Express-Miejski.pl

Malczyce będą miały swoją Młodzieżową Radę Gminy?

Spotkanie dot. utworzenia MRGM fot.: em

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od pewnego czasu w Malczycach mówi się o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy. We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie. 

We lipcu ubiegłego roku wójt Piotr Frankowski spotkał się z pełnomocnikiem marszałka ds. współpracy ze środowiskami akademickimi i młodzieżowymi Krystianem Ulbinem. Podczas spotkania poruszono temat stworzenia Młodzieżowej Rady Gminy Malczyce i jakie korzyści mogłyby płynąć ze współpracy z Urzędem Marszałkowskim. - Postanowiłem że spróbuję zachęcić młodzież do włączenia się w pewnych sprawach do współrządzenia i współodpowiedzialności - mówił wówczas wójt Frankowski.

Od słów do czynów

Po wstępnym spotkaniu konsultacyjnym wójta z pełnomocnikiem, we wtorek 14 marca w Urzędzie Gminy Malczyce odbyło się pierwsze spotkanie z młodzieżą, która jest zainteresowana utworzeniem rady. 

W pierwszej części spotkania Krystian Ulbin przestawił przyszłym młodym radnym jakie znaczenie w społeczności lokalnej odgrywa Młodzieżowa Rada, jakie są jej cele i założenia oraz co mogą wnieść w rozwój gminy. Wszyscy uczniowie byli za tym, aby rada została założona i sami wyrazili chęć bycia w jej składzie. Z kolei wójt Piotr Frankowski zadeklarował, że pomoże młodzieży w kwestiach formalnych w utworzeniu MRGM. - Aktywne uczestnictwo młodych w decyzjach i przedsięwzięciach na szczeblu lokalnym i regionalnym jest niezbędne, jeżeli chcemy budować społeczeństwa bardziej demokratyczne, świadome praw i obowiązków, solidarne i dostatnie. Samorząd lokalny odgrywa istotną rolę w uaktywnianiu młodych ludzi w procesie tworzenia wysokich standardów społecznych. Chcemy aby młodzież z gminy Malczyce już teraz zaczęła włączać się w mechanizmy samorządowe szczebla gminnego i na pewno zrobię wszystko, aby te doświadczenia, Malczyckiej Młodzieżowej Rady Gminy wykraczały również ponad szczebel lokalny. Mam nadzieję, że podobnego zdania będą radni, którzy przyjmując odpowiednią uchwałę dadzą impuls młodej generacji Malczyckiej młodzieży - komentuje Piotr Frankowski Wójt Gminy Malczyce.

Do końca marca ma zostać przygotowany statut Młodzieżowej Rady. Od momentu utworzenia statutu do 10 kwietnia uczniowie będą mieli czas do zapoznania się z nim, a w maju odbędą się wybory w szkole w Malczycach na młodych radnych. Radnymi mogą zostać osoby do 21 roku życia. Teraz ważną kwestią jest znalezienie dla nich opiekuna.

Jeśli wszystko się uda to Malczyce będą mogły pochwalić, że są jedyną gminą z terenu powiatu średzkiego, która ma Młodzieżową Radę. Wyjątkiem jest powiat, który od ponad 11 lat ma Młodzieżową Radę Powiatu Średzkiego. 

anbo

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Malczyce będą miały swoją Młodzieżową Radę Gminy?

  2017-03-15 13:03:00

  anbo

  Od pewnego czasu w Malczycach mówi się o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy. We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie. 

 • 2017-03-15 14:50:54

  gość: ~z malczyc

  fajne dzieciaki to i fajne rzeczy będą robić :)

 • 2017-03-15 18:50:44

  gość: ~Licealiata

  Świetny pomysł, tylko z artykułu zrozumiałem, ze członkami rady mogą być tylko uczniowie gimnazjum. Co z młodzieżą w wieku licealnym, Panie Wójcie, proszę o więcej szczegółów

 • 2017-03-16 21:42:48

  gość: ~wsiok

  A co z młodzieżą i dziećmi spoza Malczyc?

 • 2017-03-17 00:50:14

  gość: ~liceum

  A masz liceum w gminie?

 • 2017-03-17 17:55:44

  gość: ~Licealista

  A jaką to robi różnicę? Mieszkam w gminie Malczyce i zaliczam się do młodzieży. MRG to nie samorząd szkolny. Pytanie bez sensu.

 • 2017-03-18 10:33:17

  gość: ~gość

  No chyba nie rozumiesz, bo na tym zdjęciu to jest właśnie samorząd szkolny z gimnazjum.

 • 2017-03-18 14:39:03

  gość: ~Licealista

  Bo oni, jako zainteresowani, poszli na spotkanie z wójtem.

 • 2017-03-19 20:49:52

  gość: ~gość

  ostatnio dodany post

  @~Licealista
  Aha... A skąd wiesz?

REKLAMA