Express-Miejski.pl

Chodniki powstaną i w Paździornie, i w Piotrowicach?

Spotkanie w Kostomłotach fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na budowę lub przebudowę chodników na terenie powiatu w przyszłym roku Powiat Średzki przeznaczy 500 tysięcy złotych. Po 100 tysięcy na każdą gminę. 

W ramach programu rozwoju infrastruktury drogowej powiatu średzkiego w przyszłym roku powstanie około 2 km nowych chodników. Urząd przeznaczył na ten cel 500 tysięcy. O tym, gdzie powstaną trasy dla pieszych, decydowały gminy, które przystąpiły do programu. 

W tym roku dofinansowane zostaną cztery zadania tj. budowa chodników w: Drogomiłowicach, Wrocisławicach, Paździornie i  Malczycach – mówi starosta powiatu Sebastian Burdzy.  - Projekt gminy Miękinia, dotyczący budowy chodników w Lutyni przy drodze powiatowej 1606D, w związku z koniecznością przygotowywania dokumentacji technicznej oraz koniecznością podziału gruntów i wykupu nieruchomości, zostanie zgłoszony do realizacji w 2019 r. - uzupełniają urzędnicy.

Zablokują drogę

W przypadku gminy Kostomłoty wójt Stanisław Wicha zadecydował o wskazaniu Paździorna, jako tej miejscowości, w której powstanie chodnik. Zgodnie z planem ma tam powstać około 600 mb drogi dla pieszych. Z jego decyzją nie zgadzają się mieszkańcy Piotrowic, którzy uważają, że w ich miejscowości chodnik jest bardziej potrzebny.

Kiedy kilkanaście lat temu zginęła na tej drodze dziewczynka, wówczas wybudowano w tym miejscu fragment chodnika. Ale co z resztą miejscowości? Czy też ma ktoś zginąć, aby ktoś u góry zauważył problem? - pyta retorycznie Teresa Orzechowska.

Mieszkańcy podkreślają, że największym problemem miejscowości jest jej sąsiedztwo z pobliską autostradą. - Kiedy coś niedobrego się tam wydarzy lub prowadzony jest remont, od razu kierowcy kierują się przez Piotrowice. Nie patrzą przy tym na ograniczenia prędkości, czy tonażu. Policja też nic nie robi - informują.  - Jeśli nikt z tym nic nie zrobi, wówczas na początku przyszłego roku zablokujemy drogę – podsumowuje Krzysztof Seredyński.

Spotkanie z wicestarostą

Program budowy chodników przy współpracy z gminami spotkał się z zainteresowaniem. Radni gminy Kostomłoty liczą jednak na większe - niż 100 tys. - wsparcie ze strony powiatu. Zorganizowali więc spotkanie z wicestarostą Grzegorzem Pierzchalskim. W jego trakcie dopytywali o możliwość przeznaczenia znacznie wyższej kwoty na realizację podobnych zadań na terenie gminy. Rozmawiali też o szczegółach samego programu. 

- Nie możemy tego porównywać do żadnej gminy. Nasza położona jest tuż przy autostradzie, która w ostatnim czasie coraz częściej jest zablokowana. Ruch przenosi się na nasze drogi. Robi się naprawdę niebezpiecznie, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie przewiduje przebudowy A4 w najbliższym czasie. Jest taka prośba - czy nie można przeznaczyć więcej środków finansowych na budowę chodników na terenie gminy - pytał wicestarostę wójt Stanisław Wicha.

- Na 126 miejscowości położonych na terenie powiatu ponad 80% nie ma chodników. Budujemy je sporadycznie za własne środki. Zazwyczaj chodniki powstają tam, gdzie właśnie przebudowujemy drogę. Na takie zadania istnieje szansa dofinansowania. Na ciągi piesze nie ma. Dlatego ruszyliśmy z tym programem. Wiemy, że potrzeby są duże. Każda miejscowość jest ważna. Zaczynamy od 500 tysięcy, ale na tą chwilę więcej nie mamy - mówił Grzegorz Pierzchalski.

Czy nie można rozważyć, aby w kolejnej edycji kwota ta była proporcjonalna do kilometrów dróg powiatowych na terenie danej gminy? Malczyce mają ich 14, a my ponad 80. Nie ma w tym sprawiedliwości - mówił jeden z radnych. Niejako zgodził się z nim wicestarosta, który przyznał, że to pilotażowa formuła programu i może ona w kolejnej edycji ulec zmianie. - Jest to warte rozważenia - dodał.

W dalszej części spotkania radni mówili o miejscach, w których chodnik powinien powstać jak najszybciej. Mowa była o Ramułtowicach, Kostomłotach (przy szkole, w stronę cmentarza), Piotrowicach i Paździornie. Ostatnia miejscowość została zgłoszona do powiatowego programu. - To jest dobra decyzja. Droga przez Paździorno łączy trzy drogi krajowe w jedną międzynarodową. Mamy "94" w Środzie Śląskiej, "35" w Tworzyjanowie i "8" w Jordanowie. Tą trasą cały czas jest ruch. Mamy trzy kopalnie kruszywa w Mietkowie, do których z autostrady zjeżdżają samochody i tam jadą. Czwarta kwestia to taka, że nie mamy ograniczenia tonażowego. Trudno sobie wyobrazić, aby ono w tym miejscu było, ponieważ ograniczy to działanie kopalni. Piąta sprawa jest taka, że mamy bardzo dużo zakrętów na terenie miejscowości. Nic tam nie widać. Gdy jedzie auto, to jedynym wyjściem jest zejście do rowu. Część chodnika zrobiliśmy we własnym zakresie, w 90. procentach ze środków mieszkańców. Mamy dużo większe problemy, niż takie Malczyce, czy Miękinia. To jest całkiem inny ruch niż tam - mówił Leszek Wicha.

Dyskusja trwała jeszcze dłuższą chwilę. Poruszano w niej między innymi kwestię poboczy i ich pielęgnacji. Na koniec jeszcze raz poproszono Grzegorza Pierzchalskiego, aby przekonał zarząd powiatu do przeznaczenia na budowę chodników większej kwoty. 

Chodnik w Paździornie i w Piotrowicach?

O budowie chodników na terenie gminy Kostomłoty rozmawiano także w trakcie komisji budżetowej. - Wójt zaproponował, aby zabrać środki przeznaczone na oświetlenie i za nie wybudować chodniki w Paździornie i Piotrowicach po 150 tysięcy. Radni nie zgodzili się na to. Pojawił się pomysł, aby wykorzystać to, co mamy: 50 tysięcy przeznaczyć na Paździorno i 50 na Piotrowice. Po tyle samo miałaby dołożyć gmina. Nie wiemy jednak, czy powiat przychyli się do tej propozycji. To też póki co propozycja, która zostanie poddana pod głosowanie w trakcie grudniowej sesji rady gminy. Osobiście jestem za tym, aby chodnik powstał w Piotrowicach. To najbardziej newralgiczne miejsce w gminie - informuje radna Janina Gawlik.

akme

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Chodniki powstaną i w Paździornie, i w Piotrowicach?

  2017-12-05 12:16:23

  gość: ~Piotr

  nie rozumiem władz powiatu, na najbardziej potrzebne rzeczy czyli pierwszą pomoc -szpital i nasze bezpieczeństwo np chodniki czy sygnalizacje świetlną w Środzie na DK94, nie ma pieniędzy a na imprezowanie pieniądze są...
  2 km chodnika rocznie na cały powiat .... śmiech na sali
  zróbmy lepiej jakąś imprezkę dla smutnych ludzi, jakieś Mikołajki czy Sylwestra
  może nie będzie to potrzebne dla wszystkich ale będzie świetna zabawa dla kilku osób

 • 2017-12-05 13:39:15

  gość: ~sygnalizacja

  @~Piotr
  sygnalizacja to akurat jest w gestii wojewodztwa. to ich droga

 • 2017-12-05 13:45:23

  gość: ~Yhy

  Najbardziej newralgiczne miejsce p. Gawlik to te zakrety w Pazdziornie. Czyzby ktos szykowal sobie kampanie wyborcza?

 • 2017-12-05 15:08:43

  gość: ~Tomasz

  We Wrocisławicach niech najpierw drogę do końca zrobią a nie chodniki im w głowie

 • 2017-12-05 18:38:53

  gość: ~Mieszkaniec

  Czekamy do 19 grudnia do sesji budżetowej. Ale z tego co wiem to nic z tego nie będzie.
  Dlatego też podjąłem wstępne ustalenia i uzyskanie zgody policji na blokadę drogi w pierwszej połowie stycznia. Będzie blokowania przy okazji każdego wypadku na a4 . Auta będą puszczane co 20 minut przez czas 5 minut. I będą puszczane autobusy lini regularnych działających na terenie naszej gminy.
  Na pierwszej blokadzie będzie zapewne obecna TVP,tvn24, Interwencja z Polsatu. Oraz z parę gazet. Nie chcą po dobroci zrobić chodnika to zrobimy aferę na całą Polskę

 • 2017-12-06 22:42:28

  gość: ~Yhy

  @~Mieszkaniec
  O..na bogato

 • 2017-12-06 22:44:08

  gość: ~Yhy

  @~Mieszkaniec
  A jak tiliwizja dojedzie jak bedzie korek od autobany?

 • 2017-12-05 21:20:42

  gość: ~Mieszkanka

  Piotrowice mówią że zginęła dziewczynka znałam ja bo to koleżanka moja była. Przykre to było dla wszystkich i tych którzy ją znali. W Paździornie też zginęła ładnych parę lat temu dziewczynka były dwa poważne wypadki samochodowe znam bardzo dobrze obie osoby. To w paźdździornie dzieci nie mogą same iść na przystanek autobusowy bo auta które jeżdżą nie patrzą się na ograniczenia. A w zimę to już jazda figurowa jest a wtedy to nawet dorośli boją się chodzić.

 • 2017-12-06 22:23:11

  gość: ~yhy

  @~Mieszkanka
  100%racji

 • 2017-12-06 11:04:57

  gość: ~mieszkaniec

  Tak impreza za imprezą. Starosta wychodzi z założenia. Jedz, pij popuszczaj pasa jak za króla Sasa. Nie ważne gdzie i po co ważna impreza a koszt zawsze w promocję puszczają.

 • 2017-12-07 11:41:30

  gość: ~mieszkaniec

  @~mieszkaniec
  lepiej robić imprezy niż chodniki i szpital

 • 2017-12-07 20:18:14

  gość: ~krak

  Wstyd żeby do tej pory powiat nie zrobił chodnika w Piotrowicach, mieszka tam ich skarbnik i sekretarz (do tego radni Kostomłotów) którzy do tej pory nie walczyli o chodnik...aaa teraz to kampania wiadomo...

 • 2017-12-08 12:44:41

  gość: ~mieszkaniec

  Zgadzam się z przedmówcą że chodnik dawno mógł być . Radny Załobniak dostał nawet podpisy , obiecuje już kilka lat ale czy walczył o chodnik ? Co do Radnej Gawlik cóż możemy powiedzieć , na swojej części chodnik zrobiła bo o to walczyła , i jest . Zresztą trzeba uczciwie powiedzieć ze P Gawlik wiele rzeczy zrobiła i to widać niech może Radny Załobniak się weźmie do roboty a nie kasa z funduszu sołeckiego na piłkę i to cała jego praca. Podpisy dostał do ręki i zgubił . To ciekawe ????

 • 2017-12-13 08:42:30

  gość: ~lex

  ostatnio dodany post

  Oni wszyscy dobrzy ale dla siebie. Budzą się bo wybory i tak co cztery lata. Ahhh szkoda słów.

REKLAMA