Express-Miejski.pl

Dyrektor podstawówki z powołaniem nie na pięć lat, a na rok. Rodzice oburzeni

Dyrektor szkoły Renata Kutkiewicz w trakcie obchodów 70-lecia szkoły fot.: anbo

Otrzymaliśmy informację od grupy rodziców dzieci ze szkoły w Szczepanowie, dotyczącą konkursu na stanowisko dyrektora tamtejszej placówki. Umowa została podpisana na rok.

Stanowiska dyrektorów szkół - co do zasady - powierza się na 5 lat szkolnych (art. 36a ust. 13 u.s.o.). W czerwcu na stronie biuletynu informacji publicznej średzkiego urzędu miejskiego pojawiło się ogłoszenie o organizowanym konkursie na stanowisko dyrektora placówki w Szczepanowie. Poprzedni konkurs rozstrzygnięto pięć lat temu. Szefem szkoły została wówczas Renata Kutkiewicz. W okresie jej panowania uczniowie uzyskiwali bardzo wysokie wyniki w nauce. - To zasługa i jej, i kadry, która z nią współpracuje. Nie mieszkamy w Szczepanowie, ale wozimy tam nasze dziecko, bo nie jest tajemnicą, że poziom jest tam bardzo wysoki - informuje nas jedna z mam. 

W tym roku pani Renata ponownie stanęła w szranki o stanowisko dyrektora. Miała jednego kontrkandydata. Konkurs wygrała. Teoretycznie przez najbliższe pięć lat powinna przewodzić placówce. Umowę z nią jednak podpisano na... rok.

- Nie rozumiemy takiej decyzji. Jej uzasadnienie jest co najmniej niezrozumiałe - mówią rodzice. I faktycznie. 31 sierpnia pojawiło się zarządzenie burmistrza Środy Śląskiej Adama Rucińskiego o powierzeniu Renacie Kutkiewicz stanowiska dyrektora szkoły w Szczepanowie. Na okres od września tego roku do końca sierpnia przyszłego. Jest w nim zawarte również uzasadnienie. Dodajmy, że bez takowego, rzeczowego i kompletnego ustawa nie przewiduje skrócenia kadencji. Czy takie faktycznie było? W dokumencie czytamy, że komisja konkursowa składająca się z 11 osób, po przeanalizowaniu aplikacji kandydatów, przeprowadziła tajne głosowanie. Pani Renata uzyskała 6 głosów za, 3 były przeciw. Dwie osoby wstrzymały się od głosowania. Większość powinna zagwarantować jej wygraną. Butelka zwycięskiego szampana pozostała jednak zamknięta. 

- Rozstrzygnięcie konkursu nie było jednoznaczne co do poparcia kandydatury - czytamy w uzasadnieniu. Potem kilka wzniosłych słów na temat wkroczenia organu prowadzącego do akcji. Dokonał on bowiem "dogłębnej analizy pełnej dokumentacji konkursowej oraz merytorycznej oceny przebiegu konkursu i koncepcji prowadzenia placówki zaprezentowanych przez kandydatów". Dodatkowo przeprowadzono konsultacje - wielostronne, kilkutygodniowe z przedstawicielami organów i środowisk zaangażowanych w funkcjonowanie szkoły w Szczepanowie. Analizie poddano także decyzje kadrowe obecnej dyrektor. Placówka najwidoczniej była w rozsypce, bowiem mimo nagród, wysokich wyników w nauczaniu, współpracy z lokalnymi środowiskami itd. powierzono pani Renacie stanowisko, ale tylko na rok. 

W sprawę zaangażowali się rodzice. Podobnie jest z niektórymi nauczycielami, którzy stoją murem za szefową, ale oficjalnie nie poczynią żadnych kroków w obawie o stanowiska. 

W podanej sprawie skontaktujemy się również z urzędem miejskim. Sprawa najwyraźniej ma drugie dno. Jak zwykle spodziewamy się merytorycznej, rzeczowej odpowiedzi burmistrza. Sam bowiem znalazł się w podobnej sytuacji trzy lata temu. W drugiej turze wyborów samorządowych również miał jednego kontrkandydata i "konkurs" wygrał. Uzyskał wówczas niecałe 53 procent poparcia, był tuż nad progiem. Dodatkowo dziś decyzje kadrowe szefa gminy też często budzą zdziwienie, a może i nawet kontrowersje, co często widać po wpisach na naszym forum. Jego wizja rozwoju gminy również wielu osobom do gustu nie przypada, co słychać choćby podczas sesji rad miejskich. Czy zatem powinien on zajmować swoje stanowisko tylko przez rok, a jeśli tak, to konkretnie dlaczego, skoro ustawa przewiduje inaczej? Rodzice i nauczyciele oczekują odpowiedzi dokładnie na tak zadane pytania. 

akme

63

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dyrektor podstawówki z powołaniem nie na pięć lat, a na rok. Rodzice oburzeni

    2017-10-06 23:39:27

    gość: ~miodek

    rok czasu? chyba rok drodzy redaktorzy???

  • 2017-10-07 00:40:10

    gość: ~red

    @~miodek - Dzięki!
    Jasne, że tak! Poprawione.

  • 2017-10-07 07:54:54

    gość: ~Strach

    LORD TAK STWIERDZIŁ I KONIEC KOMU SIĘ NIE PODOBA TEN ZOSTANIE PUBLICZNIE WYCHŁOSTANY NA RYNKU

  • 2017-10-07 08:52:26

    gość: ~Szczepan

    To jego pierwsza i ostatnia kadencja :-)

  • 2017-10-07 09:39:03

    gość: ~Beata

    @~Szczepan
    Widać, już wszyscy mają dosyć tych merytorycznych i rzeczowych dziwactw...

  • 2017-10-07 11:14:50

    gość: ~etat

    To tak jakby dostała pracę na 1/5 etatu. To teraz dosyć modne w Gminie.

  • 2017-10-07 14:28:29

    gość: ~Szczepanow

    W Szczepanowie poruszenie. Jest szansa że jednak ludzie wezmą sprawy w swoje ręce i nie będą się bać. Powodzenia!

  • 2017-10-07 17:51:02

    gość: ~Lord

    No i to jest właśnie LORD ale nie ma co ukrywać miejmy nadzieje ze to jego ostatnia kadencja , robi co chce i nie liczy się z ludźmi ani ich opinią , wszystko wyjaśnia merytorycznie. Chyba każdy to już zauważył że natworzył tych stanowisk w gminie a sam decyzji podjąć nie potrafi , BABIŃSKI na burmistrza , przynajmniej ma odwage podejmować jakieś decyzje i ma swoje zdanie które jasno wyraża

  • 2017-10-07 18:33:15

    gość: ~Mieszkaniec

    Całą prawdę o burmistrzu i jego kłamstwa obrazuje poprzednia kampania tutaj cytat z tytułu artykułu  

    "Radny Adam Ruciński od 12 lat nie zgadza się ze stylem rządzenia w gminie. Niektórzy momentami porównują ten styl do władania folwarkiem."

    http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/16657,dyskusja-czyli-walenie-glowa-w-mur-wywiad

    Co teraz wyprawia burmistrz czy nie zrobił sobie prywatnego forwarku?  Oczywiście jest kilka istotnych różnic tj.

    1. Zatrudnienie w urzędzie wzoslo tak ze urzędnicy nie pomieścić się w ratuszu 

    2 jest trend zatrudniania na 1/2, 3/5, 2/3 i 5/8 etatu.

    3 urzędnicy nie mają prawa głosu bo o wszystkim decyduje bądź nie burmistrz

    4 standardem w komunikowaniu się urzędników z szefem jest e-mail a nie kontakt osobisty (zdecydowana większość poleceń od burmistrza wysyłana jest do pracowników pomiędzy 24.00 a 4 rano)

    5 pomimo wzrostu zatrudnienia i usprawnienia komunikacji burmistrz pracuje 24 godz na dobę a w urzędzie siedzi do 19-20 i dłużej
    Wnioski ? Odpowiedzcie sobie sami :) aha zapomniałem o tym ze na wizytę u burmistrza zwykły mieszkaniec czeka około 2 miesięcy. 

  • 2017-10-09 15:34:17

    gość: ~out

    LORD podejmując takie decyzje podcina gałąź na której siedzi. To dobrze. On sam się wykończy. Facet jest mocno zakompleksiony. Teraz się odgrywa za minione lata kiedy to nikt się z nim nie liczył i był tłamszony przez opozycję. A te głupie pomysły i decyzje, które podejmuje (niby konsultując)to efekt samouwielbienia i przeświadczenia o swojej doskonałości. Oj, przerosło go to burmistrzowanie, a przy tym wszystkim to nie szanuje ludzi. Dziwne, że jego radnym jeszcze się oczy nie otworzyły. Jak się nie ockną to w kolejnych wyborach polegną. Panie LORDZIE nawet rok cudów przedwyborczych nie pomoże. Powoli odjeżdża elektryczny autobus...........

  • 2017-10-07 18:41:12

    gość: ~gminny

    A ja zaczekam z wyrokami na informacje z urzędu. Teraz danych jest za mało aby wyciągać wnioski.

  • 2017-10-07 19:30:05

    gość: ~Hanka

    Dziękujemy Redakcjo, że zajęliście się tym tematem. Mam nadzieję, że to dopiero początek. Całe lokalne środowisko jest poruszone.

  • 2017-10-07 20:50:19

    gość: ~ala


    No to mamy wyższy poziom nie liczenia się ze zdaniem mieszkańców i forsowania na siłę swoich bzdurnych pomysłów. Oby to potrwało tylko do końca tej nieszczęsnej kadencji.

  • 2017-10-07 22:08:43

    gość: ~haha

    ulubiencami AR to nie jesteście, co? hahaha

  • 2017-10-08 21:51:54

    gość: ~Zenek

    No ludziska mamy wyższy poziom nie do rozwoju mam nadzieje ze przy wyborach się to zmieni i lorda odsuniemy od władzy czas skończyć to dziadostwo

  • 2017-10-09 07:12:48

    gość: ~Basia

    Panie redaktorze ;) proszę nie liczyć na merytoryczną i rzeczową odpowiedź naszego Lorda,jak zawsze będzie to tylko ściema i lans. Albo powie ;)) nie chciałem ale musiałem;)) bo tak wynikało z analizy, przeprowadzonej na życzenie i wg życzenia Pana Lorda.

  • 2017-10-09 11:13:51

    gość: ~Rafał

    "Dodatkowo dziś decyzje kadrowe szefa gminy też często budzą zdziwienie, a może i nawet kontrowersje, co często widać po wpisach na naszym forum. Jego wizja rozwoju gminy również wielu osobom do gustu nie przypada, co słychać choćby podczas sesji rad miejskich. Czy zatem powinien on zajmować swoje stanowisko tylko przez rok, a jeśli tak, to konkretnie dlaczego, skoro ustawa przewiduje inaczej? "

    Państwa artykuł dotyczy problemu szkoły w Szczepanowie czy tylko wykorzystujecie sprawę do tego żeby mieć punkt zaczepienia i wyrażać swoje negatywne zdanie na temat burmistrza??

  • 2017-10-09 11:19:33

    gość: ~Rafał

    @~Rafał
    Stwierdzają prawdę i się tego nie boją. Obiektywizm się to nazywa ;)

  • 2017-10-09 11:27:15

    gość: ~Rafał

    Tematem jest sprawa szkoły w Szczepanowie.

    Może warto nie łączyć dwóch tematów w jeden, bo jak widać zamiast wypowiedzi na temat Szkoły są wypowiedzi na temat burmistrza. A przecież chodzi tu o dobro dzieci a nie o wypisywanie różnych opini incognito.

  • 2017-10-09 14:02:41

    gość: ~Szczepanów

    @~Rafał
    Organ prowadzący przeanalizował decyzje kadrowe i koncepcję prowadzenia szkoły. Najwidoczniej coś musiało być z tym nie tak skoro dostała umowę na rok. I tu faktycznie mogło nastąpić odwołanie do wyborów burmistrza. Dla mnie faktycznie ta sytuacja jest bardzo podobna, chociaż ogólnie na taką może nie wyglądać. Do tego to uzasadnienie jest bardzo ogólnikowe. Jak dla mnie niezgodne z ustawą. Czekam na dalsze informacje.

  • 2017-10-09 11:55:58

    gość: ~analogia

    @~Rafał
    ostatni akapit jest analogia do uzasadnienia podpisania umowy z dyrektor na rok. gdzie też poruszono temat decyzji kadrowych i wizji gminy. jak dla mnie to oczywiste.

  • 2017-10-09 11:29:25

    gość: ~Obserwator

    Jak chcecie wiedzieć dlaczego na rok czasu a nie na 5 lat to zapytajcie Panią dyrektor oraz wicedyrektor bo dobrze wiedzą dlaczego taka decyzja.

  • 2017-10-09 12:59:46

    gość: ~toja

    @~Obserwator
    rok czasu? to po polsku?

  • 2017-10-09 14:25:54

    gość: ~MILORD

    Lordzie pospisuj się imiennie. Jak coś jest z Panią dyrektor nie tak, to jej powinien wogóle nie powołać. Kobieta wygrała, to taka chociaż jej złośliwość zrobił, typowe dla lorda. A teraz będzie siedział na forum i insynuował, że niby coś jest nie tak.

  • 2017-10-09 21:00:10

    gość: ~Wilk

    @~Obserwator
    Decyzję podjął Burmistrz, więc to on powinien wytłumaczyć jaki był powód!!!

  • 2017-10-10 07:54:07

    gość: ~Obserwator

    @~Wilk
    To czemu redakcja wprost się nie zapytała burmistrza?

  • 2017-10-10 10:25:39

    gość: ~Wilk

    @~Obserwator
    Myślę, że wkrótce to zrobi... Czy uda się ustalić jakieś konkretne powody? - z doświadczenia większość z nas wie, że niestety NIE!

  • 2017-10-09 23:18:09

    gość: ~Mama

    @~Obserwator
    Masz rację że na pewno obie panie znają powód tej decyzji

  • 2017-10-09 13:58:00

    gość: ~tez obserwator

    wielkie mecyje...nie ta, to następna/y.wogóle nie rozumiem problemu.czy burmistrz podjął decyzję wbrew prawu?.

  • 2017-10-09 15:59:50

    gość: ~ustawa

    @~tez obserwator
    to moze rozstrzygnac sąd. ale chyba sa przeslanki. uzasadnienie musi byc konkretne a nie jest.

  • 2017-10-09 17:03:08

    gość: ~Strach

    Czy lord jest godny tego stanowiska?

  • 2017-10-09 20:55:57

    gość: ~Zgroza

    @~Strach
    nie jest i nigdy nie powinien się na nim znaleźć ale słodził czekoladkami pod biedronka myślę ze ludzie go juz poznali

  • 2017-10-10 10:50:53

    gość: ~fakt

    @~Zgroza
    Oj.. poznali! Ale lord nic sobie z tego nie robi. Jak sam stwierdził: "jak coś się komuś nie podoba to zawsze można się stąd wyprowadzić..."

  • 2017-10-10 11:18:01

    gość: ~elo

    @~fakt
    kiedy tak powiedzial?konkretnie

  • 2017-10-11 08:52:12

    gość: ~fakt

    @~elo
    Na jednej z sesji. Zapytaj radnych, zobaczymy czy uważnie słuchają jego merytorycznych wywodów?

  • 2017-10-10 12:29:36

    gość: ~mieszkaniecSzczepanowa

    Drodzy ludzie myślący i widzacy. Człowiek pełniący stanowisko burmistrza Środy Śląskiej akceptuje tylko tych którzy zajmują donoszeniem mu plotek aby mógł czerpać z tego sensacje i oskarżać innych na podstawie plotkarstwa ... To jest cały Adam Rucinski. Niestety nie szybko uzyska zaufanie wśród mieszkańców największej wsi poza osobami donoszacymi, które w bardzo łatwy i widoczny sposób można zobaczyć. Na zakończenie chce napisać że coraz większa grupa ludzi myślących i widzących nie chcę aby obecny burmistrz stosował sobie folwark i decydował na podstawie insynuacji plotkarskich wyssanych od osób mieszkających w Szczekanie, którzy sami nie potrafią zadbać o swoje rodziny, a wręcz przeszkadzają innym. Nie pozdrawiam Pana burmistrza ale pozdrawiam rodziców będących po stronie Pani dyr. SP w Szczepanowie

  • 2017-10-10 12:34:52

    gość: ~Mieszkaniec wsi

    @~mieszkaniecSzczepanowa
    Zgadzam się z Tobą w 100%. Dodam tylko że osoba która sieje ferment i donosi panu burmistrzowi to kobieta W.B, którą często widać w towarzystwie pana burmistrza...

  • 2017-10-10 14:24:06

    gość: ~Grażyna

    Kobieta o inicjałach W.B. (mieszkańcy Szczepanowa dokładnie wiedzą o kogo chodzi)powinna zająć się własnym podwórkiem i sprawami jak również popracować nad opinią, która jest tragiczna!

  • 2017-10-10 14:18:06

    gość: ~Władysław

    Przecież to widać jak na dłoni, że Ruciński nie potrafi porozumieć się z mieszkańcami Szczepanowa... A dziś jest tak, że mieszkańcy już nie chcą z nim rozmawiać... Niestety Pan Adam Ruciński wprowadza jeszcze większe konflikty wśród mieszkańców- przykładem jest powyższy artykuł o konkursie na dyrektora szkoły!
    Nie ważne są dla niego wyniki szkoły, którymi można się szczycić lecz ważne są dla niego zasrane ploty, które są dla niego priorytetem.

  • 2017-10-10 15:47:19

    gość: ~były uczen

    z tego co widze burmistrz chcial zapobiedz dziedziczeniu etatow patrz polonistka ze szczepanowa kiedys a dzisiaj etat w-f, w jakim zakładzie pracy corka dziedziczy po matce....

  • 2017-10-10 17:02:01

    gość: ~gość

    @~były uczen

  • 2017-10-10 17:05:22

    gość: ~ktoś

    @~gość
    ..... kotuniu ta pani była tylko na zastępstwo zatrudniona....haha.... brak informacji!! to też informacja, ale z dupy wzięta.

  • 2017-10-10 17:14:45

    gość: ~obiektywna

    @~ktoś
    to prawda, zastępstwo na czas nieobecności innej w-f menki. Jak piszecie, to prawdę, a nie jakieś bzdury o dziedziczeniu. Dziedziczyc można inteligencję.....

  • 2017-10-16 21:36:45

    gość: ~Lord ortografii

    ostatnio dodany post


    "Zapobiedz" - gimbaza powinna mieć zakaz komentowania. Dobranoc.

  • 2017-10-10 21:26:39

    gość: ~Strach

    Ja się zastanawiam czy miejsce nie jest szykowane dla p.P.Ż.wuefisty ze Środy Śląskiej kolegi lorda takie słuchy

  • 2017-10-11 09:29:21

    gość: ~To prawda

    To prawda. Na siłę pcha P.Ż. na dyrektora, bo musi mieć swojego. A on chyba sobie sprawy nie zdaje, że miałby pod górę z nauczycielami. Bez wsparcia grona nic nie osiągnie. P. nie idź tą drogą!

  • 2017-10-10 21:39:55

    gość: ~Piotr

    A wiec drodzy mieszkańcy już nie długo mamy okazje zmienić lorda pamiętajmy to przy następnych wyborach

  • 2017-10-11 05:45:15

    gość: ~nauczyciel

    Ludzie, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, że pracować w szkole. Co wy wypisujecie, że ktoś po rodzinie etat dziedziczy? No chyba, że ma studia w tym kierunku i przygotowanie pedagogiczne. Przecież wszystkie etaty są weryfikowane przez kuratorium, które czasami może komuś zezwolić na podjęcie pracy, ale nigdy bez studiów pedagogicznych.

  • 2017-10-11 06:16:54

    gość: ~Fredek

    @~nauczyciel
    a ty co rodzina lordzika czy co

  • 2017-10-11 14:01:35

    gość: ~nauczyciel

    @~Fredek
    ,,z tego co widze burmistrz chcial zapobiedz dziedziczeniu etatow patrz polonistka ze szczepanowa kiedys a dzisiaj etat w-f, w jakim zakładzie pracy corka dziedziczy po matce...."
    Czytaj ze zrozumieniem. Taka ze mnie rodzina Lorda.

  • 2017-10-11 14:21:07

    gość: ~ciekawski

    @~nauczyciela czy wakat został zgłoszony czy sprawę załatwiono po cichu, jest wielu wuefmenów po studiach z umiejętnościami szukających pracy w szkole, brakuje im tylko znajomości u dyrki

  • 2017-10-11 15:22:00

    gość: ~bezrobotny wuefmen

    @~ciekawski
    jakie były kryteria , może miałbym szansę, nie musialbym tyrać na taśmie ,matko czemu nie jesteś dyrektorką.....

  • 2017-10-11 17:14:17

    gość: ~zainteresowana

    @~bezrobotny wuefmen
    jestem po studiach w-f, mam różnego rodzaju uprawnienia do zajęć z gimnastyki, pływania itp. nie miałam szansy się zaprezentować w Szczepanowie ... szkoda może poziom by był wyższy

  • 2017-10-11 17:16:18

    gość: ~odrzucony

    @~zainteresowana
    kasting na konserwatora trwał długo cha, cha, cha a na nauczyciela nie było wcale...

  • 2017-10-12 18:06:14

    gość: ~ktoś

    @~odrzucony
    konserwator przyjmowany był na czas dłuższy, a zastępstwo za wf - menkę tylko na 10 mies., więc po co tyle zamieszania...

  • 2017-10-12 18:52:52

    gość: ~emeryt

    @~w dziesięc miesiecy to rok szkolny i kazdy początkujący nauczyciel w tym czasie może odbyć staz o którym marzy, a ta szansa została odebrana wszystkim innym ścierającym się na produkcji wuefmenom i wuefmenkom widzę ze szczepanow toleruje zasadę znajomości i kumoterstwa ....

  • 2017-10-14 12:30:10

    gość: ~ktoś

    @~emeryt
    Uważam, że każdy miał szanse ... ogłoszenie było zamieszczone na stronie PUP!!

  • 2017-10-12 12:33:33

    gość: ~uczen

    @~zainteresowana
    Dobze ze nie ma egzaminów gimnazjalnych z wuefu bo wyniki bylyby ponizej wiejskiej cha, cha, cha a nie ma takiego pozimu

  • 2017-10-11 18:48:15

    gość: ~Stefan

    Rozumiem, skrócił ale dlaczego nie chce w pełni uzasadnić! Panie burmistrzu proszę o merytoryczną odpowiedź. Głosowałem na Pana ale to zakrawa na burleskę! Rodzice chwalą Panią Kutkiewicz a Pan odrzuca ich zdanie, to naprawdę jest chore! Przecież to Ich dzieci chodzą do tej szkoły! Liczę na odpowiedź!

  • 2017-10-12 15:53:52

    gość: ~radny

    Miał takie prawo i z niego skorzystał. Męcząca jest już ta cała nagonka na pana burmistrza. Widać opozycja pcha cię drzwiami i oknami do urzędu, aby znowu wróciła sielanka i układy...

  • 2017-10-13 09:37:33

    gość: ~Wilk

    @~radny
    To prawda, sprawa stała się już męcząca ... i to za sprawą pana burmistrza! Prawa do nieuzasadnionej decyzji nie miał! Proszę zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami!!! Ludzie mają już dość zakompleksionego Lorda Farquaad-a!!!

  • 2017-10-14 12:21:36

    gość: ~ktoś

    @~Wilk
    ....smutne.... ale prawdziwe jak widać....

  • 2017-10-13 21:47:59

    gość: ~Nick04

    A może Pani Dyrektor podpisała listę przeciwko nowej inwestycji.