieć, że nieprzegłosowanie budżetu spowodowałoby wstrzymanie wszelkich inwestycji. Bez budżetu nie ma przetargów, nie ma wsparcia dla organizacji typu OSP itp. Wśród radnych wyłania się lider, który za wszelką ceną - w moim przekonaniu - dąży do stagnacji w kwestii realizacji gminnych zadań inwestycyjnych - komentuje wójt Wicha.

- Byliśmy przeciwni z trzech powodów - informuje radna Janina Gawlik. -Inwestycji jest dużo. Dlaczego? Bowiem planowane w poprzednich latach zadania praktycznie nie były realizowane. Większość z nich regularnie przenoszona jest na kolejne lata, choćby budowa świetlicy wiejskiej w Świdnicy Polskiej.

Zwraca ona także uwagę na brak szczegółowych opisów zadań w uchwale. - Uważamy, że ten budżet nie daje pewności, że cokolwiek w gminie będzie zrobione. Inwestycje opisane są ogólnikowo, bez konkretnego podziału na miejscowości. Nie wiemy, gdzie powstanie oświetlenie, gdzie wyremontowane zostaną drogi i czy w ogóle te zadania zostaną zrealizowane. Jesteśmy też przeciwni rozdrabnianiu inwestycji. Miał być robiony jeden chodnik za 200 tys., a będą robione dwa po 100 tys. W ramach tej kwoty powstaną krótkie fragmenty, które komplenie nie rozwiążą problemów mieszkańców - dodaje radna.

em

21

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • W planach rozbudowa stacji uzdatniania wody i budowa świetlicy wiejskiej

    2018-01-04 23:35:26

    gość: ~sąsiad

    bo nasi radni to gamonie

  • 2018-01-05 12:40:12

    gość: ~Wyborca

    którzy radni ci za budżetem czy przeciw?

  • 2018-01-05 18:24:30

    gość: ~sasiad

    @~Wyborca
    Coz za pytanie. Wiekszosc, oni na zmiane jaby byli nie czytaci i nie kumaci.

  • 2018-01-05 09:43:14

    gość: ~Joanna

    A co będzie zrobione w Szkole w Karczycach

  • 2018-01-05 18:28:10

    gość: ~Kostomłociak

    @~Joanna
    Może zamknięcie ? I nie generowanie następnych kosztów ?

  • 2018-01-05 09:51:15

    gość: ~Obiektywny

    Janina Gawlik blokuje budżet. Żenada zaczyna kampanię. Jak ona nagle walczy o inne wioski. Niech zprywatyzuje wszystko....

  • 2018-01-05 10:11:05

    gość: ~wladyslaw

    @~Obiektywny
    czy ma pan na myśli szpital w Środzie Śląskiej jak przykład ?

  • 2018-01-09 08:48:13

    gość: ~mieszkaniec powiatu

    @~Obiektywny
    Blokowanie budżetu nic nie daje, jeżeli się nie ma większości! To jest gra pod publikę! Jako długoletni skarbnik powiatu ta pani powinna to wiedzieć!!! Szukajcie młodego kandydata nie umoczonego w układy!!!

  • 2018-01-09 08:50:50

    gość: ~mieszkaniec powiatu

    @~Obiektywny
    Blokowanie budżetu nic nie daje, jeżeli się nie ma większości! To jest gra pod publikę! Jako długoletni skarbnik powiatu ta pani powinna to wiedzieć!!! Szukajcie młodego kandydata nie umoczonego w układy!!! Czyżby pozycja starosty po zamknięciu szpitala drastycznie zmalała i pani skarbnik boi się, że nadejdą oczekiwane zmiany???

  • 2018-01-09 08:51:49

    gość: ~mieszkaniec powiatu

    ostatnio dodany post

    @~Obiektywny
    Blokowanie budżetu nic nie daje, jeżeli się nie ma większości! To jest gra pod publikę! Jako długoletni skarbnik powiatu ta pani powinna to wiedzieć!!! Szukajcie młodego kandydata nie umoczonego w układy!!! Czyżby pozycja starosty po zamknięciu szpitala drastycznie zmalała i pani skarbnik boi się, że nadejdą oczekiwane zmiany???

  • 2018-01-05 10:07:36

    gość: ~wladyslaw

    skoro p.radna Gawlik zapodała że chce być wójtem to nic dziwnego że krytykuje budżet i chce wykazać że obecne władze źle działają i już ma 5 osób ją popierających.Ale jednocześnie przyznaje tym działaniem że że nie zależy jej na dobru gminy bowiem zdaje sobie doskonale sprawę co znaczy nieprzyjęcie budżetu i czym to grozi.Osobiste ambicje są ważniejsze niż dobro mieszkańców.A radni którzy głosowali przeciwko inwestycjom na ich okręgu wyborczym powinni jeśli mają odrobinę honoru zrezygnować z mandatów.Współczuję wójtowi że ma taką radę i mieszkańcom w przypadku przejęcia gminy przez tę ekipę

  • 2018-01-05 10:29:27

    gość: ~Mieszkaniec

    Kolejna sąsiednia gmina, która ma dużo wyższy budżet od Udanina, na inwestycjach 7,4 mln. W Udaninie proinwestycyjny budżet 2,5 mln. Koniecznie, ale to naprawdę koniecznie trzeba postawić na kogoś innego w wyborach!!! Ta panie nie nawet w roku wyborczym nic nie ma zamiaru zrobić.

  • 2018-01-05 10:31:32

    gość: ~Mieszkaniec

    J. Gawlik - a budżet powiatu jest czytelny? Tam to dopiero nie wiadomo o co chodzi!!! Szukajcie młodych wykształconych kandydatów, a nie umoczonych w układy!!!

  • 2018-01-05 13:26:48

    gość: ~ktoś

    Co do chodników sama pani Gawlik jest winna miał być tylko w Paździornie gdzie jest bardziej potrzebny bo przez Paździorno co dziennie przejeżdża kilkadziesiąt samochodów ciężarowych a przez Piotrowice wieksza ilość tylko gdy jest autostrada zablokowana a sama pani była za tym żeby podzielić na dwie miejscowości budowę chodnika. Podejrzewam że w przyszłym roku ani w Paździornie ani w Piotrowicach nie dokończą dalej tych chodników bo powiedzą że w tym roku już zostały wybudowane i trzeba teraz gdzie indziej zrobić i tak zostaną tylko kawałki chodników na nie wiadomo jak długo, a tak w tym roku byłby zrobiony w Paździornie a w przyszłym w Piotrowicach

  • 2018-01-05 18:32:53

    gość: ~Paździochowo

    @~ktoś
    Serio ? Kim jesteś ze ośmielę się zapytać żeby osądzać gdzie chodnik jest bardziej potrzebny ? W obu miejscowościach są potrzebne chodniki. I w Paździochowie i w Piotrowicach. Jaka mamy gwarancje, że za rok chodnik byłby w Piotrowicach, a w tym roku w Paździochowie ?

  • 2018-01-05 20:29:47

    gość: ~ktos

    @~Paździochowo
    Jestem kim jestem to nie ma nic do rzeczy a po za tym nie obrażaj bo nikt nikogo wcześniej nie obrażał

  • 2018-01-05 20:32:52

    gość: ~gość

    @~Paździochowo
    Sam starosta wspominał że w Paździornie bardziej jest potrzebny niż w Juśkowicach

  • 2018-01-06 20:41:02

    gość: ~kostomłocianin

    Nie rozumiem o czym piszecie.ŚREDNIO ZONK NA AUTOSTRADZIE ZDARZA SIĘ 2X W TYGODNIU.W TYM CZASIE PRZEZ KOSTOMŁOTY I PIOTROWICE PRZEJEŻDZAJĄ SETKI JAK NIE TYSIĄCE SAMOCHODÓW .TUTAJ JEST SZKOŁA I MASA DZIECI O WYPADEK PRZY TAKIM NATĘŻENIE RUCHU JEST ŁATWO.ILE SAMOCHODÓW PRZEJEŻDŻA PRZEZ PAŻDZIORNO MOŻE 1/10 TYCH KTÓRE PRZEJEŻZAJĄ PRZEZ KOSTOMŁOTY I PIOTROWICE PO WYPADKACH NA AUTOSTRADZIE.W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI TRZEBA ZROBIĆ CHODNIKI DO CMENTARZA I W PIOTROWICACH DLATEGO ŻE DOTYCZY TO WIĘKSZEJ LICZBY MIESZKAŃCÓW.PROSTE

  • 2018-01-06 23:52:04

    gość: ~ja

    @~kostomłocianin
    Tylko że przez Piotrowice samochody ciężarowe przejeżdżają z mniejszą prędkością, po drugie najbardziej niebezpieczne są zakręty a w Piotrowicach na zakrętach chodnik jest w Paździornie na zakrętach w stronę Wawrzeńczyc nie ma nawet pobocza bo zaraz są rowy nie ma gdzie uciec jak tiry zapierdzielają z górki rozpędzone i tak dobrze że tylko jeden pieszy na tym odcinku drogi został potrącony i na szczęście przez osobówkę.

  • 2018-01-06 23:59:24

    gość: ~geniusz

    A może by tak wybudować obwodnice Piotrowic? A po za tym przy zakorkowanej autostradzie część aut przejeżdża też przez Paździorno nie tylko przez Piotrowice i Kostomłoty.

  • 2018-01-08 11:30:27

    gość: ~Mieszkaniec Gminy

    Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Osiek do tej pory nie ruszono łopatą a już za plecami nowe obietnice za ponad 300 tysięcy panie wójcie marzenia są po to by nie było smutno!Nie znalazł pan ani jednego wykonawcy aby choć tłucznia przywiózł!