Express-Miejski.pl

Dwie szkoły w gminie Udanin: "To jest pomysł, który mi najbardziej odpowiada" - uważa kurator

Spotkanie w Udaninie fot.: ohara

W Udaninie doszło do kolejnego spotkania z mieszkańcami. Debatowano na temat dalszych losów szkół w gminie.

W rozmowach wzięli udział kurator oświaty Roman Kowalczyk, wójt Teresa Olkiewicz oraz radni, a także dyrektorzy szkół. 

Głównym tematem spotkania była przyszłość szkoły w Ujeździe Górnym. Przypomnijmy, że na początku marca radni podjęli uchwałę, w efekcie której gimnazjum im. Jana Pawła II zakończy działalność 31 sierpnia przyszłego roku. Tym samym na terenie gminy działać by miała tylko jedna szkoła - ta w Udaninie. Część mieszkańców sprzeciwia się tej decyzji.

- Wzbudziło to spore kontrowersje - mówił Roman Kowalczyk. Kurator podkreślił w swojej wypowiedzi, że był w obu obiektach i oba są w bardzo dobrym stanie. - Co zrobić, żeby oświata kwitła i żeby ludzie żyła w zgodzie? - pytał. - Jest kilka możliwości. Pierwsza to ta, za którą opowiedzieli się radni przygotowując projekt, a wieć szkoła podstawowa w Udaninie. Drugi pomysł, który rozważałem szukając kompromisu, o czym rozmawiałem z panią wójt, to jedna szkoła w dwóch budynkach - zaproponował. - Trzeci wariant to szkoła podstawowa w Udaninie i szkoła podstawowa w Ujeździe Górnym. Patrząc przez pryzmat stanu technicznego budynków, demografii, to byłyby to szkoły jednociągowe, ale klasy byłyby dosyć liczne, około 20 osobowe (...). Powiem szczerze: to jest pomysł, który mi najbardziej odpowiada, który chciałbym, żeby tutaj został zrealizowany. 

Jego słowa spotkały się z gromkimi brawami zgromadzonych na sali osób. W dalszej części wypowiedzi kurator przekonywał, że dwie szkoły to najlepsze rozwiązanie. - Zależy nam na gęstej sieci szkół, które nie są przepełnione - mówił. Poprosił także, aby w gminie doszło do porozumienia w tym zakresie.

Jedna z mieszkanek zapytała o cel przeprowadzonych ankiet. Jej inicjator - Jan Podedworny - odpowiedział, że chodziło o zebranie opinii mieszkańców dotyczącej dalszej przyszłości szkół. Podkreślił także, że dyrekcja szkoły zaproponowała dystrubucję ankiet wśród rodziców. - Było to działanie bardzo spontaniczne - mówił.

Roman Kowalczyk zwrócił uwagę, że ankieta była dobrym posunięciem, ale w przypadku tej sprawy udział w niej był ograniczony, ponieważ nie wzięli w niej udział potencjalni, przyszli rodzice, którzy w chwili obecnej może nawet o dzieciach nie myślą. 

Głos zabrała także wójt Teresa Olkiewicz, która pokrótce przedstawiła genezę podjęcia uchwały o dostosowaniu sieci szkół w takim, a nie innym kształcie. - Z tego co jednak się zorientowałam, opinia kuratora o zaproponowanym rozwiązaniu będzie negatywna.  Pan kurator jest za tym, aby były dwie szkoły. Trudno się dziwić. Dwie szkoły, to lepsze szkoły. Może nie bezpieczniejsze, bo nigdy nie wiemy co się stanie. Można byłoby się zastanawiać co będzie lepsze. Nie tylko dla Ujazdu Górnego, ale dla całej gminy. To trudny temat. Rada będzie nad nim nadal pracować. Zobaczymy, jak nam się to ułoży. Dwie szkoły to są większe i obowiązki, i finanse. Ale z drugiej strony też kameralność, bezpieczeństwo, kultura. Nie wiem jaką decyzję podejmie rada. Ponownie przedłożę projekty uchwał i będziemy się zastanawiać - mówiła Teresa Olkiewicz. Zapytała także kuratora o ostateczny termin podjęcia stosownej uchwały. - Czy my musimy ją podjąć do 31 marca? Czy możemy w późniejszym terminie to zrobić? Bo radni muszą mieć czas

- Państwo macie już podjęty projekt uchwały, do którego muszę się odnieść. Państwo opinię otrzymacie - albo ją przyjmę, albo odrzucę. Tak czy inaczej rada ma czas do 31 marca na ostateczną decyzję. Ustawa radę do tego zobowiązuje - odpowiedział Roman Kowalczyk.

Radny Wojciech Płaziuk zapytał o możliwość dofinansowania przez rząd przekształcania szkół gimnazjalnych w podstawowe. Kurator potwierdził, że taka opcja jest dostępna. Zwrócił także uwagę, że w przypadku Ujazdu Górnego szansa na otrzymanie wsparcia jest bardzo duża. - W pierwszej kolejności brane będą pod uwagę małe miejscowości. Tu mamy tego bardzo dobry przykład - mówił kurator. 

W dalszej części spotkania Roman Kowalczyk odpowiadał na pytania zgromadzonych na sali osób. Dotyczyły one szczegółów funkcjonowania placówek w nowym ustroju szkolnym, choćby sposobu rekrutacji. Radni tłumaczyli się także przed mieszkańcami z podjęcia uchwały, w wyniku której zlikwidowana miałaby zostać szkoła w Ujeździe Górnym.

O dalszym rozwoju sytuacji informować będziemy na bieżąco. 

em

33

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZEpowiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dwie szkoły w gminie Udanin: "To jest pomysł, który mi najbardziej odpowiada" - uważa kurator

    2017-03-17 09:55:43

    em

    W Udaninie doszło do kolejnego spotkania z mieszkańcami. Debatowano na temat dalszych losów szkół w gminie.

  • 2017-03-18 09:28:46

    gość: ~abra


    Nie ma niżu demograficznego, tylko górnicy mają mniejsze rodziny, w duży miastach pełno singli (w rurkach i fryzurze na "drwala"-którzy nigdy siekiery nie widzieli :) , i dużo osób wyjechało za granice z dziećmi nie wymeldowując się...itp itd

    Powinny być dwie szkoły podstawowe, ponieważ mniej liczne klasy to bardziej bezpieczne klasy dla wychowawców klas. Większa uwaga na dzieci...

    ...ale Tak to jest, jak o szkołach decydują Samorządy,a nie Kuratoria czy same Ministerstwa.

  • 2017-03-18 16:38:01

    gość: ~Mieszkaniec

    Dwie szkoły muszą zostać . Tylko jest bardzo wskazana zmiana Władz Gminy i radnych ,którzy zapomnieli że zostali wybrani przez społeczeństwo . Recepta jest jedna zmniejszyć wynagrodzenie Wójta i radnych .Jesteśmy jedną z biedniejszych gmin ,a władze zarabiają bardzo dużo. Inwestycje ,są wskazane w naszej gminie {tworzenie miejsc pracy ,budowa zakładów pracy }.

  • 2017-03-18 17:02:01

    gość: ~Radny

    Wojtowa zarabia 11500 zł miesięcznie!!! Mówi w faktach że gmina biedna to dlaczego nie zaproponuje sobie niższych zarobków? Skarbnik zarabia ok 10 tyś. Dyrektor szkoły w Uaninie ok 10 tyś. Gmina biedna a zarobki jak we Wrocławiu.

  • 2017-03-18 19:34:33

    gość: ~mile

    Jeżeli to prawda że wójtowa powiedziała w telewizji że Udanin to biedna gmina, to się pytam co ona jeszcze tu robi, piękne podsumowanie 10 lat rządów. Czy lekarstwem dla budżetu gminy ma być zamknięcie szkoły?

  • 2017-03-18 20:47:41

    gość: ~ktoś

    A pensja dyrektorki gimnazjum to co? Głodowa? taka sama jak dyrektorki szkoły, a ma 6 oddziałaów klasowych u siebie. Udaje taką pokrzywdzoną , miny stroi , jaka to ja biedna i pokrzywdzona.

  • 2017-03-18 21:24:20

    gość: ~ja

    i ma nawet pomysla na modernizacje szkoly, za kwote tylko 20 tysiecy zlotych- czyli klopy zrobi sa ta kwote0 graqtulacje powinna byc dolnoslaskim kuratorem

  • 2017-03-19 09:44:35

    gość: ~mieszkaniec

    tak, dlatego dobrze by było zmienić wciąż te same twarze, dosyć już trzymania się stołka, 4 lata wystarczy i do roboty, ktoś inny pezyjdzie i nie będzie wielką ccierpiętnicą , jak ci tak źle to się zwolnij a nie cierpisz i stroisz durnowate miny. od koryta wyrzucię wujtową ,m i obie dyrektorki co to krzesło do dupy przyrosło, nie ma luidzi niezastąpionych

  • 2017-03-18 22:01:14

    gość: ~mieszkaniec

    Skąd taka wnikliwa wiedza na temat zarobków może pracuje pan w je edzie skarbowym? Po co tak wymyślać i jadem kąsać? Nie lepiej samemu startować jak z tego takie kokosy.?

  • 2017-03-19 15:03:20

    ddd

    @~mieszkaniec
    oczywiscie ze lepiej ale po co :) lepiej poujadać

  • 2017-03-20 10:54:08

    gość: ~Informacja

    https://biuletyn.net/udanin/fls/bip_pliki/2016_06/BIPF534EADD6C2F48Z/Teresa_Olkiewicz.pdf

    https://biuletyn.net/udanin/fls/bip_pliki/2016_06/BIPF534EADE748E34Z/Karolina_Ozog.pdf

  • 2017-03-18 21:04:04

    gość: ~mieszkanka

    Owszem w telewizji było powiedziane, że gmina biedna ale jak czytam o zarobkach to doznaje coraz większego szoku a pani skarbnik chyba tak dużo zarabia za to że w budżecie znalazła fundusze na zwrot dotacji a tym samym powiększyło się zadłużenie gminy...

  • 2017-03-18 22:10:34

    gość: ~The

    Wcale się nie dziwię że trzeba było oddać ponad 600 tys dotacji skoro u nas w gminie czyta się ustawy po podjęciu decyzji, to kto by sobie głowę zawracał umowami !

  • 2017-03-18 21:55:31

    gość: ~szczery

    Jak już tak wchodzicie na finanse to pytam Pana prezesa firmy Jaskot czy wie, że jeden z jego kierowników jest gdzieś poza pracą..........

  • 2017-03-18 21:59:08

    gość: ~skarbnik

    Chcecie mieć Pana skarbnika to najlepiej do Pana Kołotko. T

  • 2017-03-19 08:35:04

    gość: ~Rodzic

    Wstyd już został teraz miejmy nadzieję nie będzie już takiej komedii.Pan kurator przypomniał co niektórym ,że jest organem decyzyjnym ,a budynek ma pozostać w rękach oświaty .Do władz naszej gminy bo zbliżają się wybory ....kampania wyborcza jest tak na chwilę przed wyborami takie obiecanki cacanki ??Tu Wam wyszedł niezły pasztet i tak będziecie już kojarzeni .

  • 2017-03-19 12:12:05

    gość: ~mieszkaniec

    Władze gminy i radni do wymiany . Ograniczyć wynagrodzenie Wójta i radnych do minimalnego wynagrodzenia miesięcznego. Zlikwidować etaty ,które powstały wraz z władzą gminy [ kierownik szlakiem granitu itp]. Oszczędności od władz gminy zacząć,a w oświatę musimy popierać ,a nie ograniczać środków wydawanych na szkolnictwo . Tylko zwiększyć wynagrodzenie grona nauczycieli ,którzy wykonują trudny zawód w dzisiejszych czasach.

  • 2017-03-20 17:33:50

    gość: ~Sukta A

    @~mieszkaniec
    Kłamstwo- żadnych etatów, a już szczególnie etatu [kierownika szlakiem granitu] Wójt nie tworzył. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" zostało powołane i zarejestrowane w 2008 roku w KRS. Stowarzyszenie zostało powołane z inicjatywy Pani Teresy Olkiewicz, która zaprosiła do współpracy gminy : Dobromierz, Kostomłoyy, Jaworzynę Śląska, Strzegom, Świdnicę i Żarów do realizacji projektów finansowanych z PROW. Stowarzyszenie dzisiaj zatrudnia 4 pracowników oraz odpłatnie najmuje pomieszczenia w Udaninie nr 86 B. Obecnie posiada do dyspozycji prawie 12 mln złotych i realizuje poddziałanie 19.2 - Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. Każdy mieszkaniec 7 gmin może ubiegać sie o dofinansowanie realizacji swoich projektów w zakresie wskazywanym w ogłoszeniach naborów. Zapraszam

  • 2017-03-20 21:49:55

    gość: ~Anty układ

    @~Sukta A -układy, układziki... Ja Tobie to to ty mi tamto. Uderz w stół a nożyce się odezwą. To ile Pan LGD płaci za najem tych pomieszczeń??? Kto jak kto ale Pan komuś ma czelność zarzucać kłamstwa? Sieje jak zwykle propagande jak za PRL.

  • 2017-03-19 21:32:15

    gość: ~pharma

    ale wy jestescie beznadziejni...wszyscy mają receptę a wszystko...brawo.....!!!...wspaniali ludzie, którzy pewnie teraz składają rączki do paciorka.....szkoda mi was...można mieć odmienne zdanie, debatować...ale tak jak powyżej mogą wypowiadać się tylko prostacy.....gratuluję poziomu.....!!!....syczcie dalej.....a jutro pewnie ąłdnie będziecie sie kłaniać w pas wszystkim których obrażacie......taka natura-taki mamy klimat....

  • 2017-03-20 12:47:03

    gość: ~kurator

    Jak to jest, że wójt gminy przychodzi na spotkanie nie przygotowany? Jak to jest, że część radnych popiera takie działania? Jak to jest, że co innego wójt przedstawia na komisji jak widać w protokole, a co innego przedstawia kurator? Dlaczego wójt zadaje pytania w jednej sprawie przez kilka minut? Czyżby pani wójt grała na czas? Nawet Pani dyrektor po kolejnym żenującym pytaniu wójta się śmieje... I teraz najważniejsze! Co wójt zrobi z opinią kuratora? Czy zastosuje się do niej czy dalej będzie walczyć z mieszkańcami? Z jednej strony szuka oszczędności z drugiej wydaje nie racjonalnie pieniądze. Czy radni z ,,układu" popierający propozycję wójta nie mieli żadnych pytań do kuratora? Nawet nie wiedzieć w jakim terminie podjąć trzeb uchwałę. Wstyd Pani wójt!!!

  • 2017-03-20 14:54:16

    gość: ~gosc

    @~kurator
    zamiast wypisywac takie kawalki lepiej niech "kurator" napisze jak bedzie wygladalo powolanie szkoly, kiedy to sie odbedzie i ile kasy trzeba?

  • 2017-03-20 15:34:11

    gość: ~SPRAWDZAMy

    https://biuletyn.net/udanin/?bip=2&cid=174&id=796
    Oświadczenie majątkowe p.Wójt.
    12 451 zł /mc
    Pytanie retoryczne - Czy nie za dużo jak na "biedną Gminę" ?
    Wypadałoby oszczędności zacząć od siebie. A radni do wymiany!!! na początku kadencji podnieśli pensje Wójtowej o dodatkowe 500zl.

  • 2017-03-20 15:56:58

    gość: ~Radni

    @~SPRAWDZAMy - nie wszyscy radni głosowali za podniesieniem zarobków. Proszę o sprawdzenie w protokole z pierwszej sesji jak było...

  • 2017-03-20 17:23:56

    gość: ~Sukta A

    @~Radni
    I znowu kłamliwa informacja - podczas I sesji nie podjęto uchwały, o której mówi gość opisany jako "Radni"

  • 2017-03-20 19:11:22

    gość: ~Radni

    @~Sukta A - na pierwszej komisji a drugiej sesji. Tak czy inaczej nie wszyscy radni głosowali za podniesieniem poborów dla wójta w tej ,,biednej rolniczej gminie" jak twierdzi Pani wójt... Jeżeli tak gmina jest biedna to może zacznijmy w końcu oszczędzać???

  • 2017-03-20 20:38:05

    gość: ~ASukta

    @~Radni
    I nawet juz sie pojawil jeden od oszczedzania - jak wiesc gminna niesie zglosic mial wniosek, aby gmina zrezygnowala z organizacji DOZYNEK 2017? Prawda to czy falsz Radni? Kto to taki?

  • 2017-03-20 21:31:57

    gość: ~Radni

    @~ASukta - jak widać wywiad coraz bardziej się sypie... Nikt takiego wniosku nie zgłaszał, był wniosek o wszczęciu procesu oszczędzania a nie rezygnacji z dożynek... Coś dzwoni tylko nie w tym kościele...

  • 2017-03-21 18:56:31

    gość: ~To ja

    Dożynki 2017 najważniejsze zadanie inwestycyjne w naszej gminie?


  • 2017-03-21 22:43:54

    gość: ~Adam

    Na to wygląda.

  • 2017-03-22 09:52:41

    gość: ~DOŻYNKI

    ostatnio dodany post

    @~To ja - ALE JAKI SUKCES BĘDZIE! PRZYJEDZIE NA GODZINĘ OK 1000 OSÓB...

  • 2017-03-20 19:13:36

    gość: ~Radni

    @~Sukta A
    http://udanin.biuletyn.net/archiwum/www.bip.ug-udanin.dolnyslask.pl/plik.php-id=5544.pdf

  • 2017-03-20 20:34:19

    gość: ~sprawdzamy

    Panie A.S. nie ma jak siać zamęt i odwracać uwagę od rzeczy istotnych. Fakt jest faktem gmina biedna - poszło w eter - sama pani Wójt nie zaprzeczy bo to w końcu jej słowa. Czas na czyny. Radni winni wyborcom podjecie uchwały o obniżeniu zarobków wójtowej.W końcu ktoś przez te 3 kadencje wpędził w biedotę tę gminę.