Express-Miejski.pl

Remont parkingu, park dla psów oraz miejsce do ćwiczeń

Mapka z inwestycjami budżetu obywatelskiego. Na czerwono - te, które zostaną zrealizowane fot.: em

Wymienione w tytule zadania zostaną zrealizowane w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego realizowanego na terenie miasta Środa Śląska.

Średzki samorząd przeznaczył w tym roku kwotę 250 tysięcy złotych na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że wnioskodawcy - w tym roku tylko i wyłącznie mieszkańcy Środy Śląskiej - mogli wskazać oczekiwane przez siebie inwestycje, które po otrzymaniu odpowiedniego poparcia ze strony średzian, zostaną przez gminę zrealizowane.

Wnioski można było składać do połowy września, koszt realizacji każdego pomysłu nie mógł przekroczyć 100 tys. zł. Wpłynęło 9 projektów, z czego tylko sześć przeszło etap weryfikacji formalnej i merytorycznej. Kolejnym krokiem było głosowanie mieszkańców miasta na wybrany pomysł. Wzięło w nim udział zaledwie 400 osób (w Śordzie Śląskiej zameldowanych jest ponad 8,9 tys. osób, z czego około 2/3 były uprawnione do głosowania). 28 października poznaliśmy zwycięzców. 

Najwięcej, bo 122 głosy, zdobył projekt Modernizacja parkingu w Środzie Śląskiej przy skrzyżowaniu  ulic Kolejowej i Konstytucji 3-go Maja.W puli Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok jest 250 tys. zł, co oznacza, że realizowane będą trzy najwyżej ocenione pomysły. Obok zwycięskiego projektu będą to również: Park zabaw dla psów "PSIGAJ" i Budowa parku kalistenicznego (Street Workout) - informują urzędnicy ze średzkiego magistratu.

Poniżej lista projektów wraz z liczbą uzyskanych głosów:

1. Modernizacja parkingu w Środzie Śląskiej przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Konstytucji 3 Maja - 122 głosy
2. Park zabaw dla psów "PSIGAJ" - 85 głosów
3. Budowa parku kalistenicznego (Street workout) - 82 głosów
4. Uatrakcyjnienie kompleksu wypoczynkowego "Kajaki" dla mieszkańców Środy Śląskiej - 67 głosów
5. Młodzi na kółkach - Skatepark w Środzie Śląskiej - 32 głosy

6. Budowa placu zabaw na ulicy Kopernika w Środzie Śląskiej -31 głosów

Co kryje się pod każdym zadaniem?

Najwięcej punktów uzyskała modernizacja parkingu przy poczcie i dawnym szpitalu. W efekcie realizacji zadania powstaną w tym miejscu 53 miejsca postojowe. Koszt inwestycji to 97,5 tys. zł. 

Drugie miejsce w zestawieniu zajął park dla psów, tzw. psigaj. Na jego realizację przeznaczono 87,5 tys. złotych. - "PSIGAJ" to specjalnie odgrodzone miejsce w mieście dla psów, gdzie mogą aktywnie, a przede wszystkim, bezpiecznie spędzić czas na świeżym powietrzu bawiąc się i trenując bez smyczy pod okiem swoich opiekunów. Na terenie parku będą znajdować się różne przeszkody, aby urozmaicić codzienne spacery. W wielu innych miastach takie rozwiązania cieszą się dużą popularnością i aprobatą - informuje pomysłodawczyni projektu.

Trzecią inwestycją, która zostanie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego, będzie budowa parku kalistenicznego, czyli miejsca wyposażonego w drążki, poręcze, drabinki, kółka gimnastyczne. - Wszystkie te urządzenia przeznaczone są do ćwiczeń z własną masą ciała, takich jak podciąganie na drążku, pompki na poręczach, pompki, Human flag. W naszym mieście coraz więcej osób zaczyna czynnie uprawiać wszelkiego rodzaju sporty zaczynając od biegania a kończąc na treningach siłowych na siłowniach - czytamy w opisie zadania. Koszt inwestycji to 67,5 tys. zł.

em

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Remont parkingu, park dla psów oraz miejsce do ćwiczeń

  2017-10-30 15:09:58

  gość: ~Stary wyjadacz

  O sk8park starano się w tym mieście od wielu wielu lat a i tak każdy na to wciąż kładzie przysłowiową laske...

 • 2017-10-30 20:56:47

  gość: ~Maestro

  @~Stary wyjadacz
  Bo nie będą robić nowego skateparku dla 3 osób..

 • 2017-10-31 17:46:18

  gość: ~Strzelnica

  @~Maestro No to pieski będą się miały gdzie pobawić...Brak słów.

 • 2017-11-06 10:54:29

  gość: ~MalkontentomSTOP

  Informacje o projektach i sposobie głosowania były szeroko rozpowszechnione. Wszyscy pełnoletni mieszkańcy Środy Śl. - w tym zwolennicy budowy skateparku - mieli realny wpływ na wybór projektu.

 • 2017-10-30 17:34:53

  gość: ~Agnes

  Ten remont przysluzy się tylko pobliskim mieszkancom, ktorzy stawiaja tam auta...jak nie bylo tam wiecej miejsca tak nie bedzie... :(

 • 2017-10-31 17:38:56

  gość: ~Ja

  Czyli strzelnicy nie będzie? Szkoda bo żeby postrzelać trzeba jechać kawał drogi albo do Wrocławia albo do Świdnicy jest jeszcze Brzeg Dolny....Nie byłem jak na razie ale w Środzie było by ok.

 • 2017-10-31 17:39:14

  gość: ~Ja

  Czyli strzelnicy nie będzie? Szkoda bo żeby postrzelać trzeba jechać kawał drogi albo do Wrocławia albo do Świdnicy jest jeszcze Brzeg Dolny....Nie byłem jak na razie ale w Środzie było by ok.

 • 2017-10-31 17:44:33

  gość: ~Strzelnica

  @~Ja Będzie za to park zabaw dla psów hehehehehe!! Ludzie żal mi was.

 • 2018-11-09 23:45:54

  gość: ~Janian

  @~Strzelnica
  Głupich nie sieją, sami rosną.

 • 2018-11-14 22:55:05

  gość: ~Zprasy

  ostatnio dodany post

  80 proc. samorządów nie ma skutecznego systemu kontroli palenisk i kotłów w domach, a palenie śmieci trwa w najlepsze - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego. Organizacja zwróciła się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten zdeterminował rząd w stworzeniu "systemu, który zapewni Polakom ochronę przed przestępczością ekologiczną".

REKLAMA