Express-Miejski.pl

Rolnicy zniszczyli i zabrudzili im drogi. Mieszkaniec - to koniec tolerancji

Zniszczone pole i zabrudzone drogi w Kwietnie fot.: Henryk Pitak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na sesji gminy Malczyce jeden z mieszkańców z miejscowości Kwietno opowiedział radnym o zabrudzonej drodze i zniszczonej działce. 

Henryk Pitak zwrócił uwagę radnych na korzystanie z dróg przez przedsiębiorców rolnych. - Mamy na naszym terenie kilku przedsiębiorców, którzy swoje działki mają w naszej miejscowości i w jej okolicach. Ciężki sprzęt, którego używają, niszczy nasze drogi, które od lat nie są remontowane. Nie mówiąc już o drogach rolnych, które są u nas totalnie zniszczone - mówił mężczyzna.

Mieszkaniec opowiedział o sytuacji, jaka miała miejsce pod koniec listopada. - W naszej wsi mamy czterech rolników. Jeden z nich zrobił nam ostatnio armagedon. Na jednym z pól w Kwietnie w kierunku Ruska zrobiono zajezdnię dla ciężkiego sprzętu. Rolnik sprowadził firmę, która miała skosić i zebrać kukurydzę. Był kombajn na gąsienicach, ciągniki i ciężarówki. W pobliżu jego pola jest działka Agencji Nieruchomości Rolnych, z której zrobiono zajezdnię. Pojazdy tam zawracały, a ponieważ było mokro, z działki zostało pobojowisko. Droga w kierunku naszego osiedla była przez nich zablokowana - dodaje Henryk Pitak.

Mężczyzna poinformował również, że wezwana została policja. - Jedyne co zrobili, to napisali notatkę służbową, którą później może wykorzystać gmina. Żadnego mandatu, nic. Przedsiębiorca dalej jest bez winy i podobne czynności będzie powtarzał. Apelujemy, aby skończyła się tolerancja na takie korzystanie z dróg przez rolników. Oni nie czują się winni. Dostaną mandat (albo i nie) zapłacą i na tym sprawa się skończy. Chciałbym żeby gmina się tym zajęła. Oni niszczą i brudzą drogi nasze, gminne. Przecież to błoto stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Ostatnio po takiej akcji na drodze asfaltowej były placki z błota. Nikt tego nie uprzątnął - mówił mieszkaniec. - Rolnicy muszą wiedzieć, że pewnych rzeczy nie mogą robić i muszą szanować innych mieszkańców. Nie może być tak, że naszym kosztem odbywa się prywatna działalność gospodarcza. Nam chodzi o wzajemny szacunek. Jeśli zabrudzę drogę, to powinienem ją posprzątać. I tyle - podsumował Henryk Pitak.

Na sesji wójt Piotr Frankowski zadeklarował mieszkańcowi, że urząd przyjrzy się tej sprawie i podejmie czynności. 

anbo

27

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rolnicy zniszczyli i zabrudzili im drogi. Mieszkaniec - to koniec tolerancji

  2017-12-07 11:39:23

  gość: ~rolnik

  Za utrzymanie dróg jest odpowiedzialny zarządca. Przecież jakoś muszę dojechać na pole i z pola. To nie jest moja wina, że drogi nie są przystosowane i naprawiane. Nie ma co się przyglądać, trzeba wykonać prace naprawcze Panie Wójcie!

 • 2017-12-08 20:26:48

  gość: ~Kkk

  @~rolnik - ale błoto naniesione na drogę publiczną musi być usunięte nie przez zarządzcę a przez osobę, która jest za to odpowiedzialna (dokonała naniesienia błota), w przypadku zlecenia prac przez rolnika prywatnej firmie i nie ujęciu oczyszczenia drogi w umowie za oczyszczenie odpowoada rolnik, tak jak na budowie - inwestor.

 • 2017-12-07 11:43:38

  gość: ~agnieszka

  rozumiem zdenerwowanie pana Henryka, zwłaszcza po zobaczeniu reszty zdjęć. Rolnicy są nam bardzo potrzebni, ale faktycznie niektórzy z nich nie potrafią szanować innych. Chodzi głównie o te drogi, które są całe w błocie, ziemi...

 • 2017-12-07 12:01:20

  gość: ~Mieszkaniec Kwietna

  Panie Heńku , brawa dla Pana. Mamy wszyscy nadzieję że uda się rozwiązać ten problem. Jest Pan odpowiednią osobą do nagłośnienia takich spraw. Drogi "polne" wokół naszej mniejscowości są w opłakanym stanie.

  Co do rolników w naszym powiecie - zgadzam się że czują się całkowicie bezkarni i w moim odczuciu oni powinni zadbać o dobry stan nawierzchni , ponieważ są głównymi użytkownikami i niszczycielami

  Pozdrawiam i życzę wytrwałości

 • 2017-12-07 12:14:39

  gość: ~Problem

  Niestety to nie jest tylko problem Kwietna, ale więszkości miesjcowości. Ja naprawdę nie mam nic przeciw rolnikom. Ich praca jest potrzbna i bardzo wazna. Chwała im za to co robią, ale faktycznie często zapominają, że droga nie jest tylko dla nich, ale i innych uzytkownikow.

 • 2017-12-07 12:48:47

  gość: ~LUK

  To samo jest wiecznie w gm Miękinia. Wikostow czy brzezinki...tez nikt nic z tym nie robi. A zarabia jednostka. Ślisko i wiecznie brudne auta.

 • 2017-12-07 13:48:03

  gość: ~mieszkaniec

  W innych gminach jest to samo, to już nie są rolnicy to są przedsiębiorcy mający spółki z o.o.. Całe wsie toną w błocie wywlekanym na kołach kolosów. Każdy z nich ma po kilka kolosów - ciągników za kilkaset tysięcy a nie stać ich na zakup myjek do kół tych ciągników. Tragedia, dotacje milionowe i nauczeni tylko do siebie po sobie nic nie naprawia i nic nie posprzątają. Jak zrobisz małą kopalnie piasku to musisz drogi naprawiać jak masz tysiące hektarów to masz wszystko w d...

 • 2017-12-07 14:27:00

  gość: ~Edek

  Mokry rok to i w polu mokro, wiadomo trzeba zebrac ale i trzeba po sobie posprzątać. Wynajął firmę do koszenia a zapomniał o firmie do sprzątania, obudził się jak było za późno.

 • 2017-12-07 14:19:50

  gość: ~Mieszkaniec gminy

  Ten sam gwiazdor pół zniszczył drogi w Chomiąży

 • 2017-12-07 14:24:54

  gość: ~Sąsiad gwiazdora

  Przecież wszyscy wiedzą kogo pola trzeba z nim porozmawiać, dać do zrozumienia.

 • 2017-12-07 15:51:59

  gość: ~milka

  oczywiście, że zarządca odpowiada za utrzymanie dróg, ale za niszczenie i zanieczyszczenie drogi to chyba ten, kto to spowodował, przecież takie "wywożenie" ziemi z pola na drogę krajową 94 naprawdę stwarza zagrożenie szczególnie przy deszczowej pogodzie, a to niestety częste sytuacje

 • 2017-12-07 16:08:35

  gość: ~rolniczka

  @~milka
  Kochani mieszkacie na wsi, a wieś rządzi się swoimi prawami. To nie Warszawa. Jeśli wybraliście za miejsce zamieszkania wioskę to musicie tolerować : ryczenie krowy, pianie koguta, gnojownik sąsiada, jazdę traktorem w żniwa( letnie i jesienne) , przejazdy maszyn wolnobieżnych, smród kurnika. Taka jest wieś , jeśli zamieszkacie w mieście będziecie musieli się przyzwyczaić do hałasu tramwaju, smrodu spalin, smogu,szumu ulicy itp. Kiedyś na wsi mieszkali sami rolnicy i nic nikomu nie przeszkadzało bo każdy miał takie same problemy , a dziś na wsi mieszka sama szlachta co nie wie że kupa śmierdzi.

 • 2017-12-07 17:49:18

  gość: ~sąsiad

  @~rolniczka
  ale,kupę po sobie trzeba posprzątać a nie syf zostawiać

 • 2017-12-08 10:25:01

  gość: ~aaa

  @~rolniczka
  To ze mieszkamy na wsi nie oznacza mamy godzić się z syfem jaki zostawiają rolnicy. Jak Pani dobrze wie , czasy się zmieniły. Dzisiaj rolnikiem nie jest Pan Zdzisław z 2 krowami tylko ten kto ma potężny sprzęt za miliony , który niszczy drogi.

 • 2017-12-08 12:01:03

  gość: ~Xxx

  @~aaa
  To czym ma robić? Modernizacja w gospodarstwach przebiega w bardzo szybkim tempie, a to że drogi nie tylko te na wsiach są robione z byle gówna to druga strona medalu. Pozostaje helikopter :)

 • 2018-04-18 09:43:08

  gość: ~keypax

  @~rolniczka
  Jak sr... całe życie za prywatną stodołą to sr.. i sobie w tym siedź. Wieś owszem jest wsią ale nie Twoją prywatną tylko publiczną tak jak i drogi. Jak się nabrudziło to należy posprzątać, wymaga tego kultura i poszanowanie innych. Średniowiecze dawno minęło a teksty w stylu że na wsi brud i smród to świadczą tylko "Burakach" a nie rolnikach. Rolnik nie musi być brudny i śmierdzący, tak jak i cała wieś. Jak ktoś dba o czystość wokół siebie to i wymaga tego od innych, a takie "Trole", które robiąc swoje niszczą i brudzą przy okazji wszystko wokół siebie powinni być karani. To tyczy się również tego "Biednego i Pokrzywdzonego" pana rolnika co aby ogarnąć swoje pole musiał zniszczyć wszystko dookoła co nie należy do niego i przy okazji w ogóle się tym nie przejąć. Ależ dlaczego, się przejmować, przecież to nie moje, najważniejsze, że ogarnąłem swoje pole.

  Takich "Troli" a nie rolników jest pełno nie tylko w tej gminie. Gmina Długołęka też takich ma. Niszczą drogi gminne jak i prywatne. Karać i jeszcze raz karać takich "Buraków". Innej metody nie ma.

  Tak jak to [~mieszkaniec] dobrze ujął. Stać go na maszyny za setki tysięcy, bierze dopłaty, a nie stać "Trola" na umycie kół z błota.

 • 2018-04-18 19:22:33

  gość: ~Cave

  ostatnio dodany post

  @~keypax To jaśniepanowie naszych czasów. Samowolnie zaorywują sobie mało używane polne drogi.

 • 2017-12-07 20:47:20

  gość: ~Tadeusz

  Zapraszamy gazetę do Juszczyna.Tutaj to dopiero miejscowy rolnik ma mieszkańców w głębokiej...

 • 2017-12-07 22:02:09

  gość: ~waldek

  @~Tadeusz
  Chodzą po wiosce informacje ,że podobno Holender z Sadkowa kupuje gospodarstwo .

 • 2017-12-09 14:15:15

  gość: ~Romek

  @~waldek
  Nie z Sadkowa lecz Rogowa Sobódzkiego.

 • 2017-12-09 15:02:02

  gość: ~Daniel

  @~Tadeusz
  A ten co ma tartak -to tam ciężarówki czym przywożą drewno ciągnik też posiada.Fajnie jest sprzedać działkę albo się wybudować i nie pamiętać że do Was też jeżdził zprzęt ciężki.
  Zastanawiam sìę czy kupić działkę bo widzę same problemy.

 • 2017-12-10 15:00:10

  gość: ~Tadeusz

  @~Daniel
  Ten co ma tartak nie woził ziemi z fabryki . Nie pisz śmieci bo wiesz o co chodzi.Interesy kosztem mieszkańcow.Ciężko drogę naprawić jeszcze koło cmentarza.

 • 2018-01-25 11:10:05

  gość: ~No

  @~Tadeusz
  Koło cmentarza to by się parking przydał.

 • 2017-12-08 10:43:14

  gość: ~niedowiarek

  Najlepsza w tym wszystkim jest wypowiedź wójta z Malczyc: "że urząd przyjrzy się tej sprawie i podejmie czynności". Jak zwykle zdziwiony i nic nie wiedzący o problemach lokalnej społeczności

 • 2017-12-08 12:35:04

  gość: ~widz

  @~niedowiarek
  nie czepiaj się wójta masz radnego nich się tym zajmie jak się wyjedzie z pola to się koła czyści jak (w innych krajach).Wójt powinien wynająć firmę sprzątającą a temu obywatelowi przedstawić rachunek

 • 2017-12-12 15:31:53

  gość: ~widz

  @~niedowiarek
  a jak ma być nie zdziwiony jak władza w Kwietnie(sołtys,radny)nie zgłaszają mu problemu tylko poszkodowany musi sam wszystko załatwiać

 • 2018-04-18 19:19:03

  gość: ~dyrdyr

  @~widz Bo sołtysi zapomnieli na czym polega ich urzad. Myślą, ze są tylko od potupajek i festynów...

REKLAMA