Express-Miejski.pl

Co ze ścieżką rowerową na trasie Kulin-Cesarzowice?

Przebudowa drogi relacji Rakoszyce-Cesarzowice fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Budowa ścieżki rowerowej relacji Rakoszyce-Kulin oraz chodników w Kulinie i Cesarzowicach to wspólna inwestycja powiatu średzkiego z gminą Środa Śląska. 

Strony nie mogą jednak dojść do porozumienia w sprawie wspólnej budowy ścieżki rowerowej Kulin-Cesarzowice. Gmina Środa Śląska zgodnie z umową wykonała projekt przebudowy drogi Rakoszyce-Kulin-Cesarzowice, w tym ścieżki rowerowej na trasie Kulin-Rakoszyce.

- Pan burmistrz pomimo wielu naszych prósb i rozmów nie uwzględnił odcinka drogi rowerowej Kulin-Cesarzowice. Tym bardziej jest to nie zrozumiałe, ponieważ planujemy budowę ścieżki rowerowej Ciechów-Cesarzowice. Mamy przygotowany kosztorys budowy brakującego odcinka ścieżki pomiędzy Kulinem, a Cesarzowicami i jest to kwota 500 tys. złotych. Bardzo realne jest zdobycie dofinansowania na kwotę 200 tys. złotych - tłumaczy starosta Sebastian Burdzy, który dodaje, że zwrócił się do burmistrza Adama Rucińskiego o współfinansowanie tego zadania w kwocie 150 tys. złotych.

Dostaną mniej niż zakładali

W trakcie kwietniowej sesji w gminie Środa Śląska temat współfinansowania był poruszony przez starostę. - Rada gminy przyjęła uchwałę, w której upoważniła pana burmistrza do pomocy powiatowi na realizację zadania "Budowa ścieżki rowerowej Kulin-Cesarzowice" w kwocie 40 tys. złotych. Gmina udzieli nam tą kwotę pod warunkiem, że powiat dołoży 20 tys. złotych do realizacji budowy chodników w miejscowości Wrocisławice. Po wielu latach doszliśmy do porozumienia z gminami, że jak robimy wspólnie jakąś inwestycję, to składamy się na dofinansowanie po połowie - wyjaśnia starosta. - Wolałbym żeby burmistrz powiedział mi, że w tym roku gminy nie stać na taką inwestycję, zamiast robienia takiej sytuacji, że wskazana przez nas kwota jest zmiejszana i udzielana jeszcze pod warunkiem. Ostatecznie wyjdzie na to, że dostaniemy nie 40 tysięcy, a 20 - dodaje Burdzy.

Gminy nie stać na wsparcie

Jak poinformowała nas skarbnik gminy Elżbieta Czarnota w tej chwili średzki magistrat nie dysponuje w budżecie środkami o jakie wnioskował zarząd powiatu. - W 2017 roku mamy ogromną ilość zadań inwestycyjnych do realizacji. Liczymy, że takie środki pojawią się w drugiej połowie roku budżetowego, jeżeli powstaną jakieś oszczędności w przetargach. Na razie tych oszczędności nie ma - skarbnik.

O przyznaniu 40 tys. złotych na budowę brakującego odcinka ścieżki rowerowej dyskutowali radni gminni. - Taki zapis w uchwale rady miejskiej, zaproponowany podczas posiedzenia Komisji Spraw Gospodarczych, Budżetu i Finansów, wynika przede wszystkim z braku wystarczających środków budżetowych na wsparcie inwestycji na drodze powiatowej. Zależy nam na tej inwestycji, dlatego zaproponowaliśmy póki co wsparcie powiatu w kwocie 40 tys. złotych, kwocie realnej do wygospodarowania w tej chwili w naszym budżecie. Co ważne, ten zapis nie zamyka możliwości przekazania wsparcia gminnego na tę ścieżkę przy drodze powiatowej w drugiej połowie tego roku, bądź w budżecie na 2018, kiedy będziemy przygotowani finansowo. Poza tym, oferując po raz kolejny wsparcie finansowe gminy dla inwestycji powiatowych, oczekujemy także - jako radni - poniesienia przez powiat choć części kosztów budowy chodnika przy drodze powiatowej we Wrocisławicach, bo tam w ogóle nie ma chodników i jest bardzo niebezpiecznie – podkreśla Arkadiusz Hibner, przewodniczący Komisji Spraw Gospodarczych, Budżetu i Finansów w średzkiej Radzie Miejskiej.

"Ścieżka powstanie"

Decyzja średzkich władz wydaje się ostateczna. Starosta powiatu zapowiada jednak, że będzie jeszcze szukać innych źródeł finansowania, aby inwestycja została wykonana w tym roku. - Mamy teraz dobrą sytuację, wykonawcę, który zrobi tą ścieżkę w korzystnej cenie. Nie chcę odkładać tego d okońca roku, kiedy warunki atmosferyczne są niekorzystne. W ten sposób była robiona ścieżka w kierunku Jastrzębiec. Proszę zobaczyć, jak teraz ona wygląda. Jest popękana i nadaje się do remontu. Mam nadzieję, że w połowie czerwca temat zostanie korzystnie skończony. Ścieżka na pewno powstanie - komentuje starosta.

anbo

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Co ze ścieżką rowerową na trasie Kulin-Cesarzowice?

  2017-05-19 18:44:01

  gość: ~Marta

  No i macie wyższy poziom rozwoju naszego Lorda teraz mamy wyższy poziom nie do rozwoju

 • 2017-05-19 19:10:26

  gość: ~Powiatowy

  Powiaty do likwidacji i po kłopocie. Nie będzie problemu kto ma robić. I który lepszy burmistrz czy starosta.

 • 2017-05-19 21:25:59

  gość: ~jor

  lordowie jeżdzą karocami to po co budować ścieżkę rowerową A nazywanie Burmistrza Lordem jest obrażliwe dla prawdziwych LORDÓW

 • 2017-05-19 23:01:12

  gość: ~obserwator

  starosta Burdzy nie mając żadnej alternatywy na pozyskanie środków na dofinansowanie zadania,na spotkaniach z mieszkańcami Cesarzowic i w trakcie sesji kwietniowej w Gminie ,dalej wciska ciemnotę jaki on dobry wujek.Wykona ścieżkę rowerową z Ciechowa do Cesarzowic a może nawet do Kostomłot. Nasuwa się pytanie na co mu tak teraz szybko potrzebna kasa?,przecież roboty główne dopiero zaczynają nabierać tempa a ścieżka jest poza umową jako roboty uzupełniające,I co z oszczędnościami po tak super przetargu ,przecież były i co starosta nie mógł jak taki dobry włożyć je w ścieżkę?.Ja wam odpowiem bo tak jak wszystko ma nas głęboko w 4 literach.I to co wyczynia tylko to potwierdza.Szkoda tylko że jest Średzianinem,bo inaczej to było by naturalnie zrozumiałe.

 • 2017-05-20 05:08:24

  gość: ~Sredzianin

  Średzianinem jest burmistrz i jako gospodarz tej gminy powinien dbać o jej mieszkańców a nie uprawiać gierki polityczne. Najpierw nie zaprojektował ścieżki kulin-Cesarzowice teraz nie chce dać pieniędzy. Komu robi na złość ? Starości czy mieszkańcom? Gmina nie ma pieniędzy? A chwali się ze rekordowy budżet 40 mln na inwestycje! Nie mogę uwierzyć że 150 tys zł to kwota zbyt wysoka do udźwigniecia zwłaszcza ze jak trzeba to burmistrz wyciąga jak z kapelusza np 50 tys na wóz strażacki. To wszystko spektakl jednego aktora nie dajcie się zwieść i pamiętajcie komu podziękować za brak ścieżki.

 • 2017-05-20 16:05:13

  gość: ~mieszkaniec

  Średzianinem jest starosta i jako mieszkaniec tej gminy powinien dbać o jej mieszkańców a nie uprawiać gierki polityczne. Najpierw chce wybudować Centrum Kultury Alternatywnej za 5 mln zł, a teraz szuka 150 tys. zł w gminie, skoro może je znaleźć z budżetu Powiatu, skoro droga jest powiatowa. To wszystko spektakl jednego aktora nie dajcie się zwieść i pamiętajcie komu podziękować za ten teatr dotyczący ścieżki.

 • 2017-05-20 17:33:13

  gość: ~Marta

  @~Sredzianin
  Brawoooo brawo brawo taka prawda

 • 2017-05-20 17:43:44

  gość: ~arni 1202

  Lepiej zeby zrobili sciezke z Cesarzowic do Ciechowa wiecej ludzi jedzie rowerami .

 • 2017-05-20 17:47:02

  gość: ~arni 1202

  Lepiej zeby zrobili sciezke z Cesarzowic do Ciechowa wiecej ludzi jedzie rowerami .

 • 2017-05-21 18:22:46

  gość: ~Mieszkaniec

  To niech może zrobią ścieżkę rowerową z Jugowca do Środy Śląskiej (nasze miasto skarbów) tam też dużo jest rowerzystów a droga bardziej niebezpieczna niż ta w Ciechowie czy w Kulinie gdzie i tak będą chodzić całą drogą.od strony Jugowca jeździ tyle tirów że masakra a w Kulinie jak przejedzie jakiś to święto. Nie wspomnę o stanie drogi Kąty Środa. I gdzie jest bardziej potrzebna ścieżka rowerowa? Albo wiem zróbcie ścieżkę po drugiej stronie drogi z Ciechowa do Środy będzie jak korek omijać. Jeszcze niech zabezpieczą tą inwestycje bo nawet żadnej taśmy nie ma a rów wyryty jak ch...ra, w nocy masakra jak się jedzie

 • 2017-05-21 20:33:07

  gość: ~Jor

  Czy ktoś policzył ile rowerów w ciągu dnia przejechało ze Srody Sląskiej do Ciechowa ? i czy scieżki rowerowe mają mieć wpływ na ocenę naszych /nie mogących się dogadać /bonzów z Powiatu i Gminy,

 • 2017-05-22 09:22:54

  gość: ~mieszkaniec

  Starosta niech zajmie się budową chodników przy drogach powiatowych. W gminie Udanin na 19 miejscowości w trzech są tylko chodniki!!! W pozostałych miejscowościach nie liczy się bezpieczeństwo i wygoda pieszych. Którędy mają chodzić dzieci? Ruch jest coraz większy, a starosta jakieś centrum chce budować? Co ze szpitalem? Co z drogami powiatowymi? Ile lat jest Pan już starostą? Niech Pan się w końcu zabierze do prawdziwej prasy, na rzecz całego powiatu, a nie uprawia Pan tylko politykę!!!

 • 2017-12-04 13:58:54

  gość: ~Z miasta

  Dlaczego scieżek nie buduje się w miescie gęsto zaludnionym ale po wsiach, dla kilku rowerzystów.W Środzie rowerzysci muszą jeżdzić chodnikami?

 • 2017-12-04 15:29:54

  gość: ~Nornica

  ostatnio dodany post

  Rynek nieskończony
  Osiedle socjalne nieskończone
  Targ rozgrzebany
  dorzucamy ścieżkę rowerową
  Ciekawe co będzie następne?:)
  BRAWO UM !!!

REKLAMA