Express-Miejski.pl

Kiedy zakończą się prace budowlane w centrum miasta i dlaczego to tyle trwa?

Przebudowa rynku w Środzie Śląskiej fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Przebudowa centrum miasta miała zakończyć się 31 sierpnia. Termin ten jednak przedłużono o kilka miesięcy.

Prowadzona w sercu miasta inwestycja ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Z placu Wolności zniknęła stara fontanna, ścięto drzewa, zburzono ceglane murki. Teren został zrównany z ziemią, a następnie wyłożony granitowymi płytami. Pojawiły się siedziska do odpoczynku. Niebawem zostaną zakończone prace przy fontannie. Plac przy budynku ratusza został na stałe wyłączony z ruchu samochodowego.

Teoretycznie prace przy przebudowie centrum miały zakończyć się 31 sierpnia. Pierwotnie ich koszt miał wynieść 1,35 mln. Dziś już wiadomo, że gmina dołoży do inwestycji 187 tysięcy złotych, a remont zakończy się z kilkumiesięcznym opóźnieniem - takich nakładów wymagają dodatkowe, wcześniej nieujęte w projekcie zadania.  

Wszystkiemu winne badania?

W opinii wielu mieszkańców utrwaliło się, że przyczyną tak znacznego opóźnienia w realizacji inwestycji są albo prowadzone w tym miejscu prace archeologiczne, albo problemy z wykonawcą. Niezupełnie.

- Prace archeologiczne, w trakcie których znaleźliśmy między innymi relikty podstawy pod urządzenie penitencjarne (pręgierz), prowadzone były równolegle z pracami inwestycyjnymi. W żadnym przypadku nie można mówić o opóźnieniach wynikłych z badań archeologicznych. Nawet jeżeli miałoby to miejsce, jest to zgodne z prawem, choć w przypadku średzkiego rynku dolnego takie wstrzymanie nie zaistniało. Jeżeli pracowaliśmy nad dokumentacją odkryć w terenie, inwestycja była realizowana w innych częściach placu rynkowego. Współpraca z wykonawcą i inwestorem (urząd miejski) układała się bardzo dobrze. Swoje badania skończyliśmy na początku lipca. Wtedy też na miejsce przyjechał Wojewódzki Konserwator Zabytków, który w trybie błyskawicznym zajął się sprawą uczytelnienia reliktów domniemanego pręgierza. A zatem rola Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, jeżeli chodzi o badania terenowe, skończyła się na początku lipca. Obecnie trwają prace gabinetowe w celu opracowania wyników badań i przedstawienia ich szerokiej publiczności. W związku z tym pytania o opóźnienie wymiany nawierzchni naszego rynku dolnego nie należy kierować do muzeum - komentuje Grzegorz Borowski, dyrektor muzeum. 

Wyższy poziom... trysku wody

Po zakończeniu prac archeologicznych zdecydowano o przygotowaniu koncepcji wyeksponowania pręgierza. To jednak nie wszystkie wprowadzone zmiany, które miały wpływ na termin zakończenia inwestycji. Na przełomie lipca i sierpnia gmina "dorzuciła" projektantowi jeszcze inne poprawki, w tym znaczącą zmianę w projekcie fontanny oraz zmianę lokalizacji dwóch drzew i dodanie dodatkowego. 

- W pierwszej wersji koncepcji strumienie wody tryskającej ze wszystkich dysz kaskadowej fontanny były równe i wynosiły tylko ok. 30 cm. W toku realizacji inwestycji tj. na przełomie lipca i sierpnia, w wyniku konsultacji z wykonawcą i po uzgodnieniu z projektantami podjęto decyzję, że atrakcyjniejszym rozwiązaniem projektowym będzie, jeśli strumienie będą zróżnicowane co do wysokości (kaskadowo) i znacznie wyższe niż 30 cm. Tego typu rozwiązania zostały ostatnio zastosowane, np. w Wołowie na pl. Ruskim. Według obecnego rozwiązania woda będzie tryskać na wysokość do max. 140 cm i będzie to regulowane sekwencyjnie (4 sekwencje po 3 dysze). Wygląd fontanny nie zmieni się, ale będzie ona znacznie bardziej podświetlona niż w pierwotnej wersji projektu. Dla celów poprawy funkcjonalności i bezpieczeństwa systemu fontannowego na wniosek wykonawcy inwestycji projektant musiał przygotować we wrześniu projekt zamienny niecki i technologii fontanny - informuje Marta Wilczyńska, rzeczniczka średzkiego urzędu miejskiego.

Prace nad projektem zamiennym wszystkich elementów (fontanna, drzewka, pręgierz) zakończyły się dopiero w październiku. Zostały też wówczas zaakceptowane przez konserwatora. Prace budowlane na nowo ruszyły. - Inwestycja ma być zakończona i gotowa do użytkowania do 28 grudnia br. Termin zakończenia prac może ewentualnie ulec zmianie w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych - kończy Marta Wilczyńska.

em

34

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Kiedy zakończą się prace budowlane w centrum miasta i dlaczego to tyle trwa?

    2017-12-08 11:49:36

    gość: ~Ryneczek

    "Wyższy poziom... trysku wody" Dobre, dobre :-)

  • 2017-12-08 12:07:41

    gość: ~ja

    @~Ryneczek
    za 180 tys złotych

  • 2017-12-08 12:15:17

    gość: ~projekt

    @~Ryneczek
    Ty się nie śmiej. To akurat z tego co widzę prawda. Tylko nie rozumiem jednego. Był projekt już zatwierdzony i co? Dopiero w trakcie realizacji ktoś się obudził? Rozumiem, że będzie ładniej i to mnie przekonuje, ale nie można było tak od razu? Ile z tej kwoty będzie na te drzewka i fontannę a ile na pręgierz?

  • 2017-12-08 13:53:23

    gość: ~ja

    @~projekt
    Najsmutniejsze jest to ,że to my podatnicy za tą nieudolność płacimy. Tutaj da się to wyliczyć dokładnie ile ten brak decyzji kosztuje.

  • 2017-12-08 14:06:17

    gość: ~kar

    @~Ryneczek
    Finkowi Trysnęło z radśći żę go nie odwołali

  • 2017-12-08 13:11:47

    gość: ~inż

    rynek to porażka wiecznie niepewnego, niezdecydowanego i popełniającego wiele błędów burmistrza.

  • 2017-12-08 14:58:45

    gość: ~Obserwator

    Bo tyle ma trwać pismaku z Bożej łaski...

  • 2017-12-08 16:27:08

    gość: ~M R

    Prosze państwa proszę nie denerwować lorda bo jaśnie pan jest na urlopie w Dubaju i będzie się denerwował :D

  • 2017-12-09 22:13:25

    gość: ~Beata

    @~M R
    O nie... Pewnie jak wróci stamtąd, będzie chciał jeszcze wyższy poziom... trysku wody...

  • 2017-12-08 18:52:55

    gość: ~zigi

    P.Krasy by ich wszystkich ,, pozabijał,,

  • 2017-12-08 18:56:23

    gość: ~olo

    Wyższy poziom rozwoju to i wyższy poziom TRRRYSKU.

  • 2017-12-08 20:04:11

    gość: ~abcd

    widzę,że od pewnego czasu redakcja nawet się nie sili na udawanie bezstronności...szkoda-był czas,że byliście najbardziej bezstronnym medium na naszym terenie..
    ps. ten mało wyszukany i aluzyjny tytuł artykułu zdradza na kilometr wasze preferencje...

  • 2017-12-08 20:08:54

    gość: ~abcd

    @~abcd
    Wyższy poziom... trysku wody...
    mam ten podtytuł na myśli-kiedys stac was było na więcej..ale nic straconego,zawsze mozna zawrócic ze złej drogi...:)

  • 2017-12-08 21:27:36

    gość: ~Haha

    @~abcd
    Ale o co ci chodzi. Przecież taka jest prawda. Czy to sama rzeczniczka wyjaśnia w czym rzecz. A że taka jest jaką widać to czyja wina... Ja tu bezstronności nie widzę. Raczej odwagę że ktoś ma jaja powiedzieć i pokazać prawdę bez myślenia oczu. I wazeliny jak inni

  • 2017-12-09 09:52:47

    gość: ~HFHFHDF

    @~abcd
    Tytuł idealnie oddaje rzeczywistość więc gdzie ty tu widzisz stronnicze spojrzenie?

  • 2017-12-09 11:00:00

    gość: ~tytul

    @~HFHFHDF
    to nawet nie tytuł

  • 2017-12-12 06:36:46

    gość: ~Kasia

    @~abcd
    A może zwyczajnie zadają pytania, jakie kieruje do Pana Burmistrza większość społeczeństwa naszej gminy i powiatu ???? Artykuł moim zdaniem jest bezstronny, naświetla jedynie sytuację jaka wynikła z tej farsy jaką zrobił nasz Pan Burmistrz z przebudowy rynku. Wypowiada się przecież asystentka Burmistrza, Dyrektor Muzeum, więc o co Ci chodzi?? żadnych domysłów i insynuacji gazety w tym artykule nie widać. Może to czas nauczyć się czytać ze zrozumieniem??

  • 2017-12-08 20:12:17

    gość: ~Kkk

    Do projektu zostało dołączone przeprowadzenie metra pod placem - dlatego to tak długo trwa,
    - prace zakończą się dzień przed wyborami wielkim wytryskiem z fontanny :-) ( prace trwają tak długo bo dostawiane są nowe miejsca na urny na których pomontowano drewniane deski :-)). Tekst ma charakter nieinformacyjny a zbieżność wydarzeń jest przypadkowa.

  • 2017-12-08 20:22:29

    gość: ~Komuch

    Tak mi się przypomniało jak w czasach dawnozaprzeszłych na rogu Kilińskiego i Placu Wolności remontowano kamienicę.
    Rusztowania stały latami na budowie nic się nie działo i tak samo jest z tymi wszystkimi dzisiejszymi inwestycjami Urzędu Miejskiego.
    Rozgrzebano jeden temat, nieskończona, zaczęto drugi, nie skończono, trzeci, czwarty...
    Panie Burmistrz za rok Pana tu nie będzie ale bajzel zostanie, po co to wszystko?

  • 2017-12-08 21:16:38

    gość: ~STOP marudom

    Lepiej zmienić decyzję i zrobić jak trzeba niż zrobić byle jak. Liczy się efekt końcowy. Przypomnę tylko spartoloną kostkę za poprzedniej władzy, bo nikt nie wpadł na to, że wypełnienia trzeba wykonać inną techniką. Albo jeden prysznic na nowym obiekcie sportowym. Też trzeba było poprawiać projekt po poprzednikach. Takie rzeczy się zdarzają. Szkoda, że autor tekstu nie zapytał o zdanie wykonawcy i jego opinię. A ten tekst: Wyższy poziom...trysku wody. Ciekawe czy autor sam to wymyślił, czy znowu... Albo: gmina (z małej litery, czyli kto?) "dorzuciła" projektantowi... Co to jest? Może dobrze, że posłuchano podpowiedzi wykonawcy, który wykonał wiele takich prac niż projektanta, któremu zabrakło wyobraźni.

  • 2017-12-08 21:31:29

    gość: ~Dudi

    @~STOP marudom
    Dziwne że za każdym razem jest winny ktoś inny. To projektant, to wykonawca, to średniowieczne mieszczanie że pręgierz akurat tu postawili, no albo Pani Dyrektor że chce mieć wpływ na to z kim pracuje. Nooo strasznie dziwne. A nasz Lord jest kryształem co to nam błyszczy i daje nadzieje...

  • 2017-12-08 21:52:53

    gość: ~ Racjonalna gmina

    @~STOP marudom
    Tutaj pojawia się kwestia projektowania i przygotowania przebudowy tego rynku.
    Kto zlecił opracowanie projektu rynku górnego? Burmistrz A.R.
    Kto odebrał i zatwierdził projekt przebudowy rynku ? Burmistrz A.R
    Kto wystąpił do UE o dofinansowanie przebudowy rynku na podstawie zatwierdzonego projektu? Burmistrz A.R.
    Wreszcie kto zmienił fontannę na inną oraz sposób zagospodarowania rynku co miało wpływ na termin i cenę wykonywanych prac? Burmistrz. A.R.
    Kto za to wszystko zapłaci? Mieszkańcy gminy z podatków.
    Święto wina na placu budowy jarmark bożonarodzeniowy na placu budowy ale co tam teraz trzeba znaleźć winnych projektant, konserwator a może Krasicki to obecna filozofia włodarza z ratusza.

  • 2017-12-08 23:51:42

    gość: ~Jarosław

    @~ Racjonalna gmina
    Podoba ci się nowy rynek?

  • 2017-12-10 22:28:15

    gość: ~STOP marudom

    @~ Racjonalna gmina
    AR widocznie nie boi się zmienić decyzji, gdy argumenty są słuszne. Odebrał projekt bo był zgodny z zamówieniem ale może okazało się, ze wykonawca jest mądrzejszy od projektanta. Burmistrz nie jest projektantem ani kamieniarzem. Słucha argumentów. Nie tak jak ty. Włodarz z ratusza, jak napisałeś nie szuka winnego. To tacy jak ty ciągle czekają na wyjaśnienia. Mnie interesuje efekt końcowy.
    Krasicki (Ignacy) to był bajkopisarz. Ale przyznać muszę, że skrzętnie ominąłeś przytoczone przeze mnie błędy poprzedniej władzy. Bądź uczciwy i przyznaj chociaż to. Ja w odróżnieniu do ciebie nie mam pretensji do poprzedników, tylko nie udaję ślepego.

  • 2017-12-11 09:38:42

    gość: ~STOP klakierom

    @~STOP marudom
    Tak, tak... Słucha argumentów, pod warunkiem, że to są jego własne argumenty...

  • 2017-12-12 10:26:32

    gość: ~Basia

    @~STOP klakierom
    Dokładnie tak jest. Żaden racjonalny argument do naszego pana Burmistrza nie trafia i tak zawsze trzeba robić jak zechce. Nikogo nie słucha niestety. A szkoda bo pewnie nie raz wyszedłby na tym dużo lepiej.

  • 2017-12-10 17:14:56

    gość: ~Ehhh

    @~STOP marudom
    "Przypomnę tylko spartoloną kostkę za poprzedniej władzy, bo nikt nie wpadł na to, że wypełnienia trzeba wykonać inną techniką."

    To czemu teraz nie naprawiliście tego, żeby cały rynek był spójną całością?
    Aktualny rynek świetnie oddaje historię ostatnich dziesięcioleci.
    Najbardziej lubię chodniki powstałe w latach chyba 90tych, kostka o której piszesz jest beznadziejna ale kupy pod postacią nowego rynku dolnego nic nie przebije.
    Już niedługo porównamy widoki z wieży:
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1f/Sroda_Slaska_Rynek.jpg/1200px-Sroda_Slaska_Rynek.jpg

  • 2017-12-08 21:41:28

    gość: ~abcd

    droga redakcjo-kto wpadł na tak kuriozalny pomysł ,aby komentarz uznawać za słaby lub dobry na podstawie ilości plusów lub minusów???przecież zawsze znajda się dyżurni hejterzy ,którzy mogą najlepszy komentarz po prostu "uwalić"...przemyślcie sprawę i odstąpcie od tego rankingu...pozdrawiam i dobrych świąt życzę...:)

  • 2017-12-09 18:33:22

    gość: ~Karol

    No i jak panstwo myslicie, projektan planuje i poraz kolejny niedoszacofuje kosztow , zatrudnieni sa w naazym Urzedzie u Lorda ludzie niedouczeni ro przeciez nie pierwszy taki nieudany projekt. Po wyborach zostnie duzy balagan do uprzatniecia a.my za to przez 3 lata placimy. Zenada to wszystko

  • 2017-12-09 23:49:32

    gość: ~Marian

    @~Karol
    Nie martwcie się, następny Burmistrz będzie z PiSu i wszystko będzie dobrze.

  • 2017-12-10 02:04:44

    gość: ~wyborca

    @~Marian
    Może być skąd chce ale żeby szopek nie robił. I to kosztem mieszkańców.

  • 2017-12-14 01:03:17

    gość: ~Marcin

    @~Marian
    Widać ,że nie wszyscy lubią PiS.

  • 2017-12-11 12:48:53

    gość: ~gość

    Długo robione na dłużej starczy :-)

  • 2018-04-22 19:34:35

    gość: ~corygidor

    ostatnio dodany post

    panie Adamie proszę prosimy na kolanach szanownego pana o dojazd od sklepu rowerowego do tunelu przy placu solnym uniżeni słudzy pańscy [ handlowcy] odcięci od świata. a w konsultacjach społecznych o czym była mowa z mieszkańcami rynku i z handlowcami była mowa, że dojazd będzie. Tymczasem słupki raz są opuszczone za chwilę zamknięte. Płacimy podatki ale co to pana obchodzi. Klient nie może podjechać i to jest dla nas wielki problem. Marketom robi się parkingi a swoim przedsiębiorcom utrudnia życie. Wielkie dzięki