Express-Miejski.pl

Budowa szkoły w Lutyni na wykończeniu, a w Pisarzowicach właśnie się rozpoczyna

Szkoła w Pisarzowicach fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Budynek szkoły w Lutyni wygląda coraz lepiej. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe. Z kolei w Pisarzowicach prace budowlane nad rozbudową szkoły właśnie się zaczęły.

W szkole podstawowej w Lutyni zakończono już prace związane z pokryciem dachowym i zamontowano okna dachowe. - Trwają prace związane z wykonaniem instalacji wewnętrznych: elektryka, wentylacja, CO i wodno-kanalizacyjna - informuje kierownik wydziału promocji gminy Miękinia Gabriela Gronek-Bednarczyk.

Na sali gimnastycznej zakończono prace wiązane z pokryciem dachu, zamontowano świetliki dachowe. Trwają prace wykończeniowe - tynki zostały zrobione w 85 proc. - Obecnie trwają prace przy wykończeniu posadzek i wykonaniu instalacji elektrycznych, wentylacji, CO i wodno-kanalizacyjnych. Co ważne wykonano już podbudowę pod nawierzchnie drogowe, parkingi i place, a przy parku zamontowano place zabaw - dodaje kierownik.

"Bardzo potrzebujemy nowego budynku"

Kolejna inwestycja rozpoczęła się w Pisarzowicach. Na parkingu szkoły zostanie wybudowany nowy budynek. - Rozbudowa szkoły w Pisarzowicach, jest efektem zmian w systemie oświaty. Do tej pory w Pisarzowicach dzieci uczęszczały do szkoły podstawowej, a obwodowym gimnazjum było to w Miękini, do którego byli dowożeni. W sumie ilość uczniów w przyszłym roku szkolnym, powiększy się jedynie o klasy 8 które teraz są klasami 7. W poprzednich latach uczniowi ci odeszli by do gimnazjów. Szkoła zostanie powiększona o 10 oddziałów oraz o stołówkę szkolną. Obecnie do Pisarzowic uczęszcza 411 uczniów w przyszłym roku liczba ich powiększy się o uczniów klas pierwszych. Według naszych szacunków około 80 nowych uczniów - wyjaśnia Ewelina Mazurkiewicz dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Miękini.

Wójt Jan Marian Grzegorczyn wraz Czesławem Osieckim skarbnikiem gminy w październiku podpisali umowę na realizację zadania z przedstawicielami wykonawcy, firmą KIZ Krzysztof i Wiesław Staśko ze Środy Śląskiej. - Nowa szkoła ma być uzupełnieniem dotychczasowego zaplecza szkolnego w Pisarzowicach obejmującego klasy 1-6. W projektowanym budynku o powierzchni 636,60 m2 znajdzie się 10 sal lekcyjnych, jadalnia, pomieszczenia administracyjne, sanitarne i techniczne, kotłownia. Łącznie budynek zaprojektowano dla 240 uczniów, a całkowita wartość zadania wynosi prawie 4,7 mln złotych - informują pracownicy gminy. 

Obecnie w szkole w Pisarzowicach uczy się 411 dzieci. Dla porównania w Lutyni jest 360 uczniów. - Ponieważ mamy tak dużo uczniów w naszej szkole funkcjonuje dwuzmianowość. Druga zmiana zaczyna się o godz. 12.25. Cieszymy się, że szkoła będzie miała nowy budynek. Jest tyle dzieci, że naprawdę jest u nas ciasno. Dzięki tej inwestycji my i nasi uczniowie będziemy mieć większy komfort - mówi w rozmowie z nami dyrektor szkoły Iwona Żurek. - Szkołę mamy ładną, dbamy o nią cały czas. Mamy naprawdę zdolnych uczniów. Dla nas nowy budynek to nie tylko nowe miejsce nauki dla uczniów, ale i możliwość zatrudnienia kolejnych nauczycieli. Teraz w szkole uczy 39 pedagogów - dodaje dyrektor.

Przy szkole w Pisarzowicach przekazano już plac budowy pod nowy obiekt. - Trwają prace rozbiórkowe i przygotowawcze pod wykonanie fundamentów szkoły - mówi kierownik Gabriela Gronek-Bednarczyk.

anbo

29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Budowa szkoły w Lutyni na wykończeniu, a w Pisarzowicach właśnie się rozpoczyna

    2017-11-08 12:07:08

    gość: ~rodzic

    no i widzisz burmistrzu... można? MOŻNA! W Miękini budują szkołę, a kolejną rozbudowują... W środzie możemy pomarzyć tylko o takiej sytuacji

  • 2017-11-08 14:53:32

    gość: ~mecek

    @~rodzic
    ale za to będziemy mieli piękne Melexy! :) tylko Panie Ruciński sugeruję jeszcze dodać kursy do miejscowości gdzie są lepsze warunki nauki i w sumie sprawa będzie załatwiona :)

  • 2017-11-08 13:46:11

    gość: ~Brzezinnian

    Przydało by się jeszcze kilka oddziałów przedszkolnych, ale może powstaną jak klasy starsze pójdą do nowego budynku oraz żłobek w Miękini.

  • 2017-11-08 13:59:01

    gość: ~Rodzic

    Jak to jest, że gmina wiejska buduje piękne nowoczesne szkoły, a gmina miejska środa ślaska nie. Panie burmistrzu wstydź się pan. Celowo zrezygnował z budowy szkoły przy basenie, bo to Pan Krasucki wymyślił, basen najchętniej by wyburzył taki jest nasz Adaś R. Zostawi po sobie gminę zadłużoną i rozkopaną, bez nowej szkoły.

  • 2017-11-08 14:54:41

    gość: ~mex

    @~Rodzic
    bez nowej szkoly ale za to z nowymi parkingami (które służą tylko nielicznym znajomym) oraz z pięknym betonowym rynkiem :D

  • 2017-11-08 19:09:40

    gość: ~DO MARUDERÓW

    Już to kiedyś pisałem. Wieś Miękinia ma inne i mniejsze potrzeby, przy dużych dochodach. Nie ma tam rynku, więc nie ma co remontować i nawet konserwator nie ma co robić. Komunikację załatwia Wrocław, więc nie ma potrzeby tworzenia własnej. Do parku wodnego mieszkańcy jeżdżą do Środy albo do Wrocławia, więc wójt nie ma spółki, do której trzeba dokładać dużą kasę. Stadionu nie ma, targowiska nie ma. To na co ma wójt wydawać pieniądze. Jedynie Lutynianka odważyła się napisać, że wójt nadrabia zapóźnienia. Żeby żłobka nie było. Średzianie tylko płaczą. Był czas, że powstał park wodny, potem zespół żłobkowo - przedszkolny. Parkingi są potrzebne, trzeba nadrabiać zaległości w remontach dróg. W innych komentarzach wszyscy płaczą, że nie ma połączeń, więc powstaje komunikacja. To i tak źle. Przyjdzie czas i na szkołę. Jakoś nikt nie pisze, że szkoła nie powstała również za poprzedniej władzy, która wolała budować park wodny. Jak w ogóle można porównywać gminę wiejską Miękinia z gminą Środa Śląska? I bardzo proszę przy stawianiu minusów o zamieszczanie swoich argumentów.

  • 2017-11-13 11:10:12

    gość: ~Basia

    ostatnio dodany post

    @~DO MARUDERÓW
    Komunikację miejską załatwia Wrocław??? Człowieku widać, że swój szanowny tyłeczek wozisz limuzyną. Nie masz pojęcia, jaki problem jest z dojazdem do Środy Śląskiej z Wrocławia i odwrotnie. Ja od 16 lat jeżdżę do Wrocławia i takiej tragedii z dojazdem jak jest teraz nie było nigdy ;( Owszem jest prywatna komunikacja, bo Polbusy znikły praktycznie z tablic, jednak spróbuj się przejechać tym busem w godzinach szczytu lub weekendy... jak Cię któryś zabierze, po tym jak przemarzniesz na kość na przystanku...

  • 2017-11-08 14:05:31

    gość: ~uczeń

    Rynek rozkopany, osiedle socjalne rozkopane bez widoku na kontynuację budowy, trybuny stadionu - brak, a miały być takie piękne, zamiast targowiska jest targowica, nawet słynne autobusy zaginęły w akcji - ponoć sam lord będzie jednym powoził, nowej szkoły podstawowej brak, stabilizacja w szkołach słaba - patrz dyrektorka szkoły w Szczepanowie - tu za to doczekamy się epopei napisanej w gazetkach naszego Lorda. (Polecam etat w BRAVO GERL- tam byś brylował). Reasumując Lordzie z zarządzania otrzymujesz ocenę niedostateczną - nauczałeś kiedyś w rolniku to chyba kojarzysz taką?

  • 2017-11-08 15:47:41

    gość: ~Jan

    Zalecam maści na pieczenie..

  • 2017-11-08 14:51:48

    gość: ~Lutynianka

    Gmina się chwali - a jeszcze parę lat temu chciała zlikwidować szkołę w Lutyni i przenieść dzieci do Miękini. To rodzice protestowali, stowarzyszenie broniło, a pani dyrektor to chyba nawet weszła w jakiś układ z wójtem Grzegorczynem (wszak startowała z jego list wyborczych)- inaczej to pewnie nie dałoby się uratować szkoły. Dodatkowo w tak dużej wiosce nie było do tej pory żłobka ani przedszkola publicznego - więc naprawdę zaniedbania gminne w edukacji były duże. Więc tak naprawdę wreszcie zapewni się podstawowe potrzeby - a nie coś ekstra. Nie ma co nadmiernie chwalić.

  • 2017-11-08 15:10:22

    gość: ~uczeń

    @~Lutynianka
    W Lutyni mamy najwyższe wyniki egzaminów w powiecie, a Miękini jedne z niższych, ale Miękinia wrzuca nas do jednego wora, podaje średnią i nie wychodzi na tym najgorzej

  • 2017-11-08 15:42:45

    gość: ~mana

    Pierwsze słyszę by chciano kiedykolwiek zlikwidować SP w Lutyni, w Miekini ledwo Mrozów upchali a co dopiero z 5 razy więcej dzieci niż z SP Mrozów...

  • 2017-11-11 14:52:48

    gość: ~babcia

    @~Lutynianka Co to za brednie ? Pierwsze słyszę o likwidowaniu szkoły w Lutyni? Obecnie chodzą do niej moje wnuki i nigdy o tym nie było mowy? Więc po co rozsiewać te plotki?Jak nie masz sprawdzonych informacji nie pisz głupot droga Lutynianko!

  • 2017-11-08 16:37:44

    gość: ~ciekawy

    panie burmistrzu, czy może Pan nam wprost odpowiedzieć, dlaczego nie jest budowana nowa szkoła w Środzie Ślaskiej? Tylko proszę bez tekstów, że nie ma pieniędzy.

  • 2017-11-08 17:15:31

    gość: ~STOP marudom

    Już to kiedyś pisałem. Wieś Miękinia ma inne i mniejsze potrzeby, przy dużych dochodach. Nie ma tam rynku, więc nie ma co remontować i nawet konserwator nie ma co robić. Komunikację załatwia Wrocław, więc nie ma potrzeby tworzenia własnej. Do parku wodnego mieszkańcy jeżdżą do Środy albo do Wrocławia, więc wójt nie ma spółki, do której trzeba dokładać dużą kasę. Stadionu nie ma, targowiska nie ma. To na co ma wójt wydawać pieniądze. Jedynie Lutynianka odważyła się napisać, że wójt nadrabia zapóźnienia. Żeby żłobka nie było. Średzianie tylko płaczą. Był czas, że powstał park wodny, potem zespół żłobkowo - przedszkolny. Parkingi są potrzebne, trzeba nadrabiać zaległości w remontach dróg. W innych komentarzach wszyscy płaczą, że nie ma połączeń, więc powstaje komunikacja. To i tak źle. Przyjdzie czas i na szkołę. Jakoś nikt nie pisze, że szkoła nie powstała również za poprzedniej władzy, która wolała budować park wodny. Jak w ogóle można porównywać gminę wiejską Miękinia z gminą Środa Śląska? I bardzo proszę przy stawianiu minusów o zamieszczanie swoich argumentów.

  • 2017-11-08 19:03:08

    gość: ~Racjonalna gmina

    @~STOP marudom
    Zaprzepaszczona szansa budowy szkoły w Środzie Śląskiej to fakt i żadna wymówka tego nie zmieni. Faktem jest również zaprzepaszczona szansa na pozyskanie dofinansowania na budowę szkoły z UE. Obecny burmistrz startując w poprzednich wyborach jako nr 1 swojego programu wyborczego podał budowę gimnazjum. Czy ekspert od funduszy świadomie oszukał MIESZKAŃCÓW? myślę że tak bo gmina nie złożyła żadnego wniosku dot. Budowy szkoły dlaczego? Zabrakło odwagi, zdecydowania, determinacji? Na pewno teraz mydli nam się oczy, że środa to metropolia i autobusów miejskich potrzebuje tego nawet w kampanii wyborczej nikt nie obiecywał. Dlaczego burmistrz się nie pochwalił, że nowoczesne gminne autobusy nie będą wozić dzieci do szkół? Taka rzeczywistość;(

  • 2017-11-08 19:49:37

    gość: ~STOP marudom

    @~Racjonalna gmina
    Jeżeli uważasz, że dwie gminy w jednym powiecie otrzymałyby dotację na szkoły, to gratuluję. Też uważam, że szkoła jest potrzebna, ale nie wszystko na raz. Miękinia nie ma żłobka od lat i cierpliwie czeka, aż powstanie. Naprawdę uważasz, że komunikacja w gminie jest niepotrzebna, że to co oferują przewoźnicy wystarczy? I kto tobie powiedział, że autobusami nie będą mogły jeździć dzieci do szkoły. Każdy może wsiąść do autobusu, który podjedzie na przystanek. Ja wolę, żeby zapewniono wreszcie połączenie ze stacją kolejową, bo tego brakuje. Dzieci mają transport zapewniony a burmistrz nie kupi przewoźnikom prywatnym stającym do przetargu nowych autobusów.

  • 2017-11-08 20:50:56

    gość: ~Racjonalna gmina

    @~STOP marudom
    Oczywiście komunikacja w gminie jest potrzebna ale w wariancie uzupełnienia do oferty lokalnych przewoźników i w oparciu o tańsze i praktyczniejsze autobusy spalinowe. Niestety model maximum jaki zafundował burmistrz jest po pierwsze nie ekonomiczny po drugie dyskryminuje lokalnych przewoźników po trzecie spowoduje stałe obciążenie budżetu gminy liczone w milionach. Przez wdrożenie wariantu zakladajacego zatrudnienie niemal 20 kierowców. Prace stracą lokalni przewoźnicy, taksówkarze i pojawi się problem braku komunikacji z miejscowościami z poza gminy. Wiem że bronisz swoich racji jednak wzamian za koszty zakupu autobusów i ich utrzymania w perspektywie kilku lat mielibyśmy piękną szkołę o wiele bardziej potrzebną dla naszej gminy.

  • 2017-11-08 22:08:31

    gość: ~STOP marudom

    @~Racjonalna gmina
    Ty bronisz swojego stanowiska. Dobrze, że zgadzamy się z z jednym. Komunikacja jest potrzebna. Powiedz. Dlaczego do tej pory prywatni przewoźnicy nie zapewnili obsługi gminy. Większość kursów jest nierentowna. Wszyscy chcieli tylko kursy przynoszące zyski, z Polbusem na czele. A co w zamian? Stare autobusy i ceny z kosmosu. I łaska, żeby dostosować się do rozkładu PKP. Widziałaś/eś ile osób musi dojeżdżać prywatnymi samochodami na pociąg? Na autobusy elektryczne gmina, z tego co można wyczytać dostała duże dofinansowanie. Za chwilę przekonasz się co będą kupowały inne gminy. Oczywiście, że gmina będzie dopłacać do interesu. Tak jak do parku wodnego. I co jest potrzebniejsze? Może lepiej zamiast parku wodnego trzeba było wybudować wtedy szkołę? A myślisz, że tych 20 kierowców, to nie chce pracować? A przewoźników lokalnych ilu jest? Gmina zadbała, żeby każdy, nawet najbiedniejszy mógł dojechać np. na działkę. Czy to źle? Może warto pomyśleć tymi kategoriami, że nie każdego stać na taksówkę? A dlaczego lokalni przewoźnicy nie mieliby przejąć kursów między gminami, czy do Wrocławia? Podoba mi się, że też martwisz się o gminę a nie tylko stawiasz mi minusy, jak wielu tutaj, którzy połowy rzeczy nie rozumieją a tylko głosują, bo pochwaliłem utworzenie komunikacji w gminie. A wierzę, że szkoła też powstanie.

  • 2017-11-09 14:39:05

    gość: ~hahahaha

    @~STOP marudom
    Adaś to Ty to piszesz czy jakiś Twój przydu..s? Skończ z tymi wywodami i przestań męczyć, bo żadne filozofowanie nie zmieni faktu, że Rucińskiego pomysły to można sobie w 4 litery włożyć. Gdyby nikomu nie potrzebny inkubator i komunikacja to byłby piękny nowy budynek szkoły, a tak tylko zmarnowane pieniądze. To po prostu niegospodarność!

  • 2017-11-09 15:29:36

    gość: ~Mini

    A Ty czyim przydupasem jesteś, że ta szczekasz?

  • 2017-11-09 15:23:31

    gość: ~Racjonalna Gmina

    @~STOP marudom
    Widzę że lubisz polemizować i przekonywać do swoich racji jednak ilość minusów przy twoich komentarzach obrazuje nastroje społeczne i brak słuszności w wyborze tego kierunku.
    Porównywanie kosztów i funkcjonowania gminnej komunikacji do parku wodnego jest jak porównanie oka do du… 
    Średzki park wodny obsługuje setki tysięcy klientów daje możliwość rozwoju fizycznego dzieciom ze szkół i jest chlubą całej gminy generując przy tym symboliczne koszty na które nas stać i które warto ponosić. Z Gminnej komunikacji będzie korzystać najwyżej kilkaset osób ( tylko mieszkańcy gminy) a autobusy miejskie będą woziły powietrze i ograniczały płynność ruchu w mieście. Na działkę to ludzie jeżdżą co najwyżej rowerami a ty nam wmawiasz ze będą jeździć Melexami :). Za to koszt utrzymania komunikacji będzie 3 krotnie wyższy od kosztu utrzymania parku wodnego. Sama wiara w to że szkoła powstanie tutaj nie wystarczy tu trzeba konkretnych działań a nie cudów a uruchomienie nie rentownych inwestycji w parze z utraconą szansa na jakiekolwiek dofinansowanie z UE są zagrożeniem, że w perspektywie najbliższych lat na nową szkołę nas po prostu nie będzie stać i sama zmiana burmistrza tu nie pomoże bo nowy burmistrz pieniędzy z rękawa nie wyciągnie przecież będzie musiał utrzymać komunikację żeby dotacji z UE nie stracić.

  • 2017-11-09 23:49:19

    gość: ~STOP marudom

    @~Racjonalna Gmina
    Po twojej ilości plusów widać, że możesz rozważać start na stanowisko burmistrza. Z tą chlubą to mnie rozbawiłeś. Widać, że bliskie jest tobie otoczenie poprzedniego burmistrza. Stąd też zapewne nie odważysz się go skrytykować za to, że wybrał park wodny a nie budowę szkoły za swojej kadencji. Nadal naiwnie sądzisz, że w powiecie dwie sąsiednie gminy dostałyby dofinansowanie na ten sam cel. Moim zdaniem możliwość rozwoju fizycznego spokojnie zagwarantowałaby pływalnia z prawdziwego zdarzenia przy nowej szkole a nie wodotryski. A to, że wolisz wykąpać kilka tysięcy klientów spoza gminy (np. z podziwianej przez wszystkich Miękini) niż zapewnić komunikację mieszkańcom swojej gminy, to twoja sprawa. I tutaj potwierdzam, że wolę aby wydać z gminy 3 razy więcej pieniędzy na swoich mieszkańców niż na zapewnienie atrakcji dla całej okolicy. Autobusy wcale nie muszą wozić tylko mieszkańców gminy, można w przyszłości utworzyć komunikację międzygminną. Rowerami też nie wszyscy dają radę jeździć całe życie, o pogodzie nie wspomnę. Mi w odróżnieniu do ciebie nie przeszkadza park wodny, ale osłabia mnie to zacietrzewienie i krytykowanie wszystkiego co się dzieje w Środzie. Nawet to, że powstały nowe drogi jest krytykowane. Z pewnością miałbyś lepszy pomysł na zorganizowanie komunikacji w gminie. Szkoda, że nie przebiłeś się z nim przez wszystkie poprzednie lata, gdy rozkwitał konflikt z Polbusem. Oczywiście polecenie niezamożnym mieszkańcom taksówek możesz sobie darować.
    I jeszcze do kogoś, kto podpisał się "hahaha". Nie ma potrzeby abyś próbował mnie obrażać, bo mogę się odwdzięczyć. Nie wszystkie pomysły burmistrza mi się podobają, ale celowo o tym nie piszę, bo na tym forum wszyscy uwielbiają tylko opluwać. A ja wolę dyskusję. Jednak przekonałeś mnie Twój wpis świadczy o tym, że szkoła powinna powstać a ty powinieneś do niej wrócić.

  • 2017-11-10 14:46:00

    gość: ~Racjonalna Gmina

    @~STOP marudom
    Tutaj nie chodzi o kampanie wyborczą a o dobro gminy i jej mieszkańców. Oczywiście poprzedni burmistrz mógł wybudować bez dofinansowania szkołę i zrezygnować z budowy dofinansowanego basenu dzisiaj mielibyśmy zadłużoną gminę ze szkołą ale bez basenu i obecnego włodarza nie stać by było na pomysły z komunikacją.
    Uważam, że należało przynajmniej spróbować i złożyć wniosek o dofinansowanie na budowę szkoły ( tak zrobił poprzedni burmistrz). Dzisiaj bardzo starasz się krytykować basen i podkreślać, że korzystają z niego mieszkańcy z poza gminy. I bardzo dobrze przyjeżdżają płaca i napędzają lokalną gospodarkę. Dlaczego obecny burmistrz nie wprowadził ulg na basen i kino dla mieszkańców gminy tylko chce podwyżek cen biletów? Wystarczy pomyśleć i wszyscy byliby zadowoleni i wydasz więcej pieniędzy na mieszkańców naszej gminy.
    W przypadku niezrozumiałych działań burmistrza stanowiących zagrożenie dla przyszłości budżetu gminy krytyka jest potrzebna ale poparta argumentami i merytoryką i czasem trzeba się z nią pogodzić tak po prostu.

  • 2017-11-10 18:23:05

    gość: ~Ja

    Panie burm. kiedy nie było basenu na terenie gminy wtedy był potrzebny i wiele osob nie mogło sie doczekać aż powstanie. To była i jest potrzebna rzecz. Teraz ważna rzeczą jest szkoła. Moze gdyby pan pokorzystal w czasie swojej pracy z takich toalet z jakich korzystają dzieci to cos by dotarło. Albo z kurtka pod pachą i zimowych butach chodził po biurach, z wypełnionym plecakiem strojem na wf i szalikami czapkami itd.
    Te autobusy to straszna głupota, w momencie gdy miasto powiatowe nie potrafi zapewnić godnych warunków do nauki dzieciom. Całe szczęście ze nie objął pan rządów wcześniej bo głosował przeciw basenowi. Żal tylko tych zmarnowanych zaprzepaszczonych 4 Lat

  • 2017-11-10 18:44:42

    gość: ~Prawda

    @~Ja
    Skąd ma to Lord wiedzieć jak nie ma dzieci. Szkoła to dla niego temat nieistotny jak i basen. Wstyd!

  • 2017-11-09 12:06:26

    gość: ~Mariusz

    Teraz na rynku będą słupki blokady parkingowe i ... Blokada automatyczna parkingowa chowana pod ziemię automatycznie o to jakie ma pomysły nasz burmistrz super szczyt gluopoty panie burmistrzu ludzie już nie chcą pana i to się zmieni nigdy w środzie śląskiej takiego człowieka nie było co tak napsuł osiedle stoi prace na rynku stoją miał być gotowy na dni wina dnia nie starczy na to co pan zepsul