Express-Miejski.pl

Rozmowa ze starostą Sebastianem Burdzy o sytuacji średzkiego szpitala

Starosta średzki Sebastian Burdzy fot.: sp

Przywrócenie świadczeń medycznych w szpitalu w Środzie Śląskiej to priorytet - mówi starosta.

30 czerwca Polski Holding Medyczny zakończył działalność i zaprzestał udzielania świadczeń medyczne w budynku szpitala w Środzie Śląskiej. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Faktycznie spełnił się czarny scenariusz, którego zawsze się obawiałem, jako starosta, i do którego starałem się nie dopuścić. Sytuacja średzkiego szpitala w ostatnich miesiącach była bardzo dynamiczna a kulminacyjny okazał się czerwiec. To właśnie do końca czerwca PCZ zobowiązało się świadczyć usługi medyczne w naszym szpitalu. Powody tej decyzji są niemal wszystkim znane i są związane z upadłością PCZ, co z kolei wiąże się z działalnością przestępczą zarządu tej spółki.

Od 2015 roku zaobserwować można było trudne do zrozumienia kroki władz spółki będącej właścicielem średzkiego szpitala, które objawiły się zamknięciem trzech podstawowych oddziałów szpitalnych – wewnętrznego, chirurgii i ginekologii oraz systematycznym wygaszaniem działalności medycznej. Dla zobrazowania zjawiska podam wartości kontraktu PCZ Sp. z o.o wynikające z działalności prowadzonej w Środzie Śląskiej. W 2014 roku kontrakt z NFZ opiewał na kwotę ponad 10 mln zł natomiast w 2016 roku już tylko 2,5 mln zł. Tak drastyczne zmniejszenie kontraktu z NFZ nie mogło się dobrze skończyć.

To były przyczyny i przypomnienie historii, a jak wygląda obecna sytuacja?

W czerwcu sąd uznał za bezskuteczną sprzedaż budynku szpitala przeprowadzoną przez PCZ tuż przed ogłoszeniem upadłości. W ten sposób pojawiła się realna szansa, że budynek szpitala wróci do masy upadłościowej zarządzanej przez syndyka. To pozwala optymistyczniej patrzeć w przyszłość, jednak wszystkie procedury związane z włączeniem szpitala do masy upadłościowej przeciągają się w czasie i utrudniają nam dalsze działania.

Tak też się stało pod koniec czerwca, kiedy wspólnie z syndykiem staraliśmy się znaleźć firmę, która przejęła by działalność medyczną w średzkim szpitalu i kontynuowała świadczenie usług medycznych. Taki scenariusz był możliwy przy dobrej woli i zaangażowaniu dyrektora Dolnośląskiego Oddziału NFZ pana Andrzeja Oćwieji. Niestety brak prawa do dysponowania do nieruchomości, a także brak zdecydowanych działań w kontaktach z NFZ podmiotów zainteresowanych przejęciem działalności szpitala, zaowocowały tym co mamy, a więc całkowitym zamknięciem szpitala, likwidacją oddziału pediatrycznego oraz nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Dokąd teraz muszą udać się pacjenci szpitala w Środzie Śląskiej żeby otrzymać pierwszą pomoc medyczną?

Mieszkańcy powiatu po pierwszą pomoc doraźną w nocy i święta oraz w nagłych przypadkach, decyzją dyrektora NFZ, muszą udać się do pogotowia ratunkowego w Sobótce. Taka sytuacja jest oczywistym nieporozumieniem i wynikiem presji czasu oraz braku komunikacji ze strony NFZ z lokalnymi podmiotami świadczącymi usługi medyczne. Aby poprawić zaistniała sytuację znaleźliśmy podmiot medyczny z naszego terenu zainteresowany udzielaniem świadczeń medycznych z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej. To SP ZOZ Malczyce. W odpowiedzi na konkurs opublikowany przez NFZ przygotowana została oferta z wykazem sprzętu i personelu oraz wpisem do rejestru prowadzonego przez Wojewodę Dolnośląskiego. Niestety ogłoszony konkurs na nocną i świąteczną opiekę medyczną został odwołany przez NFZ ze względu na wejście w życie nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego sieci szpitali.

Czyli pomimo starań nie udało się złożyć oferty i przejąć kontraktu?

Nie udało i w związku z tym zwróciliśmy się do dyrektora NFZ Andrzeja Oćwieji z prośbą o podjęcie nadzwyczajnych kroków i środków w celu zmiany miejsca świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej. Niestety cały splot zdarzeń jakie miały miejsce w naszym szpitalu, a więc zamknięcie oddziałów a w konsekwencji zamknięci całego szpitala, odbywał się w cieniu bardzo dużych i istotnych zmian w polskiej służbie zdrowia. Mam tu na myśli tworzoną właśnie sieci szpitali, która rewolucjonizuje polską służbę zdrowia. W obliczu problemów średzkiego szpitala nastąpiły bardzo niekorzystne zmiany. 

A co z oddziałem pediatrycznym, który funkcjonował do końca i zabezpieczał nie tylko powiat średzki ale również sąsiadujący powiat wołowski?

Niestety na dzień dzisiejszy oddział ten został zamknięty, a jego kontrakt przejęty przez inne podmioty świadczące tego typu usługi, pomimo wystąpienia zarządu powiatu do NFZ-tu z wnioskiem o wstrzymanie przeniesienia kontraktu i powierzenie prowadzenia oddziału pediatrycznego w Środzie Śląskiej innemu podmiotowi.

Czyli NFZ w przypadku oddziału pediatrycznego nie ogłosił konkursu jak w przypadku nocnej i świątecznej opieki medycznej?

Niestety nie i wygląda na to, że w tym roku już tego nie zrobi. Liczę jednak, że jak uda nam się uregulować sprawę własności budynku szpitala oraz znaleźć podmiot godny zaufania i chcący świadczyć usługi medyczne polegające na reaktywacji oddziału pediatrycznego. Wierzę też w porozumienie z NFZ-tem.

Co jeszcze ma istotne znaczenie dla przywrócenia minimalnego poziomu świadczeń medycznych mieszkańcom naszego powiatu?

Bardzo ważny w tym wszystkim jest aspekt polityczny, i to zarówno ten na płaszczyźnie lokalnej jak i wyższej. Mam nieodparte wrażenie, że moi przeciwnicy polityczni robią wszystko, aby mówiąc kolokwialnie - dokopać mi i w jakiś sposób im się to udaje. Niestety zapominają przy tym o najważniejszym - mieszkańcach oraz ich bezpieczeństwie i zdrowiu. To oni wybrali nas, podkreślę słowo - nas, na różne stanowiska i ich interes musimy chronić.

Bez dobrej woli i współpracy polityków na różnych szczeblach, nie uda nam się wiele zrobić, a winą za to zostanie obarczona moja osoba. Mogę jednak obiecać, że wówczas ze szczegółami opiszę role poszczególnych decydentów w procesie niszczenia średzkiej służby zdrowia! Nie chcę się wybielać i jestem świadomy odpowiedzialności jaka spoczywa na mojej osobie, jednak mieszkańcy nie są świadomi, że nie wszystko zależny tylko i wyłącznie od starosty.

W obecnej sytuacji musimy zapomnieć o podziałach politycznych i zrobić wszystko aby szpital znów zaczął funkcjonować. Bardzo ważną rolę będzie odgrywać tu wola współpracy i chęć partnerstwa ze strony lokalnych samorządów. Bez wsparcia gmin powiat nie udźwignie takiego ciężaru. Widzę jednak zrozumienie ze strony włodarzy gmin. Przykładem może być wójt Malczyc, który wyszedł z inicjatywą, aby nocna i świąteczna opieka medyczna była świadczona przez podległy mu podmiot czyli SP ZOZ Malczyce.

Teraz, w obliczu sytuacji jaką mamy, niezmiernie ważne jest podjęcie wspólnych działań i wypracowanie algorytmu partycypacji w kosztach wznowienia działalności w średzkim szpitalu. Nasze samorządy funkcjonują po to, aby zaspokajać najważniejsze potrzeby swoich mieszkańców, a potrzeba zdrowia i dostępu do opieki medycznej jest jedną z tych najważniejszych, jeśli nie najważniejszą. Nie możemy nawzajem zwalać na siebie winy! Dlatego w najbliższym czasie planuję spotkanie, na które zaproszę włodarzy gmin, samorządowców oraz osoby decyzyjne jak dyrektor NFZ we Wrocławiu.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć powodzenia…

Nie dziękuję, aby nie za zapesza , ale chciałbym w tym miejscu zapewnić, że podniosłem rękawice i tak łatwo się nie poddam.

rfp/starostwo powiatowe

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rozmowa ze starostą Sebastianem Burdzy o sytuacji średzkiego szpitala

  2017-07-14 08:57:20

  gość: ~Maria

  W okolicy Środy Śl nie znajduje się żadna stacja monitoringu powietrza.To WAŻNE dla zdrowia powiatu!

 • 2017-07-14 18:53:29

  gość: ~DO LORDA I KLAKIERÓW

  Co z tego, że stacja monitoringu potrzebna, jak są inne bardziej widoczne potrzeby... WIZERUNKOWE !!! Kwiatki, kwiatki, donice, donice.... i beton!!!

 • 2017-07-14 08:59:55

  gość: ~Marian

  Blisko 320 szpitali straciło kontrakt z NFZ w wyniku reformy. 104 placówki złożyły protest

 • 2017-07-14 11:57:46

  gość: ~Radny

  Panie Starosto!!!
  Co pan wygaduje? Jakie podziały polityczne? Kto chce panu dokopać? Mówi pan o wspólnym działaniu, a obwinia pan ludzi którzy inaczej myślą, że chcą panu ,,dokopać". Powinien pan zacząć od przeprosin wszystkich mieszkańców powiatu i ludzi których nazwał pan swego czasu ,,baranami" tylko dlatego, że jakiś czas temu zgłaszali panu problem z PCZ. Powinien pan też jako odpowiedzialny polityk ,,a za takiego się pan uważa" dostrzec problem wcześniej a nie oszukiwać mieszkańców, że wszystko jest ,,na dobrej drodze do rozwiązania". Wszyscy są gotowi do współpracy, ale pan raczej nie. I proszę nie obarczać kolejny raz gminy swoimi zadaniami, bo ca za dużo to nie zdrowo. Życzę panu odwagi aby przyznał się pan do błędu i dopiero wtedy można szukać wsparcia...
  A i jeszcze jedno nowa ksywa starosty to ,,niestety" - a kiedy będzie stety?

 • 2017-07-14 12:02:36

  gość: ~władysław

  Bicia piany i robienia ludziom wody z mózgu ciąg dalszy..Zapraszam osoby chętne do działania ,nie tylko do pustej dyskusji do zgłoszenia swojej kandydatury na maila wladyslaw21@0net.pl

 • 2017-07-14 15:15:35

  gość: ~Adam

  Kłamstwo, buta i arogancja. Czy Warszawa czy ŚŚ. PO to nie partia , to stan umysłu.

 • 2017-07-14 18:45:13

  gość: ~mieszkanka

  Jeden Pan, Panie Starosto, tak naprawdę walczy o szpital, niewielu mieszkańców powiatu o tym wie! Życzę powodzenia i odwagi, bo niełatwe to zadanie i olbrzymia odpowiedzialność, a tylko Pan zdaje się o tym wiedzieć. Inni nie myślą o mieszkańcach, tylko o własnym interesie albo ambicji! Jeszcze raz powodzenia i głowa do góry!!!

 • 2017-07-14 20:12:26

  gość: ~mła

  najpierw sprzedał, teraz walczy, dobre sobie. To po co sprzedawano szpital?

 • 2017-07-14 22:49:09

  gość: ~Adam

  @~mieszkanka
  Głowa do góry. Nic się nie stało starosto. Malczyce szpital otworzą. Ten wójt niczego Panu nie odmówi.A na poważnie to wstydu pan nie ma i ta pocieszające pana mieszkanka też.

 • 2017-07-15 21:52:23

  gość: ~elo

  Kończ waść, wstydu oszczędź. Tyle w tym temacie. Brak klasy i honoru. Dawno już powinien Pan poddać się do dymisji. Wywiad nie poprawi ani Pana wizerunku ani nie naprawi tego co Pan nabroił

 • 2017-07-16 11:38:28

  gość: ~Obserwator głupoty

  Jaki włodarz na takim stanowisku w sytuacji krytycznej jaką była groźba pozbawienia powiatu opieki medycznej jedzie na urlop zostawiając sprawy bez nadzoru , wraca z urlopu i szuka winnych zaistniałej sytuacji, mało tego własną głupotę usiłuje usprawiedliwić sytuacją polityczną . Może CBŚ powinno zapukać do drzwi powiatu i rozwiało wiele wątpliwości.!?

 • 2017-07-16 12:45:43

  gość: ~obserwator mądrości

  @~Obserwator głupoty
  W końcu przecież jest zastępca, no co?

 • 2017-07-17 09:09:11

  gość: ~Marinetka

  @~obserwator mądrości
  Zastępca to marionetka pociągana za sznurki, jak ten cały zarząd! Tam tylko myślą jak tu promować swoje cztery litery aby pozostać przy korycie. Jak najwięcej imprez aby przykryć błędy. Tak jak to powiedział swego czasu na jednym ze spotkań pan wice ,,trzeba się pokazywać".
  Soją drogą mieszkańcy też się niczym nie interesują, ilu mieszkańców uczestniczyło w sesji w sprawie szpitala i odwołania starosty???

 • 2017-07-16 16:47:13

  gość: ~Obserwator głupoty

  Reasumując wypowiedz przedmówcy to odmieńcami są głowy państw które w chwili kryzysu przerywają wizytacje, urlopy i powracają do kraju !? Odmieńcami są prezesi firm którzy w chwili kryzysu osobiście nadzorują i rozwiązują problemy osobiście i nie polegają na innych !? Wniosek się sam nasuwa że starosta nie jest potrzebny ponieważ zastąpią go ci którzy sprawnie działają pod jego nieobecność ! Wiec czas podziękować staroście .

 • 2018-01-26 20:02:35

  gość: ~Zbyszek

  ostatnio dodany post

  Starosta powinien dawno podać się do dymisji.

REKLAMA