Express-Miejski.pl

Akcja "Dzień Odblasków" już dziś w Środzie Śląskiej

Zdjęcie ilustracyjne fot.: Policja

Dzisiaj tj. 6 grudnia w całej Polsce zostaną przeprowadzone działania w ramach akcji "Dzień Odblasków 2017".

Celem projektu jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym. - Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku. Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku - informuje oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej Marta Stefanowska.

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-metrów. - W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał - wyjaśnia rzeczniczka.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Dziś średzcy policjanci będą przekonywać mieszkańców powiatu, że warto stosować odblaskowe opaski, kamizelki i breloczki.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA