Express-Miejski.pl

Duże zmiany w średzkim rynku. Nie ma już wierzby. Za chwilę zniknie "aniołek"

Ścinka drzew fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Koparki i ogrodzony teren wokół nazywanego przez średzian "kamiennego kręgu" to widok, który towarzyszy nam od zeszłego piątku. Ruszyła przebudowa rynku dolnego.

Obszar, który zostanie przebudowany, zaczyna się od drogi przy straży miejskiej przez fontannę, po wjazd na plac Solny. Z centrum zniknie fontanna z "aniołkiem", ceglane murki i wierzba. Plac jest już równany z ziemią, a na jego miejscu powstanie nowa fontanna, pojawią się siedziska do odpoczynku i rośliny. Zmieni się też podłoże, które firma wykona z płyt granitowych. 

Koncepcja architektoniczna przygotowana przez firmę Modern Studio zakłada częściowe wyłączenie tej części miasta z ruchu samochodowego. W efekcie przebudowy zmniejszy się liczba miejsc parkingowych, zniknie też możliwość przejazdu obok straży miejskiej. Kierowcy będą mogli poruszać się już tylko ulicą Jana Kilińskiego.

Kontrowersje wokół ścięcia wierzby

Projekt zakłada wycinkę drzew, które obecnie zdobią rynek. Wielu mieszkańców publicznie wyraziło swój sprzeciw wobec ścięcia wierzby. Pytali, czy drzewo nie może zostać na swoim miejscu i co się stanie ze słynnym już "aniołkiem", który zdobił fontannę. Mieszkańcom odpowiedzili pracownicy urzędu gminy za pośrednictwem portalu Facebook. - Ponieważ wiele mitów narosło wokół trwającej przebudowy rynku, to wtorek zaczynamy od przypomnienia kilka ważnych faktów. Warto je poznać, zanim da się upust emocjom - czytamy na profilu gminy, która poinformowała o zawartnych w projekcie aspektach. - Projekt przebudowy był kilkakrotnie konsultowany z mieszkańcami. W projekcie przewidziano 16 nowych drzew, które wykonawca nie tylko zasadzi, ale będzie je również pielęgnował. Duże drzewa i krzewy zostaną wycięte, a niska roślinność ma być przeniesiona w inne miejsce - czytamy w komunikacie opatrzonym dodatkowo tagami: #faktyaniemity, #zmianysąpotrzebne, #spodobaWamsię.

Aniołek zdobiący fontannę zostanie zdemontowany, a przyszła jego lokalizacja zostanie uzgodniona z konserwatorem zabytków i mieszkańcami. - To miejsce posiada wartość sentymentalną, ale już niestety nie posiada wartości estetycznej i funkcjonalnej i to właśnie się zmieni - podsumowują pracownicy.

Prace mają zostać zakończone do 31 sierpnia tego roku. Kilka dni później w centrum zorganizowane zostanie Święto Wina w Mieście Skarbów. Co, jeśli wykonawca nie skończy na czas? Podczas spotkania z mieszkańcami burmistrz Adam Ruciński pewnym głosem zapewniał, że nawet jeśli tak się stanie, to z pewnością gros prac zostanie mimo wszystko zakończonych i pozostanie jedynie kosmetyka, co - w jego opinii - nie przełoży się bezpośrednio na jakość samej imprezy. 

Więcej szczegółów wkrótce, tymczasem poniżej nasz i gminy post - polecamy komentarze, a w nich odpowiedzi średzkiego magistratu na najczęściej pojawiające się pytania.

 

anbo

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Duże zmiany w średzkim rynku. Nie ma już wierzby. Za chwilę zniknie "aniołek"

    2017-06-06 12:25:54

    gość: ~Środa

    ścięli już wszystko.. jest łyso i smutno...

  • 2017-06-06 12:46:09

    gość: ~out

    No Panie Ruciński to wydałeś na siebie wyrok. Ciebie za rok też tak wytniemy....

  • 2017-06-06 12:54:56

    gość: ~jola

    ok będą nowe drzewka, ale one urosną na ile lat? 15? bez jaj. Do tego czasu tylko nam ten granit zostanie

  • 2017-06-06 13:30:43

    gość: ~Olo

    Ktoś za to beknie...

  • 2017-06-06 13:36:09

    gość: ~adas

    MASAKRA!!!
    Bedzie betoniarnia

  • 2017-06-06 13:38:21

    gość: ~walery

    Zachciało się nowoczesności

  • 2017-06-06 13:44:31

    gość: ~Ja

    Dopiero narzekaliście, że pod wierzbą siedzą żule, teraz płaczecie, że łyso. Ja tam się cieszę, że ten śmietnik zniknie ze średzkiego rynku, bo tylko go szpecił.

  • 2017-06-06 15:01:37

    gość: ~śREDZIANIN

    Projekt przebudowy rynku mi się nie podoba i tyle.

  • 2017-06-06 15:02:19

    gość: ~ciekawy

    lord zadowolony?

  • 2017-06-06 15:17:48

    gość: ~wyborca

    nie przemyślane to było Adam. Obyś zdawał sobie z tego sprawę

  • 2017-06-06 16:48:26

    gość: ~też komentator

    @~wyborca
    A ja przeczytałem komentarze i mam nieodparte wrażenie, że pisze je jedna lub dwie osoby< dlatego, że są bardzo podobne w stylu, krótkie i lakoniczne, podobne podpisy i czas dodawania. jak usiądzie sobie taka anonioma menda na chwilę przy komputerze, to co minutę wyprodukuje jedno zdanie. ................. Dlatego, jesli masz coś do burmistrza to idż i powiedz mu to w twarz, tchórzu.

  • 2017-06-06 17:21:09

    gość: ~Pietrek

    @~też komentator
    Nie bądź taki przodu jak bym poszedł do burmistrza i powiedział to by się mścił i robił na złość takie mamy władze

  • 2017-06-07 09:47:34

    gość: ~mistrzu

    @~też komentator
    ...przypomne to radni glosuja...nie burmistrz...

  • 2017-06-07 21:19:37

    gość: ~Bezradni

    ostatnio dodany post

    @~mistrzu
    Radni głosują? Haha radni głosują - decyduje burmistrz

  • 2017-06-06 16:59:50

    gość: ~Odpowiedzialność

    Myślę że burmistrz powinien być świadomy konsekwencji za nie przemyślane czyny jak wycinka drzew czy decyzja zgody na budowę xeos ludzie będą o tym pamiętać!

  • 2017-06-06 17:01:45

    gość: ~ktos

    Również mi się wydaję że pisze to jedna osoba ... przecież to jak będzie wyglądał rynek bo przebudowie było wiadome już od jakiegoś czasu ... I jakoś nie było protestów ... blokowania dróg czy przypinania się łańcuchem do Aniołka ... więc odpuście sobie te lamenty bo jak by tak bardzo wam na tym zależało to była by wielka akcja przeciw ... A nie było nic lub prawie nic ... Dobrze że coś się zmieni !!!

  • 2017-06-06 17:41:58

    gość: ~Olga

    Na pewno nie pisze jedna osoba! A poza tym mnóstwo osób myśli podobnie i nie musi pisać tego na forum gazety. Rynek powinien być zielony a nie kamienny!

  • 2017-06-06 19:57:59

    gość: ~Ola

    Strasznie szkoda zlikwidowania pijalni heee pewnie co niektórzy nie mają gdzie teraz winna degustowac. Ludzie to nie dochodzisz coś zmieniają, modernizuja to źle nic nie robią też zle

  • 2017-06-06 21:53:15

    gość: ~Wrrr

    @~Ola
    Dobrze ze zlikwidowali zakątek dla żuli osłonięty komfortowo żywopłotem. ALE wierzba powinna zostać jako symbol dawnych czasów i dawać cień zanim nowe drzewa urosną. Mozna było ja obudować granitem i mogła sobie rosnąć na tej kamiennej pustyni.
    Ale jeśli ktos ma ograniczony zasób pomysłów i korzysta z coraz to nowych specjalistów to tak wyglądają efekty.
    Czyżby został zatrudniony kolejny specjalista od spartolenia czego sie da? Żal

  • 2017-06-06 22:14:10

    gość: ~Iwona

    Witam myślicie że pijaczki nie będą pić na rynku to się mylicie teraz będą pić na granicie

  • 2017-06-07 10:22:59

    gość: ~leon

    po co wierzba i szpital ?
    szpitala nie będzie ale za to będzie nowy rynek

  • 2017-06-07 14:30:31

    gość: ~Do leon

    @~leon
    To że szpitala nie ma to wina starostwa, a nie gminy... Gmina nie odpowiada za zapewnienie opieki zdrowotnej tylko starostwo.

  • 2017-06-07 14:31:38

    gość: ~Mariusz

    @~leon
    Mariusz szpital w lubiazu czeka