Express-Miejski.pl

"Burmistrz - swoim działaniem - zamyka miasto"

Spotkanie ws. utworzenia komunikacji gminnej fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W starostwie powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące wpływu uruchomienia gminnej komunikacji w średzkiej gminie na komunikację zbiorową w powiecie średzkim.

Inicjatorem spotkania był starosta Sebastian Burdzy. W rozmowach wzięli udział wicestarosta, burmistrz, wójtowie, pracownicy urzędów oraz lokalni przewoźnicy. Przypomnijmy, że pierwsze tego typu spotkanie, w podobnym gronie, zorganizowano 20 listopada. Miało ono przybliżyć założenia uruchomienia i funkcjonowania komunikacji publicznej na terenie miasta i gminy Środa Śląska. Wówczas przewoźnicy wyrazili swoje obawy wobec wprowadzanego przez średzki magistrat rozwiązania.

"Nie chcemy konkurować"
Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Adam Ruciński. - Nasz projekt nie powinien być zaskoczeniem dla nikogo. Od zeszłego roku mówimy o planach utworzenia gminnej komunikacji. Naszym celem jest zaspokojenie potrzeb transportowych. Swoją ofertą chcemy uzupełnić już istniejące kursy. Przykładem może być okres wakacyjny, kiedy zdarza się, że kursy są zawieszane. Nasza koncepcja ma uzupełnić deficyt przewozowy. Nie chcemy z nikim konkurować - mówił do zgromadzonych. - Przede wszystkim chodzi o połączenie miasta ze stacją kolejową w Szczepanowie. Dopełnieniem komunikacji będzie wprowadzenie kursów po mieście. Żaden z obecnych przewoźników nie oferuje tego - wyjaśnił.

Burmistrz dodał, że nie wyklucza, aby komunikacja gminna działała w przyszłości na terenach innych gmin, sąsiadujących ze Środą Śląską, jednak aby tak się stało musi wystąpić do urzędu marszałkowskiego o opinię w tej sprawie.

Przewoźnicy wożą powietrze
Swoje wątpliwości wobec utworzenia gminnej komunikacji wyrazili lokalni przewoźnicy m.in. państwo Kruk. - My już teraz wozimy powietrze. Proszę nam wierzyć, że jest mało pasażerów. Dziś już każdy jest zmotoryzowany. Najczęściej z autobusów korzysta młodzież szkolna. Jeśli wprowadzona zostanie ta komunikacja, to my będziemy musieli zawiesić kursy. Ludzie będą woleli zaczekać na gminny autobus, bo będzie tańszy - mówiła właścicielka firmy.

W spotkaniu uczestniczył również prezes Polbus Wrocław Krzysztof Balawejder. Pytał on burmistrza o ilość pojazdów, które będą wyjeżdżać na drogi i o ceny za przejazd, które według prezesa są oderwane od rzeczywistości. - Panie burmistrzu skąd będzie pan brał kierowców do tych autobusów? Nam jest ciężko o dobrego pracownika. Powstanie konflikt interesów. Obecni kierowcy będą podbierani. Kolejną ważną kwestią jest to, czy ktokolwiek z gminy skonsultował się jak wygląda obecna sytuacja z pasażerami? Potwierdzam słowa, które pani wcześniej powiedziała - przewozimy powietrze - mówił na spotkaniu prezes. Poruszył także kwestię istotnych kosztów, jakie poniesie gmina Środa Śląska wdrażając komunikację, w tym poprzez utworzenie spółki z prezesem, zarządem i pracownikami.

- My z kolei boimy się o swoją przyszłość. Jesteśmy zaniepokojeni tym, że możemy stracić pasażerów. Ceny, które zostały przez gminę przyjęte, to dla nas cios - mówił jeden z przewoźników.

Na temat przewozów wypowiedział się również starosta, kierując swoje słowa w kierunku właścicieli lokalnych firm transportowych. - Po uruchomieniu drugiego etapu komunikacji w gminie państwa już nie będzie. Gminne autobusy zastąpią kursy obecnych przewoźników. Dojdzie do tego, że my nie będziemy mieli uczniów w naszych szkołach ponadgimnazjalnych z innych niż Środa Śląska gmin. Wszyscy będą uciekać do Strzegomia, Jawora czy Wrocławia, bo będą mieli bliżej i będą mieć transport - mówił starosta.

Środa Śląska zamyka się na pozostałe gminy
Burmistrz w trakcie spotkania podkreślił, że przedsięwzięcie średzkiego magistratu powinno być impulsem dla innych gmin do działania. Dodał, że Środa Śląska jest liderem we wprowadzeniu gminnej komunikacji.

Obecni na spotkaniu wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz nie byli zadowoleni z tego, co usłyszeli w trakcie rozmów. - Czuję się jak uczeń, pouczany jak gmina ma być zarządzana. Panie burmistrzu, każda z gmin zna swoje zadania, jesteśmy wspólnotą. Jesteśmy traktowani jak gówniarze. My wiemy, panie burmistrzu, co jest potrzebne naszym mieszkańcom - powiedział wójt Grzegorczyn.

Podkreślił również, że gmina Miękinia od lat współpracuje z wrocławskim MPK w realizacji kursów podmiejskich, za co płaci rocznie około 600 tys zł. Jakie są statystyki przewozów? - Znikome, około 1,2 osoby na miejscowość. Jednak na zebraniach wiejskich zawsze pierwszym tematem jest uruchomienie transportu zbiorowego. Uruchomienie gminnej komunikacji zamkniętej w gminie Środa Śląska oddali od siebie gminy z obszaru powiatu średzkiego. Nam już jest bliżej do Wrocławia, Udanin pójdzie w stronę Świdnicy. Tym sposobem zniszczymy to, o co walczyliśmy jako wspólnota, gdy powstawały powiaty. Powinniśmy ze sobą współpracować i współtworzyć nasz powiat, natomiast burmistrz swoim działaniem zamyka miasto, które dzięki temu, że jest siedzibą powiatu ma większą rangę w stosunku do pozostałych gmin. Takie działanie nie wróży nic dobrego - puentował wójt.

W podobnym tonie wypowiedziała się również Teresa Olkiewicz. - Podobnie jak wójt Miękini czuję się jak uczennica. My wiemy panie burmistrzu, jak ważny jest transport publiczny. Sytuacja miałaby całkiem inny obraz, gdyby te zakupione autobusy znalazły się w posiadaniu starostwa i to ono byłoby jego zarządcą. Wtedy wszystkie gminy byłyby objęte dodatkowymi kursami. Widzę to tak, że my - mieszkańcy gminy Udanin - odwrócimy się od gminy Środa Śląska. My pojedziemy do szkoły do Strzegomia, Jawora, czy Świdnicy i tam pójdziemy do pracy. Z tego co widzę, to Środa Śląska zamyka się teraz na 5 lat. To, że teraz będziecie się spotykać i dogrywać przewozy, to nie łudźcie się. Każdy będzie chciał mieć zysk. Od początku poszło to w złym kierunku. Pan chciał zabezpieczyć swoją gminę, ale nie pomyślał pan o całym powiecie - podsumowała wójt.

Spotkanie zakończył starosta Sebastian Burdzy. - Czas pokaże jak potoczą się dalsze losy tego transportu publicznego. Będziemy to obserwować. Na pewno będzie ciężko, ale wspólnie możemy sobie poradzić. Jak powiedział pan wójt: jesteśmy wspólnotą i musimy dbać o naszą małą ojczyznę. Jeśli będzie taka potrzeba, to spotkamy się ponowie.

anbo

46

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • "Burmistrz - swoim działaniem - zamyka miasto"

    2017-12-15 07:49:53

    gość: ~Adam

    Jezeli nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ze o pieniadze :)

    Pan Polbus sie martwi...bedzie kierowca jak bedzie dobrze placone kierowcy_nie grosze.

    Beda klienci a nie powietrze jak beda polaczenia dogodne dla ludzi a nie dla wlascicieli. Czyst duze i bezoieczne oswietlone wiaty przystankowe....

    Itd itd.....teraz sie martwia, a wczesniej to likwidacje wiat, polaczen , kursow itd.....no i szpitala ;)

  • 2018-01-12 20:55:08

    gość: ~Jolanta Rek

    @~Adam
    Czy ktoś z tych państwa dojeżdżał do pracy do Wrocławia. Chyba nie. Ja jeżdżę od 18 lat i tak źle jak jest teraz nigdy nie było. Nie wszyscy mają prawo jazdy. Czekamy na komunikację jak na zbawienie. Przyszłością są pociągi które z Wrocławia do stacji w Środzie a może Szepanowie jadą 30 minut. Tylko nie ma czym dojechać ze stacji do miasta. Panie Burmistrzu z góry dziękujemy Panu za realizację tego pomysłu.To ułatwi mnóstwo ludziom takim ja ja życie.

  • 2017-12-15 08:45:30

    gość: ~Dyzio

    Będą korki jak cholera przez tą komunikację w mieście...

  • 2017-12-15 08:49:26

    gość: ~JanS

    Szkoda, ze takich spotkań nie organizowało starostwo jak szpital sprzedawało i wójtowie nie czuli się wtedy jak uczniowie? A w kwestii szpitala to akurat nie pomyslał pan starosta że zamknął drogę wszystkim mieszkancom do leczenia? Gdzie wtedy była wójtowa Udanina czy wójt Miękini? Wtedy nie czuli się jak uczniowie? Mieszkańcy, nie łudźmy sie, temu towarzystwu całeu trzeba powiedzieć wyraźne NIE w przysłorocznych wyborach!

  • 2017-12-15 08:57:18

    gość: ~Brawo

    @~JanS
    W końcu ktoś to podsumował nagle autobusy a szpital niepotrzebny nikomu i tak ludzie z Udanina jeżdżą do lekarza do Strzegomia i Świdnicy Miękinia na Wrocław lub Brzeg Dolny a wójt Miękinii to najpierw niech drogi zrobi w gminie.

  • 2017-12-15 09:35:21

    gość: ~doktor

    @~JanS
    Mam dal ciebie dwie informacje. Jedna dobrą, drugą złą. Jeszcze trochę a szpital będzie. Niestety nie będzie tam oddziału psychiatri, co musi cię mocno martwić

  • 2017-12-15 09:42:50

    gość: ~Jaki

    @~doktor
    To dla ciebie oddział. Jaki szpital? Z jakimi oddziałami? Skąd lekarze? Skąd budynek? Na razie to od trzech lat są tylko obietnice starosty, który szuka winnych wszędzie tylko nie w swoim ogródku.

  • 2017-12-16 00:56:22

    gość: ~doktor

    @~doktor
    Jak mogę wnosić, zmartwionych brakiem pomocy psychiatrycznej jest u nas dość sporo inteligentych inaczej. Zapiszcie się do wiodącej siły i stwórzcie nam wesołe miasteczko. Życzę sukcesów. :D

  • 2017-12-15 08:55:10

    gość: ~janko

    W mojej skromnej ocenie ten mierny prezio polbusu w ogóle nie powinien zabierać głosu- ludzi w d**ie ma, wiaty każe usuwać, kursów brak bez jakiejkolwiek informacji. O swoich kierowców się martwi- TO jest wolny rynek prezesiku mierny i tak działa niestety. Zarabia ten, kto bardziej odpowiada klientowi- nie wiem po co i przez KOGO ZOSTAŁ ON ZAPROSZONY.

  • 2017-12-15 09:11:33

    gość: ~zobaczymy jak będzie

    Przewoźnicy powinni się zdecydować, albo wozicie powietrze albo boicie się stracić klientów. Burmistrz Ruciński zabezpiecza potrzeby transportowe mieszkańców swojej gminy a Udanin czy Miękinia powinni zabezpieczyć swoje gminy. Dogadajcie się z przewoźnikami i niech dla Was jeżdżą. Tak się o nich martwicie to się z nimi dogadajcie. Tylko nie zapomnijcie o pieniądzach bo tanio nie będzie. A starosta będzie to wszystko obserwował, a może wreszcie zrobi coś konkretnego?

  • 2017-12-15 09:17:49

    gość: ~Udanin

    W gminie Udanin nie ma prawie dopłat do transportu. Są zawieszane kursy bez konsultacji z mieszkańcami. Środa Śląska mówi od początku kadencji o transporcie publicznym. Nie dajcie się zwieźć tym nagonkom na burmistrza. Starosta i wójtowie żyją w porozumieniu od lat. Dlaczego nic nie zrobili jak był zamykany szpital? Należy się porozumieć z gminą Środa Śląska i parcytypować w kosztach. Przecież mieszkańcy powinni być najważniejsi, a nie właściciele firm transportowych w których sprzęt jest stary.

  • 2017-12-15 09:20:17

    gość: ~Elka

    Seba juz wyjasniles katastrofe smolenska? Co zrobiles przez cala kadencje w sprawie komunikacji powiatowej i do Wroclawia ? Ze Srody sa juz pociagi do Lodzi, Warszawy (Bialystok) slyszales o tym ?
    Myslales jak dowiezc ludzi na codzien na dworzec kolejowy z powiatu?

  • 2017-12-15 09:45:41

    gość: ~Jaki

    @~Elka
    Sebastian to karierowicz i pieniacz! Robi szum wszędzie aby odwrócić uwagę od szpitala. Ile czasu już zwodzi mieszkańców. Powiat bez szpitala to nie powiat! Rozwiązać powiat i przekazać zadania gminom.

  • 2017-12-15 15:53:35

    gość: ~adam

    @~Jaki
    TAK TO JEST jak jestes z PO!!

  • 2017-12-16 00:58:43

    gość: ~pytek

    @~Jaki
    a gmina bez szpitala to gmina?

  • 2017-12-15 10:51:58

    gość: ~Średzianin

    Ja mam propozycję aby powiększyć budżet gminny. Oto proponuję wprowadzenie opłat /np.2zł/ od wszystkich którzy chodzą na targowisko.

  • 2017-12-16 01:00:51

    gość: ~kupiec

    @~Średzianin
    bardzo dobry pomysł. Mam lepszy - Niech ci co nie chodzą na targowisko płacą 5 złotych

  • 2017-12-15 11:13:16

    gość: ~123

    http://motoryzacja.wnp.pl/eksperci-ciężarówka-tesli-zużywa-tyle-prądu-co-4-tys-domów-jednorodzinnych.
    Ciekawe ile prądu miesięcznie będą zużywać elektryczne autobusy burmistrza Rucińskiego. Nie ma nic za darmo. Energia też kosztuje. Zapewne koszty tej nieprzemyślanej moim zdaniem decyzji burmistrza pokryją średzcy podatnicy ?

  • 2017-12-16 01:04:02

    gość: ~też gość

    @~123
    Głupio gadasz. Przecież i tak, za decyzje burmistrza (nawet niekoniecznie Rucińskiego) płacimy właśnie my.

  • 2017-12-17 16:55:54

    gość: ~do gość

    gościu, a co ja napisałem. Czytać ze zrozumieniem nie umiesz? (Zapewne koszty tej nieprzemyślanej moim zdaniem decyzji burmistrza pokryją średzcy podatnicy ?)

  • 2017-12-15 11:34:26

    gość: ~Adam

    No wojtowa z Udanina to się dopiero popisała. Co ona ludziom zapewnia? nic nie jeździ do 10 wsi w gminie. NIC!!! Strzegom jeździ jak chce, kiedy chce i omija wsie z rozkładu. do Jawora ostatni bus zaprzestał jazdy, dzieci z Konar, Różany, Damianowa i innych jeżdżą okazjami a ona buzię otwiera i chce rzadzić gminą Środa Ś\ląska. Każe moze przekazać gminne autobusy pod kuratelę Burdzego, masakra, swoimi przedsięwzięciami niech się ;pochwa;li. Gmina dno i wodorosty.

  • 2017-12-16 01:05:28

    gość: ~Myśliciel

    @~Adam
    Geniusz. Po prostu Geniusz!!

  • 2017-12-16 08:58:14

    gość: ~Udanin

    @~Adam
    Udanin wygląda dokładnie tak samo jak 30 lat temu.Czy nikt nie potrafi wniosku napisać o dofinansowanie z Uni? W Środzie jakoś piszą i dostają.

  • 2017-12-15 11:44:37

    gość: ~średziak

    Odnoszę wrażenie, że starosta dba o interesy prywatnych przewoźników a nie mieszkańców gminy. Sebek - już po tobie w nadchodzących wyborach, ale spoko koledzy z partii znajdą ci jakieś inne dobrze płatne zajęcie.

  • 2017-12-15 14:16:04

    gość: ~Średzkianin

    Wy naprawdę nie dostrzegacie skali problemu albo wszystkie komentarze dodaje burmistrz. Kto mieszka gminie Kostomłoty a zwłaszcza miejscowościach na trasie środa śl Kostomłoty i środa śl Kąty Wrocławskie czyli np( Piersno, Jekowice, Zabłoto, Świdnica Polska, Wilków itd ) oraz w gminie Udanin ( Ujazd, Jarostów itd) a także Malczyce ( CHełm, Wilczków, CHomoiaża) nie dojedzie do Środy Ślaskiej komunikacją publiczną bo jej po prostu nie będzie! Do szkoły, na zakupy, czy na targ bez swojego środka komunikacji mieszkańcy tych miejscowości z Kostomłotami, Udaninem i Malczycemi włącznie nie dostaną się do miasta powiatowego. Interesem mieszkańca jest to, żeby mieć możliwość korzystania z komunikacji publicznej i o tym mowa. Problem zostanie rozwiązany w Środzie Śląskiej i wioskach należących do gminy, ale to spowoduje, że pozostali mieszkańcy powiatu zostaną pozbawieni możliwości korzystania z prywatnych przewoźników bo oni zwiną interes! Ludzie obudźcie się i zastanówcie czy warto płacić 2 mln zł rocznie za tak ograniczony pomysł jakim jest gminna komunikacja zabijająca prywatnych przewoźników i taksówkarzy?

  • 2017-12-15 14:53:26

    gość: ~Celinka

    @~Średzkianin
    "... i zeby bylo tak jak bylo" a dojazdu na stacje zeby dalej nie bylo.
    Starosta czyli "fakty i mity" Nic nie robic, nie miec zmartwien, chlodne ...itd.
    a robic zebrania, konferencje itp.

  • 2017-12-28 07:06:16

    gość: ~Janka

    @~Średzkianin
    A z Rakoszyc na przykład dojedziesz do Środy w sobotę lub niedzielę? Albo Polbusem w tygodniu? Prywatni przewoźnicy dbają o siebie, nie o mieszkańców i teraz gdy miałby się im skończyć monopol to trzęsą portkami. Powietrze ważą? To niech dostosują kursy do potrzeb. Gdybym miała jechać np. Do lekarza czy zakupy, a potem czekać pół dnia na powrót to tez bym wybrała samochód, lub zabrała się z sąsiadem. Proste?

  • 2017-12-15 14:02:28

    gość: ~Prawda

    Lutynię,Brzezinę, Pisarzowice, Wilkszyn, Brzezinkę, Gosławice obsługują autobusy z Wrocławskiego MPK nie żaden Polbus także tak naprawdę zostaje Miękinia i parę wiosek a Udanin może w tej kwestii może dogadać się z Polbusem tam przecież gminne autobusy nie będą jeździć a co do gminnych autobusów w końcu może będzie jakiś porządek z komunikacją do Środy Śląskiej i do okolicznych miejscowości.

  • 2017-12-15 16:02:37

    gość: ~ja

    @~Prawda
    wiec dowozz 6 miejscowosci gminy miekinia kosztuje 600 tys rocznie. Zadna inna gmina nie dotuje w zaden sposob dojazdow swoim mieszkańcom dlatego Ci przewoznicy nie sa konkurencyjni dla takiej komunikacji

  • 2017-12-15 16:23:31

    gość: ~piotruś

    Autobusy są i niech już będą.Panie Burmistrzu,jazdę nimi trzeba zrobić darmową dla wszystkich!!!

  • 2017-12-15 19:05:02

    gość: ~Opłata za autobus

    Za autobusy niech płacą firmy trujące nas dookoła żeby można było dojechać na pogrzeb

  • 2017-12-16 01:08:26

    gość: ~Kopidół

    @~Opłata za autobus
    Nie myśl, że twoje truchło ktoś będzie woził autobusem.

  • 2017-12-15 23:14:12

    gość: ~Agnieszka

    POlbus się martwi? Szkoda,że nie martwi pana prezesa, ze przez likwidowanie kursów ludzie nie mają jak dojechać do pracy. Że kursów jest tyle co kot napłakał a bilety są drogie.Że kasa otwarta jest 2 dni w miesiącu i to jeszcze tylko kilka godzin, kto nie zdąży kupić biletu musi jechać po niego do Wrocławia.
    Pretensja do burmistrza? Chyba powinny być do starosty,że z jego strony nie było żadnej inicjatywy. Nic nie robić i mieć pretensje to innych, ze robią. Genialne.

  • 2017-12-15 23:38:01

    gość: ~Alina z Udanina

    Jak sie tak POLBUS martwi o mieszkancow Kostomlotow, Udanina, Malczyc to niech wprowadzi SRO Express (w tym jest ostatnio dobry) do Srody Slaskiej bez zatrzymania na terenie gminy Sroda Sl. Skroci sie czas przejazdu i po klopocie, a z przystankow gminy Sr.Sl. zabiora podroznych Adamminibusy.
    Ale udzialu starosty w tym nie bedzie bo najlatwiej likwidowac (np. szpital)

  • 2017-12-16 00:40:46

    gość: ~Z miasta

    Czas likwidować powiat! I oczywiście powiatowych instytucji jnp Policji, Sądu, Sanepidu,

  • 2017-12-16 01:10:25

    gość: ~ze wsi

    @~Z miasta
    ja to bym, w ogóle, wszystkich zlikwidował. Zacząłbym od tych z miasta

  • 2017-12-16 09:49:07

    gość: ~to ja

    dziękuję burmistrzowi, że wójtowa z Udanina w końcu po trzech kadencjach dostała lekcję jak powinno się dbać o mieszkańców.

  • 2017-12-16 10:07:18

    gość: ~Aniela

    Nie rozumiem po co te spotkania, niech ta cała komunikacja najpierw ruszy... Zobaczą wszyscy, co to będzie... Za takie pieniądze... Może w końcu coś mu wyjdzie, bo do tej pory to nic mu nie wyszło... O przepraszam... Tylko kominy...

  • 2017-12-17 13:12:22

    gość: ~Pasażer

    Do tej pory nikogo nie obchodziło, że w Środzie ludzie nie mają połączeń, na których im zależy. Dlaczego żaden z przewoźników nie opanował połączeń ze stacją kolejową? W Środzie ma być drogo, bo komunikacja ma kosztować budżet 1,6 mln. A w Miękini za kilka kursów wójt płaci dla obcego przewoźnika 600 tys. I nikt nie ma pretensji? A swoją drogą, to szybko się sąsiedzi ze starostą obudzili. Panie starosto, znowu za późno na refleksję. Wójt myśli, że tylko jemu wolno pouczać? Dopiero, gdy prezes Polbusa zorientował się, że traci wpływy zaczął szukać sprzymierzeńców. Ciekawe dlaczego pozostali przewoźnicy nie mogą dogadać się z prezesem odnośnie odjazdów z dworca PKS? Czy na tym spotkaniu starosta, wójtowie powiedzieli prezesowi, że nie powinien utrudniać pracy innym przewoźnikom?

  • 2017-12-17 16:20:02

    gość: ~ja

    @~Pasażer
    Z tego co wiem to 8nnie przewoźnicy nie chcą z tamtą dojeżdżać bo boją się konkurencji i nie dbają o komfort pasażerów

  • 2017-12-17 23:08:50

    gość: ~Zmotoryzowany

    @~Pasażer
    Problem braku połączeń autobusowych w naszej gminie rzeczywiście jest dość duży. Jednak dotyczy on jednostek bo kto w dzisiejszych czasach nie posiada samochodu. W 2015 roku był kurs na stację PKP korzystały z niego 2-3 osoby a jechał duży autokar. Wójt Miękinia w jednym miał rację z gminnych autobusów będzie korzystało nie wiele osób a za prąd, kierowcę, i obsługę trzeba zapłacić. Ten 1,6 mln rocznie to 3 km nowej drogi. Osobiście wolał bym żeby gmina zadbała o jakość dróg i budowę nowych połączeń jak Ogrodnica- Ciechow, Chwalimierz-Jugowiec, Proszków - Jugowiec czy Juszczyn - Wojczyce. Mając do dyspozycji pieniądze, które pochłonie komunikacja w ciągu kilku lat mielibyśmy wybudowane i odnowione wszystkie gminne drogi za własne. Problem będzie narasta gdy będzie trzeba utrzymać autobusy dla jednostek a nie będzie za co łatać dziur na drogach dla wszystkich.

  • 2017-12-17 14:06:21

    gość: ~olka

    ale paskudne te autobusiki. pożyjemy to zobaczymy jak się sprawdzą te genialne pomysły!!!

  • 2017-12-17 23:21:18

    gość: ~Kierowca

    Niestety ten pomysł to głupota.Ha..ha..ha..

  • 2017-12-19 18:25:48

    gość: ~Cave

    A od jutra rusza w Jaworze też komunikacja miejska. DARMOWA, bez biletów,dla wszystkich. Koszt ok 400 000 zł na rok

  • 2017-12-19 23:49:10

    gość: ~info

    @~Cave
    400 tyś rocznie za dwa autobusy. nie 14. i będą jeździć tylko po mieście. na 1 linii. 2 kierowców. drobna różnica między tym co będzie u nas.

  • 2018-01-14 00:13:16

    gość: ~szpitala średzkiego

    ostatnio dodany post

    Starosta kluczborski zaoferował 15 tys. zł pensji i mieszkanie dla lekarza internisty, który podejmie pracę w miejscowym szpitalu. Sytuacja kadrowa szpitala będzie tematem najbliższej sesji powiatu z udziałem posłów i wojewody.