Express-Miejski.pl

Miękinia z dofinansowaniem na budowę parkingów przy stacjach kolejowych

Dworzec kolejowy - gmina Miękinia fot.: GM

9 czerwca Gmina Miękinia i Zarząd Województwa Dolnośląskiego, podpisali umowę o dofinansowaniu budowy parkingów przy stacjach kolejowych na terenie gminy Miękinia.

Dofinansowanie obejmuje parkingi przy stacjach w Miękini, Mrozowie, Brzezince Średzkiej i Księginicach. Wartość dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad  2 mln złotych. - Budowa parkingów wraz z infrastrukturą towarzyszącą w formie oświetlenia i dojść do parkingów zgodnie z rozstrzygniętym przez Gminę Miękina przetargiem wyniesie łącznie prawie 2,9 mln złotych, a prace wykonają firmy Budromos z Legnicy i Polskie Surowce Skalne z Katowic - informują pracownicy gminy i dodają, że termin zakończenia prac zaplanowano na czerwiec przyszłego roku.

Od słów do czynów

Pierwsze rozmowy o planowanych parkingach przy stacjach kolejowych były, podczas tworzenia przez gminę tegorocznego budżetu. Aktualnie podróż samochodem do centrum Wrocławia w godzinach porannych pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy znaleźli na to sposób. Jadą do pracy pociągiem. Amatorów tego rozwiązania nie brakuje, co widać po liczbie aut pozostawianych przy dworcach. 

Gmina Miękinia wybuduje cztery parkingi w konwencji "Parkuj i Jedź". Jeden z nich powstanie w Miękini, gdzie obecnie powierzchnia przeznaczona pod miejsca postojowe co prawda jest utwardzona, ale głównie nieregularną kostką granitową i kamieniem polnym. Występują tam też liczne nierówności. O wiele gorzej wygląda sytuacja w Mrozowie, czy w Księginicach, gdzie auta parkowane są na nieużytkach porośniętych zaroślami. Natomiast w Brzezince Średzkiej kierowcy parkują wzdłuż drogi, częściowo na poboczu, które także wymaga pilnej interwencji. 

W ramach inwestycji w wymienionych czterech miejscach przewidziano między innymi utwardzenie miejsc postojowych, odwodnienie, montaż oświetlenia drogowego.W Miękini i Mrozowie użytkownicy będą mieli do dyspozycji po 35 miejsc postojowych, w Księginicach 45, a w Brzezince Średzkiej 23. Korzystanie z parkingów będzie bezpłatne. Parkingi będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na 138. miejsc parkingowych, będzie 9. dla osób niepełnosprawnych. - Szacuje się, że z wybudowanych obiektów korzystać będzie ponad 20 tys. aut, a roczny spadek emisji CO2 wyniesie 186,47 ton równoważnika CO2 - dodają pracownicy.

em/GM

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA