Express-Miejski.pl

45-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Środzie Śląskiej

Uroczystości nadania imienia SOSw w Środzie Śląskiej fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

9 czerwca na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Środzie Śląskiej, odbyły się uroczystości nadania imienia placówce i jej 45-lecie istnienia.

W uroczystościach wzięli udział uczniowie placówki, kadra pedagogiczna, mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnego samorządu: starosta Sebastian Burdzy, wicestarosta Grzegorz Pierzchalski oraz burmistrz Adam Ruciński. 

9 czerwca w historii ośrodka będzie wyjątkową datą. Tego dnia placówka obchodziła 45-lecie istnienia oraz nadanie jej imienia Janusza Korczaka. Placówka otrzymała również własny sztandar. - Ile razy bym tutaj nie był to zawsze wchodzę i wychodzę z uśmiechem na twarzy. Życzę wam kolejnych sukcesów i aby ten uśmiech nigdy nie schodził wam z twarzy. Tak jak na waszym sztandarze "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Życzę, aby to motto towarzyszyło wam każdego dnia  - mówił na uroczystości starosta Sebastian Burdzy. - Dziś jest wyjątkowy dzień dla was, ale i miasta Środa Śląska. Ten ośrodek jest pełny życia i życzliwości. Chciałbym pogratulować tego jubileuszu i życzyć kolejnych - mówił burmistrz Adam Ruciński.

Dyrektor Lidia Walerych przedstawiła przybyłym gościom krótko historię powstania i działalności ośrodka. Jej podopieczni przygotowali tego dnia przedstawienia artystyczne. Podczas uroczystości szkolnemu pocztowi sztandarowemu przekazany został nowy sztandar szkoły. 

Kilka słów o początkach placówki

1 września 1972 roku rozpoczyna swoją działalność Państwowy Zakład Wychowawczy w Środzie Śląskiej. Do szkoły w tym roku przyjęto 76. uczniów, w tym 69. umieszczono w internacie. - Zarówno w Środzie Śląskiej, jak i na terenie powiatu średzkiego nie było obiektu, nadającego się wówczas na Państwowy Zakład Wychowawczy, w którym znalazłaby się szkoła i internat. Jedynym możliwym do przyjęcia rozwiązaniem było wydzielenie więcej pomieszczeń internatu Liceum Ogólnokształcącego. Wówczas wychowankowie musieli przebywać w ciasnych, często mało dostosowanych pomieszczeniach - opowiadała Lidia Walerych.

Początki intnienia placówki były trudne. Dopiero w 1981 wykupionoduży budynek w Środzie Śląskiej przy ul. Kilińskiego 33. Przed wojną w budynku mieściła się ochronka dla dzieci. - Obecna nazwa placówki obowiązuje od 1 września 1985 roku. Dawny budynek został rozbudowany o szkołę. Internat znajduje się w zaadoptowanym budynku - wyjaśniają pracownicy placówki. Szkoła jest wybudowana od podstaw. Ma zaplecze kulinarne i salę gimnastyczną. Na terenie ośrodka znajduje się boisko, plac zabaw, drewniana altana i ścieżka edukacyjna. 

We wrześniu 1993 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym powstaje Zasadnicza Szkoła Zawodowa z klasami wielozawodowymi. Od samego początku kształci ona uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w zawodach takich jak: piekarz, ślusarz, murarz, mechanik, czy cukiernik. - Głównym celem ośrodka jest przygotowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie do życia w społeczeństwie i pełnej integracji z nim, poprzez osiągnięcie możliwie wszechstronnego rozwoju - dodają pracownicy.

anbo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA