Express-Miejski.pl

Wicestarosta i wykonawca spotkali się z mieszkańcami. Mieli uwagi do nowego chodnika

Spotkanie z mieszkańcami w Rakoszycach fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Rakoszycach trwa przebudowa drogi powiatowej na ulicy Wrocławskiej. W projekcie zawarto wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej z chodnikami.

I to właśnie z położonego już chodnika niezadowoleni są mieszkańcy. Spotkali się z nimi wicestarosta Grzegorz Pierzchalski i wykonawca inwestycji Dariusz Małysz. Co poszło nie tak podczas budowy? - Chodnik jest za wysoko położony względem naszych bramek, czy wjazdów na posesje. Nie mogę wyjechać rowerem z posesji, tylko muszę go podnosić bo chodnik jest tak wysoko jak stopień od schodów - mówiła jedna z mieszkanek.

O problemie mieszkańcy poinformowali najpierw sołtysa Rakoszyc Władysława Błach, którzy następnie skontaktował się z wicestarostą. - W Rakoszycach na placu budowy tej drogi jestem praktycznie trzy razy w tygodniu. Być może po części zgodnie z projektem jest robiony ten chodnik, ale funkcjonalność dla mieszkańców jest priorytetem - mówił wicestarosta. Wykonawca twierdził, że indywidualnie z każdym mieszkańcem, przy którego posesji miał zostać poprowadzony chodnik rozmawiał. - Jesteśmy cały czas w trakcie prac, proszę się nie martwić bo to co tu widać to nie jest jeszcze skończone - mówił Dariusz Małysz. 

Chcą zaniżenia chodnika

Głównym problemem z chodnikiem jest to, że jest za wysoko położony. - Prosiliśmy, aby do furtek wykonać obniżenia tzw. łezki. Według podwykonawcy, z którym rozmawiałem wykonanie takich obniżeń jest niemożliwe. Dlatego chcieliśmy się spotkać i to wyjaśnić. Ten chodnik został zrobiony w ciągu dnia, nawet nie mieliśmy kiedy powiedzieć robotnikom o naszych uwagach. Myśleliśmy, że te obniżenia będą wykonane od razu - mówił sołtys. Jednak wykonawca uspokajał mieszkańców. - Drodzy państwo proszę się nie martwić. Ten chodnik jeszcze nie jest skończony. Dopilnuję by wykonać na tych pięciu posesjach, o których mówimy te obniżenia, które przyznaję są potrzebne - odpowiedział wykonawca.

Każdy z mieszkańców przy swojej posesji wskazał co zostało źle zrobione, albo wcale. - Szkoda, że nikt wcześniej ludzi nie zapytał o te wszystkie rzeczy, o których dziś mówimy - mówiła jedna z kobiet. - Prosiłem wcześniej, żeby robotnicy wstrzymali się z budową chodnika w taki sposób jak planowali bo szkoda było ich roboty bo trzeba będzie to rozbierć, na co oni - to rozbierzemy - dodał sołtys. Wykonawca jednak uspokajał mieszkańców i zapewniał, że chodnik przy posesjach zostanie naprawiony w ciągu jednego dnia.  

Podczas spotkania ustalono przy których z posesji wjazdy zostaną wydłużone, gdzie obniżone będą wejścia dopasowaniem ich wysokości do chodnika. Zadaniem wykonawcy będzie również znalezienie zakrytych zaworów wodnych oraz naprawda wjazdu do starej remizy strażackiej.

"Po co nam to coś?"

Chodnik to nie jedyny element, który uwzględnia projekt przebudowy drogi. Nowa nawierzchnia asfaltowa będzie miała 12 centymetrów. - Nie rozumiemy tylko jednej rzeczy. Czy ktoś może nam wyjaśnić po co przed skrzyżowaniem, tutaj na wysokości kościoła jest zrobiona, nawet nie wiem jak to nazwać. "Zatoczka"? Jaką to ma pełnić funkcje? - pytała jedna z mieszkanek. 

Tzw. zatoczka, czyli poszerzenie drogi pierwotnie było uwzględnione w projekcie jednak w nieco innym miejscu - bliżej głównego skrzyżowania ul. Wrocławskiej z drogą wojewódzką. Zostało jednak przesunięte nieco w dół, bliżej kościoła. - Sam nie rozumiem takiego rozwiązania. O ile bliżej skrzyżowania spełniłaby swoją rolę, aby auta miały większe pole manewru do wymijania, "to tutaj" jest bezsensowne. Zostało jednak uwzględnione w projekcie i musimy je zrobić - mówił wykonawca Małysz. - Fachowcy stwierdzili, że ma ono być dla bezpieczeństwa dla mieszkańców, którzy będą szli do kościoła. Będzie to po prostu przejście - dodał wicestarosta.

Sami mieszkańcy przez łzy śmieją się z tego miejsca. - Jest to tak bezcelowe, że aż śmieszne. Będzie nam tylko szpeciło tą drogę - mówił jeden z nich.

anbo

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wicestarosta i wykonawca spotkali się z mieszkańcami. Mieli uwagi do nowego chodnika

  2017-07-11 14:16:37

  gość: ~mieszkaniec

  Dobre sobie. Jak zawszę muszą mieszkańcy walczyć o swoje... Jak pan wicestarosta ma odpowiadać za zarządzenie zasobami ludzkimi jak nie miał nigdy w swoim życiu stanowiska kierowniczego? Fajny z niego gość na imprezy, ale nie na tak wysokie stanowisko, do tego wszystkiego został jeszcze wmanewrowany w walkę polityczną...

 • 2017-07-11 14:19:08

  gość: ~Adam

  Ty Grzesiu chodnik dokoncz chociaż w Drogomilowicach.

 • 2017-07-11 14:28:14

  gość: ~mieszkaniec

  @~Adam Grzesiu wplątał się w politykę wyższego szczebla... A dlaczego w Drogomiłowicach - (czyżby pani wójt obiecała rodzinnej miejscowości chodnik?). W całej gminie nie ma chodników... Nasza gmina jest jak z epoki kamienia, albo raczej błota i piachu... Robić chodniki we wszystkich miejscowościach, a nie scieżki rowerowe.

 • 2017-07-11 19:35:07

  gość: ~The

  Oj nie ma dobrej passy vice starosta.

 • 2017-07-11 23:50:46

  gość: ~Mieszkaniec

  Pan Grzegorz robi coś dla naszego regionu . Kilka lat do tyłu sprawę zaniedbał radny z miejscowości Drogomiłowic Sz.p Marian .P. ,proszę nie pisać tu bzdur na pana Grzegorza. Obecna radna coś robi dla miejscowości Łagiewniki Śr. ,Drogomiłowic i Różany .

 • 2017-07-12 05:39:01

  gość: ~Z Łagiewnik

  @~Mieszkaniec
  Chodnik to pono według umowy z powiatem gminy maja robic.

 • 2017-07-12 08:27:41

  gość: ~Radny

  @~Z Łagiewnik
  A to niby dlaczego gminy? Gmina niech zacznie w końcu robić porządnie swoje drogi i chodniki (przy drogach gminnych). Pan wice doraxnie tylko łata dziury, droga (gierkówka z Udanina do Ujazdu) już dawno była przewidziana do przebudowy. Budować chodniki i drogi powiatowe powinien właściciel, czyli starostwo. W zimie dwa razy spadł śnieg i też nie było posypane...

 • 2017-07-12 08:51:15

  gość: ~mieszkańec II

  @~Mieszkaniec
  Co robi???????????????????????????????????????? Chyba jesteś nie poważny!!! Wysypanie kawałka pobocza byle czym przy tak ruchliwej drodze uważasz za ,,coś robi"?

 • 2017-07-12 08:55:07

  gość: ~Radny

  Jeszcze jedno. Co się dzieje z poboczami i rowami na terenie powiatu? Zarabiają po 10 tyś, a na podstawowe prace przy utrzymaniu dróg nie ma!!! Czy to lato, czy to zima w starostwie na utrzymanie dróg kasy nima... Za to kasa jest na promocyjne imprezy dla obu panów...

 • 2017-07-11 21:39:20

  gość: ~Mieszkaniec

  A co z zakrętami w kierunku Budziszowa jeszcze nie zakończone a krawężniki już leżą? Zamiast to poszerzyć to jeszcze gorzej niż było!!!
  Ktoś już zauważył że taki był projekt to tak zrobili. Masakra a jakieś studzienki na instalacje burzowe.

 • 2017-07-11 21:42:55

  gość: ~Drogowiec

  Pracuje w podobnej firmie (ska....)i to co tu widze to jest tragedia. Droga zamiast szersza to jest do dup... ale taki projekt co zrobić.

 • 2017-07-11 21:57:01

  gość: ~Miałem okazję

  Może pana z inwestycji gminnej zawołać co się na niczym nie zna

 • 2017-07-11 22:00:32

  gość: ~Śmiesze

  Pan radny powiatowy też dobry taka cio... tylko wokół komina

 • 2017-07-18 08:35:02

  gość: ~z Malczyc

  ostatnio dodany post

  zapraszamy do Malczyc, ul. Sienkiewicza 2 w stronę placu zabaw - wąski chodnik bez możliwości wjazdu wózkiem a dodatkowo wystające na chodnik zarośla zagrażają ludziom, zwłaszcza dzieciom!!! ale władze wolą kilka metrów dalej odsłonić kolejna tablicę zamiast pomóc mieszkańcom w codziennych zmaganiach z chodnikiem, a ul. Sienkiewicza to droga powiatowa jest

REKLAMA