Express-Miejski.pl

Zapora w Malczycach ma być gotowa za dwa lata

Konferencja w sprawie zapory fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Jest szansa na zakończenie budowy stopnia wodnego w Malczycach. Prace trwają już ponad 20 lat. Budżet państwa przeznaczył 210 mln zł na zakończenie inwestycji.

Docelowo stopień wodny będzie zabezpieczał Dolny Śląsk przed powodzią.  Regulację poziomu Odry zapewnią przepusty, które są już gotowe. Zapora umożliwi też żeglugę na odcinku Brzeg Dolny – Malczyce. Inwestycja w Malczycach miała być gotowa w 2004 roku, jednak wciąż drożała. Termin zakończenia prac ciągle ulegał zmianie głównie z powodu braku pieniędzy. O stanie budowy poinformowano na konferencji w Dolnośląskim Urządzenie Wojewódzkim.
- Chciałbym przywrócić Odrę Dolnoślązakom. Trzeba pamiętać, że rzeka może tworzyć zagrożenia dla mieszkańców. Niedługo mija 20-lecie wielkiej powodzi, a więc w tym kontekście zapora w Malczycach jest niezwykle ważna – tłumaczył Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.
Kilka dni temu na konto Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wpłynęło 85 mln złotych. Inwestycja ma ruszyć za dwa lata. Zdaniem wiceministra środowiska Mariusza Gajdy budowa od początku miała pecha. W kolejnych budżetach nie zabezpieczono pieniędzy na dokończenie inwestycji.
- Na ten rok mamy zabezpieczoną kwotą, którą wykonawca jest w stanie przerobić. Na kolejny rok przygotowaliśmy 125 mln zł. Stopień ma zostać uruchomiony wiosną w 2019 roku. Drobne prace remontowe trzeba będzie wykonać w tzw. cofce. To w razie potrzeby pozwoli na przepuszczenie wielkiej wody – zapewnił wiceminister Gajda.
Zakończenie budowy jest konieczne. Bez niego nie można prowadzić dalszych inwestycji wodnych np. w Lubiążu i Ścinawie. Łącznie na budowę zapory wydano już dziewięćset milionów zł. Ostatnie kwoty przekazane przez ministerstwo zapewnią spiętrzenie wody. To z kolei uruchomi elektrownię. Reszta środków pozwoli na dokończenie prac na przelewach wodnych.
- W tej chwili obniżyło się dno koryta rzeki, co zagraża zanikaniu lasów lęgowych. Nie można też uruchomić żeglugi na Odrze. Czy bezpieczeństwo jest ważniejsze od korzystania z rzeki? Myślę, że jeden i drugi element jest istotny. Jednak sprawa ochrony przeciwpowodziowej jest strategiczna – podkreśliła Teresa Szczerba, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Z ilu obiektów składa się zapora? Obecnie jest tam śluza, jaz, przelew stały i elektrownia wodna. Dzięki przyrodnikom zamontowano też sześć przepławek – miejsc, w których będą przepływały ryby i inne zwierzęta rzeczne.

Jacek Bomersbach

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zapora w Malczycach ma być gotowa za dwa lata

  2017-04-22 12:39:12

  gość: ~zeglarz

  Mam nadzieję, że malczycka rada nie sprzeda portu za parę groszy w takiej chwili gdzie idą miliardy na inwestycje związane z żeglugą śródlądową. Będziecie przeklęci po wsze czasy jeśli to uczynicie. Pamiętajcie za 20 miesięcy Was rozliczymy z waszych działań i waszego wójta. Bo jak do tej pory poza obietnicami to nie nie macie czym się pochwalić. No - może wójt swoją 10tyś. pensją - bo jest krezusem na tle innych włodarzy.

 • 2017-04-22 17:58:44

  gość: ~Jaga

  Trzeba być debilem lub wójtem z Malczyc aby sprzedać port czyli kurę która znosić będzie złote jajka. Szanowna Rado oprzytomnij

 • 2017-04-23 00:34:13

  gość: ~dociekliwy

  A jak sprzedadzą port to w ogóle Malczyce będą miały dostęp do Odry. za kładkę to trzeba będzie jechać aż koło wodociągów. Ktoś tu nie ma rozumu

 • 2017-04-23 07:43:07

  gość: ~zeglarz

  Czy to prawda że na najbliższą sesję 25 kwietnia szykowana jest uchwała o sprzedaży portu w Malczycach?

 • 2017-04-26 07:18:06

  gość: ~Do żeglarza

  Już banda wójcia Frania podjęła decyzję, ze sprzedać! Więc głosy mieszkańców mieli gdzieś. Tak to jest jak gminą rządzą ludzie obcy.

 • 2017-04-26 22:02:53

  gość: ~mieszkaniec

  To nie umowa, a uchwała. z tego co wiem to radni przeciwni sprzedaży zażądali głosowania z imienia i nazwiska z zapisem w protokole, ale większość się nie zgodziła. Ciekawe dlaczego... A wójta to nawet nie było na tej sesji

 • 2017-04-27 22:18:53

  gość: ~obywatel M

  ostatnio dodany post

  Ale widać było kto podniósł rękę za sprzedażą to może ktoś z widowni poda ich imiona i nazwiska bo przecież była chyba to uchwala podjęta poprzez podniesienie ręki?

REKLAMA