Express-Miejski.pl

Kiedy ruszy komunikacja miejska? Tego nikt nie jest pewien

Sesja rady miejskiej poświęcona komunikacji gminnej fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W trakcie listopadowej sesji rady miejskiej podjęto uchwałę w sprawie ustalenia cen i opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Poznaliśmy też szczegóły projektu.

W trakcie sesji przedstawiciel firmy Trako - Tomasz Szelukowski - omówił główne założenia dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej. Przede wszystkim mieszkańcy zostaną zobligowani do przyswojenia topografii gminy, bowiem została ona podzielona na trzy strefy biletowe. Strefa "zero" objęła miasto, ale - co ciekawe - bez stacji kolejowej Środa Śląska, która została ujęta w strefie "pierwszej". Tam też są Szczepanów, Komorniki, Jugowiec, Chwalimierz, Ciechów, Ogrodnica, Proszków i Jastrzębce, czyli najbliżsi sąsiedzi Środy. Strefa "druga" obejmuje pozostałe miejscowości. 

Klienci przewozów będą mieli do dyspozycji trzy rodzaje biletów - jednorazowe, uprawniające posiadacza do odbycia jednego przejazdu w jednym kierunku na obszarze określonej strefy biletowej lub odcinku (stąd konieczność zapoznania się ze strefowym podziałem gminy), okresowe (30 i 90-dniowe) uprawniające do nielimitowanej liczby przejazdów na obszarze wykupionej strefy oraz wakacyjne, skierowane do uczniów szkół do 24 roku życia, a obowiązujące w trakcie ferii letnich i zimowych.

W trakcie sesji ustalono ceny za poszczególne bilety. Jednorazowy w strefie "zero" wyniesie 1 zł oraz 50 groszy w przypadku przysługującej ulgi. Za dojazd do stacji PKP ze Środy Śląskiej zapłacimy 2 zł (normalny) lub 1 zł (ulgowy). Tyle samo wyniesie nas podróżowanie po strefach "pierwszej" i "drugiej". Ale! Jeśli będziemy chcieli przejechać ze strefy "zero" do "pierwszej" (poza PKP), lub z "drugiej" do "trzeciej" wówczas zapłacimy 3 zł (normalny), lub 1.5 zł (ulgowy). Podróżowanie po trzech strefach to koszt 4 zł (normalny), 2 zł ulgowy. Warto zatem zaopatrzyć się w mapę stref. 

Za przewóz bagażu lub zwierząt zapłacimy po 1 zł za sztukę. 

Przewidziano także szereg ulg dla klientów i zwolnień z opłat - nie tylko tych zapewnionych ustawowo, np. dla posłów, senatorów, czy inwalidów wojennych. Na zniżkę mogą liczyć posiadacze Średzkiej Karty Mieszkańca. Nikt jednak w trakcie sesji nie potrafił podać szczegółów wyżej omawianego rozwiązania. - Nie ma jeszcze gotowej koncepcji karty mieszkańca, ale będziemy ją chcieli wprowadzić w pierwszym kwartale roku 2018. To wymaga zdefiniowania, jak to technicznie ma wyglądać, jakie mają być kryteria dostępu, sposób weryfikacji - mówił burmistrz.

Poza posiadaczami kart ulgi przysługiwać też będą osobom korzystającym z GOPS w Środzie Śląskiej, czy choćby zarejestrowanym w tutejszym urzędzie pracy. 

 

Bilety będzie można kupić w kasie urzędu miejskiego, w budynku dworca PKS oraz u każdego kierowcy autobusu.

Całkiem możliwe, że przez pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania komunikacji, w ramach promocji, będzie z niej można korzystać za darmo.

Kontrola gapowiczów

Wsiądziesz do autobusu bez biletu? Musisz liczyć się z kontrolą i karą w wysokości 40-krotności ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego - o ile zapłacisz w ciągu 7 dni. W przeciwnym razie zapłacisz 50-krotność powyższej wartości. Kary przewidziano także za brak ważnego biletu na przewóz bagażu. Co ciekawe - nawet jeśli masz bilet, ale nie masz dokumentu poświadczającego przysługującą ci ulgę, zapłacisz tak, jakbyś tego biletu nie miał wcale. Najdroższe w skutkach będzie spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy bez uzasadnionej przyczyny. Wówczas czeka nas kara w wysokości 150-krotności ceny najtańszego biletu jednorazowego, normalnego. - Zadbamy o to, aby te kontrole były widoczne - komentował w trakcie sesji burmistrz.

Kiedy komunikacja ruszy?

- Jest to pytanie bardzo trafne, ale pytanie niełatwe w jednoznacznej odpowiedzi  - mówił Adam Ruciński w trakcie obrad. - Nie chciałbym być trzymany za słowo, że powiem, że to będzie pierwsza dekada stycznia i potem okaże się, że jest opóźnienie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy (...), bo to jest w naszym interesie, aby to wszystko ruszyło jak najszybciej. Ale w tej chwili państwu nie powiem, czy to będzie 8 stycznia, czy 14 stycznia. Uruchomienie tej komunikacji nie będzie uruchomieniem skokowym, tylko stopniowym. W pierwszej fazie uruchomimy kluczowe dla nas połączenia. A zatem po mieście (...) i do stacji PKP. To jądro naszej komunikacji, które będzie uruchomione w pierwszej kolejności - zapewnił burmistrz. 

Komunikacją miejską zarządzać będzie powołana 28 listopada spółka Średzka Komunikacja Publiczna Spółka z.o.o.. Jej prezesem został kierownik wydziału promocji i rozwoju gminy - Jaromir Stawirej. Funkcję nadzorczą pełni między innymi Jurand Jezioro - radca prawny w urzędzie miejskim. Zatrudniane są kolejne osoby, w tym przede wszystkim kierowcy. Gmina ogłosiła także nabór na stanowisko dyspozytora. 

Pod koniec listopada do Środy Śląskiej dotarły także zamówione autobusy i busy, które co jakiś czas pojawiają się na ulicach miasta. Jak informowano podczas sesji - pojazdy są aktualnie testowane, aby mogły zostać oficjalnie odebrane. Póki co nie ma ani stacji dokujących do autobusów elektrycznych, ani załatwionych formalności związanych z uruchomieniem komunikacji publicznej, w tym zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Warunkiem ubiegania się o nie jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Pierwsze wydaje burmistrz, drugie starosta, jednak pod warunkiem, że spółka dołączy do wniosku kopię certyfikatu kompetencji zawodowych osoby zarządzającej transportem. - To są rzadkie osoby, mamy kontakt z taką osobą, ale jeszcze nie dopięła dokumentów, aby przedstawiła je nam - poinformował w trakcie obrad burmistrz.

Ile to będzie kosztować?

W trakcie obrad sesji rady miejskiej rozmawiano także o kosztach funkcjonowania komunikacji. Wstępnie oszacowano, że budżet gminy co roku zostanie obciążony kwotą około 1,6 mln złotych, przeznaczoną na działalność spółki komunikacyjnej. Przychody ze sprzedaży biletów oscylować mają wokół kwoty 350 tys.  - O realnych kosztach i przychodach będzie można mówić po minimum 6 miesiącach od uruchomienia komunikacji miejskiej - mówił w rozmowie z nami Tomasz Szelukowski z firmy Trako.

akme

55

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Kiedy ruszy komunikacja miejska? Tego nikt nie jest pewien

    2017-12-04 20:10:12

    gość: ~Ela

    Panie Ruciński i Fimku- kiedy naprawicie popsute LATARNIE GMINNE w ŚWIĘTEM ? Od trzech lat nie podajecie terminu, bo nie chcecie być "trzymani za słowo"? Wasza "praca" nie polega na biciu rekordu Guinessa w długości trwania posiedzenia sesji rady gminy.

  • 2017-12-04 22:12:56

    gość: ~Darek

    @~Ela.No wlasnie.Panie burmistrzu i Fimku czy Finku zapraszamy do Swietego i Przedmoscia, pokazemy wam wiele ciekawych miejsc ktorych nie znacie od lat.
    Tylko za dnia,bo wieczorem ciemno jak w d. wasze latarnie nie swieca..od lat

  • 2017-12-04 21:16:19

    gość: ~mieszkaniec

    Następna spółka z prezesem, radą nadzorczą , księgową itd, itp. Dopłaty liczone w milionach. A dlaczego burmistrz nie pomaga naszym lokalnym przewoźnikom. Byliby zdecydowanie konkurencyjni cenowo.Jak długo wytrzyma to budżet gminy.

  • 2017-12-04 21:28:32

    gość: ~Beata

    @~mieszkaniec
    Nie rozumiem tego po co ta komunikacja, jeszcze w takim małym miasteczku... Koszty ogromne... No, ale kto bogatemu zabroni...

  • 2017-12-05 19:36:29

    gość: ~MieszkaniecOkolicy

    @~mieszkaniec
    Popieram byle nie przewozy Pana Stefana S bo wtedy by każdy musiał się przesiąść do własnego transportu jeśliby nie chciał być transportowany jak zwierzę albo śmieć

  • 2017-12-04 21:53:01

    gość: ~Taka jedna

    Obwodnica polnocna - wasz kit wyborczy (mial byc hit) kiedy bedzie? ",Bardzo trafne pytanie ale trudne do jednoznacznej odpowiedzi" Co to nowomowa jakas?
    Pojecie termin nie istnieje za tej kadencji. Za to debata, dyskusja to niekonczaca sie historia...ilosc godzin razy ilosc sesji, burmistrz siedzi w ratuszu do nocy.Chyba niedlugo beda tam spali.

  • 2017-12-05 02:29:58

    gość: ~Kasia

    Pewnie chce żeby wyborcy widzieli jak ciężko pracuje ;)) tylko komu on tam potrzebny w nocy ?? Bo na pewno nie urzędnikom i mieszkańcom ;))

  • 2017-12-05 02:32:46

    gość: ~Aga

    I znowu stanowiska obstawione znajomymi, czy były wogole konkursy na te stanowiska ?? I czy mogą być to urzędnicy gminni?? Fajnie byłoby otrzymać w końcu choć na jedno pytanie odpowiedź JEDNOZNACZNĄ;))

  • 2017-12-05 07:31:50

    gość: ~Bolo

    Przecież dworzec kolejowy jest w Szczepanowie to co w tym dziwnego, że jest w strefie 1.

  • 2017-12-05 08:00:02

    gość: ~dworzec

    @~Bolo
    to stacja środa Śląska a nie szczepanow.

  • 2017-12-05 08:11:29

    gość: ~topografia

    @~Bolo
    Ty to jesteś widzę mocno zapoznany z topografią miasta. Budynek stacji PKP mieści się przy ulicy Stacyjnej w... Środzie Śląskiej, a nie Szczepanowie. To nadal obręb miasta. Co masz jasno i wyraźnie na mapie poniżej:
    https://www.google.pl/maps/place/55-300+%C5%9Aroda+%C5%9Al%C4%85ska/@51.1703377,16.5793606,14z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x470fa286cee3fe51:0xc7770a12eaf22ad0!8m2!3d51.1641896!4d16.5925834

  • 2017-12-05 08:12:55

    gość: ~topografia

    @~topografia
    Dosyć długi link się pojawił i nieaktywny. Poniżej krótszy:
    https://goo.gl/maps/DBfcU68cJxN2

  • 2017-12-05 07:49:23

    gość: ~Tego nie wie nikt

    Czy przed przerwą czy po przerwie tego nie wie nikt.

  • 2017-12-05 09:55:20

    gość: ~ktoś

    To że poprawa komunikacji wsi ze Środą jest konieczna to było wiadomo od dawna ale żeby tworzyć tak kosztowny projekt?. Ok. 2 mln rocznie dopłaty. Stać na to taką małą gminę?
    Nasz Burmistrz musi po sobie coś zostawić , choćby kosztem dziury w budżecie, to będzie jego " dziecko". Nie bardzo mu wyszło z osiedlem socjalnym to może choć komunikacja. To nic że kosztownie, mieszkaniec zapłaci.

  • 2017-12-05 10:19:04

    gość: ~koszty

    czy ja dobrze rozumiem ze koszt tej komunikacji to 2 mln złotych. Bo dofinansowanie 1,6 + jeszcze to co zarobią i wydadzą. Fest

  • 2017-12-05 11:51:33

    gość: ~juzo

    Na Boga człowieku opamiętaj się Zrujnujesz nas .

  • 2017-12-05 23:25:24

    gość: ~Noga

    @~juzo
    Łatwo się szasta cudzą kasą.

  • 2017-12-05 15:02:37

    gość: ~Piotr

    sam pomysł ciekawy, ale baaaardzo kosztowny
    od razu z tak ogromnym rozmachem, to dobrze ale zarazem dość ryzykowny krok
    jeśli burmistrz chciałby zrobić coś wielkiego i dobrego dla mieszkańców to uruchomić ale szpital, na rękach zanieślibyśmy go na następną kadencję

  • 2017-12-05 17:14:31

    gość: ~Obserwator

    Patrząc jakie obsuwy mają inne inwestycje (osiedle socjalne, rynek - miał być do swięta wina) to autobusów wczśniej niz na wiosnę raczej nie zobaczymy.

  • 2017-12-05 20:39:41

    gość: ~Leon

    Raz piszecie, że za drogo i nie potrzebna a potem, że nie możecie się doczekać. Aby skrytykować. I znowu szpital. Przecież to starosta musi wyjść z pomysłem a nie gmina ma tworzyć szpital powiatowy dla wszystkich gmin z powiatu, które nie są tym zainteresowane. Współorganizować a organizować, to dwie rzeczy. Z pewnością gmina wejdzie w mądry projekt powiatu. Powiat nie przejmował się, że nie ma połączenia ze stacją kolejową.

  • 2017-12-05 21:32:23

    gość: ~Racjonalna gmina

    Dla mnie nieokreślony termin uruchomienia komunikacji w gminie to jakiś żart. Burmistrz od roku wie, że dostał dofinansowanie nawet na wiosnę ogłosił przetargi na zakup autobusów. Pomimo tego zapomniał latem założyć spółkę i wystąpić o niezbędne zezwolenia. Zrobił to dopiero w listopadzie! Dlaczego o tym zapomniał? Dlaczego w porę nie zatrudnił prezesa? Być może za bardzo pochłonęła go rekrutacja kierowców i innych osób. Teraz próbuje odwrocić kota ogonem. Z tą komunikacją jest tak jak z taryfikatorem cen biletów i zniżką dla posiadaczy średniej karty rodziny, której jeszcze nie opracowano i niewiadomo kiedy zostanie opracowana. Nasz burmistrz uwielbia gasić pożary zamiast im zapobiegać. Czekam na rzeczowe wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje :)

  • 2017-12-05 22:25:51

    gość: ~Leon

    @~Racjonalna gmina
    A ty byś wolał, żeby płacić prezesowi i pracownikom przez kilka miesięcy jak mógł być np. poślizg z dostarczeniem pojazdów. Czepiłeś się tej komunikacji i ciągle krytykujesz. Raz, że wysokie koszty a zaraz potem, że trzeba było zatrudnić sztab ludzi i najlepiej kierowców, żeby jeździli na sucho od lata. A może to jest właśnie racjonalne podejście. Ci co naprawdę czekają na komunikację, to i tak się ucieszą. Tobie i tobie podobnym i tak nie dogodzi. Ale możesz być z siebie zadowolony. Znowu dokopałeś burmistrzowi. Zuch!

  • 2017-12-05 22:54:47

    gość: ~Strzelin

    @~Leon
    Jak dla mnie racjonalne podejście to Strzelin zrobił. Zamiast zakładać spółkę ogłosili przetarg na prowadzenie komunikacji. I po sprawie.

  • 2017-12-06 09:21:37

    gość: ~Leoncjo

    @~Strzelin to jeszcze napisz ile będzie kosztować Strzelin firma zewnętrzna. Znasz cenę tej usługi?

  • 2017-12-06 20:53:36

    gość: ~Leon

    @~Strzelin
    W Strzelinie nikt nie narzeka, że komunikacja będzie kosztować. Nie będą to koszty mniejsze niż w Środzie. Czy na pewno myślisz, że lepiej byłoby oddać sprzęt wartości ponad 8 mln jakiejś firmie. Z resztą wiadomo kto zrobiłby wszystko, żeby tutaj wygrać. Choćby z tego powodu pomysł nierealny.

  • 2017-12-05 23:02:52

    gość: ~Średzianin

    @~Leon
    Skoro burmistrz rekrutuje wszystkich pracowników czemu nie zostanie prezesem po co tworzyć sztuczne stanowiska?

  • 2017-12-06 06:53:02

    gość: ~Gosia

    @~Średzianin
    Haha:))) No tak i tak przecież on wszystkim rządzi a prezesi to marionetki, którzy umożliwiają mu tzw. metodę "czystych rąk"

  • 2017-12-06 20:55:22

    gość: ~Leon

    @~Gosia
    Zastanów się dlaczego obrażasz np. prezesa Średzkiej Wody. Czasami warto się zastanowić przed napisaniem byle czego.

  • 2017-12-06 09:26:19

    gość: ~Leoncjo

    @~Racjonalna gmina i Ty nazywasz się Racjonalnym ? hahaha. Od lipca wydałbyś 300 tys na prezesa, dyspozytorów, kierowców i obsługę spółki. Puknij się w głowę. Możesz kopać Rucińskiego ale nie nazywaj się Racjonalnym!

  • 2017-12-06 11:48:37

    gość: ~Racjonalna Gmina

    @~Leoncjo
    Widzę,że jesteś słabo zorientowany. Prezesem spółki został urzędnik więc koszty = 0 gdyby chłopak wcześniej wiedział, że tak się stanie możne zająłby się rekrutacją i załatwianiem formalności zwłaszcza, że został prezesem bez konkursu. Chodziło mi o logikę, planujesz zakup samochodu więc orientujesz się jakie będą koszty ubezpieczenia i rejestracji oraz ile to potrwa przed a nie po fakcie zakupu. Nasz burmistrz kupił autobusy ale nie pomyślał, że potrzebuje licencji na przewozy o przystankach też zapomniał i robi wszystko na hura nie dając słowa kiedy nastąpi uruchomienie. Jak by zapłacił 2 pensje prezesowi i powierzył komuś zadanie z odpowiednim wyprzedzeniem takiej sytuacji by nie było. Pamiętaj, że autobusy miały pierwotnie wyjechać na miasto w Listopadzie jest grudzień burmistrz mówi o styczniu. Swoją drogą ciekawe jak się umówił z zrekrutowanymi kierowcami bo jak planował wszystko na listopad a chłopaki poskładali wypowiedzenia to będą mieli przymusowy urlop świąteczny szkoda tylko że bezpłatny ;)

  • 2017-12-06 19:30:59

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Racjonalna Gmina
    A skąd wiesz że prezes urzędnik pracuje w spółce gratis, musiałby być nieodpowiedzialny bo zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych odpowiada za Spółkę. Czy tą informację masz z ratusza?

  • 2017-12-06 21:11:36

    gość: ~Leon

    @~Mieszkaniec
    Masz rację. Te "racjonalne" rady są śmiechu warte. Prezes z pewnością będzie miał pensję. A, że burmistrz nie zatrudnił od razu kogoś za 10 tys. tylko znalazł tańsze rozwiązanie na czas rozruchu, to chyba racjonalne podejście. Rada nadzorcza też zawczasu nie brała pieniędzy. Autobusy docierały pod koniec listopada, więc było wiadomo, że wyjadą później. Najwięcej do powiedzenia mają przeciwnicy wprowadzenia komunikacji. A Racjonalna Gmina ma wieści prosto z ratusza. Martwi się o prezesa. Zapomniał tylko, że o perony na dworcu długo zabiegano. Ale prezes Polbusa poczuł się tak zagrożony nową komunikacją gminną, że odmówił dzierżawy peronów. Chociaż zapewne chętnie przejąłby tabor i świadczył nam usługi. Stąd teraz trwa przebudowa dworca, której nie planowano wcześniej.

  • 2017-12-06 08:35:59

    gość: ~Jor

    Osiedle to jeden problem a transport publiczny to drugi Czym osadnicy z pobliskich miejscowośći się poruszali .Na osłach ,mułach ,końmi a może od ozasu do czasu ujeżdazjąc byka sąsiada

  • 2017-12-06 09:36:49

    gość: ~Leoncjo

    Do wszystkich krytyków: nie głosujcie na żadnego z obecnych radnych! Żaden z nich nie był przeciwny powstaniu spółki, mimo że wiedział, że do spółki trzeba będzie dopłacać 1,6-1,8 mln rocznie. Radni z Nowego Porozumienia też nie byli przeciwko. Przypomnę, za 13, przeciw 0, wstrzymali się 2...

  • 2017-12-06 09:51:37

    gość: ~Cave

    Takie coś musiałoby byc proste aby stało sie powszechne.A tutaj - strefy, taryfikatory, rodzaje ulg i ..bilet za bagaz? Co za bzdet!

  • 2017-12-06 21:17:05

    gość: ~Leon

    @~Cave
    No, jak nie możesz załapać ile masz zapłacić za bilet, to faktycznie jak zobaczysz autobus UCIEKAJ :)

  • 2017-12-06 10:35:40

    gość: ~baltazar

    Powinno odbyć się referendum w sprawie podniesienia podatków i zrobienie darmowego przejazdu. Nie kupujemy kas fiskalnych. Kierowcy zajmują się jazdą a nie kasowaniem wszystko odbywa się szybciej. I uwaga! Brakuje transportu fo leśnicy. Radni bezradni nie zrobili jako przedstawiciele ludu żadnego spotkania w tej sprawie. Śmieszni radni od siedzenia wam tyłki się plaszczä

  • 2017-12-06 21:27:33

    gość: ~Leon

    @~baltazar
    Oczywiście, że trzeba dążyć do bezpłatnej komunikacji, ale może nie od razu. I tak jest lament o koszty. Właśnie, gdyby zamiast krytykowania przez opozycję ktoś z tych radnych zgłosił pomysł bezpłatnych przewozów byłoby dużo lepiej. Niestety, nawet gdy było głosowanie za bardzo niskimi taryfami, to nie podnieśli ręki. Nie wiadomo, czy chcieli żeby było drożej? A do Leśnicy autobusy niestety nie mogą jechać, bo to komunikacja gminna. Nic tutaj radni nie poradzą. Dlatego główne kursy będą dowoziły na stację kolejową.

  • 2017-12-07 09:20:07

    gość: ~Kostek

    @~Leon.Ale z Lutyni do Lesnicy moga jezdzic (938)
    No ale Sroda Slaska to nie Lutynia.

  • 2017-12-07 11:08:20

    gość: ~Leon

    @~Kostek
    Bo to jest wydłużona linia wrocławskiej komunikacji. Są to linie strefowe wynikające z porozumień pomiędzy gminą Wrocław a przewoźnikiem świadczącym usługi we Wrocławiu i Miękini. Gmina nie dostanie licencji na transport dalekobieżny. W tym przypadku przez obszar trzech gmin. Niestety. Twój sarkazm okazał się niewypałem. Chociaż masz rację. Miasto Środa Śląska to nie wieś Lutynia.

  • 2017-12-07 12:17:50

    gość: ~Kostek

    @~Leon
    Nie pisalem nic o gminie. Masz jakas obsesje na punkcie krytykowania gminy ?
    Moze jestes radnym ?
    Dla mieszkancow Srody nie jest wazne kto z kim podpisze umowe. Z Katow Wroclawskich, Smolca jezdza autobusy do Wroclawia ,(zwane komunikacja gminna)ale Sroda Slaska to nie Smolec..

  • 2017-12-07 15:32:55

    gość: ~Leon

    @~Kostek
    Nie jestem radnym. To jest wątek o komunikacji gminnej, dlatego tak się odniosłem. Myślę, że baltazar też pisał o powstającej komunikacji gminnej. Nie wiem więc do kogo skierowałeś apel o autobusy. Do Smolca jeździ prywatny przewoźnik. Ze Środy też mogą jeździć. Tylko nie chcą, albo jeżdżą za rzadko. Napisz po prostu od kogo oczekujesz, żeby woził pasażerów na tej trasie.

  • 2017-12-07 20:34:39

    gość: ~Adam

    @~Leon Nie jesteś radnym tylko biednym burmistrzem, który broni swojego pomysłu na wszelkie możliwe sposoby. Żałosne to wszystko zwłaszcza pomysł żeby radni opozycyjni zawnioskowali o bezpłatną komunikację to twój pomysł ale jak zawsze szukasz jeleni żeby zrobić coś czyimiś rękoma czyli w białych rękawiczkach. Pożyjemy zobaczymy czyje argumenty były bardziej słuszne sadząc po liczbie plusów na twoich wpisach ludzie mają świadomość z czym to wszystko się je.

  • 2017-12-07 21:22:28

    gość: ~Leon

    @~Adam
    Detektyw z ciebie jak z koziej.... To, że ktoś nie jest nawiedzony jak ty, tylko ma inne zdanie, to dla ciebie za trudne do zrozumienia. A jak pisałem o tym, że radni opozycyjni mogli zgłosić pomysł, to chodziło mi o to, że mogli postawić go w głupiej sytuacji. Nic w swoim zaślepieniu nie widzisz. Może ty jesteś jednym z tych radnych, że tak ich bronisz? A minusy ludzi takich jak ty, to wiesz... Nie wypowiedziałeś się nic w temacie, tylko chciałbyś mnie zagłuszyć, bo nie masz argumentów. Trzeba sobie wbić do głowy, że ktoś ocenia sytuację a nie jest za kimś lub przeciwko komuś. Chociaż to ty podpisujesz się Adam.

  • 2017-12-07 19:07:27

    gość: ~Izaura

    @~Leon
    Burmistrz sie kumpluje z Dutkiewiczem robili sobie nawet wspolne zdjecia do kampanii wyborczej to niech zalatwi zeby np. co drugi 938 jezdzil do Srody Slaskiej w dni robocze lub jako nowa linia.

  • 2017-12-07 21:02:38

    gość: ~za pozno

    @~Izaura
    Przyjazn wraz z nastaniem pewnej firmy lotniczej się skończyła

  • 2017-12-07 21:31:49

    gość: ~oj za pozno po rozum

    @~za pozno
    Tak to jest jak się chce czymś zabłysnąć, a nie ma czym... Tu taki eko, a tu takiego syfa zaprasza... Brak słów. Już tam o nim zapomnieli. Zrobił swoje może odejść... Biedactwo...

  • 2017-12-07 21:33:09

    gość: ~Leon

    @~Izaura
    :) Ludzie, proszę was nie ośmieszajcie się. Napiszesz głupotę i się cieszysz. Dziewczyno, wejdź na jakieś inne forum, gdzie zrozumiesz o czym mowa. I przepatrz swoje zdjęcia:)

  • 2017-12-06 22:21:36

    gość: ~xoes

    Ta komunikacja to będzie taki niewypał jak ten inkubator. Zapraszam wszystkich do oglądania inkubatora w naszym mieście! Stwory prądowe już tam mają przystanek... Ha, ha... Nic tylko podziwiać... Gorąco polecam...

  • 2017-12-08 10:15:20

    gość: ~Apel

    Apel do Radnych: NIE POZWÓLCIE NA BUDOWĘ INKUBATORA! To kolejna fanaberia Rucińskiego. Nam potrzebny jest nowy budynek szkoły! To dla dobra i bezpieczeństwa naszych dzieci.

  • 2017-12-08 20:02:15

    gość: ~Rekord świata

    Gmina Środa Śląska została zgłoszona do księgi Guinnessa w kategorii najdłuższa sesja rady gminy na świecie niedługo w naszym ratuszu zjawi się komisja weryfikacyjna.

  • 2017-12-08 22:01:00

    gość: ~sesja

    @~Rekord świata
    sesja trwa maks 8 godzin. po prostu późno się zaczyna

  • 2017-12-09 22:50:51

    gość: ~zadowolony

    Panie Burmistrzu w imieniu swoim i mieszkańców dziękuję za komunikację miejską. Niech Pan nie słucha tych sceptyków i malkontentów, którzy nigdy nic nie zrobili i nie zrobią a potrafią tylko krytykować innych. Wy krytycznie nastawieni ruszcie tyłki i posłuchajcie ludzi, którzy są zadowoleni z tego przedsięwzięcia. Posłuchajcie młodzieży .Komunikacja wszystkim ułatwi życie. Lokalizacja przystanków jest bardzo dobrze przemyślana, ceny biletów korzystne, a wy potraficie tylko bić pianę. Zostawcie swoje samochody i heja z buta tylko nie ważcie się wsiadać do autobusów.

  • 2017-12-09 23:09:47

    gość: ~zdziwiony

    @~zadowolony
    A to dobre... Radzę obudzić się, Jeszcze komunikacja nie ruszyła... Oj wyskoczyłeś przed orkiestrę

  • 2017-12-10 21:51:25

    gość: ~zadowolony

    ostatnio dodany post

    @~zdziwiony
    I co z tego,że jeszcze nie ruszyła, wiadomo,że ruszy i to jest ważne, To czy poczekamy trochę 1 m-c czy 2 a może 3 m-ce (jak będzie trzeba) to nie ma znaczenia i nikt tu przed orkiestrę nie wychodzi tylko stwierdza fakty nieuniknione.