Express-Miejski.pl

"Co mamy zrobić, żeby ta szkoła tu została?" - pytali mieszkańcy, podczas spotkania z radnymi

Spotkanie z mieszkańcami w Ujeździe Górnym fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Wielokrotnie informowaliśmy o planowanym zamknięciu gimnazjum w Ujeździe Górnym. Rodzice są temu przeciwni.

Radni z gminy Udanin podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Tym samym Gimnazjum im. Jana Pawła II z siedzibą w Ujeździe Górnym zakończy działalność 31 sierpnia 2018 r. Część mieszkańców sprzeciwia się tej decyzji.

W pierwszej połowie lutego odbyło się w tej sprawie spotkanie z wójt Teresą Olkiewicz, nauczycielami i mieszkańcami. W jego trakcie rodzice wyrazili swój sprzeciw wobec planów likwidacji gimnazjum. Wójt zobowiązała się wówczas do ponownego przeanalizowania sytuacji. Kilka dni później w tej sprawie odbyła się sesja rady gminy. Jednak punkt poświęcony dostosowaniu sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego wykreślono z porządku obrad. 

Do rozmów powrócono 6 marca. Odbyło się wtedy posiedzenie komisji, na którym przedstawiono dwa rozwiązania - jedno zakładające likwidację placówki w Ujeździe i drugie uwzględniające funkcjonowanie dwóch szkół na terenie gminy. Radni - większością głosów - zdecydowali o wyborze pierwszego rozwiązania. Tuż po komisji zwołano sesję, w trakcie której uchwalili projekt przyjęty na komisji. Ośmiu radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, a pięciu było przeciw.

13 marca na świetlicy wiejskiej w Ujeździe Górnym odbyło się spotkanie mieszkańców z sołtysami i radnymi. Wśród nich byli radni Wojciech Płaziuk, Zdzisław Semczuk, Zenon Stasiak oraz sołtysi Grzegorz Pierzchalski z Ujazdu Dolnego i Krzysztof Ziarnik z Ujazdu Górnego. Obecna była również dyrektor gimnazjum w Ujeździe Górnym Dorota Byra.

Szybka sesja

Na początku spotkania radny Zdzisław Semczuk mówił o komisji jaka odbyła się 6 marca, na której przedstawiono dwa projekty ten zakładający jedną i dwie szkoły w gminie. - Dostałem telefon od pani z obsługi gminy z pytaniem czy odpowiada mi termin posiedzenia komisji 6 marca o godz. 15. Głównym tematem tego posiedzenia był projekt sieci szkół. Zgłaszaliśmy swoje propozycje do przewodniczącego, aby pominąć aspekt finansowy i żeby podobnie jak w Udaninie utworzyć w Ujeździe Górnym szkołę podstawową. Nie przekonało to przewodniczącego. Zgłosiliśmy również propozycję podziału na dwa okręgi, z tym, że była to propozycja aby do okręgu Ujazdu Górnego przypisane były miejscowości nie tylko z tej strony autostrady, ale żeby dołączyć do niego Różaną, Pielaszkowice i Sokolniki - wyjaśnia radny.

W dalszej swojej wypowiedzi odniósł się do głosowania na komisji. Wtedy głosami 8 do 5 projekt dotyczący utworzenia jednej szkoły w Udaninie został przegłosowany. - Za utworzeniem dwóch szkół był radny Płaziuk, Dziurla, Urbańczyk, Stachurski i ja jako piąta osoba. Po głosowaniu przewodniczący stwierdził, że skoro wypracowaliśmy już stanowisko, a w związku z tym, że projekt do kuratorium trzeba zawieźć do 10 marca to zaproponował, aby po przerwie zwołać sesję i podjąć stosowną uchwałę - dodaje radny Semczuk. Okazuje się, że na sesji w trakcie głosowania radny Bolesław Stachurski wstrzymał się od głosu. 

Mieszkańcy nie kryli zdziwienia co do samego zwołania sesji. - Czy to była na tyle błaha sprawa żeby w piątek w ciągu dnia dać informację kiedy będzie sesja? - pytali mieszkańcy. - Radnym jestem drugą kadencję i pierwszy raz mi się zdarzyło, żeby ktoś z obsługi rady zadzwonił do mnie i pytał czy pasuje mi termin komisji - odpowiedział radny Semczuk. Z kolei inna z mieszkanek zwróciła uwagę na szybkie głosowanie radnych, mimo iż wcześniej informowano, że mają czas do 30 listopada. - Z naszych informacji wynikało, że jest to jednak 10 marzec - wyjaśnił Zdzisław Semczuk.

Ankiety są, ale wynik jest nieprawdziwy?

W ostatnich dniach przeprowadzono wśród rodziców uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej ankietę, w której pytano którą szkołę wybraliby dla dziecka, jeżeli w gminie byłyby dwie placówki, tj. w Udaninie i w Ujeździe Górnym. 

- Zostały wykonane ankiety, które moim zdaniem w ogóle nie powinny wychodzić ze szkoły, tylko jak już to z urzędu gminy. Powinny być one anonimowe. Ankiety zostały wykorzystane do tego, żeby zasugerować, że mieszkańcy gminy opowiedzieli się za tym, że ma być jedna szkoła w Udaninie. W mojej ocenie nie jest tak, jak widać po choćby dzisiejszym zebraniu - mówił radny, który dodał, że w tej formie ankieta nie miała racji bytu.

Jeden z mieszkańców dopytywał dlaczego ankiety otrzymały dzieci tylko ze szkoły podstawowej w Udaninie. W tym przypadku gimnazjaliści z Ujazdu Górnego zostali pominięci. - To pytanie muszą państwo zadać w czwartek przewodniczącemu komisji panu Podedwornemu - opowiedział radny Semczuk. Wojciech Płaziuk na pytanie mieszkanki dodał, że pomysłodawcą ankiet był właśnie przewodniczący komisji. Miały one posłużyć tylko do ustalenia obwodów, a według radnego zostały wkorzystane do całkiem innego celu. - Według wyników ankiety mieszkańcy niektórych miejscowości są za tym, żeby była jedna szkoła. Przed rozprowadzeniem tych ankiet dzwoniłem do rodziców i większość z nich opowiedziała się za tym, żeby były dwie szkoły. Po ankiecie dzwonili do mnie i mówili, że w ankiecie informacje zaznaczyli tylko dlatego, że wyszła ona ze szkoły w Udaninie - dodał Wojciech Płaziuk.

"Co mamy zrobić, aby szkoła nie została zamknięta?"

Główną kwestią, która interesowała mieszkańców to pomysł na dalsze postępowanie, aby gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym nie zostało zamknięte. Radni w tej kwestii byli zgodni. - Jako rodzic i jako radny jestem przekonany, że przy wsparciu państwa ta szkoła będzie funkcjonować. Kurator ma prawo zakwestionować bądź odrzucić projekt uchwały i zaproponować swoje rozwiązania. A rozwiązań z tego co słyszałem jest kilka branych pod uwagę. Najbardziej korzystnym jednak, które forsuje kurator, jest utworzenie dwóch równorzędnych szkół - wyjaśnił radny Wojciech Płaziuk. 

Kilku mieszkańców pod koniec spotkania namawiało innych do uczestnictwa w czwartkowym spotkaniu z kuratorem. Przypomnijmy: spotkanie odbędzie się 16 marca o godz. 17 w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie. Weźmie w nim udział Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty i Teresa Olkiewicz wójt gminy Udanin.

anbo

31

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • "Co mamy zrobić, żeby ta szkoła tu została?" - pytali mieszkańcy, podczas spotkania z radnymi

    2017-03-13 17:27:25

    anbo

    Radni z gminy Udanin uchwalili projekt utworzenia jednej szkoły podstawowej w Udaninie w związku z reformą oświaty. Mieszkańcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie.

  • 2017-03-15 09:48:00

    gość: ~Jow

    Po co się pytam, po co ma zostać? Jeżeli się nie opłaca to wykorzystać ja w innym celu. Szkoda pieniędzy z naszych podatków na utrzymywanie tego.

  • 2017-03-15 10:01:57

    gość: ~Olga

    ale do tej pory dwie szkoły normalnie działały przecież

  • 2017-03-15 10:21:25

    gość: ~onaa

    działały gimnazjum i szkoła podstawowa, dwie szkoły które być musiały. Teraz ma być szkoła podstawowa więc logicznie rzecz biorąc, jeżeli może być jedna to po co utrzymywać dwie? Względy ekonomiczne przemawiają bo chyba nie ma nikt wątpliwości, że "dobro dzieci" jest na dalszym planie. Gdyby faktycznie chodziło o dobro dzieci rząd inaczej by to rozwiązał, przede wszystkim wydłużyłby wszystkie etapy zmian, a nie robił wszystko na kolanie.

  • 2017-03-15 22:07:49

    gość: ~Rozgoryczony mieszkaniec

    To Ci odpowiem> dla bezpieczeństwa dzieci. Szkoła w Udaninie była budowana na 350 dzieci! Sala gimnastyczna za mała!Stołówka za mała! Wyjścia ewakuacyjne za małe! Co w przypadku pożaru, albo konieczności ewakuacji? Dzieci starsze taranują dzieci małe! Dwie szkoły i nie ma innego wyjścia!!

  • 2017-03-16 07:46:07

    gość: ~ogarnij

    W Udaninie były juz liczne roczniki i się pomieściły. Co do kwestii bezpieczeństwa to fakt Gimnazjum bardziej bezpieczne... Wąskie korytarze, małe wyjścia, stołówki brak. Z pewności starsze dzieci będą taranowały młodsze.

  • 2017-03-20 12:54:00

    gość: ~bzdury

    @~ogarnij - licz się z tym że w przypadku jednej szkoły w Udaninie będzie do ewakuacji nie daj Boże 450 uczniów!!! W przypadku dwóch szkół ta liczba będzie rozłożona na dwa obiekty!!! Pomyśl trochę człowieku...

  • 2017-03-15 12:19:42

    gość: ~the

    co to znaczy "się nie opłaca" to nie fabryka, a jak się narobiło długów
    to teraz trzeba zamknąć szkołę?

  • 2017-03-15 12:48:06

    gość: ~mieszkaniec

    Szkoła jest przyszłością dla naszych dzieci .Muszą mieć godne i bezpieczne warunki do nauki .Jest to nie do przyjęcia zmuszać dzieci do tego by cisnęły się w jednej szkole mając dwa doskonałe obiekty .Nikt nie jest w stanie na dzień dzisiejszy przewidzieć jak będzie wyglądać przyrost naturalny za lat pięć i co wtedy ??Jaką przyszłość chcemy zafundować naszym pociechom .Oszczędności tak jeśli jest taka bieda w gminie ale nie kosztem dzieci .

  • 2017-03-15 13:55:04

    gość: ~PO

    Zamknąć!

  • 2017-03-15 22:09:11

    gość: ~Rozgoryczony mieszkaniec

    Chyba ciebie zamknąć !!!

  • 2017-03-15 15:20:08

    gość: ~mieszkaniec

    no jestem ciekawy co powie jutro kurator. A jeszcze bardziej co powie wójt

  • 2017-03-15 18:21:05

    gość: ~bokser

    nasza gmina nie jest taka biedna, wystarczy sprawdzić pensje wójta, najwyższa chyba w powiecie.Dlaczego więc oszczędzać kosztem akurat dzieci, może trzeba szukać gdzie indziej oszczędności

  • 2017-03-15 21:52:15

    gość: ~Ania

    Tak naprawdę nikt nie wyjaśnił mieszkańcą dlaczego szkoła ma być jedną. ...nie liczy się dobro dzieci i rodziców nie liczy się wychowanie przyszłego pokolenia! !!!
    To szukanie oszczędności bo trafiła się ku temu okazja. ....kosztem przepełnionej szkoły i utrzymanie etatów po znajomości.
    Niech urzędnicy szukają pieniędzy gdzie indziej. ..może tak kosztem swoich uciech. ..i etatów utworzonych dla rodziny. ..
    Ankieta nikt w urzędzie nie ma pojęcia co to takiego i kiedy mozna nazywać ja ankietą tak by była rzetelną
    Jakieś papiery które w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistości Nawet nauczyciele straszą dzieci że do szkoły będa chodzić pieszo .
    Kto to wymyślił dzieci gorsze lepsze dowozone do szkoły albo nie co to za dyskryminacja. ....nie raczej szantaż. ..jak zrobicie tak jak chcemy to kasa na autobus się znajdzie.
    Jeżeli urząd gminy nie ma pieniędzy na podstawowe instytucje takie jak szkoła to ja się pytam na co ma....???? I dlaczego tych pieniędzy brakuje

  • 2017-03-15 22:10:36

    gość: ~mieszkańec

    Brawo!!! Czas pogonić te ,,układy" jak powiedział jeden Pan.

  • 2017-03-16 07:58:41

    gość: ~gościu

    jak nie dociera dlaczego to proponuję wziąć głęboki oddech i jeszcze raz nad wszystkim się zastanowić. Straszenie dzieci, że nie będą miały dojżdzac, szantaż? serio? Z tego co wiem ustawowo określone jest kiedy dzieci powinny być dowożone, wójtowa na spotkaniu o tym mówiła, ma dobrą podkładkę, jeszcze się okaże że sami dzieci będzie dowozić. Ale zaraz będzie krzyk, że jak to tak i że "dobro dzieci". Skoro taka dyskryminacja dzieci to proponuję aby otworzyć szkoły w każdej miejscowości, nie trzeba będzie dowozić, będą małe, bezpieczne szkoły i wszystko dla dobra dzieci i nikt nie będzie narzekał na dyskryminację.

  • 2017-03-15 23:42:47

    gość: ~Krzysiek

    Wydzwanianie po rodzicach, to dopiero bardzo anonimowa ankieta. Ja nie mam ochoty zeby moje dziecko bylo przylaczane do jakiegos kregu, nie chce zeby na sile chodzilo do Ujazdu !!!!!!!

  • 2017-03-16 08:02:40

    gość: ~realny

    zaraz co niektórzy zaczną zgarniać ładny kapitał polityczny za zaangażowanie w tą sprawę, opłaci się. Śmieszne to trochę, jak dzwonili po ludziach to wszyscy za Ujazdem w ankietach już inaczej, zaćmienie mózgu na chwile?? Bo ankiety były z Udanina, a jak by by były z Warszawy to tez by się na to zgodzili?

  • 2017-03-16 14:24:51

    gość: ~Nrodzic

    Moze warto by bylo "podzwonic" do rodzicow z tych miejscowosci, ktore chcecie na sile dopisac do okregu szkoly w Ujezdzie,przeprowadzic jakas ankiete, czy oni chca tego. Ja, jak i co nie ktorzy nie chca tego. Chca zeby dzieci dalej chodzily do Udanina.

  • 2017-03-16 16:38:15

    gość: ~hłe

    to niech se chodzi nawet do łagiewnik, nawet na siłe tam też można ze szkołą

  • 2017-03-17 00:10:13

    gość: ~Ujazd

    To może zamknijmy szkołę w Udaninie jak Ujazd się nie daje? Ciekaw jestem jaka wtedy by była reakcja mieszkańców Udanina i nauczycieli... Kurator jednoznacznie opowiedział się za dwiema szkołami. Cała ta propaganda wójtowej i jej zespołu awaryjnego w jednej minucie legła w gruzach. Pozdrawiamy Panią wójt i jej kryzysowy zespół...

  • 2017-03-17 13:05:45

    gość: ~the

    przyznam, że na wczorajszym spotkaniu z zażenowaniem obserwowałem wójtową, która z ustawą w ręku dopytywała kuratora o szczegóły,
    jestem ciekaw w jaki sposób wójtowa i radni podejmowali uchwałę nie znając ustawy, a tłumaczenie że są różne interpretacje to dla dzieci z zerówki.

  • 2017-03-17 14:05:10

    gość: ~bokser

    to znaczy ,że wójtowa kłamie i ma poklask wśród swoich doradców,co innego mówi na zebraniu w ujeżdzie , co innego na sesji, co innego na spotkaniu z kuratorem, jaką nową niespodziankę szykuje pani wójt dla swoich wyborców.I jeszcze jedno kim był ten waszmość wrzeszczący po zebraniu na Pana Płaziuka, czyżby nauczyciel tutejszej szkoły, co na to pani dyrektor. Odrobinę szacunku dla ludzi o odmiennej opini.

  • 2017-03-17 13:58:28

    gość: ~mieszkaniec

    Wnioski z wczorajszego spotkania......Kurator chce dwóch szkół 8-mio klasowych, uzasadnił to dosadnie....Mieszkańcy chcą 2 szkół, nie tylko z okolic Ujazdu, wielu mieszkańców również z Udanina i okolic opowiada się za 2 szkołami, które będą mniejsze, przyjaźniejsze, bezpieczniejsze. Czas na Radnych......:) Nie bazujcie podejmując decyzję jedynie na żenujących ankietkach, tylko na tym co wczoraj usłyszeliście, bo to był Głos Ludu!!!

  • 2017-03-17 14:17:22

    gość: ~mama

    Glos Ludu to już chwała Bogu mamy za sobą. Pyskówki z wyuczonym tekstem już się ograły. Prosze zmienić płytę. Scena do występów powoli się kończy, a matematyka (demografia) jest nieubłagana. Żeby czegoś wymagać to trzeba najpierw coś zrobić samemu. Nie wystarczy tylko "być ludem". Podzieliliście społeczeństwo, zwoływanie na zebranie jak na bitwę, to jest dopiero klasa. już [ierwszy sukces. Ankiety żenujące? Prosze podpisy z peselami , za obwodami i żebyście sie nie zdziwili. Bo, sami w sklepach zbieraliście pos[isy, a odpisywali by mieć spokój. I zakupy. Z damianowa było 30, to co Damianowo do Ujazdu przy[isecie?

  • 2017-03-17 14:49:48

    gość: ~Wojtuś

    Przyznam, że z zażenowaniem przyglądałem się radnemu Płaziukowi jak z poraz kolejny aby się podlizać zmienia zdanie. W Ujeździe Górnym na spotkaniu twierdził, że sesja zwołana została przez Przewodniczącego w szemrany sposób a na spotkaniu w Udaninie dowiadujemy się, że została zwołana na Jego wniosek!!! Podczas pracy komisji był za ankietą, oświadczył, że jest za jedną szkołą w Udaninie a teraz siada po drugiej stronie twierdząc, że mu kazali tak mówić. Pani Dyrektor Basa co ten tym robi jeszcze w Radzie Rodziców. Ewidentnie widać, że nie zależy mu na tej szkole.

  • 2017-03-20 19:38:04

    gość: ~kurator

    ostatnio dodany post

    @~Wojtuś - nieźle was rozegrał pan radny. To co chciał, to żeście zrobili. Nie udało wam się po cichu zamknąć szkoły... nie udało wam się po cichu wygasić ustawowo gimnazjum nie podejmując uchwały. Sprawa nagłośniona i wszystko jasne! Pan AS mówi o propozycji kuratora, że niby przedstawił 7/8 w Ujeździe Górnym pani wójt, wymachuje jakimś śmiesznym kawałkiem papieru, a dwa dni później kurator przedstawia to co mówili radni i mieszkańcy na spotkaniu w Ujeździe, czyli dwie szkoły 0-8. W Ujeździe też są rodzice i dzieci. Na jaką szkodę szkoły? Przecież mniej liczne szkoły i klasy to jest dla dobra Wszystkich rodziców i dzieci. Tak jak kurator powiedział ,,w takim kraju jak gmina Udanin nie ma zgody na likwidację szkół"

  • 2017-03-17 14:54:31

    gość: ~Poparcie

    Wczoraj okazało się, że za dwiema szkołami w gminie Udanin są mieszkańcy Jawora, Środy Śląskiej,Legnicy..........i Kurator, który na pytania Pani Wójt dotyczące prznoszenia dzieći i jak on to widzi-odpowiada, tak może Pani wszystko, ale proszę spytać rodziców. A kiedy Pani Wójt mówi, że w ankietach pytała rodziców którą szkołę rodzic by wybrał to kurator pyta a dlaczego nie zapytała Pani mieszkańców....

  • 2017-03-17 15:01:03

    gość: ~kurator

    Zatem dzieci z Różanej, Pichorowic, Pielaszkowic, Drogomiłowic, Łagiewnik Średzkich, Jarosławia od nowego roku szkolnego meldują się w Ujeździe Górnym!!!

  • 2017-03-17 15:23:02

    gość: ~Mamamama

    Z czego ten wniosek? Bo Rodzice opowiedzieli się za udaninem? O podpisali się z nazwiska i imienia.

  • 2017-03-17 17:58:17

    gość: ~mama II

    tak podpisałam za udaninem , z tego ppowodu ,że obawiałam się o własne dzieci , bo na obecną chwilę chodzą do udanina, a tak naprawdę chciałąbym aby chodziły do ujazdu. choćby z tego powodu, że zmienią środowisko. Przestańće już drodzy rodzice dolewać benzynę, zawsze były dwie szkoły, niech więc one zostaną i chwała tym wszystkim ,którzy o to walczą