Express-Miejski.pl

Pomógł mężczyźnie, choć nie był na służbie. Wzorowa postawa Bolesława Jędrysika

Bolesław Jędrysik fot.: PSP Środa Śląska

16 marca strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rakoszyc, nie będąc na służbie pobiegł udzielić pomocy mężczyźnie. 

16 marca około godz. 10:15 do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej, wpłynęło zgłoszenie z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu dotyczące potrzeby zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w miejscowości Rakoszyce.

Dyżurny zadysponował na miejsce zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej Rakoszyce oraz zastęp ze Środy Śląskiej. - W chwili dojazdu pierwszego zastępu na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego. Okazało się, że u mężczyzny w wieku 41 lat doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejscu obecny był także strażak Bolesław Jędrysik pełniący służbę w PSP w Środzie Śląskiej, który o zdarzeniu został poinformowany przez pracowników zakładu, w którym miało miejsce zdarzenie - opowiada strażak Andrzej Kaznowski z PSP Środa Śląska.

Zajmował się dzieckiem, gdy poproszono go o pomoc 

Bolesław Jędrysik zajmował się dzieckiem, gdy usłyszał stukanie do drzwi osoby proszącej o pomoc, dla jednego z pracowników pobliskiego zakładu. - Nie zastanawiając się ani chwili pobiegł zobaczyć, co się stało. Gdy przybiegł na miejsce zdarzenia zastał osobę nieprzytomną, u której stwierdził brak oddechu oraz krążenia - opowiada Andrzej Kaznowski. - Natychmiast rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. Upewnił się czy zostały wezwane odpowiednie służby. Na miejsce przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego - dodaje strażak.

Strażak Jędrysik mimo przyjazdu ratownik medycznych w dalszym ciągu wykonywał zewnętrzny masaż serca. - Dzięki szybkiej reakcji strażaka i podjęciu przez niego wczesnej resuscytacji krążeniowo oddechowej, ratownicy medyczni, którzy przybyli na miejsce zdarzenia mogli przywrócić funkcje życiowe poszkodowanego. Pracownik zakładu został przetransportowany do jednego ze szpitali we Wrocławiu - wyjaśnia Andrzej Kaznowski.

Ogn. Bolesław Jędrysik pełni służbę w straży pożarnej od 12 lat. Obecnie zajmuje stanowisko starszego operatora sprzętu specjalistycznego. Posiada on ukończony kurs z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

em

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA