Express-Miejski.pl

Przyjdź na finisaż wystawy "Inne wojny" do wojnowickiego zamku

Plakat fot.: Zamek na wodzie Wojnowice

Już jutro 19 kwietnia o godz. 18 w Zamku w Wojnowicach odbędzie się finisaż wystawy "Inne wojny", która pokazuje różnice w narracji, odbiorze historii II wojny światowej.

Różnice znajdują się we współczesnych podręcznikach dla klas licealnych w Czechach, Niemczech, Włoszech, Polsce, Rosji i na Litwie. Jest to temat szczególnie ważny w obecnych czasach – rocznica powstania w getcie warszawskim, akcji „Wisła” oraz dyskusje wokół Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

W programie finisażu zaplanowano kuratorskie zwiedzanie wystawy z Alicją Gluzą, historyczką i członkinią zarządu Ośrodka KARTA oraz dyskusję o potrzebie polityki historycznej z udziałem profesora Krzysztofa Kawalca, dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu i profesora Krzysztofa Ruchniewicza, dyrektora Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta. Organizatorzy przewidzieli bezpłatny transport z Wrocławia o godzinie 17. Wyjazd spod Panoramy Racławickiej.

Dzieło historyków

Wystawa „Inne wojny” jest wspólnym dziełem historyków, działaczy społecznych, nauczycieli historii i jej miłośników. Tworzą oni grupę roboczą Historical Memory and Education w ramach Forum Obywatelskiego UE-Rosja. Grupa została założona w 2013 roku przez ekspertów z sześciu krajów prezentowanych na tej wystawie.

- Wybór tematu jest oczywisty II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i spornych okresów w pamięci europejskich narodów. Rosjanie uważają zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej za jedną z najważniejszych kart w historii kraju. Wystawa przedstawia i zestawia te odmienne narracje historyczne zaczerpnięte z podręczników. Ma na celu okrycie istotnych aspektów pamięci, zaprezentowanych na planszach tematycznych i narodowych. Zwiedzający mogą poznać i prześledzić metody nauczania w różnych krajach - opowiadają organizatorzy eventu.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA