Express-Miejski.pl

Dwie przychodnie zainteresowane prowadzeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Szpital w Środzie Śląskiej fot.: akme

18 sierpnia Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs na prowadzenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla powiatu średzkiego.

Jak poinformowano podczas sesji rady powiatu średzkiego - do konkursu przystąpiły dwie placówki - NZOZ Terapia ze Środy Śląskiej oraz firma Gemini-Med. z siedzibą w Wołowie, które złożyły oferty na miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych w Środzie Śląskiej. - 22 września Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ zakończy postępowanie konkursowe i wybierze najlepszą placówkę, która od 1 października będzie realizowała świadczenie dla mieszkańców powiatu średzkiego. Umowy przewidziane są do 2021 roku - informuje Joanna Mierzwińska, rzeczniczka prasowa dolnośląskiego oddziału NFZ.

Niektórzy zrezygnowali z udziału w konkursie

Jeszcze niedawno chęć prowadzenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wyraził SP ZOZ z Malczyc. Jednak do sierpniowego konkursu nie przystąpił. Dlaczego? - Przygotowaliśmy się do wcześniejszego konkursu, który ogłoszono w czerwcu. Widzieliśmy wtedy potrzebę pomocy. Wiedzieliśmy, że mieszkańcom trzeba zapewnić opiekę. Pojawiły się jednak podmioty, które zadeklarowały się do prowadzenia tej opieki, które były lepiej do tego przygotowane - mówi wójt Piotr Frankowski.

Oprócz wspomnianego NZOZ Terapia żadna inna placówka ze Środy Śląskiej nie zdecydowała się na wzięcie udziału w konkursie.  - Do tego tematu podeszliśmy bardzo poważnie. Nie da się u nas w sposób realny i uczciwy tego zrobić. Przy opiece nocnej jest tak, że rozpoczyna się ona o godz. 18 i kończy następnego dnia o godz. 8. My od rana rozpoczynamy przyjmowanie naszych pacjentów. Ilość pomieszczeń, pracowników i godzin jakie mamy sprawiają, że nie moglibyśmy podjąć się opieki nocnej i świątecznej. Nie ma szans by zorganizować to w sposób rzetelny - tłumaczy Jarosław Palijczuk z przychodni Eskulap.

- Mamy dwa gabinety, które wykorzystujemy na działalność lekarzy rodzinnych i oni rozpoczynają pracę o 8 rano. Przestawianie sprzętu, zmiana grafików - wszystko to musi mieć ręce i nogi i być sprawne. Opieka nocna obejmuje również wizyty domowe. Nawet nie mamy takiego pojazdu, którym lekarz mógłby pojechać do pacjenta. Głównym powodem, dla którego nie przystąpiliśmy do tego konkursu, to właśnie brak możliwości kadrowych i sprzętowych - dodaje mężczyzna.

anbo

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dwie przychodnie zainteresowane prowadzeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

    2017-09-14 21:29:57

    gość: ~mieszkaniec

    w końcu ktoś nas o czymś informuje!

  • 2017-09-15 06:26:28

    gość: ~mieszkanka

    I czym tu się cieszyć?? Karetka i tak nie dojedzie na czas, a pierwszej pomocy, gdzie często są to najważniejsze minuty nikt nie udzieli fachowo bez niezbędnego sprzętu i obsługi ;( Dla mnie nic się nie zmieniło, bo z kaszlem to ja mogę poczekać do 8 rano, a z zawałem, wylewem itp., gdzie człowiek nie zna daty ani godziny, dalej pozostaniemy bez pomocy. Panie Burmistrzu dogadaj się wreszcie z powiatem i zróbcie coś dla swoich mieszkańców.

  • 2017-09-15 08:01:35

    gość: ~zorientowany

    @~mieszkanka.Czy Wam tak trudno zrozumieć że żadnego szpitala w naszym mieście nie będzie,żaden burmistrz ten poprzedni i obecny nic w tym temacie nie zrobi.
    Za ten stan tylko ponosi odpowiedzialność starosta i rada powiatu,oni doprowadzili do tego że nie mamy dziś opieki zamkniętej(szpitala powiatowego).I tylko w ich decyzjach jest czy wybudujemy nowy szpital czy nie.A gmina jak już było to pisane wcześniej
    zaoferowała swoja pomoc ,jak nie wiadomo o co chodzi to każdy wie że o kasę.I tu jest problem starostwo nie ma na nić pieniędzy,zawsze patrzy w kierunku gminy.
    A gmina zamiast robić inwestycje w terenach gminnych,to też dokłada do powiatu.
    I nie było by nić w tym dziwnego tylko jakoś po wykonaniu inwestycji powiat nie chwali się od kogo dostał kasę,a starosta tylko by się lansował jaki on to jest super.

  • 2017-09-15 08:45:24

    gość: ~mieszkanka

    @~zorientowany
    Nie wydaje mi się abyś miał rację. Gdyby chcieli to by się dogadali. Po co nam inwestycje typu zmiana rynku?? dla urody miasta?? nic nam po urodzie miasta, jak nas wszystkich wykończą brakiem pomocy medycznej. Nie trzeba być zorientowanym, aby zobaczyć niechęć obu panów do siebie i właśnie dlatego nigdy się nie dogadają, a my będziemy na tym cierpieć. Budżet gminy jest zawalony inwestycjami i co z tego jak żadna nie ma w nim spraw najpotrzebniejszych, nie lepiej część tej kwoty przekazać na zapewnienie pomocy medycznej?? której każdy z nas wcześniej czy później będzie potrzebował, a niestety nie każdego stać na prywatę. A wydaje mi się, że bardziej lansuje się jednak Pan Burmistrz, wydając krocie na nieudane imprezy, której przykład mieliśmy w miniony weekend.

  • 2017-09-15 09:15:58

    gość: ~zorientowany

    @~mieszkanka.Skoro tak twierdzisz że wszystko wiesz to odpowiedz na parę pytań.
    -jak ma gmina wydać pieniądze na szpital skoro to nie jest zadaniem gminy?.
    -dlaczego powiat ze starostą na czele pozbył się szpitala?.
    -dlaczego starosta nie potrafił zadbać o kontrole nad szpitalem?.
    -dlaczego mając działkę w Komornikach starostwo nie buduje nowego szpitala?.
    I tu tkwi problem anie w tym czy panowie się lubią czy nie to ich sprawa.
    A to że ,amy ten stan to tylko wina starosty i całej rady powiatu.

  • 2017-09-15 09:52:08

    gość: ~mieszkanka

    @~zorientowany
    Absolutnie nie twierdzę, że nie ma tu winy Starosty, bo jest i temu nie da się zaprzeczyć, ale jeśli sobie powiat nie radzi to dlaczego gmina ma nie wspomóc ich działań? W końcu jesteśmy mieszkańcami zarówno gminy jak i powiatu. A to już nie mieszkańców problem, jak zrobić aby zaspokoić podstawowe potrzeby ludzi. I fajnie byłoby jakby sobie w końcu z tym problemem nasze władze poradziły.

  • 2017-09-17 12:41:48

    gość: ~Alfabet

    @~mieszkanka
    Starostwo starostwo i jeszcze raz starostwo (cała rada, starosta), doprowadziło do tego co mamy...Ile razy bedzie ten temat podejmowany?
    Przespali całą sprawę, i sprzedawali co się dało... nie patrząc co będzie kiedyś tylko teraz - jak całe PO przez 8 lat (starosta to tez PO)
    P.S. Nie mam tu nic wspólnego, że jestem z Pis czy jakimś Heterem.
    Stwierdzam fakty... - obudzcie się i przestańcie wybierać znajomych na stanowiska wyższe!

  • 2017-09-15 12:29:12

    gość: ~ile można tłumaczyć

    @~mieszkanka To Burdzy powinien dogadać się z Burmistrzem..piłka jest po stronie starostwa,ale wiadomo nie od dzisiaj że Sebastianowi nie zależało na szpitalu a teraz ma w nosie czy będziemy mieli opiekę nocną czy na zastrzyki będziemy jeździć do Sobótki czy Przemyśla

  • 2017-09-15 08:09:19

    gość: ~Mieszkaniec

    A kto to jest Piotr Frankowski? Co to za autorytet w dziedzinie medycyny i opieki zdrowotnej. I skąd wie, że inni mają lepsze oferty. No lans na każdym kroku. Aż już się niedobrze robi.

  • 2017-09-21 10:51:03

    gość: ~Prawda

    Minister Zdrowia Pan ksiąze Radziwił nie umiescił szpitala w Środzie Śl.TAKA JEST PRAWDA!

  • 2017-09-21 10:59:06

    gość: ~Maria

    Tutaj chodzi o sieć szpitali .Dlaczego łączą miasto Środę śl ze szpitalem w Wołowie czy Sobótce a nie pobliskim szpitalem na Stabłowicach.Niech odpowiedzą radni PiSu? Nie róbcie z mieszkańców głupków!

  • 2017-09-21 11:00:27

    gość: ~Maria

    Tutaj chodzi o sieć szpitali .Dlaczego łączą miasto Środę śl ze szpitalem w Wołowie czy Sobótce a nie pobliskim szpitalem na Stabłowicach.Niech odpowiedzą radni PiSu? Nie róbcie z mieszkańców głupków!

  • 2017-09-21 11:02:49

    gość: ~Marcin

    Wołow chce świadczyć usługi dla Środy Śl.Czy to jakieś kpiny? Niech Oni sobie świadczą!

  • 2017-09-24 13:39:20

    gość: ~Marian

    ostatnio dodany post

    @~Prawda
    Blisko 320 szpitali straciło kontrakt z NFZ w wyniku reformy. 104 placówki złożyły protest