Express-Miejski.pl

Port w Malczycach zostanie sprzedany? Decyzja w rękach radnych

Port w Malczycach fot.: pharom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od pewnego czasu głośno jest na temat planowanej sprzedaży portu w Malczycach. Czy dojdzie do transakcji?

Charakterystycznym elementem Malczyc jest port. Kilka miesięcy temu pojawił się inwestor, który zadeklarował chęć jego kupienia. - Inwestor na własny koszt zrobił wizualizację i przedstawił nam koncepcję rozwoju portu, jaką chce realizować na własny koszt. Nadmienię, że jest to przedsiębiorca ściśle związany z biznesem rzecznym i ceniony w środowisku - mówi wójt Piotr Frankowski. - Skoro port od lat niszczeje, to podjąłem decyzję o jego wycenie i poprosiłem radę, aby na sesji podjęli uchwałę intencyjną, która pozwoliłaby mi na dalsze przygotowania portu do sprzedaży - dodaje włodarz gminy.

Zdaniem wójta radni z klubu Razem dla Gminy Malczyce sprzeciwiają się sprzedaży obiektu twierdząc, że mieszkańcy tego nie chcą. - Według nich jest to ostatni teren gminny, a poza tym port według nich niedługo będzie kosztował bardzo dużo pieniędzy, więc nie można go teraz sprzedać. I owszem, z pewnością port warty będzie fortunę, o ile gmina, która jest właścicielem terenu, zainwestuje fortunę w przywrócenie jego funkcji, a nie stać nas na to - komentuje Piotr Frankowski.

Spotkanie radnych z inwestorem

W gminie odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział radni, wójt i inwestor. - Członkowie klubu radnych po spotkaniu stwierdzili, że nie wyrażają zgody na sprzedaż przedstawiając szereg pytań dotyczących wydatkowania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Nie twierdzę, że te pytania są bez sensu, ale atmosfera wokół tej sprawy zaczęła nabierać takiego kształtu, że nie zdziwię się, jeśli inwestor sam zrezygnuje z chęci kupna portu widząc takie zamieszanie. Jak stwierdził, nie chce protestów mieszkańców, bo zależy mu tylko na uczciwym interesie - komentuje sprawę wójt.

Co dalej?

Na ostatniej sesji rady gminy radni mieli w formie uchwały wyrazić zgodę na sprzedaż w drodze przetargu terenu portu. Pojawiły się pytania i wątpliwości części radnych. - Nie jest prawdą, że w jakikolwiek sposób sprzeciwiamy się definitywnie sprzedaży, a wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego, że chcemy podejmować odpowiedzialne i podparte wiedzą merytoryczną decyzje, poprosiliśmy wójta o wyjaśnienia dotyczące m.in. granic działki portowej, wykonanej przez rzeczoznawcę wyceny majątku, a w końcu o fakt najistotniejszy, czyli kalkulację finansową dotyczącą wykorzystania pieniędzy, które zasilą budżet w przypadku sprzedaży portu. Tym bardziej, że już dziś mamy wiedzę, że dzierżawca portu został zwolniony przez wójta z czynszu dzierżawnego, co jest dla nas niezrozumiałą i nie podpartą żadnym uzasadnieniem decyzją - wyjaśnia radna Mariola Kądziela z klubu Razem dla Gminy Malczyce.

Jak podkreślają członkowie grupy Razem - pośpiech w tej sprawie nie jest wskazany. - Liczy się wiedza i fachowość w przeprowadzeniu procesu sprzedaży majątku gminy - dodaje Mariola Kądziela.

Ostatecznie dziewięciu radnych podjęło decyzję o przesunięciu głosowania nad uchwałą o miesiąc. - Czekamy zatem na materiały przygotowane przez urząd i mamy nadzieję, że ich jakość pozwoli nam na podjęcie racjonalnej i korzystnej dla gminy Malczyce i jej mieszkańców decyzji - podsumowuje radna.

- Liczę na to, że radni wyrażą zgodę na sprzedaż. Jesteśmy gminą zadłużoną, biedną i do realizacji zadań potrzebujemy pieniędzy, których dziś nam nie wystarcza. Mówimy o kwocie ponad 3 mln złotych. Poza tym inwestor poniósł już spore nakłady finansowe na doprowadzenie portu do stanu użyteczności. Wiąże z tym miejscem swoją przyszłość. To dla nas szansa, która może się więcej nie przytrafić - dodaje wójt. 

anbo

17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Port w Malczycach zostanie sprzedany? Decyzja w rękach radnych

    2017-04-12 14:16:01

    gość: ~Stoczniowiec

    Taki wójt, a jeszcze nie tak dawno nie wiedział jak się stocznia nazywa: cyt. Wybraliśmy właśnie takie jedno, obok którego żyjemy i które pragniemy zmienić. Jest to stare miejsce przepraw promowych, u wejścia do stoczni MALMO w Malczycach – mówi Piotr Frankowski Prezes Fundacji SZANSA NA PRZYSZŁOŚĆ. Fundacja została powołana przez grupę społeczników do wspierania wszelkich inicjatyw zmierzających do rozwoju Ziemi Malczyckiej.
    A CO DO ODSTRASZANIA INWESTORÓW I DZIAŁANIA ANTYPOLITYCZNEGO:
    1. http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/15291,spotkanie-z-mieszkancami-w-sprawie-wysypiska
    2. Http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,14961686,Zaczeli_zasypywac_Malczyce_smieciami__Mieszkancy_sie.html
    3. http://sroda.express-miejski.pl/wiadomosc/15362,mieszkancy-nie-chca-smrodu-siarkowodoru

    Mieszkańcy są oburzeni postępowaniem naszych władz!

  • 2017-04-12 14:18:21

    gość: ~Matematyka

    Coś mi tu nie gra. Klub radnych to przecież 6 osób, a rada ma 15. Więc czemu wójt atakuje mniejszość? Przecież ma swoich popierających 9 radnych, więc coś mi tu nie pasuje. Od kiedy 6 to więcej niż 9???

  • 2017-04-12 14:40:54

    gość: ~Gość

    Sprzedać to, i to szybko

  • 2017-04-12 15:07:54

    gość: ~logik

    @~Matematyka
    najwidoczniej przekonali czesc radnych ze warto poczekac. no to chyba logiczne.

  • 2017-04-12 15:23:23

    gość: ~Mike

    Biedna gmina.... Wójt pensja jak wszędzie, radni dieta wyższa niż wszędzie, wydane największe pieniądze na autopromocje, zwolnienia z opłat dla wybranych za dzierżawę. Typowe kolesiostwo! Gmina Malczyce w skrócie!

  • 2017-04-12 16:39:34

    gość: ~Przedsiębiorca

    Obrzydzenie od tych kłamstw Wójta :
    - Wójt mógł sam zdecydować o sprzedaży portu bez zgody Radnych no ale wiadomo "dupochron" musi mieć i wymyślił na prędce uchwałe intuicyjną :)
    - biedna Gmina ale pensja Wójta w czołówce,
    - 3 Radnych z obozu Wójta przeciw więc nie tylko RDGM,
    - inwestor robi pod siebie czyli min. pogłębia kanał bo bez tego nie zarobi więc bez łaski,
    - skoro już teraz zwalniany z dzierżawy to później nie zrobi NIC,
    - przez Malczyce będą jeździły sznury TIR-ów przy "śmieciach"przeszkadzało a teraz już nie,
    Słabo to wygląda Panie Wójcie !

  • 2017-04-12 17:32:15

    gość: ~przeciwny

    @~Przedsiębiorca
    ale czytasz że zrozumieniem? czy tylko jak ci wygodnie? klub nie jest przeciw sprzedaży. po prostu chcą więcej informacji.
    inwestor też sprzątać nie musiał bo po co mu wycięte krzaki. faktycznie lepiej zostawić port i niech niszczeje. brawo ty.
    gdzie masz info że jest zwolniony z dzierżawy? bo ja akurat mam takie ze płaci.
    sznury tirów już Ci przeszkadzają? ale brak zakładów pracy i pracy już nie?

  • 2017-04-12 21:45:14

    gość: ~ jestem za

    Od XVIII wieku Odra pracowała dla Malczyc,przez ostatnie 70 lat tylko przepływała obok.
    30 lat temu gmina otrzymała za darmo z Żeglugi na Odrze port wraz z basenami i nie potrafiła go zagospodarować zgodnie z jego charakterem.Teraz kiedy pojawiła się szansa,że wrócą lepsze lata dla Malczyc bo jest inwestor,który wie do czego służy port i ma koncepcje jego działalności, zaczyna być słychać pieski ogrodnika szczególnie tego z południa gminy, które próbują go wygryzć

  • 2017-04-12 21:45:16

    gość: ~Mareczek

    Oj Mariolcia znowu kontra i mieszanie. Miałaś swoje 5 minut jako sekretarz i nic nie zrobilas. Przez takie kontrowanie kazdej decyzji w Malcz zawsze bedzie martwica inwestycyjna. Mariolka brawo Ty.

  • 2017-04-13 09:04:31

    gość: ~Malczycki od urodzenia

    Mieszkam tu długo, pamiętam każdą władzę, ale sekretarzem to nigdy żadna Mariola nie była. Widać jaki elektorat wójta Frankowskiego, taka ich wiedza.
    A co do sprzedaży portu - sprzedać można tylko raz. Czemu się tak broni wójt przed tą dzierżawą? Już takich quasi inwestorów to tu w historii mieliśmy wielu - patrz cukrownia. Teren sprzedany, miały byc podatki, a nie ma nic. Ani inwestycji ani podatków. A co do bezrobocia w gminie - bez przesady. Pracy dziś jest w bród. Zakłady aż się proszą o chętnych. Więc mniej demagogii, więcej rozsądku zarządzającym życzę.

  • 2017-04-13 21:04:42

    gość: ~Adam

    @~Malczycki od urodzenia
    Bierze przykład ze swego guru ze starostwa, pana Burdzego, co to szpital sprzdał, a teraz mówi, że dobrze się stara żeby za niego jakieś pieniadze odzyskać...

  • 2017-04-13 18:03:16

    gość: ~Malczyce

    Bawi mnie, że na Facebooku, gdzie widnieje się z imienia i nazwiska komentarze krytyki są marginalne. Tam jakoś nie widać słów sprzeciwu, wszyscy są zwolennikami sprzedaży portu. Kiedy wystarczy podać wymyślony nick krytyka wylewa się barwnie na lewo i prawo. Dziękuję...

  • 2017-04-17 12:39:43

    gość: ~Jan Sobowiec

    Musicie zrozumieć jedną ważną rzecz, nikt nie będzie całował po dupie Wójta, a i też mu się to nie należy.Sprawa portu wygląda następująco ,...firma Fabico, nie była przez nikogo ściągnięta ani też nikt o niej nie wiedział.Oni sami wiedzieli że, przenosząc się z Wrocławia tną koszty i to bez oszukiwania się " po całości ", ich działanie, czyli zatrudnienie 8 osób z Malczyc już przyniosło jakąś wartość dodaną dla społeczeństwa z Malczyc.Jeśli niezależny od nas, bo rzeczoznawca z Wrocławia wycenił ten kawałek portu na taka kwotę to oznacza to.... że jest to cena minimalna za którą Wójt nie sprzeda!. Dzierżawa nie ma dla nich sensu bo nikt nie jest skory do inwestycji w coś co kolejna władza mogła by im zabrać chodzi.Sens w tym że na dzierżawę mogą wpisywać wszystkie swoje u nas działania,wszystko wpiszą w koszty. A i g... całe dla nas zostanie.Odliczą swoje dla siebie i powiedzą do nas nara.A my dalej z niczym zostaniemy jak zawsze zostajemy.Moje zdanie jest takie,i to zupełnie prywatne, więc komentarze pod moim nazwiskiem mi wiszą i mnie oblatują. Sprzedajmy ten kawałek placu !!!! ,no i zobaczymy co z tych ich obiecanek zostanie dla nas, a i tak nasz Malczycki "gen" na więcej im nie pozwoli.Jak nie będzie nam pasowało ,to..wtedy wypuścimy ze smyczy nasze dwie SUKI z rady* - *"czytaj suka to samica PSA-wiec bez obrażania szanownej dostojnej władzy" i ze świtą .."razem zróbmy gorzej dla Malczyc" zagryzą ich w pięć sekund ,no i pozbędziemy się kolejnej firmy krzak,bo tyle do naszej wioski ich zawitało że możemy na takie coś sobie pozwolić i w nich przebierać. Pozdrawia was wątpiący w cokolwiek u nas prezes fundacji " Zakręceni na Odrę" który chciałby dla waszych leniwych tyłków zmusić !! takie i takie !! władze do przystąpienia budowy Mariny, żeby nasze imprezy nad Odrą nabrały jakiejś wartości były częste, legalne i bezpieczne.

  • 2017-04-20 16:46:49

    gość: ~Pudelek

    No i cisza się zrobiła, wreszcie ktoś powiedział to, co myślą wszyscy ale nie maja odwagi do tego sie przyznać.

  • 2017-04-21 22:12:12

    gość: ~obserwator

    Jeden wielki bełkot i chamstwo JS. Tak wielki jak jego głupota i sam nie bardzo rozumie co napisał i o co chodzi ze sprzedażą portu. Rusza inwestycja ODRA i za chwilę ten kawałek placu będzie 10x droższy niż obecnie. Przeczytaj o ile potrafisz ze zrozumieniem ostatni wywiad wojewody w sprawie Odry i zapory w Malczycach.

  • 2017-04-22 11:49:46

    gość: ~zeglarz

    Przecież można zadziałać jak poprzedni włodarze zrobili ze stocznią. Podpisać długoletnia umowę z klauzulą, że jak zaczną prowadzić inną działalność niż zgłoszona to "wynocha". Mieliśmy już doskonały przykład z inwestorem z Holandii w porcie, który miał składować tylko ekologiczne rzeczy a okazało się że ściągał śmieci komunalne z całej Europy. Ale na szczęście umowa pozwalała aby tego gościa się pozbyć. A. że wójt nie ma pieniędzy na nic bo skończyły się pieniądze jakie skuła zostawił to było wiadomo już od samego początku jego działania.

  • 2017-04-22 12:29:48

    gość: ~byly radny

    ostatnio dodany post

    obnizyć mu pensje do poziomu Skuły