Express-Miejski.pl

Uczniowie ze Szczepanowa wzięli udział w projekcie "Lekki tornister"

Realizacja projektu w Szczepanowie fot.: Agnieszka Hirkyj

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na przełomie lutego i marca w Zespole Szkół im. Piastów Śląskiech w Szczepanowie realizowano projekt "Lekki tornister".

W ramach projektu wśród uczniów klas I-III  oraz oddziału „0” zostały przeprowadzone lekcje o profilaktyce wad postawy. Przy okazji tych zajęć dokonano przeglądu zawartości plecaków. Uczniowie samodzielnie określali, które z ich rzeczy nie powinny znajdować się w plecakach oraz podawali propozycje „Jak można odciążyć szkolny tornister?”

Wychowawcy demonstrowali sposób pakowania tornistrów ze zwróceniem szczególnej uwagi na wykorzystanie wszystkich kieszeni i przegródek. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne – uczniowie sami pakowali plecaki. Aby uzmysłowić uczniom oraz samym nauczycielom i rodzicom jak wygląda rzeczywistość szkolna dotycząca wagi tornistrów przeprowadzono akcję ważenia tornistrów.

W klasach III najlżejszy plecak ważył 2,5kg i znajdowały się w nim tylko podstawowe przybory. Najcięższy plecak ważył 4,8kg i zawierał niepotrzebne rzeczy np. podręczniki do przedmiotów, których w tym dniu nie było. W klasach II najlżejszy plecak ważył 2,2kg. i były w nim tylko niezbędne przedmioty, a najcięższy ważył 5,1 kg i znajdowały się w nim dodatkowe ćwiczenia, artykuły papiernicze oraz zabawki. W klasie I najlżejszy plecak ważył 3.1kg i zawierał tylko potrzebne przybory i śniadanie. Najcięższym plecakiem w kl. I okazał się plecak ważący 6.3kg i był to niestety najcięższy plecak ze wszystkich ważonych w tym dniu. Zawierał nie tylko potrzebne podręczniki ale także dodatkowy, drugi strój na w-f, teczkę z kartami pracy wypełnianymi od początku roku szkolnego, szczoteczkę do zębów oraz metalowy termos. Również sam plecak wizualnie przypomina torbę podróżną na kółkach, a nie tornister 7 latka.

Tylko w przypadku dwóch plecaków w klasie pierwszej ich waga nie przekroczyła 10proc. wagi dziecka. Ogólnie na zważonych 87 tornistrów tylko waga 33 nie przekraczała 10proc. wagi ucznia. Na zajęciach wychowania fizycznego nauczyciel – specjalista w ramach gimnastyki korekcyjnej zapoznał uczniów z ćwiczeniami „na zdrowy kręgosłup”. Wykorzystano do tego różne rekwizyty typu: woreczki, laski, krążki ringo, ławeczka. Uczniowie wykonywali również prace plastyczne dotyczące podjętej akcji. W twórczy sposób wypowiadali się na temat tego, co dziecko powinno nosić w plecaku, a co pozostawić w domu, jak powinien wyglądać wymarzony plecak.

Cały projekt „ Lekki tornister ” uświadomił nam jak ważne jest promowanie w środowisku lokalnym tego typu akcji. Pozwolił nam zrozumieć, że zbyt ciężkie tornistry to nie tylko puste słowa ale także szkolna rzeczywistość. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na ten temat wśród rodziców. Na najbliższych zebraniach nauczyciele – wychowawcy przedstawią w poszczególnych klasach wyniki pomiaru wagi tornistrów i raz jeszcze udzielą wskazówek czym się kierować przy wyborze tornistra. 

Agnieszka Hirkyj

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA