Express-Miejski.pl

Ruszył nowy program rejestracji pojazdów. Mogą wystąpić problemy

Wydział komunikacji w średzkim starostwie fot.: ers

Od 13 listopada obowiązuje nowa wersja Centralnego Systemu Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). 

Aktualizacja programu wprowadza zmiany, które wynikają z nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Założono w niej przyspieszenie wejścia w życie przepisów w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów, do której na bieżąco będą przekazywane dane o badaniach technicznych pojazdów - w tym również wyniki negatywne. Do ewidencji wprowadzane będą informacje o samochodach zabezpieczonych np. przez organ egzekucyjny. Taka informacja jest ważna dla potencjalnych nowych właścicieli pojazdów.

Ważną informacją dla kierowców jest fakt, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie miał obowiązek informować Centralną Ewidencję Pojazdów o szkodach w pojeździe, do jakich doszło w wyniku wypadku (dotyczy samochodów nieubezpieczonych). - Nowe regulacje umożliwią funkcjonariuszom Straży Granicznej szybszą realizację czynności służbowych. Ustawa przyznaje im prawo do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie pojazdu. Pozwoli to na przeprowadzenie kontroli drogowej bez konieczności angażowania przedstawicieli innych służb - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Nowa baza CEPiK 2.0 będzie mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - Umożliwi także wprowadzenie kolejnych e-usług dla obywateli, takich jak „Mój pojazd”, „Uprawnienia kierowcy”, „Sprawdź szkołę jazdy i instruktora” czy „Przypominaj o terminach” - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Aktualizacja nowego programu może spowodować wydłużenie czasu obsługi  klientów wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Środzie Ślaskiej.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA